Uruchomienie PIRX (sklejka) - problem sterowniki?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
kinatS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2020, 15:42
Lokalizacja: Bochnia
Drukarka: PIRX - sklejkowa
x 1

Uruchomienie PIRX (sklejka) - problem sterowniki?

Post autor: kinatS »

Dzień dobry.
Nosiłem się z zamiarem kupna ENDER 3 i ewentualnie jak by zaskoczyło, rozbudować go, no ale, ostatnio wieczorową porą przy flaszce wyszło, że kumplowi leży od kilku lat drukarka co jej nie używa. Ustaliliśmy warunki wymiany (były dość korzystne) no i oto mam taki super turbo sprzęt.
20200315_163136 - Kopia.jpg
Dostałem drukarkę (dysza może się znajdzie, ma być odszukana podobno).
Podpięcie pod zasilanie i do komputera niestety nie za wiele dało.
Z informacji znalezionych w sieci, producent rozsyłał na maila instrukcję, wskazówki jak skonfigurować Repetier-Host i może sterowniki jakieś? Online nic nie udostępniał.
U mnie na Windows 7 efekt jest taki, że po podpięciu sprzętu i zasilania, pojawia się nierozpoznane urządzenie USB Serial. No i to by było na tyle.
Drukarka po podpięciu zasilania, odpala wentylator (chłodzenie płyty), na płycie świeci się zielona dioda. I to jest wszystko jeśli chodzi o oznaki życia.
Z relacji poprzedniego właściciela, kupił tą drukarkę kiedyś, odpalił, w połowie wydruku coś się wydarzyło, model się wywrócił, dysza podobno zatkała , no i tak się skończyła jego przygoda z drukowaniem.
Gdyby ktoś miał wiedzę, czy do tego trzeba jakieś sterowniki itp. tak żeby ożyła, byłbym wdzięczny. Strona producenta wygląda dość dziwnie, raczej jest nieaktualna ;).(pirx3d.com)
20200315_165106.jpg
20200315_163309.jpg
20200315_163205.jpg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Uruchomienie PIRX (sklejka) - problem sterowniki?

Post autor: FlameRunner »

O sterownikach było tu: https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=8&t=5451
Ty może płyty głównej nie wyrzucaj, skoro masz do niej resztę drukarki. ;)
kinatS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2020, 15:42
Lokalizacja: Bochnia
Drukarka: PIRX - sklejkowa
x 1

Re: Uruchomienie PIRX (sklejka) - problem sterowniki?

Post autor: kinatS »

Ok, tam trafiłem wcześniej, umie się posługiwać wyszukiwarką forumową i staram się to robić. Nie chciałbym wyjść na takiego co przychodzi i chce rozwiązanie na tacy podane, ale konkluzja z tamtego wątku "Temat do zamknięcia strata czasu lepiej kupić nowa płytę i ja skonfigurować." to nie do końca to o co mi chodziło, w końcu ta drukarka była sprzedawana w 2014/2015 roku sądząc po recenzjach.
Sprawdziłem ten pakiet z Atmel FLIP (tam sterowniki są jakieś pod XP i win 2k), nie mam za bardzo jak sprawdzić ich.
Liczyłem, że może ktoś używał tej drukarki, i miał jakieś info od producenta choćby. W końcu Win 7 w okolicach 2010 był dostępny.
Tak czy inaczej dzięki za linka.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Uruchomienie PIRX (sklejka) - problem sterowniki?

Post autor: FlameRunner »

Przecież napisałem, żebyś Ty tej płyty nie wyrzucał. ;)

Na razie nie ma większego znaczenia, co to za drukarka i co to dokładnie za płyta główna. Masz tam 90USB1286 i w pierwszej kolejności potrzebujesz zrobić tak, żeby to było wykrywane jako port COM. Szczerze mówiąc nie umiem Ci podać dokładnych instrukcji; u siebie mam poinstalowane różne "dziwne" pakiety oprogramowania i takie rzeczy mają tendencję działać mi bez dodatkowych zabiegów.

Gdy już będziesz miał wykryty port COM, to łączysz się z drukarką korzystając z jakiegoś hosta, na przykład Pronterface, i jesteś w domu.

