Photon - Z-Wobble ale bez Z-Wobble (?!)

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 3
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Photon - Z-Wobble ale bez Z-Wobble (?!)

Post autor: Drunk_ZoZol »

Hejo!

Na zdjęciu ciężko to zobaczyć, próbowałem uchwycić parokrotnie i jedynie na tym to jedynie widać.

O co chodzi? :D te linie są tylko po zewnętrznej stronie wydruku, od wewnętrznej strony ich nie ma, wyglądają jak z-wobble, ale wybiórcze - na supportach tego nie było, na pozostałych pierścionkach tego nie ma (drukowałem 3 różne obok siebie)
IMG_0562.JPG
Dodatkowo - Zdarzył się Wam wydruk, gdzie brakowało linii? Bo u mnie jednej brakuje połowiecznie - widać na zdjęciu przy głowie liska - od wewnętrznej jakby się rozszedł (i tylko przy "szyi") - łapki i plecki całe. O co może chodzić? :D
IMG_0565.JPG
Abys
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Photon - Z-Wobble ale bez Z-Wobble (?!)

Post autor: dziobu »

Drunk_ZoZol pisze:te linie są tylko po zewnętrznej stronie wydruku,
Słyszysz strzelanie przy zmianie warstwy?
Jaką masz grubość tego detalu?
Jaka żywica?
Drunk_ZoZol pisze:Dodatkowo - Zdarzył się Wam wydruk, gdzie brakowało linii?
Włosek, paproch w żywicy czy na torze światła UV (pod szybą - to nie jest idealnie szczelne, a tam pracują wentylatory. Albo bąbel powietrza w żywicy.
Kiedyś zdarzało mi się częściej, teraz prawie w ogóle. Widocznie przestałem się tym przejmować i samo się naprawiło :D
Abys
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 3
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Photon - Z-Wobble ale bez Z-Wobble (?!)

Post autor: Drunk_ZoZol »

Strzelanie przy zmianie warstwy? Chodzi Ci o dźwięk folii przy odrywaniu? Tylko przy pierwszych warstwach go słyszę, później nie. Grubość w tym miejscu to ~3mm, Monocure Rapid Grey 8 pierwszych warstw po 60 sec, później 11sec. na warstwę - 0.05LH

Dobra, spróbuję odgazować żywicę przy następnym wydruku. Mam dziwne wrażenie że zrobiło się to podczas utwardzania bądź mycia, ew. po prostu spłukałem i odsłoniło lukę. :D
Abys
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Photon - Z-Wobble ale bez Z-Wobble (?!)

Post autor: dziobu »

A masz najnowsze firmware?
Odjazd od folii jest wolniejszy - ja nie słyszę żadnego strzelania na żadnej warstwie. To widać na wydrukach.
Drunk_ZoZol pisze:Mam dziwne wrażenie że zrobiło się to podczas utwardzania
Też może być. Dlatego pęknięcia są tylko na zewnątrz. Może za długo utwardzałeś.

edit.
Jeszcze jedno mi przyszło do głowy - mi tak detale delikatnie pękają jak po wydruku je umyję i zostawię ale NIE utwardzę. Jeśli czas pomiędzy IPA a utwardzaniem jest taki że ledwo wysechł (albo i nie dosechł do końca) to OK, ale jak postoi kilka godzin to pęka.

Nie wiem jeszcze od czego to konkretnie zależy i w jakich okolicznościach powstaje. Ale się dowiem ;)
Ostatnio zmieniony 10 maja 2019, 09:50 przez dziobu, łącznie zmieniany 2 razy.
Abys
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 3
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Photon - Z-Wobble ale bez Z-Wobble (?!)

Post autor: Drunk_ZoZol »

Oczywiście że nie, nawet swojej CR'ki jeszcze nie sflashowałem :D

Raczej za krótko, specjalnie by żywica nie była za krucha, co już mi jeden model połamało. - ok. 1,5 min. ten konkretny model.

Edit w odpowiedzi na edit:

Wydruki stały na stole ok. 2h po zakończeniu, po czym je zdjąłem, umyłem 2x w IPA, raz porządnie w wodzie przepłukałem, wodę zebrałem sprężarką i pod światełko - operacja trwała 15 minut maks licząc nabicie butli sprężarki... :D
Abys
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”