TinyCart (-y) dziennik budowy JGFTW

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 27
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

TinyCart (-y) dziennik budowy JGFTW

Post autor: JGFTW »

Cześć,

w tym wątku opiszę moją drukarkę, kulisy jej powstawania.

Słowem wstępu
Zaprojektowałem jakiś rok temu drukarkę - nie planowałem jej faktycznie składać, bardziej była to kwestia zbadania jak ciężko będzie mi zamodelować od zera wszystkie części i ewentualnie jak projekt się zepnie to przemyśleć czy warto go wykonać, taki test czy w ogóle dam radę. Nie planowałem wymyślać jakiejś kompletnie szalonej i nowej kinematyki, po prostu mała drukarka w układzie kartezjańskim i z ruchomym stołem w Y ( co zresztą tłumaczy nazwę )

Założenia :
- stół 160x160mm,
- samoreplikowalna ( części nie mogą przekroczyć max wymiarów stółu i powinny dać się wydrukować z obsługiwanego materiału),
- wykorzystująca standardowe komponenty ( bardzo łatwo dostępne )
Pierwszy projekt miał jedną wadę, która jest dość ewidentna na pierwszy rzut oka :)

Jest bardzo słabo usztywniona oś Z ( tak naprawdę wcale ;) ).
Widziałem że to problem, ale że było to bardziej ćwiczenie projektowania, drukarka miała powstać tylko na "papierze". Prawde mówiąc to wiedziałem co jest nie tak ale mi nie zależało.

V1 :
TINYCART-v1(2).png
Jednak ostatnio wróciłem do tematu pod kątem zrobienia drukarki, która będzie służyła do testowania różnych podzespołów - głównie elektroniki; sterowników, płytek, wyświetlaczy ... oraz oprogramowania; Repetiera, Klippera, może jakichś wtyczek do Octoprinta ...
Także dodaje założenie, że ma działać ;)

Więc postanowiłem spiąc temat i dodałem mocowanie osi Z. Wzorowałem się na starych Mendlach. Można zauważyć zmianę względem poprzedniej konstrukcji. Wszystkie nowe elementy są zaznaczone na zielono.
tinycart-v2.png
tinycart-v2(1).png
Generalnie wiem, że to nie jest tak super rozwiązana konstrukcja, zapewne jest sporo błędów, które liczę, że mi wskażecie.

Jednak zaprojektowałem, wydrukowałem, złożyłem i cośtam powstało.

Przemyślenia na chwile obecną:

* Jakikolwiek nacisk w kierunku przódu/tyłu ramy (patrząc od przodu) nie powoduje odkształceń układ jest usztywniony, jednak boki (lewa/prawa) pod wpływem nacisku robią się ruchome, co niszczy prostopadłość osi X względem Y - należałoby dodać chyba jeszcze jakieś usztywnienie od dołu, drugi silnik z trapezówka w Z na pewno by nie zaszkodził, ale akurat tego nie planuje dodawać.

* Bardzo czasochłonne jest ustawianie wielu elementów w odpowiednich odległościach od siebie - w kolejnych konstrukcjach polegających na prętach na pewno będę scalał te części w jeden większy element, jednak nie chciałem robić zbyt dużych detali, ponieważ robiłem tak w v1 i chciałem uniknąć tego problemu oraz nie byłem pewny jak się wydrukują. Trzeba znaleźć odpowiedni środek, nie przesadzając w żadną ze stron.

* Nie ma miejsca na zamocowanie ekstrudera, ponieważ chciałem zrobić osobną konstrukcję stojaka na filament ( może zabudowanego ? ) zintegrowanego z ekstruderem, który będzie stał osobno, jestem ciekawy ile błędów konstrukcyjnych wybaczą mi odpowiednie ustawienia slicera ;)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fazę 1 czyli mechanikę uważam za zakończoną i przystępuję do fazy 2; Elektroniki.
Rewizję Fazy 1 planuje zacząć, gdy zacznę cokolwiek drukować.
SAM_0459.JPG
SAM_0444.JPG
Załączam model jakby ktoś chciał rzucić okiem :

( projektowałem wszystko w Autodesk 123d, plik projektu można również zimportować do Fusion360, ale jak ktoś nie żadnego z tych programów to wrzucam również jako step )
Załączniki
TinyCart_v2_stp.zip
(2.01 MiB) Pobrany 236 razy
TINYCART-v2-123d_PROJECT.zip
(5.39 MiB) Pobrany 233 razy
Abys
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: TinyCart (-y) dziennik budowy JGFTW

Post autor: mcxmcx »

Czyli kolega naście lat później wynalazł pruse.

