Ender 3 nitki na wydruku

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Ender 3 nitki na wydruku

Post autor: Pjoter »

Pjoter pisze:7 milimetrów retrakcja to dosyć dużo, 60 mm/s to też duża prędkość jak na endera. Czy usunąłem szczelinę między ryrka PTFE wchodząca go hotendu a dysza?
Abys
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Re: Ender 3 nitki na wydruku

Post autor: Fendi »

Tak to wygląda. Przy 220 stopniach może być ok ale co z tego jak druk ma zerowa wytrzymałość i niska udarność. Takie coś mnie nie zadawała, no chyba że wszyscy drukują petg około 220 230 stopni i mają ładne druki. Na zdjęciu są takie jakby schodki, co może je powodować? Wygląda jakby je dysza przesuwała później za każdym schodkiem jest nitka właśnie. Drukuje w cudze z włączoną opcja wypływania, czyli to co róży retrakcji wypływa tym drukarka zapełnia koniec ścieżki i też brak rezultatów. Ech już sam nie wiem może filament kicha i tyle?
Załączniki
IMG_20200106_001933.jpg
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 807
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 361

Re: Ender 3 nitki na wydruku

Post autor: Abys »

Pjoter pisze:
Pjoter pisze:7 milimetrów retrakcja to dosyć dużo, 60 mm/s to też duża prędkość jak na endera. Czy usunąłem szczelinę między ryrka PTFE wchodząca go hotendu a dysza?
Abys pisze:PETG nitkuje, w mniejszym lub większym stopniu i tak jak wyżej ci kolega napisał tego nie przeskoczysz.
Możesz za to zredukować do minimum, na przykład zmniejsz temperaturę o 5-10C.
Po za tym masz za dużą prędkość retrakcji i może zmniejszenie jej do 30-40mm/s da lepszy efekt jak 60mm/s, długość też zmień na 4-5mm i puść wydruk testowy.
Szczelina między dyszą o której wspomniał Pjoter pewnie też wystąpiła, Ender tak ma i polecam ci całkowicie rozwiązać ten problem kupując gardziel od TDI-CAD.
Nie ma możliwości cofnięcia się rurki PTFE od strony dyszy, nie ważne jak chujową złączkę PTFE byś miał a większość jest tragicznej jakości i puszczają dość szybko.
Jeszcze raz :roll:

Fendi pisze:Mój bowden się rusza gdzieś 1mm, ponadto widać w środku jak filament chodzi na "boki" Jaką masz temperaturę druku oraz nawiew ?
A ma się nie ruszać, złączka PTFE ma trzymać jak skała.

Czytasz kolego co do ciebie piszemy?
Fendi
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Ender 3 nitki na wydruku

Post autor: Pjoter »

Ostatni raz mimo że już dwa razy kolega pokazała że ma mnie w dupie

viewtopic.php?f=67&t=3805
Fendi
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 1
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Ender 3 nitki na wydruku

Post autor: Marcin1415 »

Dodatkowo przy drukowaniu z PETG nie stosuję nigdy trybu kombinowania nigdzie. Jest znaczna poprawa, głowica nie ciągnie po wydruku ew. wyciekającego filamentu tylko następuje retrakcja i przejazd najkrótszą drogą z jednego punktu do drugiego.
Fendi
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Re: Ender 3 nitki na wydruku

Post autor: Fendi »

Abys pisze:
Pjoter pisze:
Pjoter pisze:7 milimetrów retrakcja to dosyć dużo, 60 mm/s to też duża prędkość jak na endera. Czy usunąłem szczelinę między ryrka PTFE wchodząca go hotendu a dysza?
Abys pisze:PETG nitkuje, w mniejszym lub większym stopniu i tak jak wyżej ci kolega napisał tego nie przeskoczysz.
Możesz za to zredukować do minimum, na przykład zmniejsz temperaturę o 5-10C.
Po za tym masz za dużą prędkość retrakcji i może zmniejszenie jej do 30-40mm/s da lepszy efekt jak 60mm/s, długość też zmień na 4-5mm i puść wydruk testowy.
Szczelina między dyszą o której wspomniał Pjoter pewnie też wystąpiła, Ender tak ma i polecam ci całkowicie rozwiązać ten problem kupując gardziel od TDI-CAD.
Nie ma możliwości cofnięcia się rurki PTFE od strony dyszy, nie ważne jak chujową złączkę PTFE byś miał a większość jest tragicznej jakości i puszczają dość szybko.
Jeszcze raz :roll:

Fendi pisze:Mój bowden się rusza gdzieś 1mm, ponadto widać w środku jak filament chodzi na "boki" Jaką masz temperaturę druku oraz nawiew ?
A ma się nie ruszać, złączka PTFE ma trzymać jak skała.

Czytasz kolego co do ciebie piszemy?
Czytam kolego sympatyczny, to załatwię sprawę bowdenu i spróbuję raz jeszcze druknąć testa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Re: Ender 3 nitki na wydruku

Post autor: Fendi »

Pjoter pisze:Ostatni raz mimo że już dwa razy kolega pokazała że ma mnie w dupie

viewtopic.php?f=67&t=3805
Mocne słowa :D Zrobię bowdena i zobaczymy co będzie dalej, ale jeżeli mam liniową retrakcję 4mm, bowden się rusza 1mm to powinienem mieć 3mm ale z opóźnieniem. Nie wiem jestem świeżakiem z drukarkami, więc nie będę podważał zdania wyjadaczy :D
Awatar użytkownika
Fendi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 58
Rejestracja: 26 gru 2019, 17:19
x 13

Re: Ender 3 nitki na wydruku

Post autor: Fendi »

Zapomniałem zaznaczyć, że rurka ptfe rusza się o 1mm w EKSTRUDERZE, ale pewnie nie zmienia to postaci rzeczy, więc zrobię bowdena i napiszę czy pomogło :D
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Ender 3 nitki na wydruku

Post autor: Pjoter »

Jeśli nie usunąłeś szpary między PTFE a dyszą i/lub rusza ci się rurką PTFE w układzie bowden (obojętnie czy się rusza od strony extrudera czy hotendu) to retrakcja nie ogarniesz, obojętnie ile będziesz kombinować. Po prostu Ci się nie uda.
Abys, poharatek
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Bulbulator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2019, 20:10
Drukarka: Ender 3 pro
x 17

Re: Ender 3 nitki na wydruku

Post autor: Bulbulator »

Wypróbuj to https://www.thingiverse.com/thing:3203831 osobiście dociąłem bowden pod suwmiarkę na konkretną długość z opisu, bo z wydrukowanej miarki wycinało mi się za krótko. Jak ogarniesz sprawy techniczne to spróbuj długość retrakcji 4-6mm ale z mniejszą prędkością. Jak szybko wycofasz to prędzej filament w środku się rozciągnie, a nie wycofa. Najlepsze efekty z retrakcją uzyskiwałem z prędkością wycofania 10mm/s i dopełnienie 5mm/s. Ostatnio testuje na 5mm/s i dopełnienie na 2mm/s i też jest nieźle. Długość retrakcji 1.5mm z tym że u mnie jest ekstruder bezpośredni direct więc na bowdenie może być inaczej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”