Ranking filamentów

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Ranking filamentów

Post autor: Tuchajbej »

Na FB wyskakuja mi ciagle Eryone PLA - takie mocno połyskujące, jak polyalchemy.
Ktos miał styczność? Tylko amazon?
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: virgin71 »

Chińczyki:
2.eSUN,
3.GEEETECH,
5.SUNLU,

O ile 2 i 5 to takie wyższej jakości, to 3 to najtańsze badziewie.
benekdp
Awatar użytkownika
rawilk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 03 wrz 2019, 17:54
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender3

Re: Ranking filamentów

Post autor: rawilk »

W moim rankingu Devil desing PLA i ASA wygrywają, taniej tylko plast spaw a resztą nie ma co sobie głowy zawracać.
DD ASA bije wszystko na głowę.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Ranking filamentów

Post autor: Zepco »

I drukujesz ASA na otwartym Enderze?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
tomek_3100
Postów w temacie: 1
Posty: 253
Rejestracja: 12 lis 2019, 08:33
Drukarka: Xy2 pro, V2
x 32
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: tomek_3100 »

Ode mnie... Jak dotąd tylko Pla używam.
Devil Design - - - dopiero pierwsza szpula się kończy więc cóż powiedzieć (na razie bez problemu) ...
Plast Spaw - - - kilka szpul już poszło głównie czarny (prawie 2kg na D-Bota) , biały, szary, neon(świecący w ciemności) . Polecam za tą cenę;)
3DActive - - - kupiłem 2 startpacki. 6x550gr za 105 zł. I żałuję.. . Jedna szpula ok, druga do wyje... Albo pajęczyna albo dysza zapachana. Nawet kolory się różnią w partiach i to znacznie. Tak więc dziękuję nie wrócę do nich
Anet A6---sprzedana:)
CoreXY ---sprzedana:)
Tronxy xy2 pro -- wół roboczy :)
CoreXY v2--- kalibruje...
Flsun i3- zmodowana/sprzedana
Awatar użytkownika
lukasso
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 08 sty 2020, 15:11
Drukarka: Anycubic i3 mega s
x 1

Re: Ranking filamentów

Post autor: lukasso »

to może ja teraz dodam swoje uwagi i spostrzeżenia...i Witam wszystkich ;)

a każdego kto skutecznie drukował z 3dactive pla to proszę o podanie co takiego magicznego zrobili, że im poszło.
Moja przygoda zaczynała się na pożyczonej drukarce która już przeszła chrzest bojowy. Kiedy dostałem ją na pewien okres postanowiłem zakupić sobie filamenty aby nie marnować materiałów kolegi który drukarkę pożyczył. Trafem padło na 3dactive. Właściwie to już od 2 czy 3 modelu zaczęły się problemy, jako niedoświadczona osoba nie wiedziałem co się dzieje, ale zamiast wydruku wychodziły tylko cieniutkie nitki i nie udało mi się uruchomić a extruder się ślizgał. Nie chciałem za dużo grzebać w nieswojej drukarce więc po jakimś czasie skapitulowałem i oddałem drukarkę.

W grudniu kupiłem swoją drukarkę, i jakież było moje zdziwienie kiedy po krótkim czasie problemy zaczęły być takie same. Tym razem już grzebałem i kombinowałem i wniosek jest prosty. Owe dwa filamenty od 3dactive które kupiłem (szary oraz przezroczysty) zwyczajnie zapychają mi dyszę oraz hotend. Jeden hotend zapchał się się na stałe i nic nie udało mi się zrobić innego niż wymienić (możliwe, że ktoś bardziej doświadczony by sobie poradził). Nie byłem pewien jeszcze czy to kwestia filamentów, więc wymieniłem na nowy hotend, założyłem standardowy materiał co był z drukarką i drukarka znowu działała idealnie. Po jakimś czasie chcąc wykonać większy wydruk znowu założyłem filament od 3dactive, i jakież było moje zaskoczenie kiedy po całym dniu drukowania górna warstwa znowu zaczęła się składać z tylko cieniutkich nitek. Próba wymiany filamentu na oryginalny ? znowu problemy, extruder się ślizga. Jedynie podniesienie temperatury dyszy do powyżej 240 stopni i ręczne dopychanie innego materiału jakoś przepchało ten zator. Te same rzeczy się dzieją i z szarym i z przezroczystym kolorem. Więc szczerze każdemu odradzam.

czy ktoś mógłby polecić której firmy PLA sprawia najmniej tego typu problemów ?
virgin71
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Ranking filamentów

Post autor: Pjoter »

Toż to masz 20 stron tekstu o tym jaki filament najlepszy :D
Przeczytaj i sam stwierdza co warto kupowac
[spoiler] Devil Design [\spoiler]
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: seler1500 »

lukasso pisze:kto skutecznie drukował z 3dactive pla to proszę o podanie co takiego magicznego zrobili, że im poszło
Podaj temperaturę, w której drukowałeś, średnicę dyszy, drukarkę z której korzystasz... wróżki są na feriach zimowych.
3dactive ogólnie ma spore problemy z powtarzalnością, co w sumie nie dziwi w tej cenie. Szpule wyglądają jak nawinięte ręcznie, filament jest krzywy (blokowanie w bowdenie (jeśli występuje)), podobno zdarzały się przypadki drastycznego nietrzymania wymiaru. Chyba nie trzeba tu komentarza ;)
Z mojej strony polecam Devil Design, Spectrum Filaments, Fiberlogy.

lukasso pisze:Jeden hotend zapchał się się na stałe i nic nie udało mi się zrobić innego niż wymienić (możliwe, że ktoś bardziej doświadczony by sobie poradził). Nie byłem pewien jeszcze czy to kwestia filamentów, więc wymieniłem na nowy hotend
:problem:
Cold pull lub rozebranie hotendu i wyczyszczenie mechaniczne.
Teraz masz zapasowy hotend :D
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: virgin71 »

lukasso pisze:czy ktoś mógłby polecić której firmy PLA sprawia najmniej tego typu problemów ?
Fiberlogy i Devil Design. Nie jest najtaniej, ale sumarycznie wyrzucenie do kubła wydruków z taniego PLA sprowadza się do podniesienia kosztów ponad te wspomniane.
Ja nie jestem zadowolony ze Spectrum, ale opinie są podzielone.
Natomiast ABS to gorąco polecam HMF.

Prawda jest taka, że tani chińczyk kosztuje ok. $9 czyli z podatkiem VAT, bez cła itp, to 42zł brutto za kilogram (a tam jest 1,1). Jeśli ktoś produkuje taniej niż chińczyk, to należy się zacząć zastanawiać, prawda? Do tego kartoniki z kredowym wykończeniem, pakowanie, prowizja allegro, pakowanie do wysyłki...
dziobu, dragonn, Abys, Adinfo
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: seler1500 »

Szczerze mówiąc dd jest tani, ekofilament po 60/kg, zwykły po 80/kg, a dostajemy dobry filament o powtarzalnych parametrach. Zwłaszcza na początku to ważne, by nie drukować byle czym, bo można się nawkurzać przy kalibracjach, przeróbkach, które nic nie zmienią jeśli wina jest po stronie filamentu. Na upartego można szukać przejściowych i jest jeszcze taniej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”