Build Log Ciu-Tech V1 ;)

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 39
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

Post autor: Janek_Porzycz »

Hej ;)

Po pierwsze:
boot.jpg
:))

No i po 2 macalna wersja:
1.jpg
2.jpg
3.jpg
i po 3:

Planuje 3 ekstrudery BGM Dual drive od trianglelabs. To mieszanie kolorow bede traktowal jako eksperyment. Mysle ze na poczatku 3 filamenty wystarcza - zobaczymy :) Mysle ze druk 3 filamentami nawet bez miksowania kolorow moze byc wygodny i przydatny. Po glowie chodzi mi np druk rozpuszczalnych supportow ale nie wiem czy temperatury sa kompatybilne np z PLA


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=XpcJkaysb3Y

Ma ktos doswiadczenie z #define EXPERIMENTAL_I2CBUS? Chcialbym "chyba" podlaczyc arduino z plyta glowna za pomoca i2c by za pomoca M260 sterowac servami od pan tilta kamery i przekaznikami od oswietlenia i innych bajerkow. Moglbym to zrobic troche inaczej za pomoca raspberry jak w enderze ale chcialbym sprobowac w ten sposob.
Abys, Berg, JGFTW
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 39
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

Post autor: Janek_Porzycz »

Powoli przychodzi pora na skrecanie osi Y z rama. Mialem inny pomysl, ale nie chce mi sie juz czekac na profile wiec zaprojektowalem cos takiego: Infill jak wszystkie czesci 100%. Wydaje sie byc bardzo solidne. Zobaczymy jak sie wydrukuje 2 sztuka ;)
20191104_204630.jpg
20191104_204621.jpg
20191104_204515.jpg
20191104_204507.jpg
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

Post autor: JGFTW »

Rozwiązanie ciekawe ale w praktyce wiadomo że różne kolory filamentów nawet jednego rodzaju i producenta mają nie raz różne temperatury druku (właśnie z m.in z powodu dodatków pigmentów).
Tak sobie myślę że możnaby zrównać do temperature druku do temperatury odpowiedniej dla materiału który wymaga najwyższenaj ale może być problem z jakoscia.
Znalezienie producenta, rodzaju materiału (niekiedy nie tych samych producentów) i do tego jeszcze kolorów, żeby dobrać ustawienia i jakościowo mnie to zadowalało zajęło mi bardzo wiele czasu a dobierałem to dla jednej dyszy ;) Kolega Janek_porzycz musi to zrobić dla 3 naraz i to tak żeby ze sobą współgrały po wymieszaniu w odpowiednich proporcjach. Bedzie to ciekawe o ile procent zmieszania bedzie trzeba zmieniac parametry np retrakcji,temperature itp o ile w ogóle.

Ale jak chodzi o temperaturę to przy PLA raczej nie zaobserwowałem, żeby to była taka tragedia tzn wszystkie kolory na 3 drukarkach wrzucam na tyle samo 215/60 (więc ja dostosowuje do najwyższej temperatury) i efekt jest zadowalający jedyne co te kolory różni to wykończenie powierzchni (bardziej/mniej połyskujący) Więc mam podejrzenie, że jak namierzysz odpowiedniego producenta i rodzaj materiału to przy podstawowych kolorach (bo jakieś specjalne typu galaxy czy złoty to nawet nie wspominam) to parę stopni nie powinno aż tak wpłynąć na efekt końcowy - ale to nie znaczy że nie może i zgadzam się że to coś, co należy mieć na uwadze, szczególnie przy wybieganiu w kolory egzotyczne.

Mam wrażenie, że to najbardziej jest widoczne przy filamentach różnych producentów np Spectrum PLA a Ekofilament od DD (oba czerwone) to u mnie było 15 stopni rożnicy - dlatego ja proponowałbym znalezienie jednego producenta bo przynajmniej ten podstawowy granulat będzie ten sam i to już Ci dużo ułatwi.
Swoją drogą ciekawe na ile dobrze ten filament się tam wymiesza w małej komorze.
No ja również jestem ciekawy, jak obserwowałem na filmiku 2 posty wyżej to dość szybko zmienia się kolor z czarnego na biały na tym purge tower ( jedna warstwa czegoś w stylu kostki 20x20 ) i już jest mocna zmiana, a są to skrajnie konstrastujące kolory i nie widać odcieni szarości na docelowym modelu. Wydaje się że ta komora mieszania jest faktycznie niewielka.

