filament do produkcji drukarki

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
nubes
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 46
Rejestracja: 03 lut 2019, 11:26

Re: filament do produkcji drukarki

Post autor: nubes »

Zależy mi również na minimalnym skurczu i tak jak mówicie na akceptowalnej sprężystości samego wydruku.
Mam na uwadze, że podczas naciągania paska będzie to wszystko pracować. Dodatkowo drukarka pracuje w obudowie ale chyba nie ma to większego znaczenia...
Anycubic I3 Mega & Anet A6 Tatara & Prusa I3 MK3S clone
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: filament do produkcji drukarki

Post autor: dziobu »

Wawok pisze:Ja bym drukował z ABS jak Ci wydruki wychodzą
Do "dodatków" może być, ale w istotnych miejscach to ABS jest jednak nieco elastyczny. Nawet grubo wypełniony miejscami może nie zachować kształtu pod obciążeniem. Zmorph w 2.0 miał wydrukowane z ABSu elementy konstrukcyjne drukarki. Szybciutko w 2.0S przeszli na aluminium.
nubes pisze:Moja uwaga została skupiona miedzy PETG a ABS
Z tych dwóch wybranych zdecydowanie polecam PLA na elementy sztywne i ASA na sztywne, wytrzymałe i mające kontakt z czymś ciepłym ;)

ASA - mocowanie silników osi Z: https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=34&t=2304#p39630 (oraz głowica, nadmuch i w ogóle wszystko czerwone w tej drukarce)
PLA - usztywnienie ramy - https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=34&t ... =40#p63673

ABSu użyłem tylko do jakiś pierdół (typu mocowanie ledów) i drukowanych sprzęgieł. Z PETa chyba nie mam nic.
Awatar użytkownika
nubes
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 46
Rejestracja: 03 lut 2019, 11:26

Re: filament do produkcji drukarki

Post autor: nubes »

czyli padło na ASA...pytanie tylko jak duży będzie skurczy przy drukowaniu.. porównywalny z ABS-em?
Anycubic I3 Mega & Anet A6 Tatara & Prusa I3 MK3S clone
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: filament do produkcji drukarki

Post autor: dziobu »

Znacznie mniejszy.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: filament do produkcji drukarki

Post autor: panWiadr0 »

Ja drukowałem prawie zawsze z dobrego ABSu bo udało mi się pod niego dobrze skalibrować drukarkę pod kątem uzyskiwanych wymiarów.

Wypełnienie ma drugoplanowe znaczenie pod kątem wytrzymałości. Większe znaczenie ma liczba obrysów.
Mechaniczne części drukuje warstwą 0.2, 4 obrysy i wypełnienie 20-30%. Wtedy nawet plastyczny ABS jest bardzo mocny. Otwory robię w CAD z zerowym luzem. Na mojej drukarce wychodzą zawsze 0.2-0.25mm ciaśniejsze ale to dobrze bo i tak zawsze rozwiercam je na nominał (przy 4 obrysach jest z czego zbierać).
Awatar użytkownika
nubes
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 46
Rejestracja: 03 lut 2019, 11:26

Re: filament do produkcji drukarki

Post autor: nubes »

dzięki wszystkim za pomoc, po drukowaniu przedstawię rezultaty :)
Anycubic I3 Mega & Anet A6 Tatara & Prusa I3 MK3S clone
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: filament do produkcji drukarki

Post autor: Berg »

Moje Hevo jest z PLA i ABS. Czarnego ABS użyłem do wózka X, wydruku tunelu chłodzącego. Uchwyty silników, wałków mam z szarego PLA. Wózki Y z ABS akurat ten zgniły żółty kolor mi się podobał. Lubię połączenie czarnego i żółtego.
Ostanio wymieniłem tunel chłodzący na samogasnący ABS. Niestety kremowy :( ale go pomaluję na czarno :)

Oryginalne Prusy drukowane są z pomarańczowego i czarnego PETG.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: filament do produkcji drukarki

Post autor: virgin71 »

PLA nie ma niemalże skurczu. Przy 3 obrysach i 20% wypełnienia jest to konstrukcja pancerna. Na pewno na sztywne części brałbym PLA. Jak się rozwarstwia, to problem masz z drukiem/drukarką/PLA.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”