mój pierwszy raz

Basia M.
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 12
Rejestracja: 29 paź 2019, 21:55
x 5

mój pierwszy raz

Post autor: Basia M. »

Dzień dobry Szanownym forumowiczom.

Zgodnie z sugestią z viewtopic.php?f=14&t=4633&start=10 pozwoliłam sobie założyć wątek o mojej drukarce....

Założenia:

01. HyperCube Evolution-like na profilach 3030
02. przestrzeń robocza min. 320x320x350 mm
03. niski, studencki budżet, wiele elementów z odzysku (min. profile 3030, silniki, zasilacz(e))
04. lekka oś X, na rurkach węglowych, plus łożyska polimerowe
05. kompaktowy ekstruder "direct drive" ( w tej chwili wydruk na bazie BMG Bondtech)
06. stół grzany, plus blacha stalowa+PEI, trzymana magnetycznie, mocowane na stałe, bez pokręteł, OG Prusa style
07. instalacja 24V
08. możliwość zamknięcia w obudowę, do druku ABS etc.
09. procek 32-bit + Marlin 2.0
10. ciche 2208, docelowo via UART
11. szpula filamentu wewnątrz komory, w ramach pogrzewania / suszenia
12. oś Z na dwóch silnikach, śruba trapezowa TR8x8 (tutaj żałuję trochę że nie kupiłam TR8x2, całość stołu waaaaży swoje)

Udało mi się wreszcie złapać chwilę dobrego oświetlenia i chwycić całość w kadr:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Elektronika to Arduino DUE + SmartRamps, oraz sterowniki TMC2208 od Fysetc, oraz lcd AZSMZ 12864
( zakup elektroniki był robiony jakiś rok temu, nie miałam wtedy do wyboru niedrogich chińskich klonów czy innych SKR....)


Jak widać na załączonych zdjęciach sporo pracy już za mną:

- klatka zbudowana
- większość elementów drukowanych - gotowa (choć niektóre będę musiała przedrukować z ABS)
- silniki XY zamontowane, zębatki założone, paski wstępnie naciągnięte
- elektronika: podpięte silniki XY, oraz end-stop Y


Problemy / do zrobienia:

- ruch karetki na osi X jest nierównomierny - musiałam delikatnie zeszlifować rurki, nie jestem pewna jak uzyskać idealną powierzchnię i średnicę - na chwilę obecną przy ruchu w X występują lekkie ruchy w Y - co na pewno spowoduje problemy z wydrukiem :shock:

- podpięcie TMC2208 - na Arduino DUE mam dostępne 3 UART'y sprzętowe, chciałabym wykorzystać je z pomocą biblioteki TMCStepper ( branch: TMCStepper due_sw_uart jeśłi będę potrzebowała więcej UART ??? )

- umieszczenie elektroniki i zasilaczy (są dwa, jeden do stołu (via dodatkowy mosfet), drugi mniejszy do całej reszty) plus chłodzenie tychże - tutaj dam radę zmieścić je na dole

- oświetlenie, obudowa - to już na sam koniec


W wolnej chwili postaram się zrobić więcej zdjęć,
tymczasem chętnie poczytam Waszą krytykę, sugestie i idee - szczególnie w temacie upłynnienia ruchu w X oraz 2208 via UART.



Aha - kilka pytań:

- obciążalność Arduino DUE na linii 5V to 800 mA, oraz kolejne 800 mA na 3,3V - zgadza się?

- na głowicy będę miała: grzałkę 24V 2A, termistor, wentylator chłodzący "cold-end" 12V, wentylator chłodzący drukowany element 24V, sondę indukcyjną 12mm (zapewne na 24V) - które z nich mogę puścić wspólną masą (??) żeby zredukować ilość potrzebnych przewodów ?


Pozdrawiam :D
--
Basia
dragonn, Abys, panWiadr0, epon
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: mój pierwszy raz

Post autor: Zbigu »

Cześć a tak z ciekawości to jakie są koszty /bez Twojej pracy/ złożenia takiej drukarki?
Basia M.
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 12
Rejestracja: 29 paź 2019, 21:55
x 5

Re: mój pierwszy raz

Post autor: Basia M. »

Póki co wydałam około 1200-1300 plnów - koszt relatywnie niski, ale wyszukiwałam wszelakie możliwe okazje i promocje;
w ciągu tego roku staniała trochę elektronika (komplet SKR V1.3 + 2208 + lcd są teraz tańsze o jakieś 80-100pln )
wałki, indukcyjnie hartowane po powierzchni (10mm w całej maszynie) zamawiałam w Polsce i jestem wstępnie zadowolona - wyszło niedrogo i dobrze;
profile 3030 kupiłam mocno okazyjnie, acz potem potrzebowałam pomocy w ich precyzyjnym docięciu
śrub M3, M5 i M6 mam zapas z innych projektów....
całą chyba resztę ściągałam z Chin po taniości
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: mój pierwszy raz

Post autor: Zbigu »

Fajny projekt, życzę sukcesu i zadowolenia z drukarki.
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: mój pierwszy raz

Post autor: jarekb »

Wałki w osi Y spokojnie można zamienić na stalowe 8mm - generalnie nie mają udziału w ruchu masy głowicy, więc mogą być ciężkie. Co do osi X to rzeczywiście ciężko uzyskać jednakowy posuw na szlifowanych rurkach węglowych. Miałem i póki co wycofałem się z nich na stalowe 8, choć nie wykkluczone że jeszcze do nich wróce. W lepszym posuwie pomagało smarowanie ich czy to smarem teflonowym czy silikonowym.
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: mój pierwszy raz

