AIO Robotics ZEUS

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 42
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: dziobu »

Ocenię jak odpalę ją do końca.

Ale nie planowałem tu grubszych inwestycji - nie mam ani pojęcia o linuxie ani szuflady z częściami drukarkowymi. Też może szkoda bo potencjał tu jest spory a w efekcie można mieć dość tropikalne i w sumie niebrzydkie urządzenie.
Awatar użytkownika
wiesioo
Postów w temacie: 2
Posty: 23
Rejestracja: 25 wrz 2018, 16:28
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: anycubic kossel
x 3

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: wiesioo »

Odpal skaner jeśli działa.
Zreplikuj coś.
Kapsel od piwa, cokolwiek.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 42
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: dziobu »

wiesioo pisze:Odpal skaner jeśli działa.
Działa. Tylko chwilowo nie mam go jak skalibrować.
wiesioo pisze:Zreplikuj coś.
Kapsel od piwa, cokolwiek.
buhahahahah :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Mniej-więcej tak oceniam szanse pozytywnego zrobienia tego o czym piszesz. Aczkolwiek chciałbym się zdziwić.
wiesioo
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: Cosik »

Dziobu obecnie jestem na wyjeździe wiec lekko ciężko mi że zdalną pomocą. Wszystkie slicery na bazie slic3ra wspierają tryb z linii komend więc raczej ten front end wola pod spodem binarke z configiem. Jeżeli będziesz zainteresowany to w poniedziałek możemy zacząć działać.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 42
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: dziobu »

Tak, sprawdzałem :)
Tylko na chwile obecną sam slicer to najmniejszy problem tutaj dlatego to zostawiam na nieokreśloną przyszłość.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 42
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: dziobu »

Uruchomiłem skaner. Działa.

Najpierw trzeba toto skalibrować. Gdzieś na stronie pomocy dotyczącej kalibracji tej drukarki znalazłem wzornik w postaci PDFa - szachownica 20x20mm:
s01.jpg
Szkoda tylko że ta drukarka wymaga bardziej skomplikowanego wzoru. Ale szczęsliwie został on uwieczniony na jakimś filmiku także było skąd go odrysować ;)
Wydruk:
s02.jpg
No i przyklejony do stołu:
s03.jpg
Jakby ktoś kiedyś potrzebował: kartka A3 -
szachownica_A3_pdf.rar
(1.31 MiB) Pobrany 138 razy
Tutaj dodam że kalibrację robi się wraz z określeniem wysokości skanowanych detali. Ja ustawiłem na 4" (max to 4.4").

Dobra, dość nudzenia. Skan. Na początek - zwijana miarka.
Żeby nie odklejać szachownicy przykryłem ją kartką:
s05.jpg
Teraz trzeba wybrać szerokość detalu oraz (w lewym rogu) ilość stron z których skan będzie robiony.
s04.jpg
Podczas skanowania ekran się nie nudzi tylko pokazuje bieżący stan:
s06.jpg
A tu na bieżąco dodaje miejsce które skanował. Nakłada je na zdjęcie z kamery.
s07.jpg
Skaner obraca detal a potem skanuje laserem zadany na początku obszar poziomy.
s08.jpg
Po zebraniu wszystkich skanów następuje łączenie tego do kupy. Oczywiście wszystko automatycznie.
s09.jpg
I gotowy skan:
s10.jpg
#2
s11.jpg
Co ciekawe skanowanie zachowuje też tekstury:
s12.jpg
Efekty skanowania pokażę w kolejnym poście. Tu tylko chciałbym dodać, że jak na 5-letni skaner laserowy to jest wręcz rewelacyjnie. Myślę że jakby tak zaktualizować moduł skanujący/liczący (pojęcia nie mam jak ten program jest zorganizowany, ale pełny dostęp do systemu jest) to mógłby z tego wyjść bardzo dobry efekt. Tylko że ja się na tym nie znam.
I druga sprawa, też nie mniej ważna - karta kalibracyjna jest wzięta...z sufitu. Zrobiłem na wzór i podobieństwo tego co znalazłem w sieci, ale jeśli szachownica ma być np 21x21 (tyle chyba miała ta wydrukowana od nich) to już efekt pracy będzie znacznie inny. Podobnie że średnicami kółek - tu je dobrałem "na oko". Jeśli jednak ich rozmiar ma jakiekolwiek znaczenie to to też ma ogromny wpływ na efekt skanowania.

