[FFF] Chłodzenie wydruku - po co?

Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

[FFF] Chłodzenie wydruku - po co?

Post autor: dziobu »

Witam,

W skrócie - po co się dmucha na materiały skurczliwe jak ABS, ASA czy Nylon? A no po to:
c1.jpg
c2.jpg
Ten sam plastik (DD ASA Orange), ten sam projekt, ta sama drukarka... wszystko to samo poza chłodzeniem. Wydruk po lewej to nadmuch 40%, po prawej - 0%.

Dziękuję za uwagę ;)

(wrzucam bo ktoś mnie o to niedawno pytał)
chemik72, morf, dragonn, Jackoboo, Abys, kapi, Wawok, FlameRunner, seler1500, Adinfo
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Chłodzenie wydruku - po co

Post autor: dragonn »


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Bl2ESvtBiLo
Nie moje ale tutaj trochę omówione o efekcie tylko w drugą stronę.
Jak z wszystkim trzeba dobrać sobie balans i nie ma tak że czegoś absolutnie nie należy chłodzić a coś trzeba. Miałem wydruki z PC w których musiałem dawać chłodzenie.
Dodam że mając zamkniętą komorę gdzie chłodzenie wydruku to dmuchaniem ciepłym powietrzem na wydruk przy materiałach jak ABS/PC/Nylon daje jeszcze lepsze efekty
dziobu, Abys
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Chłodzenie wydruku - po co

Post autor: morf »

Przepraszam, nie moglem sie powstrzymac
Screenshot_20191015_082658.png
PS. U mnie np. PETG lekko dmuchniete bardzo traci na wytrzymalosci (co potwierdza w/w), aczkolwiek wynika to pewnie z temperatur. Moze dla malych detali, ale wole juz zwolnic predkosc niz dmuchac nauczony wlasnym doswiadczeniem.
Na pewno moje benchy bez chlodzenia nie wyglada tak jak tutaj, bo to jakas masakra...
Screenshot_20191015_083329.png
PS2. Z tym chlodzeniem to pewnie ile glow tyle pomyslow, tymbardziej ze kazdy ma inny nadmuch i ciezko zrownac 100% na mocnym wentylatorze ze 100% na jakiejs popierdolce...
dziobu, Abys
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Chłodzenie wydruku - po co

Post autor: dziobu »

morf pisze:PS. U mnie np. PETG lekko dmuchniete bardzo traci na wytrzymalosci (co potwierdza w/w), aczkolwiek wynika to pewnie z temperatur.
PET-G chłodzony staje się kruchy ale i sztywniejszy. Coś za coś ;)
morf pisze:Moze dla malych detali, ale wole juz zwolnic predkosc niz dmuchac nauczony wlasnym doswiadczeniem.
Problem jest wtedy gdy nie ma już co zwalniać ani nie ma jak dołożyć detali na stół. Np wieżyczki w zamku.
Do tego drukujac jeden detal problemem jest odpowiednie chłodzenie, jak jest wiele detali to retrakcja... :D Trzeba sobie wybrać co bardziej kaszani model.


A poza tym - wrzuciłem tylko jako ciekawostkę bo ktoś na czacie pytał o sens chłodzenia skurczliwych materiałów. Bo tak to robi się z tego znacznie dłuższy temat gdzie odpowiedzią na większość pytań jest
dragonn pisze:(...)trzeba dobrać sobie balans i nie ma tak że czegoś absolutnie nie należy chłodzić a coś trzeba(...)
Tylko że sporo ludzi narzeka że jak dostaje odpowiedź typu "to zależy" to nic im to nie daje. Ciekawe :D
morf, Abys
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Chłodzenie wydruku - po co

Post autor: FlameRunner »

Skoro o PET-G mowa, to może dla ograniczenia kruchości warto ten materiał drukować na zabudowanych drukarkach?
Nie chodzi mi tu o grzaną komorę, mam na myśli raczej drukarki jak ZMorph, FlashForge Dreamer, Zortrax serii M z założonymi ściankami bocznymi, Ultimaker 2 / 3 / serii S z przednimi drzwiczkami, gdzie wnętrze drukarki naturalnie się nagrzewa od stołu i głowicy, a wydruk nie jest bezpośrednio narażony na ruch powietrza w pomieszczeniu.

Od dawna krąży mi to po głowie, ale jakoś nie mogę się zebrać za rzetelne sprawdzenie tego...
Abys
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Chłodzenie wydruku - po co

Post autor: morf »

Temat do sprawdzenia, z drugiej strony skoro na "przewiewnej forumowej delcie" ale bez aktywnego chlodzenia wychodzi odpowienio wytrzymaly (niekruchy), to chyba tymbardziej w zabudowanej obudowie wyjdzie w porzadku...
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Chłodzenie wydruku - po co

Post autor: arkomania.pl »

Z ciekawością przeczytałem posty o chłodzeniu wydruku i podzielam w/w opinie.

Wniosek wysnułem jeden:

Panowie jak potrzeba to dmuchamy, tylko z umiarem, aby nie zmęczyć zbytnio materiału.
Abys
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: Chłodzenie wydruku - po co

Post autor: Wawok »

arkomania.pl pisze: Panowie jak potrzeba to dmuchamy, tylko z umiarem, aby nie zmęczyć zbytnio materiału.
Dokładnie, jak widze jakiś model z zamiarem wydruku z ABS z jakimis nawisami to nadmuch chociaż minimalny uważam że powinien być bo zmniejszanie prędkości i wysokosci warstwy i tak nie spowoduje że materiał się nie podwinie.
Najgorszy jest jednak dobór prędkości nawiewu , a jeżeli model ma skomplikowany kształt i powietrze zaczyna wedrować w środku modelu to już w ogóle cuda się dzieją i mamy rozwarstwienia gotowe.
Abys

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Chłodzenie wydruku - po co

Post autor: dziobu »

FlameRunner pisze:Skoro o PET-G mowa, to może dla ograniczenia kruchości warto ten materiał drukować na zabudowanych drukarkach
Akurat u mnie PET-G tego nie lubi. Stygnie jeszcze wolniej co tylko potęguje problem, a nadmuch działa gorzej.
Zawsze drukuję PETa przy otwartej komorze.
arkomania.pl pisze:Panowie jak potrzeba to dmuchamy, tylko z umiarem, aby nie zmęczyć zbytnio materiału.
Nie dotyczy: PLA, TPU i flexów :D Tu jak widzę nie ma umiaru.
Abys
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 1
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: Chłodzenie wydruku - po co

Post autor: MaxXxi47 »

arkomania.pl pisze:Z ciekawością przeczytałem posty o chłodzeniu wydruku i podzielam w/w opinie.

Wniosek wysnułem jeden:

Panowie jak potrzeba to dmuchamy, tylko z umiarem, aby nie zmęczyć zbytnio materiału.
Bardzo życiowa i uniwersalna rada z tym dmuchaniem Arku :D Zamęczony materiał dmuchany potem jest nieznośny xD
Abys
DRAGON CUSTOMS
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza wiedzy, poradniki”