Znalazłem wyszukiwarką jeden temat z jednym zdjęciem ;)
viewtopic.php?f=5&t=952&hilit=diamond+hotend

Jedyna sensowna informacja to, że autor miał być problemy z retrakcją - co jest w sumie ciekawe, bo jak się taka retrakcja będzie odbywać; Czy wszystkie 3 ekstrudery wycofują filament ? Czy moze w zaleznosci o procentowego zmieszania kolorów wartośc długości retrakcji też jest dzielona ?

Także mam nadzieję, że nie przestaniesz informować o postępach. Sczególnie czekam na informacje o mieszaniu kolorów.
Po glowie chodzi mi np druk rozpuszczalnych supportow ale nie wiem czy temperatury sa kompatybilne np z PLA
Masz 2 opcje materiałowe (które znam) na supporty HIPS i PVA, z nich dwóch to PVA jest w zakresie temperatur pokrywającym się z PLA tj 185-200
https://www.simplify3d.com/support/materials-guide/pva/
Hips jest do materiałów o wyższej temperaturze Tg : https://www.simplify3d.com/support/mate ... uide/hips/
Nie korzystałem z rozpuszczalnych materiałów to się nie wypowiem. Co do mieszania to wydaje mi się, że jak podczas drukowania np PLA materiał podporowy nie będzie dobrze przepuszczony( zmiesza się w docelowym obiekcie ) to rozpuszczajac podpory rozpuścisz trochę model. Do tego oczywiście temperaturę musisz dobrać taką, żeby pasowała do obu materiałów co już na pewno będzie większą wymagało testowania.


Swoją drogą patrząc na zdjęcia mam nadzieję, że nie drukujesz części użytkowych drukarki z PLA ? ;)
Zazwyczaj wykończenie PETG jest bardziej połyskujące, natomiast ABS na Enderze na 100% wypełnieniu nie brzmi prawdopodobnie.
Janek_Porzycz
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 39
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

Post autor: Janek_Porzycz »

Drukuje z tego : https://fiberlogy.com/pl/filamenty/filament-hd-pla/


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=68w9abK5xoY

Dziala :) Pozniej odpisze bardziej obszernie!
virgin71
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 39
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

Post autor: Janek_Porzycz »

Skrecone. Przy macaniu bardzo solidne. Jeszcze jakies nogi trzeba dodrukowac.
20191105_163807.jpg
20191105_163307.jpg
No i potestowalem troche ten bootscreen :) Tak na szybko:
Dzieki JGFTW
20191105_085114.jpg
JGFTW, Abys
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

Post autor: panWiadr0 »

Idea modułów z osiami Z do mnie przemawia. Ciekawe czy dałoby radę je wpasować w ramę Tatary :devil:
Janek_Porzycz
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 39
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

Post autor: Janek_Porzycz »

Troche aktualnosci:
Nogi podrukowane. Jest stabilnie
20191107_072831.jpg
20191107_072822.jpg
Powoli biore sie za mocowanko zasilacza i obudowy od plyty, przekaznikow maliny itd. Jak na razie slabo z czasem i mam tyle :
20191108_154816.jpg
20191108_154838.jpg
I takie cos do uporzadkowania ptfe
20191107_093447.jpg
morf, Abys
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

Post autor: panWiadr0 »

Weź ją odpal i sprawdź jak drukuje. Żeby potem się może okazać że to bardzo dobrze wyglądająca maszyna z jakością druku na poziomie starej Anety :]
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 39
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

Post autor: Janek_Porzycz »

No nie moge sie doczekac zeby sprawdzic ale nie mam wszystkich gratow. Moze okazac sie ze bedzie tak jak mowisz ;) Ale co podlubane to moje
Dawid.S
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1577

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

Post autor: morf »

Może ogituj cały projekt, no chyba że nie chcesz udostępniać stl ale zaczyna wyglądać b.fajnie
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”