Zastosowanie paska - ma to sens?

Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Zastosowanie paska - ma to sens?

Post autor: Zepco »

Czy takie zastosowanie paska jako zębatki ma sens i sprawdziłby się w druku i cnc?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IjwD5smOt38&t=120s[/youtube]
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zastosowanie paska - ma to sens?

Post autor: dragonn »

Moim zdaniem w druku dużo nie zmieni. Może nawet ograniczyć max szybkości maszyny.
Ale w CNC może mieć jak najbardziej sens bo eliminuje prawie całkowicie rozszerzenia paska.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Zastosowanie paska - ma to sens?

Post autor: Berg »

z przyklejonego paska można by zrobić tanią listwę zębatą. po której mógłby jeździć jak czołg odwrócony krótki zmknięty pasek :D
IMG_20190511_202210.jpg
Dawid.S, dragonn, Cosik
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Zastosowanie paska - ma to sens?

Post autor: kapi »

Zepco pisze:Czy takie zastosowanie paska jako zębatki ma sens i sprawdziłby się w druku i cnc?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IjwD5smOt38&t=120s[/youtube]
takie rozwiązanie jest jak najbardziej prawidłowe, ALE (!) pasek od dołu, ząbkami do góry jest bez sensu,
należy pamiętać o minimalnym promieniu dla paska na przeginaniu, pokazane łożyska nie są za małe ?
wtedy pasek z jednej strony jest utwierdzony, a drugą możemy zrobić np na śrubie rzymskiej. łatwiej to naciągnąć.
:piwo:
minus tego rozwiązania - jeżdżący silnik.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Zastosowanie paska - ma to sens?

Post autor: tomekr »

Nie wiem czy w tym rozwiązaniu nie chodzi najbardziej o tłumienie drgań, swobodny długi pasek ma swoją sprężystość i małą sztywność, co prowokuje do powstawania drgań. Naklejenie paska zwiększa sztywność układu napędowego, mało tego, takie rozwiązanie też tłumi drgania, co w frezarce jest dosyć istotne. Dlaczego w CNC stosuje się korpusy żeliwne, granitowe, marmurowe - bo zapewniają stabilność i dobrze tłumią drgania.
Poza tym zaprezentowany sposób naciągu paska eliminuje luzy mechanizmu napędowego, prosta gąsienica - nie (rafaljot).
Swoją drogą ciekawy projekt.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Zastosowanie paska - ma to sens?

Post autor: tomekr »

...
Swoją drogą ciekawy projekt do wykonania w warsztatowych warunkach, przy niskich kosztach, ale niestety ze względu na specyficzne i odmienne wymagania frezarki i drukarki to nie będzie ani bardzo dobra drukarka, ani bardzo dobra frezarka, co najwyżej obie funkcje akceptowalne, ale i tak gościu widać, że wie co robi. Może w specyficznych wymaganiach, np. bezpośrednio po druku obróbka frezerska, powiedzmy, że nacinanie gwintów i frezowanie precyzyjnych gniazd, otworów takie rozwiązanie ma swoje uzasadnienie. No i jeszcze brakuje 4-tej i 5-tej osi, hehe.
To tak jak z pralkosuszarką, oba oddzielne urządzenia są lepsze niż kombajn, ale dla mnie nieocenione jest, że wrzucam łacha i za 2-3h mam go czystego i suchego bez nadzoru.
Awatar użytkownika
Sejbek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:04
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: RepRap
x 1

Re: Zastosowanie paska - ma to sens?

Post autor: Sejbek88 »

Kiedyś zrobiłem ploter frezujący CNC o takim rozwiązaniu. Zdecydowałem się na to ponieważ długość osi Y wynosiła ponad 5m, a bazą była rama spawana bez obróbki - wiec o listwach zębatych mogłem zapomnieć.
Druga oś X jest również na pasku - zamontowana klasycznie.
Plusem rozwiazania z Youtube są mniejsze drgania paska niż przy klasycznym zastosowaniu, minusem to, ze prowadzam dodatkowe - spore siły na łożyska liniowe oraz to, że pasem musi być naciągnięty jak struna.
Pasek w maszynie musi być wymieniany raz na rok, ponieważ pęka w nim metalowy rdzeń, gdzie pasek założony klasycznie działa bezproblemowo kilka lat.

