m200, druk bez raftu na gładkim stole

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 2
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

m200, druk bez raftu na gładkim stole

Post autor: Krzys59 »

Mam zortaxa m200, hotend microswiss, i stół zrobiony z laminatu miedzianego (odkupiony swego czasu od jednego użytkowników forum). Drukuję na tym bez raftu bez problemu, głównie PLA i PET-G. Wszystko jest ok jeśli używam Z-suit
Niestety z-suit ma taką przypadłość, że nie pozwala mieszać z ilością obrysów, czy też nie pozwala zupełnie wyłączyć górnej warstwy. Pudełka z projektu kostki wydrukować się nie da. Dostałem "w prezencie" firmware i profile do m200 do Simplify3D i w tym mogę kombinować. Potem ztool i drukujemy.
Do tej pory wydawało mi się, że wszystko idzie fajnie, ale dzisiaj postanowiłem zrobić puste pudełko (diabeł mnie chyba podkusił), z jedną warstwą na dole, jeden obrys i wypełnienie 0% No i mam problem. Pierwsza warstwa wygląda jakby była za wysoko, linie są od siebie oddzielone. Reszta leci bardzo ładnie.
Próbowałem obniżać wysokość pierwszej warstwy, równocześnie zwiększając szerokość, zostawiałem wysokość na 100% zwiększałem szerokość, zwiększałem extrusion multiplier, zmniejszałem extrusion width, żeby zmusić drukarkę do wylania większej ilości filamentu na pierwszej warstwie. Co bym nie kombinował jak była siatka skośnych linii wzajemnie nie połączonych tak jest. Żadna zmiana parametrów (jak wyżej) nie przyniosła praktycznie żadnej różnicy w druku pierwszej warstwy.
Prawdę mówiąc zgłupiałem już przy tym całkiem. Ma ktoś jeszcze jakąś sugestię, co poprawić?
Zleży mi na druku na gładkiej powierzchni, bez raftu, są pewne elementy w Rękach 3D które tak wyglądają zdecydowanie lepiej.
Mógłbym odpuścić ten problem, bo jak puszczę pierwsze warstwy na 2 to już pudełko wygląda dobrze, praktycznie nie widać niespojonych linii pierwszej warstwy, ale wkurza mnie to, że nie mogę znaleźć przyczyny takiego zachowania się drukarki.
IMG_20191208_200703.jpg
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 809
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 361

Re: m200, druk bez raftu na gładkim stole

Post autor: Abys »

Kalibracja ekstrudera, flow, dysza odpowiednia wybrana?
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: m200, druk bez raftu na gładkim stole

Post autor: FlameRunner »

Abys pisze:Kalibracja ekstrudera
Trzymajcie mnie.

Nigdy nie drukowałem na M200 tak, jak opisano w pierwszym poście ani nie znam Simplify3D i nie wiem, jak pomóc, ale jednego jestem pewny: ekstrudera kalibrować nie trzeba.
Awatar użytkownika
robertm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 203
Rejestracja: 20 cze 2017, 21:58
Lokalizacja: Siemiatycze
Drukarka: MK3S Yes Yes Yes
x 53
Kontakt:

Re: m200, druk bez raftu na gładkim stole

Post autor: robertm »

Krzysiek w chwili gdy wprowadzili dostęp do druku bez raftu wyszło firmware, które miało błąd i po wyłączeniu raftu głowica zawsze była o wysokość warstwy za wysoko i tak na prawdę nie dało się drukować bez raftu. Poza tym Zortrax ma swoją specyfikę "pierwszej warstwy" bo ona z natury rzeczy ma się dać łatwo zdjąć z raftu. Nie wiem czy później to naprawiono bo ja w tym momencie sprzedałem swojego m200.

Wypuść plik z Simplify3D (albo Z-Suite) całkowicie normalnie i dopiero w ztool opuść o jedną warstwę i powinno być ok.
Abys
Liczy się tylko jeden - chcesz wiedzieć kto ? - zapytaj
Awatar użytkownika
Krzys59
Postów w temacie: 2
Posty: 60
Rejestracja: 23 sie 2016, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 3DGence M200 Prusa3
x 7
Kontakt:

Re: m200, druk bez raftu na gładkim stole

Post autor: Krzys59 »

robertm pisze:Wypuść plik z Simplify3D (albo Z-Suite) całkowicie normalnie i dopiero w ztool opuść o jedną warstwę i powinno być ok.
Nawet nie pomyślałem, że jest taka możliwość, ciekawe, bo to chyba tu jest problem. Na razie odpuściłem druk bez raftu, gienek musi wszystko obrobić, a m200 leci w rzeczami które mogą iść z raftem. Ale dzięki radę, przyglądnę się temu pomysłowi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”