Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Rozumiem, że jak dam naprawdę ten minimalny nadmuch to elastyczność PET-G uzyskam dużo wcześniej - taki kompromis między czasem a zapadaniem się wiszącej powierzchni - mniej się zapadnie niż bez nadmuchu. Mógłbym włączać nawiew tylko w określonym przypadku - ciekawe czy Cura pozwoli kiedyś włączać nadmuch np. tylko do wypełnienia i tylko w określonych warstwach, wtedy problem odpada.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 5
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Drunk_ZoZol »

Proponowałbym sprawdzenie jak wygląda sprawa mostów w PET-G. Nadmuch szybciej zdmuchnie most niż szybciej odstudzi. Przynajmniej ja tak mam, dlatego używam podpór, jedynie przy krótkich mostach pozwalam sobie na samoistne ich rozłożenie, ale i tutaj trzeba posiedzieć nad ustawieniami - na odcinku 4 milimetrów most w połowie przypomina trójkąt - pociągnięcie i zwis plastiku, jedynie ząbkiem się chwyta konstrukcji, przy dłuższym moście jak nic by filament zostawał w formie gluta po drugiej stronie, z paskudnym zwisem na początku. :D Przy PLA Mosty wychodzą mi całkiem ok. Ale to już ustawienia mostów pod dany filament.
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Kolejne sensowne sugestie, które można u siebie sprawdzić.
Problemem jest brak supportu w środku obiektu (przykładowo - są 4 takie miejsca w wydruku co robiłem wczoraj - a dostęp aby podpory wyciąć niemożliwy), zewnętrzny support mi nie przeszkadza.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 5
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Drunk_ZoZol »

A nie no, w przypadku wentylacji również nie wyciągnąłbym supportu ze środka. Dlatego drukowałem z chłodzeniem - stąd też wiedziałem jak się zachowuje PET na początku, potem przypadkiem zrobiłem testy przy okazji innych wydruków które mogły być drukowane tylko z PETG
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Czy jest jakaś różnica w jakości przy nadmuchu 40% a bez nadmuchu - na zewnątrz obiektu z PET-G po wydruku (np. mniej nitek itp.)? - pomijam zwisy przy braku supportu.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 5
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Drunk_ZoZol »

Nie zauważyłem różnicy, mimo że z tym walczyłem. Nitki w PET u mnie niemal zawsze występują, nawet drukując z jednym obrysem potrafią powstać. (Tyle, że PET-G Ostatnio drukuję na dyszy 1.2) - Zapalniczka i opalamy, nitek nie ma, a jak się podwiną i skłębią to przy takiej obróbce termicznej (powierzchniowej, żywym ogniem <3 ) można je zdrapać paznokciem. :)
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Mam odpowiedź jak zachowuje się PET-G dla tunelu stykającego się z osłoną silikonową - boki tunelu zniekształcone. Gdzieś mi leżał jakiś kilkumetrowy kawałek ABS-T, na dwa tunele powinno wystarczyć.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Przyszedł czas na wymianę podkładki adhezyjnej - środkiem dostała garba i pękła. Po oczyszczeniu stołu grzejnego nakleiłem folię magnetyczną. Podobnie z szybą (220mm średnicy). Szyba oczyszczona, odtłuszczona, naklejona folia. Szybę spryskałem Hegronem, niestety słabo mi się na tym trzyma PLA, za radą @dziobu i reszty kolegów rozgrzałem stół do 45 stopni (próbowałem też 50 stopni). Niestety mizerny efekt - wymiana na szybę ujawniła źle "skalibrowane" wysokości wieży (inna wysokość endstopów) co powoduje spore problemy przy próbie skalibrowania wysokości Z na całej powierzchni stołu - tym samym słabo trzymające się wydruki.

Dzisiaj z ciekawości sprawdzIłem wysokość Z w pobliżu 3 wieży - okazało się, że występują spore różnice w wysokości Z w każdym z "przeciwnych rogów". Z powodu wcześniejszego demontażu śrub regulacyjnych do endstopów wkręciłem jednak nowe śruby z powrotem aby łatwiej było regulować.
Ręczne korygowanie "plastików trzymających endstopy" przyniosło lekką poprawę, ale wciąż to za mało.

Drukuję właśnie na klonie Prusy sześcian umożliwiający początkowe ustalenie wysokości suwnic dla wózków. Potem regulacja na śrubach i zobaczymy czy będzie lepiej. Przed tymi zmianami w poszczególnych "narożnikach = blisko każdej z wież mam wysokości Z: +0.65, -0.4, +0.0 - widać, że muszę skorygować wysokość endstopów w taki sposób aby uzyskać taką samą wysokość Z w każdym z tych punktów.

Co ciekawe "bed leveling" w Marlinie nie "skorygował" tych rozbieżności Z, dlatego postanowiłem to zrobić ręcznie. Mam nadzieję, że to dobra droga to uzyskania poprawnej wysokości na całej powierzchni stołu - przy podkładce adhezyjnej i początkowej zabawie z drukarką zaorałem nie raz dyszą, potem nie drukowałem aż tak dużych elementów aby mi to przeszkadzało, jednak po przejściu na szybę widać wszystkie niedoskonałości pierwszej warstwy z powodu różnych wysokości endstopów w każdej z wież.

Obracanie szyby, następnie stołu w około drukarki niewiele dało - widać, że problem nie leży u podstawy czyli stołu i nierównej szyby - tu jest OK.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Berg »

to spróbuj 60 i 70'C
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

rafaljot pisze:to spróbuj 60 i 70'C
Tak też uczynię.

Co do "ręcznego" sprawdzenia "wysokości wieży" mam zrobione i wyregulowane. Na ile to możliwe wysokości Z przy obu przednich wieżach (lewej i prawej) mam taką samą, dodatkowo jednakowa wysokość między tylną wieżą a przodem stołu (środek między przednimi wieżami). Pół amatorskiej regulacji dokonałem z dostępnym szczelinomierzem w postaci kartki papieru :mrgreen:
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”