Ale, usztywniane poprzeczne uzyska kolega najłatwiej poprzez krzyżak na tyle i od góry drukarki, to są dwa pionowe pręty, jeden poprzeczny i dwa ukośne.
JGFTW, Abys
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: TinyCart (-y) dziennik budowy JGFTW

Post autor: Berg »

Gdyby przedni rzut ramy nie był prostokątny, tylko trapezowy, wszystko jedno czy szersza u dołu, czy u góry, to by była sztywniejsza.
Fajny quest, z przechodzeniem tego samemu.
JGFTW, Abys
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: TinyCart (-y) dziennik budowy JGFTW

Post autor: Zepco »

Czemu nie brałeś pod uwagę zwykłych profili jako bazę zamiast prętów? Też są łatwo dostępne.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 27
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: TinyCart (-y) dziennik budowy JGFTW

Post autor: JGFTW »

mcxmcx pisze:Czyli kolega naście lat później wynalazł pruse.
:D ... poczekaj aż zobaczysz jak zrobiłem elektronikę.
mcxmcx pisze: Ale, usztywniane poprzeczne uzyska kolega najłatwiej poprzez krzyżak na tyle i od góry drukarki, to są dwa pionowe pręty, jeden poprzeczny i dwa ukośne.
Podoba mi się ten pomysł, spróbuje to zamodelować w wolnej chwili.
rafaljot pisze:Gdyby przedni rzut ramy nie był prostokątny, tylko trapezowy, wszystko jedno czy szersza u dołu, czy u góry, to by była sztywniejsza..
Dobry tip nie pomyślałem o tym. Pasowało by idealnie zrobić szersze na dole, ale teraz rogi narzucają kwadratową konstrukcję, nie wiem czy łatwo będzie to przerobić.
Zepco pisze:Czemu nie brałeś pod uwagę zwykłych profili jako bazę zamiast prętów? Też są łatwo dostępne.
Jeżeli chodzi Ci o L profile to myślałem o nich przez chwilę, żeby zrobić coś jak np i3 mega albo cocoon create - ale ostatecznie łatwiej było mi dociąć pręty, które już miałem. Totalnie odrzuciłem koncepcje z profilami 2020, mam już Cr10 i buduję CoreXY też na profilach, więc chciałem coś innego, ale na pewno byłoby łatwiej i prawdopodobnie ogólnie lepiej :D
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 27
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: TinyCart (-y) dziennik budowy JGFTW

Post autor: JGFTW »

Zaczynam Fazę 2 : Elektronikę

Postanowiłem, że spróbuję zaprojektować wszystko z cześci, które kiedyś kupiłem i teraz kurzą się nieużywane. Mózg operacji to NanoPi Neo Air (na tym Octoprint i Klipper) i płytki STM32 Smart v2 (jako MCU), wyświeltacz będzie z modułu 0.96" OLED i guzików dotykowych zamontowanych na płytce THT.


Zaplanowałem mniej więcej jak wszystko będzie połączone (tylko poglądowo, nie jest to dokładnie przedstawiony układ elektroniczny) :
SAM_0448.JPG
Poniżej foty jak wyszło przeniesienie koncepcji do rzeczywistości;
Moje lutowanie to lipa ale co się dziwić pierwszy raz w życiu lutowałem płytkę/i THT :D

Wyświetlacz :
SAM_0455.JPG
SAM_0454.JPG

Układ do sterowania wentylatorami ( regulator napięcia LM7812 + 2 Mosfety irfz44n) :
SAM_0449.JPG
Moduł na sterowniki silników krokowych :
SAM_0451.JPG
SAM_0452.JPG
Jak narazie nie wiem czy to w ogóle będzie działać, ale cieszę się, że poznałem zasadę działania płytek sterujących od kuchni.
Plan B to MiniRambo 1.3a i wyświetlacz Graficzny12864 ( RepRapDiscount Full Graphic Smart Controller ).
Jeżeli nie wartość edukacyjna to uważam, że raczej nie warto było z perspektywy koszt + poświęcony czas ( samo lutowanie koło 3-4h). Płytkę Mini-SKR 1.1 można kupić już za 50 zł. :D
Abys, Jakub, panWiadr0, emartinelli
spec
Postów w temacie: 1
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: TinyCart (-y) dziennik budowy JGFTW

Post autor: spec »

Widzę, że nie ma miękkiej gry :-)
JGFTW
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 27
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: TinyCart (-y) dziennik budowy JGFTW

Post autor: JGFTW »

Smutne wieści z frontu:

Długo męczyłem się z " dogadaniem się " z NanoPi Neo Air, okazuje się, że to nie takie hop-siup ;)
Ostatecznie udało mi się wgrać Dietpi https://www.dietpi.com, ściągnąć Octoprinta, zainstalować klipera.
dietpi_screen.png
Screenshot_Klipper.png
Chciałem napisać parę miłych słow DietPI jako system dla SBC, ponieważ instalacja Octoprinta jest bezbolesna - zaledwie dwa kliknięcia i jest zainstalowany do tego Dietpi domyślnie nie instaluje GUI więc zarówno pamięć jak i późniejsze zużycie zasobów poprzez uruchomione procesy są zjechane do minimum, ale z nieznanych mi powodów ten system kompletnie nie radzi sobie z wykrywaniem czegokolwiek po USB - Może to kwestia Nanopi; nie wiem, efekt jest taki, że zmarnowałem wiele godzin i dalej nie jestem w stanie nic podłączyć i w efekcie wgrać na MCU programu.
Pomyślałem, że może jest podobnie jak w Raspbianie, czyli że trzeba włączyć obsługę portów po GPIO ale nawet nie mogę znaleźć takiej opcji nigdzie w systemie.

