Zamknięta obudowa dla Tronxy x5s-2e oraz Alfawise u30

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
rafaelpl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2018, 11:44

Zamknięta obudowa dla Tronxy x5s-2e oraz Alfawise u30

Post autor: rafaelpl »

Cześć,
Ze względu na na dwa poniższe zagadnienia zdecydowałem się umieścić moje drukarki w zamkniętej obudowie oraz na podłączenie ich do zewnętrznej wentylacji (dedykowany wylot dachowy)
- rozchodzenie sie zapachu, już PLA jest dla mnie drażniący że nie wspomnę o gumie, ABS i sporadycznym nylonie i innych
- wymagania stabilności termicznej dla innych niż PLA materiałów

Wykorzystam obudowy RACK typu: START.LAN STLWMC-15U-66-GSB-C (kupiłem okazyjnie do trochę innego zastosowania)

Zakładam:
- uzycie dwóch wentylatorów 12v z regulacją obrotów (od 0) na obudowę, + kanał rura na zewnątrz budynku (do góry, około 1.5 metra na zewnątrz)
- uszczelnienie górne/boczne obudowy i uszczelki na dzwi
- pozostawienie wlotu powietrza od spodu
- biorę pod uwage zastosowanie filtru powietrza (weglowy, kuchenny) na wloty i wyloty
- w momencie otwarcia obudów wentylatory na maks (sterowane włacznikiem stykowym), niezależnie dla obudowy
- izolacje stołów (pianka samoprzylepna 1cm z aluminiowym wykończeniem)
- termistor odcinający prąd powyżej założonej temperatury na poziomie zasilaczy i elektroniki

Biorąc to wszystko pod uwage mam kilka wątpliwości które chcialbym z wami skonsultować

- czy zastosowanie filtrów na wszystkich wlotach i wylotach nie ograniczy za bardzo przepływu powietrza ?
- czy w zamkniętej obudowie należy zapewnić dodatkowe chłodzenie dla elektroniki i zasilaczy, np dodac dodatkowy separator w postaci np półki metalowej + pianka izloacyjna (1cm) z wykończeniem alu pomiędzy nimi a komorą ?
- czy filament trzymac wewnąrz obudowy(u góry) czy też rozsądniej będzie go umieścić na zewnątrz w platikowym pudle (tak mam obecnie) ?
- czy do motorów i ekstruderów zapewnić dodatkowe chłodzenie w postaci radiatora ? (są blisko ścianek na drodze przepływu powietrza)

Co jeszcze powinnienem uwzglednić aby uzyskać jak najlepse efekty dla zakladanych kryteriów - zapach i stabilność temperatury?

Drukuję amatorsko na swoje potrzeby, głównie potrzeby syna który uwielbia majsterkowanie wszelkiego typu.
Wydruki trwają nawet po 20 godzin i więcej, głównie weekendowo

Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Zamknięta obudowa dla Tronxy x5s-2e oraz Alfawise u30

Post autor: dragonn »

Drukowanie PLA w zamkniętej komorze wymaga bardzo dobrej wentylacji bo nawet zwiększenie temperatury o 10C w komorze może spowodować blokowanie się PLA w głowicy. Chyba że masz głowicę z chłodzeniem wodnym.
Ale co do zapachu PLA, nie drukujesz czasem w zbyt wysokiej temperaturze? Bo ono raczej dopiero wtedy zaczyna zauważanie pachnąć.
rafaelpl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2018, 11:44

Re: Zamknięta obudowa dla Tronxy x5s-2e oraz Alfawise u30

Post autor: rafaelpl »

Dragonn, Dziękuje za informację,
Jeśli chodzi o przepływ powietrza mam wydajne wentylatory, spowolnić przepływ moze conajwyżej filtr.
Chciałem przepływem sterować poprzez czujnik temperatury (utrzymywanie przepływem zadanej temperatury w komorze)

Raczej obawiałem się sytuacji w drugą stronę, aby zbyt duzym przepływem nie zaszkodzić drukowi. Czy to jest możliwe ?

Co do chłodzenia bloku głowicy to jesli faktycznie będzie problem w tym miejscu(dodam dodatkowy czujnik temp.) to zastosuję chłodzenie wodne, zgodnie z sugesitą

Co do temperatury to drukuję z róznych materiałów i w niektórych przypadkach wprost mówią nie tylko o zapachu ale i potencjalnym wpływie na zdrowie. W przypadku PLA zauwazylem iz zalezy to od konkretnego filamentu tj domieszek.
Niestety jestem dość czuły na zapach (alergik) i stąd wyczulenie. Inni domownicy nie zauważyli problemu.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”