Podsumowując paski zębate do profesjonalnych maszyn CNC są strasznym niewypałem, paski trzeba naciągać jak struna, a mimo to przy długości osi ponad 5m cenne dyszki uciekają.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Zastosowanie paska - ma to sens?

Post autor: dziobu »

Sejbek88 pisze:Podsumowując paski zębate do profesjonalnych maszyn CNC są strasznym niewypałem, paski trzeba naciągać jak struna, a mimo to przy długości osi ponad 5m cenne dyszki uciekają.
To dlaczego powszechnie się je stosuje?
Zamontuj i używaj tak jak pozwala na to ich przeznaczenie/dokumentacja (*1) a będą pracowały latami.

(*1)
- Siła naciągu jest opisana w dokumentacji i rzadko jest to "jak struna".
- Większość popularnych pasków nie toleruje wyginania w obie strony.
Awatar użytkownika
Sejbek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:04
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: RepRap
x 1

Re: Zastosowanie paska - ma to sens?

Post autor: Sejbek88 »

Stosuje się je tylko dlatego że są najtańsza opcją, montaż na nieobrobionej ramie wybacza wiele błędów.
Jeśli pasek nie jest naciągnięty jak struna to przy jego długości (7m) stosunkowo niewielka siła powoduje jego wydłużenie mierzone już w dychach! Tam gdzie nie ma sił - np. wycinarki laserowe stosuje się je z powodzeniem, ale taki rozwiązania widziałem tylko w wycinarce CO u chicznyka.
Lasery fiber gdzie w grę już wchodzi dynamika i siły bezwładności są robione na listwach zębatych lub silnikach liniowych.

Robiąc maszynę skrawającą walczymy przede wszystkim o sztywność konstrukcji, robiąc na paskach rujnujemy marzenia o dokładności na wstępnie.
Robiłem kilka maszyn na paskach, śrubach i listwach zębatych, wszystko zależy od budżetu i zastosowania.
Nie każda konstrukcja była mistrzostwem świata, w tym ta na paskach. Mimo to maszyna od kilku lat pracuje po 10 - 12h dziennie w produkcyjnych warunkach obrabiając miękkie materiały jak sklejka czy tworzywa, z metalami sobie absolutnie nie radzi.
Dlatego przy długich osiach, w maszynach skrawających paskom mówię stanowcze NiE! :)
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Zastosowanie paska - ma to sens?

Post autor: kapi »

Sejbek88 pisze:Dlatego przy długich osiach, w maszynach skrawających paskom mówię stanowcze NiE!
zaletą pasków jest ich cicha praca,
wadą - sprężystość.
jeśli masz odpowiedni pas do odpowiedniej aplikacji - nie negował bym od razu. Zanim dobierzesz pas do aplikacji kontaktuj się z PRODUCENTEM, a nie sprzedawcą. Przynajmniej ja mam taki styl pracy.
ja robiłem wózki pozycjonowane dla robotów na pasach z podziałką 8HTD na odległościach >5m. Działało. wszystko zależy od tego jaką dokładność chcesz uzyskać i czy to jest praca start-stop czy ciągła.
dziobu pisze: - Siła naciągu jest opisana w dokumentacji i rzadko jest to "jak struna".
- Większość popularnych pasków nie toleruje wyginania w obie strony.
pasy naciąga się na częstotliwość [Hz] , szanująca się firma podaje te wartości w swoich katalogach. i wtedy one są jak struna ;)
pas może być przewijany w obu kierunkach, pod warunkiem zachowania minimalnych promieni jakie podaje producent. ( chociażby paski w rozrządach samochodowych)

na każdym kroku będę to powtarzać - nikt nie jest alfa i omegą, ale podstawowe dane techniczne są na stronach producentów, a jeśli nie ma - piszemy zapytanie do producenta.
(oczywiście piszę o markowych produktach, mających znanych producentów)
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”