Ender 3 - rozwarstwianie się druku

Jakość druku Cię nie zadowala?
krzysztof1594
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 22 lip 2019, 14:48

Ender 3 - rozwarstwianie się druku

Post autor: krzysztof1594 »

Witam,

Od 2 tygodni jestem posiadaczem drukarki Creality Ender 3 i dzisiaj nagle napotkałem problem rozwarstwiania się druku.
Wszystkie inne wydruki do tej pory wychodziły bez problemu.

Filament - PLA, pierwszy raz drukowałem na grubości warstwy - 0,4. Wcześniej zawsze było to maksymalnie 0,2. Na dodatek pierwszy raz również przekroczyłem poziom 60% wypełnienia i właśnie takie kwiatki uzyskałem. Zastanawiam się w którym kierunku szukać - co warto sprawdzić w pierwszej kolejności. Wcześniej drukowałem Paddle Shifters o grubości 7mm (taka sama jak podstawa wydruku na zdjęciach) - i wydruk jest zwarty jak kamień,
z kolei dzisiejszy wydruk wygina się w dłoniach i słychać wyraźnie chrobot warstw.

Uprzedzam iż co nieco przeszukałem forum, niestety nie znalazłem dokładnie takiego problemu.

Za wszelkie podpowiedzi bardzo dziękuję i życzę udanego dnia!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - rozwarstwianie się druku

Post autor: FlameRunner »

Dysza 0,4 mm nie jest odpowiednia do druku z wysokością warstwy 0,4 mm. Ścieżka w przekroju ma mieć wyraźnie spłaszczony kształt i być rozsmarowywana po poprzedniej warstwie. Powinieneś użyć dyszy co najmniej 0,6 mm i oczywiście odpowiednio zwiększyć szerokość ścieżki. Ewentualnie możesz spróbować zadać większą szerokość ścieżki (>=0,6 mm) nadal korzystając z dyszy 0,4 mm, ale jest to rozwiązanie co najmniej nieoptymalne.

PS viewtopic.php?f=22&t=2109
Abys, bafunio
krzysztof1594
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 22 lip 2019, 14:48

Re: Ender 3 - rozwarstwianie się druku

Post autor: krzysztof1594 »

Dziękuję za odpowiedź! Wielka ulga, zacząłem przeprowadzać ponowną kalibrację ekstrudera i wszystko wyszło perfekcyjnie, więc obawiałem się, że problem wychodzi poza możliwość zmiany ustawień.
Pozostanę na razie więc przy klasycznej warstwie 0,2 i powinno być wszystko ok.

PS. Sorki za zdjęcia, następne posty będą już poprawnie umieszczane.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ender 3 - rozwarstwianie się druku

Post autor: virgin71 »

krzysztof1594 pisze:pierwszy raz drukowałem na grubości warstwy - 0,4
Wysokość warstwy nie może przekraczać 3/4 szerokości dyszy, co oznacza, że warstwa 0,3 to już jest max na dyszy 0,4. Wiem, że FR już to napisał, ale dodaję o jakie wartości chodzi.
Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”