HyperCube - praca inżynierska :D

Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

Post autor: olo2000pm »

Misiek, V slot to dobry wybór bo nie musisz pamiętać ile nakrętek powkladać, bo w v slotach nakrętki sie obracają :)
I to że chcesz zastosować prowadnice liniowe w ogóle się nie kłóci z tym, że v sloty są pod rolki. Bo niby dlaczego?
One mają tą przewagę nad zwykłymi profilami, że są bardziej uniwersalne. W każdej chwili możesz zastosować rolki..
Ostatnio zmieniony 02 gru 2019, 22:41 przez olo2000pm, łącznie zmieniany 1 raz.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

Post autor: dragonn »

olo2000pm pisze:Misiek, V slot to dobry wybór bo nie musisz pamiętać ile nakrętek powkladać, bo w v slotach nakrętki sie obracają :)
I to że chcesz zastosować prowadnice liniowe w ogóle się nie kłóci z tym, że v sloty są pod rolki. Bo niby dlaczego?
W t-slotach też nie musisz pamiętać jak użyjesz nakrętkę młoteczkowych :roll:
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

Post autor: olo2000pm »

Misiek, ramy stalowej bym Ci odradzal, chyba że masz kogoś zaufanego, kto pospawa Ci tą ramę bardzo dokładnie. A profile? A nie myślałeś o 20x40 lub 20x60?
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

Post autor: Pjoter »

Co i na jakim wydziale studiujesz? Jak dużo czasu masz na napisanie pracy? Znalazłeś już promotora który przyjmie taka pracę?
Skąd będziesz kupować części? Jaki budżet sobie okresliles?

Pamiętaj że broniąc projekt będziesz musiał się wytłumaczyć z każdej jednej śrubki której użyjesz w tym projekcie.

IMHO fajnie że chcesz coś zrobić a nie klepac literaturę tak jak większość. Moim zdaniem jednak jedyna szansa na wyrobienie się w rok to zrobienie oryginalnego projektu. Później po obronie możesz sobie dodawać autopoziomowanie itp.

Co do poziomu edukacji w Polsce - zjebal się wtedy gdy mądrzy ludzie zrozumieli że nie warto być nauczycielem bo się za mało zarabia
sagittario
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

Post autor: FlameRunner »

Jaki jest temat pracy?
spec
Postów w temacie: 3
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

Post autor: spec »

olo2000pm pisze: I to że chcesz zastosować prowadnice liniowe w ogóle się nie kłóci z tym, że v sloty są pod rolki. Bo niby dlaczego?
Bo 40x40 V-slot raczej kiepsko nadają się pod prowadnice liniowe. Gdyby robił z 20x20 to jeden czort.
MisiekOsw
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 31 maja 2019, 14:57

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

Post autor: MisiekOsw »

Próbując odpowiedzieć na wszystko co przeczytałem :
Wiedza teoretyczna a praktyka to dwie różne rzeczy, a doświadczenia to ja za bardzo jeszcze nie mam (a tak jak jeden kolega napisał - będę musiał umieć wytłumaczyć się z każdej śrubki jakiej użyję, a mój kierunek chociaż dotyczy budowy maszyn - to o drukarkach nic się na studiach nie dowiedziałem).
Temat pracy jeszcze nie mam - ale już niedługo będę musiał złożyć podanie (w tym momencie mam przedmiot który nazywa się "projekt indywidualny - taka praca przygotowująca do inżynierki i temat pracy to "Projekt maszyny do szybkiego druku przestrzennego"
Co do samych studiów i prac inżynierskich to mam wielu znajomych, którzy pracę robią w 100% teoretyczną i w dzisiejszych czasach wystarcza to czasami nawet na 5 :crazy:
Co do samej drukarki : chcę ją zrobić dla siebie żeby mi służyła, będę jej dużo używał i przy okazji chcę żeby to była praca inżynierska - opcje miałem dwie : albo coś małego albo coś dużego (chciałbym uzyskać na tym jak najlepszą jakość druku jak na moje możliwości :git: ) więc może faktycznie lepsze będzie coś o polu roboczym 200x200x200.
Budżet to 2000 - 2500 zł
Co do profili już wiem co i jak (dziękuję za konstruktywne hejty ^^ ) jednak nie wiem jakie profile będą najlepsze (czy 40x40, czy może 20x40 ? A może 20x20 też wystarczą - chociaż jak biorę je do ręki wydają się śmiesznie małe )
Takich rzeczy raczej człowiek najlepiej uczy się w praktyce. Nie mam też tyle pieniędzy żeby budować 2-3 ramy i badać na różnych materiałach czy konstrukcjach np tłumienie drgań harmonicznych :crazy:

Cel jest taki żeby zbudować drukarkę która będzie drukowała w możliwie najlepszej jakości (może być nawet 200x200x200) i popełnić przy tym jak najmniej błędów - a myślę że tych będzie na pewno sporo - ale przy drugiej drukarce w późniejszym czasie na pewno wyszłoby to dużo lepiej :)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

Post autor: Berg »

Ja tam nie widzę problemu w robieniu drukarki na pracę inżynierską. Lepsze to, niż... nie będę oftopował.
Jakkolwiek w trakcie pracy, pewnie wyjdzie kilka wątków, które rzetelnie można zgłębić i opisać i pewnie przed się potem w życiu.
Dobór wałków, rodzaje stali. precyzja, hartowanie, obliczenia, ugięcia i już można machnąć ze dwa - trzy rozdziały.
Tunel chłodzący - symulacje, przypływ powietrza . Własny projekt. Sam ten temat może starczyć na pracę inżynierską :D

PS: a mój HC jest z takich profili i też działa. Też nie musiałem liczyć nakrętek bo ich nie ma :D :D :D
viewtopic.php?f=63&t=1200
https://www.youtube.com/watch?v=mh3tYevU7HM
Ostatnio zmieniony 03 gru 2019, 13:55 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

Post autor: japim »

MisiekOsw pisze: Nie mam też tyle pieniędzy żeby budować 2-3 ramy i badać na różnych materiałach czy konstrukcjach np tłumienie drgań harmonicznych :crazy:
Ale jakiegoś Ansysa (Workbench najlepszy) to chyba na wydziale macie? Wystarczy zbudować model na profilach 20x20, 20x40 w różnych orientacjach. Zamiast tracić pieniądze na różne ramy to sobie sam naukowo/inżyniersko obliczysz i będziesz wiedział która wersja najlepiej się nadaje. I właściwie to optymalizacja profili (rozmiar/orientacja) pod konkretną maszynę jest już ciekawym projektem teoretyczno/praktycznym.
A potem badanie drgań takiej maszyny i weryfikacja modelu to "czysta przyjemność" :rotfl: :devil:
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

Post autor: kapi »

japim pisze:Ale jakiegoś Ansysa (Workbench najlepszy) to chyba na wydziale macie? Wystarczy zbudować model na profilach 20x20, 20x40 w różnych orientacjach.
analiza jest miarodajna, pod warunkiem że znamy materiał, bo samo "amelinium" nie wystarczy. ja używam pakietu autodesku, i sama zmiana materiału czasem potrafi postawić projekt na głowie. ( na słabszy oczywiście ;) )

powodzenia w dalszych analizach zarówno projektu, jak i całej otoczki z tym związanej. :piwo:
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
ODPOWIEDZ

Wróć do „HyperCube”