Post autor: Zepco »

Z osią Z nie masz problemu? Trochę szeroki rozstaw wałków jest. Zalecane jest umieszczanie ich jak najbliżej śruby.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Basia M.
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 12
Rejestracja: 29 paź 2019, 21:55
x 5

Re: mój pierwszy raz

Post autor: Basia M. »

jarekb - póki co na wszystkich osiach mam wałki 10mm - stalowe na Z oraz Y, i węglowe rurki na X.
Inspirowałam się Tech2C ( https://www.youtube.com/watch?v=0Pg-L1pQ6qU ) i zapewne raz jeszcze całość rozmontuję i postaram się lepiej wypolerować - chyba że będziecie mieli jakieś inne doskonałe sugestie.

Zepco - problem z osią Z? Co masz na myśli? Na chwilę obecną z zainstalowaną na próbę platformą i stołem śmiga po wałkach jak szalona :)
Nie robiłam jeszcze testów nośności / działania samych silników.


Gwoli wyjaśnień - kilka szczegółów dot. konstrukcji:

- elementy drukowane - zastosowałam głównie Hypercube Evolution Upgrade All Parts https://www.thingiverse.com/thing:2437440 - drukowane na Prusie i3 MK2 znajomego, którą pomagałam składać (i która to jest głównym powodem, dla którego składam swoją maszynę )
- wałki: j.w. - wszędzie są 10mm, stalowe na Y i Z, węglowe na X
- platforma pod grzane łoże - na profilach 3030 (bo miałam ich wystarczająco), składa się z pięciu w sumie odcinków profili - zmodyfikowałam elementy drukowane pod profile 3030 oraz łożyska LM10LUU
- grzane łoże - 329x329mm, zamocowane na sztywno na 9 tych tam metalowych dystansach M3 (tak, dodałam z drżącym sercem otwór w centym płyty)
- ze względu na masę platformy i łoża planuję zastosować dwa silniki - a właśnie - jak je łączyć w tandem z TMC2208 - szeregowo, czy równolegle?
- ekstrudery (direct drive) mam przygotowane dwa, oba na BMG, na chwilę obecną chciałabym zastosować ten: https://www.thingiverse.com/thing:3518138
- silniki na XY to Mineba 17pm-k103-08w, na Z i E mam coś przygotowane, ale jeszcze muszę je przetestować
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 2
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: mój pierwszy raz

Post autor: arkomania.pl »

Obecnie odchodzi się od łączenia silników pod jeden, wspólny stepstick.
Tak było np. w popularnej ANET A8 (połączenie równoległe pod A4988).
Przy zasilaniu 12V, odradzam połączenie szeregowe (tylko równoległe).

Ja w swoich drukarkach stosuję konfigurację dual-Z lub dual-Y (2 stepsticki, każdy osobny na silnik).
Drugi silnik podłącza się do złącza E1.

W razie czego służę pomocą w konfiguracji dual-Z.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Basia M.
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 12
Rejestracja: 29 paź 2019, 21:55
x 5

Re: mój pierwszy raz

Post autor: Basia M. »

arkomania.pl pisze:Obecnie odchodzi się od łączenia silników pod jeden, wspólny stepstick.
Tak było np. w popularnej ANET A8 (połączenie równoległe pod A4988).
Przy zasilaniu 12V, odradzam połączenie szeregowe (tylko równoległe).

Ja w swoich drukarkach stosuję konfigurację dual-Z lub dual-Y (2 stepsticki, każdy osobny na silnik).
Drugi silnik podłącza się do złącza E1.

W razie czego służę pomocą w konfiguracji dual-Z.
Z wyjątkiem wentylatora do chłodzenia "cold-end" (12V) całość instalacji jest na 24V.

Wydaje mi się, że jakiś czas temu w dokumentacji TMC2208 czytałam coś nt. podłączania dwóch silników i pisali chyba "parallel" - tutaj przyznam, że nie wyznaję się za dobrze w parametrach typu indukcyjność krokowca... pod oś Z planowałam dwa Minebea 17pm-j342-g3vs, prąd maksymalny 1,6A.
przy podłączeniu równoległym mogłabym ew. zastosować TMC2209, więc dostępny większy prąd....
czy mogę prosić o skierowanie do dyskusji w temacie "odchodzenia od łączenia silników pod jeden, wspólny stepstick", arkomania.pl ?
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 2
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: mój pierwszy raz

Post autor: arkomania.pl »

W Anet A8 podłączają 2 równoległe silniki pod jeden A4988.
Silniki są 1.7A
Stepstick ustawiają na około 1A, czyli wychodzi 0.5A na silnik i wszystko działa dobrze.

Gdy zastosujesz np. wspomniany TMC2209, to ustawisz na stepsticku prąd np. 1,6A (0.8A na silnik)
i wszystko będzie pracowało przyzwoicie.
Silniki w osi Z pracują dorywczo (jeśli nie stosujemy autolevelinu).

Praktycznie w osi Z można zastosować stary wysłużony A4988 pracujący na 16 mikrokroków.
Szkoda stosować droższych lepszych stepsticków, które pracując w osi Z i tak nic nie wnoszą do jakości wydruku.
Jakość zależy od osi X i Y.

Działaj Basiu bo Barbórka tuż tuż.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
ODPOWIEDZ

Wróć do „HyperCube”