Kolejną kłodą jest fakt, że nie mogę nic wgrać na STM32 ( wcześniej udało mi się wgrać bootloader za pomocą stlinka, ale teraz nic ) - podejrzewam, że to upaliłem płytkę.

Próbowałem zmienić MCU na Arduino Nano, ale bez przełomu - dalej to samo. Spróbuje jeszcze Uno w wolnej chwili.

W międzyczasie dokończyłem okablowanie i montaż wszystkich pozostałych elementów drukarki ( został jedynie ekstruder do złożenia )

Biorąc pod uwagę powyższe uruchamiam plan B, wygląda na to, że aby kontynuować plan A musiałbym kupić Raspberry PI i prawdopodonie jakieś Nucleo - jestem przekonany, że takie połączenie miałoby wielokrotnie większą szanse powodzenia niż Noname dev board i nic-nie-warte-pi neo air, ale czy trzymanie się początkowego planu jest warte wydania prawie 2 stów na te rzeczy?

-- NIE ;)

W momencie jak to pisałem to znalazłem na allegro na RPI 3b za 90 zł :) https://allegro.pl/oferta/raspberry-pi- ... 8189762879

Być może się skuszę w końcu nie będzie to pierwszy ( i ostatni) raz kiedy wydam pieniądze wbrew zdrowemu rozsądkowi ;)
balgator, Koper90, Abys
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: TinyCart (-y) dziennik budowy JGFTW

Post autor: marek91 »

Przepraszam kolego ale to co robisz to istne szaleństwo :shock:

Lubimy to!
Holgin
Postów w temacie: 4
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: TinyCart (-y) dziennik budowy JGFTW

Post autor: Holgin »

JGFTW pisze:Zaczynam Fazę 2 : Elektronikę

Postanowiłem, że spróbuję zaprojektować wszystko z cześci, które kiedyś kupiłem i teraz kurzą się nieużywane. Mózg operacji to NanoPi Neo Air (na tym Octoprint i Klipper) i płytki STM32 Smart v2 (jako MCU), wyświeltacz będzie z modułu 0.96" OLED i guzików dotykowych zamontowanych na płytce THT.


Zaplanowałem mniej więcej jak wszystko będzie połączone (tylko poglądowo, nie jest to dokładnie przedstawiony układ elektroniczny) :

Poniżej foty jak wyszło przeniesienie koncepcji do rzeczywistości;
Moje lutowanie to lipa ale co się dziwić pierwszy raz w życiu lutowałem płytkę/i THT :D

Wyświetlacz :

Układ do sterowania wentylatorami ( regulator napięcia LM7812 + 2 Mosfety irfz44n) :

Moduł na sterowniki silników krokowych :

Jak narazie nie wiem czy to w ogóle będzie działać, ale cieszę się, że poznałem zasadę działania płytek sterujących od kuchni.
Plan B to MiniRambo 1.3a i wyświetlacz Graficzny12864 ( RepRapDiscount Full Graphic Smart Controller ).
Jeżeli nie wartość edukacyjna to uważam, że raczej nie warto było z perspektywy koszt + poświęcony czas ( samo lutowanie koło 3-4h). Płytkę Mini-SKR 1.1 można kupić już za 50 zł. :D
Ło matko. Szanuję samozaparcie.

Ale... płytka - gniazdo na stepsticki będzie Ciebie kosztować ogromną ilość nerwów, chyba że jesteś szczęściarzem i/lub bardzo skrupulatny. Z doświadczenia wiem, że siłą rzeczy musi tam być jakiś błąd ;) O szczegółach/pierdołologii elektronicznej dlaczego "tak się nie robi" nie będę się rozpisywać ;)

Ale po kolei:
-nie rób przycisków, zostań przy enkoderze, to jest dobrze wspierane w sofcie (chyba, że olewasz zupełnie Marlina i inny soft to wspiera);
-zasilacz ATX 12V to fajny pomysł jak robisz ultra po taniości, teraz raczej przy nowych konstrukcjach idzie się tylko w 24V, rozwiązanie to ma w sumie same zalety;
-gotowe PCB z gniazdami/złączami pod stepsticki kupisz za kilkanaście zł;
-TMC2100 są dość stare i "słabe" w porównaniu do nowych układów Trinamic i ich cen;
-IRFZ44N nie potrzebują radiatorów ani trochę, ale LM7812 już tak (swoją drogą, jak go zasilisz z 12V, to wentylatory dostaną 9-10V max);
-nie kombinuj z uC z Nucleo/Arduino tylko weź coś co jest dobrze wspierane, czyli poleciłbym LPC1768;
-Rambo nie polecam bo ma zintegrowane na sztywno TMC i Atmege 8bit, trochę jednak przeżytek.

marek91 słusznie mówi, że to szaleństwo ;)
Tyle z narzekań elektronika ;)


PS jak chcesz serio dowiedzieć się więcej o elektronice od kuchni to chętnie kiedyś siądę z piwem i opowiem to i owo.
Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”