Budowa heatbed. Potrzebuje porady :)

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 12
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Budowa heatbed. Potrzebuje porady :)

Post autor: Janek_Porzycz »

Czesc i czolem!

Powoli zabieram sie za planowanie stolu do swojej drukarki. Stol bedzie mial ok 34 x 34 cm. Zastanawiam sie czy 3 mm alu bedzie wystarczajaco sztywne na taki wymiar? Dodatkowo chcialbym powalczyc troche z masa stolu a ze mam dostep do frezarki cnc to pomyslalem ze moze ponawiercac/ pofrezowac dosc gesto stol od strony szyby co zmniejszyloby jego wage. Co sadzicie o takim pomysle? Do grzania chcialbym uzyc grzalki silikonowej 230v o mocy ok 700W ale potrzebowalbym kupic taka z otworami w odpowiednich miejscach bo stol bedzie przykrecony na sztywno z tulejkami dystansowymi do wozka Y. Gdzie moglbym zaczac szukac takiej grzalki w Polsce? Nie chcialbym czekac na nia z ali bo jeszcze cos majfrendy pomyla i szkoda mi troche czasu.
Awatar użytkownika
Sejbek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:04
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: RepRap
x 1

Re: Budowa heatbed. Potrzebuje porady :)

Post autor: Sejbek88 »

Planowanie płyty aluminiowej o grubości 3mm nie będzie wystarczające sztywne.
Obawiam się że zachowanie odpowiedniej płaskości może być ciężkie, a w efekcie możesz pogorszyć przygotówkę.
Wyzwaniem jest tutaj odpowiednie mocowanie do stołu frezarki, tak abyś nie wprowadził żadnych naprężeń - odkształceń.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Budowa heatbed. Potrzebuje porady :)

Post autor: FlameRunner »

Jeśli na płytę aluminiową będzie zakładane coś sztywnego i prostego (na przykład kawałek szkła), to płyta nie musi być sztywna.
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 12
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Budowa heatbed. Potrzebuje porady :)

Post autor: Janek_Porzycz »

Tak bedzie nakladana szyba. Samo alu by bylo nawiercone co powiedzmy 5 mm na ok 2/3 glebokosci wiec "mieso" by zostalo konstrukcyjne a i powierzchnia styku z grzalka by byla cala. Wydaje mi sie ze oddawanie ciepla na szybe powinno byc ok. Myslicie ze "warto"? Stestowalbym taki zestaw z szyba np 3 i ewentualnie 2. Ale boje sie ze moglaby byc za cienka
Ostatnio zmieniony 09 sty 2020, 22:00 przez Janek_Porzycz, łącznie zmieniany 1 raz.
Holgin
Postów w temacie: 4
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Budowa heatbed. Potrzebuje porady :)

Post autor: Holgin »

Ciebie bardziej interesuje powierzchnia styku aluminium - szkło. Tam, gdzie będzie dziura pod szkłem, tam będziesz mieć gradient temperatury.
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 12
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Budowa heatbed. Potrzebuje porady :)

Post autor: Janek_Porzycz »

Holgin pisze:Ciebie bardziej interesuje powierzchnia styku aluminium - szkło. Tam, gdzie będzie dziura pod szkłem, tam będziesz mieć gradient temperatury.
To wlasnie mi chodzilo po glowie. Ale czy finalnie cieplo nie rozejdzie sie rownomiernie po szkle?
Holgin
Postów w temacie: 4
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Budowa heatbed. Potrzebuje porady :)

Post autor: Holgin »

Janek_Porzycz pisze:
Holgin pisze:Ciebie bardziej interesuje powierzchnia styku aluminium - szkło. Tam, gdzie będzie dziura pod szkłem, tam będziesz mieć gradient temperatury.
To wlasnie mi chodzilo po glowie. Ale czy finalnie cieplo nie rozejdzie sie rownomiernie po szkle?
Nie :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Budowa heatbed. Potrzebuje porady :)

Post autor: FlameRunner »

Janek_Porzycz pisze:Stestowalbym taki zestaw z szyba np 3 i ewentualnie 2. Ale boje sie ze moglaby byc za cienka
Testowałem szkło float 2 mm na stole 235x235mm, szybka była przypięta czterema klipsami. Wydruk z PLA potrafił zauważalnie wygiąć szybkę.
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 12
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Budowa heatbed. Potrzebuje porady :)

Post autor: Janek_Porzycz »

Czyli jednym slowem bedzie ...owo i nie robic? ;) Nigdzie nie widzialem czegos takiego i chcialem sprobowac
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 12
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Budowa heatbed. Potrzebuje porady :)

Post autor: Janek_Porzycz »

FlameRunner pisze:
Janek_Porzycz pisze:Stestowalbym taki zestaw z szyba np 3 i ewentualnie 2. Ale boje sie ze moglaby byc za cienka
Testowałem szkło float 2 mm na stole 235x235mm, szybka była przypięta czterema klipsami. Wydruk z PLA potrafił zauważalnie wygiąć szybkę.
Tak mi sie wydawalo. 3 to chyba bedzie minimum
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”