PS Nie drukuj "po USB". Drukuj z pliku wgranego na kartę microSD, którą umieścisz w gnieździe na płycie głównej.
kinatS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2020, 15:42
Lokalizacja: Bochnia
Drukarka: PIRX - sklejkowa
x 1

Re: Uruchomienie PIRX (sklejka) - problem sterowniki?

Post autor: kinatS »

no ok, to już lepsze niż odesłanie do tamtego tematu :D a co do drukowania z karty, to póki co spoko by było, gdybym był w stanie ją ożywić w ogóle :)
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Uruchomienie PIRX (sklejka) - problem sterowniki?

Post autor: mcxmcx »

A nie możesz jakieś maszyny na xp odpalić?

Nawet na jakimś starym sprzęcie?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Uruchomienie PIRX (sklejka) - problem sterowniki?

Post autor: Andrzej_W »

Niestety ciężko znaleźć informacje na temat tej drukarki nawet u nich na stronie https://www.pirx3d.com
Ale znalazłem takie coś może pomorze zachodnie :D https://github.com/Pirx3D/pirx
kinatS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2020, 15:42
Lokalizacja: Bochnia
Drukarka: PIRX - sklejkowa
x 1

Re: Uruchomienie PIRX (sklejka) - problem sterowniki?

Post autor: kinatS »

Próby odpalenia na win xp na niewiele się zdały. Efekt taki sam jak pod win7 czyli żaden.

Życzliwa dusza podesłała mi na prv paczkę do tej drukarki, niejasne są kwestie związane z licencją, więc ograniczę się do linka do sterownika, który u mnie na win7 zadziałał.
W instrukcji do tej drukarki jest taki adres podany. Mi to zadziałało, a komp jeszcze działa ;)
https://pjrc.com/teensy/serial_instal.exe

Tak że temat sterownika rozwiązał się.
Drukarka ożyła, reaguje na komendy, choć dziwnie trochę się zachowuje, ale najważniejsze że jest komunikacja. Będzie można zacząć zgłębiać temat, to moja pierwsza drukarka więc chwilę pewnie zajmie dogranie wszystkiego.

Póki co dziękuję wszystkim którym się chciało :)
kinatS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2020, 15:42
Lokalizacja: Bochnia
Drukarka: PIRX - sklejkowa
x 1

Re: Uruchomienie PIRX (sklejka) - problem sterowniki?

Post autor: kinatS »

Prośbę mam gdyby ktoś miał chwilę i doradził.
Wiem, że wszystko o co pytam, znalazł bym na forum, i że nie ładnie tak na skróty, ale chciałbym dzisiaj kupić brakujące rzeczy, żeby spróbować ją wieczorem odpalić, a jestem nowy w temacie, i przekopywanie się przez kolejne tematy póki co nie jest zbyt swobodne dla mnie. :unknown:
Będę dziś w Krakowie, mam plan wstąpić do Zadar.
Temat drukarki wygląda tak, ze nie mam dyszy do niej i to chciałbym kupić na pewno, przy okazji poprzedni właściciel w jakiś dziwny sposób zdaje się próbował przetkać hotend, trochę to sponiewierane jest.
Co warto by było w jakiś rozsądnych pieniądzach dokupić/wymienić w tym zestawie, żeby była szansa, że zadziała to to i coś wydrukuje :)
Z góry dziękuję za podpowiedzi :)
20200325_110340.jpg
20200325_110355.jpg
20200325_110418.jpg
20200325_110436 (1).jpg
20200317_003031.jpg
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Uruchomienie PIRX (sklejka) - problem sterowniki?

Post autor: mcxmcx »

Najłatwiej będzie, jak kupisz kompletna głowice e3d (znaczy klona) na 12v i sobie wstawisz zamiast tego co teraz tam jest.

Rozjedzie się wysokość, ok ale to podregulujesz endstopem, ale działać będzie o dwie długości lepiej niż to co tam było.
Mocowanie? Kawałek sklejki albo blaszki, dotkniesz, dokrecasz, a później jak odpalisz to dodrukujesz ładny uchwyt.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”