Poziomowanie stołu szklanego anet a6

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Masterpc96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 11 cze 2019, 15:46

Poziomowanie stołu szklanego anet a6

Post autor: Masterpc96 »

Witam kupiłem swoją pierwszą drukarkę 3d Anet a6. Kupiłem również lustro 4mm grube i mam problem z wypoziomowaniem stołu. Nie mogę wypoziomować czterech narożników by odstęp od dyszy był wszędzie taki sam. Po pewnym czasie regulacji wychodzi że lustro pływa na stole gdyż dwa narożniki są bardziej skręcone niż pozostałe dwa. Zamówiłem dzisiaj nowe prowadnice osi y bo z tych z zestawu zaczęła "farba" schodzić. Czy to może być wina prowadnic czy czegoś innego? Drukarka stoi na desce wszystkie elementy dotykają deski, więc jest raczej równo skręcona.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: Poziomowanie stołu szklanego anet a6

Post autor: Berg »

robisz to na zablokowanych silnikach Z ?
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 2
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Poziomowanie stołu szklanego anet a6

Post autor: ethanak »

Mam co prawda A8 a nie A6, ale konstrukcja mechaniczna jest podobna.
Po przerobieniu na trzypunktowe zawieszenie poziomowanie zajmuje mi jakieś 30 sekund.
Niestety - zgranie czterech punktów nie jest takie proste...
Masterpc96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 11 cze 2019, 15:46

Re: Poziomowanie stołu szklanego anet a6

Post autor: Masterpc96 »

tzn robię to tak jak w instrukcji anet, powrót do domu i wyłączam wszystkie silniki, czyli oś z jest ruchoma.

@ethanak a drukujesz na szkle czy jakieś inne maty?
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 2
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Poziomowanie stołu szklanego anet a6

Post autor: ethanak »

tylko szkło.
Niestety to co zrobiłem jako pierwsze było raczej ciekawostką, kwadratowy stół na trzech sprężynach wchodził w wibracje, włożyłem pod stół jako amortyzację nieudany wydruk pokrowca do telefonu... teraz się nie zamienię na nic innego :)
Masterpc96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 11 cze 2019, 15:46

Re: Poziomowanie stołu szklanego anet a6

Post autor: Masterpc96 »

wymienię prowadnice, wgram marlin i zobaczę co dalej będzie się działo, może muszę mieć zablokowane silniki osi z
Masterpc96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 11 cze 2019, 15:46

Re: Poziomowanie stołu szklanego anet a6

Post autor: Masterpc96 »

ciekawe czy czujnik wysokości ułatwił by sprawę poziomowania. Wiem że muszę kupić w razie czego pojemnościowy a nie indukcyjny
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Poziomowanie stołu szklanego anet a6

Post autor: FlameRunner »

Czujnik do "autopoziomowania" stołu nie służy do poziomowania stołu. Taki czujnik wykorzystuje się do ustalenia tego, w jaki sposób stół jest krzywy, by potem wykorzystać te dane do podążania za krzywizną stołu poprzez manipulowanie pozycją Z w zależności od pozycji XY.

A wracając do sedna:
- W tej drukarce możesz mieć stół niedostatecznie sztywno zamocowany, możesz mieć wałki osadzone w za dużych otworach, możesz mieć krzywe wałki, możesz mieć luzy na łożyskach.
- No i, oczywiście, możesz mieć coś źle złożone.
- Jeśli Anet A6 tylko stoi na desce, a nie jest do niej przyśrubowana, to wystarczy szturchnąć tę drukarkę, żeby wszystko się poprzesuwało i pokrzywiło.
- Płaszczyznę wyznaczają trzy punkty. :P Złośliwi mówią, że cztery śruby mocujące stół i umożliwiające jakąś jego regulację, to jest rozwiązanie służące do wyginania stołu, nie poziomowania. Niemniej, i ze czterema śrubami można z tym dojść do ładu, o ile nie liczysz, że uda Ci się wygiąć stół wraz z leżącym na nim szkłem.
Abys
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 466
Kontakt:

Re: Poziomowanie stołu szklanego anet a6

Post autor: Artu »

FlameRunner pisze:Złośliwi mówią, że cztery śruby mocujące stół i umożliwiające jakąś jego regulację, to jest rozwiązanie służące do wyginania stołu, nie poziomowania.
W M90 miałem stół na 4 punktach, i poziomowanie (raz na 6 miesięcy) zajmowało mi około 1-2min :git:
Podstawą jest sztywność konstrukcji, bo inaczej wszystko się rozjeżdża od podmuchu kichnięcia :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Masterpc96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 11 cze 2019, 15:46

Re: Poziomowanie stołu szklanego anet a6

Post autor: Masterpc96 »

dobra wstępnie mi się udało. Drukuje bardzo ładnie muszę tylko trochę podnieść jeszcze stół bo powierzchnia wydruku nie jest na "lustro". Szkła nie wygiąłem bo je odpinalem i sprawdzałem czy nie pływa. Drukarkę mam przykręconą do sklejki 60x60. Wałki od stołu i łożyska w obudowach plastikowych wymieniłem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”