Poza tym - sam proces skanowania jest maksymalnie uproszczony, zautomatyzowany i prezentuje się dość efektownie. Jak zresztą cała drukarka.
bafunio, Artu, JGFTW, Jackoboo, FlameRunner, morf, Abys, balgator
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 42
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: dziobu »

No to przykładowe skany.

Użyte detale:
s13.jpg
Tutaj uszka powinny wyjść prawidłowo. Stąd moje podejrzenia że karta kalibracyjna nie jest dobra, bo to właśnie tak się objawia:
kotek1.png
Poza tym, jak na laser...to jest dobrze:
kotek2.png
Ładowarka:
Klasyczny problem - czarny detal odbijający światło. Aby to zeskanować trzeba by ją zabarwić jakoś (używam farb plakatowych; tu ich nie było):
ladowarka1.png
Miarka. Wyszła zadziwiająco dobrze:
miarka1.png
Ten oddzielny element to efekt odbicia światła od metalowego zakończenia taśmy:
miarka2.png
Obiektyw. Czarne i błyszczące z masą detali. Z tym jest problem na każdym skanerze.
obiektyw1.png
Od dołu jeszcze weselej:
obiektyw2.png
Rybka. Tu obstawiam ten sam problem z kalibracją co u kotka:
ryba1.png
Bo poza tym jednym łączeniem wyszła bardzo przyzwoicie:
ryba2.png
Autobus:
samochod1.png
Będę szczery - on nie miał prawa tu dobrze wyjść. Ale wyszedł i to w miarę nietragicznie (jest kształt zamiast bezkształtnej kupy):
samochod2.png
Jak ktoś chce - STLe: (nie wiem jak wyciągnąć mapy punktów)
Ciclopa3D toto zostawia daleko w tyle. Bardzo daleko. Myślę że jakby popracować nad kalibracją to kot i ryba wyszły by zupełnie prawidłowe - zresztą na filmach promocyjnych AIO chwali się że Zeus skanuje figurki. Trzeba by przygotować więcej szachownic i sprawdzić wszystko, ale chwilowo nie mam czasu robić takich testów. Sprawdziłem jedynie że to działa i jestem zadowolony ;)

Na koniec dodam że taki skaner głównie wykorzystuje się do przenoszenia płaszczyzn do PC. Np żeby w projekcie dopasować ścianę i otwory do jakiegoś detalu czasem szybciej jest go zeskanować niż wymiarować ręcznie.
bafunio, seler1500, Artu, JGFTW, wiesioo, FlameRunner, Jackoboo, Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 42
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: dziobu »

Tyle zmienia kalibrowanie skanera przeskalowaną tarczą (bądź przesuniętą względem środka):
kot2.png
kot3.png
kot4.png
Czyli problem leży nie wiem gdzie ale kombinuję dalej :D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 42
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: dziobu »

Dopiero jak robiłem te zdjęcia to się zastanowiłem nad wybranym modelem...
Cały czas skanuję jakiś średnio udany wydruk testowy (chyba z delty MP) zamiast postawić tu ładnego kotka. Albo przynajmniej jakiś prawdziwy "idealny" model a nie drukowanego bubla. Ech.
No i druga sprawa - dla uzyskania idealnego wyniku powinienem skanować odpowiedni model; np proste popiersie, a nie kotka :D

No ale skoro "ksero" już mam, to pokażę. Wygląda jakby ktoś opisywał kotka przez telefon, ale w jakimś stopniu przypomina pierwowzór :D
k1.jpg
k2.jpg
k3.jpg
Jak będę miał chwilę, to spróbuję rekurencyjnie te detale przemiatać; ciekawe jak to wyjdzie :D
morf, Cosik, Abys, bafunio
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 42
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: AIO Robotics ZEUS

Post autor: dziobu »

Nawet nie zdawałem sobie sprawy jak bardzo NIE mam niczego co by idealnie pasowało do tego skanera. Zostaje mi chyba wydrukowanie jakiegoś popiersia na DLP. Zobaczymy.
W każdym razie kolejne testy teraz będą małe bo skalibrowałem skaner na niewielką wysokość i znowu rozwaliłem tarcze kalibracyjną :D

Żeby post nie był pusty - tym razem skopiowałem samochodzik:
z1.jpg
z2.jpg
z3.jpg
Abys, bafunio
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”