Nowicjusz. Tevo Tarantula Pro

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
zbyszp
Postów w temacie: 20
Posty: 151
Rejestracja: 23 gru 2019, 07:41
Lokalizacja: Żuromin
Drukarka: Ender3, Sapphire Pro
x 16

Nowicjusz. Tevo Tarantula Pro

Post autor: zbyszp »

Witaj serdecznie wszystkich drukarzy. Mam pytanie odnośnie ustawień parametrów dla powyższej drukarki i filamentu szarego Mr Ess - FDM3D.
Drukarka przyszła z BG oczywiście nie złożona, więc kupa zabawy przy składaniu i kalibracji przy wydrukach z PLA. Zależy mi na wydrukowaniu w miarę mocnych konstrukcji więc zakupiłem PETG. Próbowałem bawić się ustawieniami w repetier i slic3r/cura i między innymi 240/60,70,80, 235/70,60,55, chłodzenie 0%, 35%, 50% w - przy tych ustawieniach nitka z głowicy wypływała już podczas podgrzewania, wydruk miał trudność przykleić się do Beda i filament zawijał się na głowicy i przyklejał do niej.
Łóżko ustawione na HomeZ i złożona kartka papieru. Próbowałem niebieskiej taśmy, ostatecznie skończyło się na cienkim lusterku + klej w sztyfcie, oczywiście poziomowanie tak samo. Ostatecznym (na razie) rozwiązaniem okazało się ściągnięcie Cury i pocięcie z ustawieniami domyślnymi dla PETG t.j. 215st.C, 70C łóżko i 100% chłodzenie. Pierwsza warstwa idealnie przylega, wydruk zakończony, ale strasznie kruchy i wypełnienie nie wygląda jednolicie. Rano przed pójściem do pracy ustawiłem wydruk na chłodzenie 15%, Brim się drukował, ale nie wiem jak będzie do końca. Macie może jakieś ustawienia do Tarantuli Pro, te z których korzystam są do Tarantuli, w sumie chyba technicznie tylko jest różnica wielkości łóżka między nią a Pro.
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Nowicjusz. Tevo Tarantula Pro

Post autor: Cosik »

To jest tak, 215 dla PETg to mało, u mnie np na full metal mam 230. DD zaleca 220-250. Co do nawiewu to mam np w Prusa Slicer mam ustawione standardowe chłodzenie do 50% czyli jak trzeba to leci na 50% albo w ogóle nic. A mosty to wiadomo 100%.

A teraz najważniejsze, wieża temperatur i ustawienia przeływu dla PETg robiłeś.

PS. Witamy na forum.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3234
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Nowicjusz. Tevo Tarantula Pro

Post autor: morf »

Pięknie sformatowany post :)
Słuchaj przeskanowalem oczami ale nie widzę znaku zapytania.
Gdzie tkwi problem?
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
zbyszp
Postów w temacie: 20
Posty: 151
Rejestracja: 23 gru 2019, 07:41
Lokalizacja: Żuromin
Drukarka: Ender3, Sapphire Pro
x 16

Re: Nowicjusz. Tevo Tarantula Pro

Post autor: zbyszp »

@Cosik Widziałem gdzieś taką wieżę, ale nie bardzo wiem jak ją znaleźć lub sporządzić. Mogę prosić jakieś namiary do tej wieży? Co do temperatury Tarantula ma w opisie 240 max, czytałem gdzieś, że lepiej dla bezpieczeństwa ustawić niższą a działającą. Jak pisałem przy 235st.C samo ciekło z dyszy i zawijało się na nią. Może czujnik temperatury nie działa jak powinien?
@morf Rozumiem, że post nieczytelny? Postaram się poprawić w przyszłości. Pytanie moje brzmi czy ma ktoś z Szanownych Forumowiczów działające ustawienia dla Tarantuli Pro z PETG?
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Nowicjusz. Tevo Tarantula Pro

Post autor: olo2000pm »

PETG drukuję z parametrami zbliżonymi do ABS. Głowica ma 230*C, a stół 90*C
215*C to za mało i do tego nadmuch i dlatego wydruk jest kruchy.
Nie dmuchaj na wydruk i ustaw wyższą temperaturę. Delikatne wycieki z dyszy to raczej standard zwłaszcza przy PETG i przed startem wydruku usuń wyciek.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Nowicjusz. Tevo Tarantula Pro

Post autor: Cosik »

zbyszp pisze:@Cosik Widziałem gdzieś taką wieżę
Tak widziałem. Tu powinienem nie napisać nic więcej. Odpowiedizałem wprost o to o co pytałeś. Inna sprawa jest dużo poradników jak ją zrobić. Trzeba tylko poszukać.

Z innych rzeczy, to kalibrowałeś wszystko? Pid tuning itd itp? Wycieki będą zawsze. Grawitacja działa na naszej planecie ;) Wszystko co na górze musi kiedyś spaść w dół zwłaszcza w postaci płynnej.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
zbyszp
Postów w temacie: 20
Posty: 151
Rejestracja: 23 gru 2019, 07:41
Lokalizacja: Żuromin
Drukarka: Ender3, Sapphire Pro
x 16

Re: Nowicjusz. Tevo Tarantula Pro

Post autor: zbyszp »

@Cosik Dziękuję za odpowiedź. Co do ustawień wgrywałem do Repetiera ustawienia do slic3ra z dołączonej przez producenta karty i ustawienia stołu z ich poradnika. Żadnych Pid nie ustawiałem, jedynie zmieniałem doświadczalnie temperaturę stołu i głowicy. Dzisiejszy wydruk z PETGnie wyszedł zbyt poprawnie z 215st.C i 70st.C stołu, 15% chłodzenie.
80259712_2566150646754158_45146522962100224_n.jpg
80025132_1253830771467553_8108886765810483200_n.jpg
Czyli muszę poustawiać jeszcze jakieś (jakie) p[arametry wewnątrz Arduino?
rellike
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 39
Rejestracja: 25 gru 2018, 17:51
Drukarka: Ender 3
x 1

Re: Nowicjusz. Tevo Tarantula Pro

Post autor: rellike »

Jakie temperatury są podane na szpuli lub opakowaniu? Już wyżej Ci podali jakie wartości ustawić. No i bez nadmuchu.
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Nowicjusz. Tevo Tarantula Pro

Post autor: Cosik »

@zbyszp czy czytałeś co napisałem wcześniej? 215C to za mało na petg. Widać ewidetnie że plastik ma problem z płynięciem. Jak nie robiłeś kalibracji pid to to zrób. Zrób też wieżę temperatur, najlepiej od 250C w dół i zobaczysz dla jakiej temperatury wydruk idzie ok.
zbyszp
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
zbyszp
Postów w temacie: 20
Posty: 151
Rejestracja: 23 gru 2019, 07:41
Lokalizacja: Żuromin
Drukarka: Ender3, Sapphire Pro
x 16

Re: Nowicjusz. Tevo Tarantula Pro

Post autor: zbyszp »

@Cosik OK. Jak rozumiem ustawianie PID to kalibracja odczytu czyjników temperatury na stole i dyszy? Siedzę i kombinuję z tymi temperaturami, a może niewiele potrzeba do ustawienia i drukowania. Żona już mówi, że następnym razem nie dostanę prezentu przed Świętami, bo nie wychodzę z pokoju ;) Przepraszam za może zbyt oczywiste pytania, ale jest jeszcze trochę rzeczy, które muszę ogarnąć w związku z z 3D, a chciałbym już :)

PS. W opisie Tarantula ma max 240st.C.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”