Strona 1 z 1

Anet A8 Problemy z drukiem

: 19 sie 2017, 23:03
autor: 5t0z3k
Witam

Męczę się ze swoją Anetką nie mam pomysłów czy to co mi się dzieje to przegrzanie filamentu czy może luzy na osi Z czy może coś innego.
Ustawienia z Cury (próbowałem 2.7 i starsze):
Ustawienia.jpg
Efekt po wydrukowaniu (tutaj akurat benchy):
IMG_0168.JPG
IMG_0169.JPG
IMG_0170.JPG
IMG_0171.JPG
UPS :oops: Troszkę za duża przerwa miedzy stołem a dyszą :D
IMG_0172.JPG
Jakieś podpowiedzi, porady co robię źle.

Pozdrawiam :)

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 19 sie 2017, 23:06
autor: dragonn
Sprawdź na początek kalibrację extrudera, podaj również jakie masz parametry akceleracji i jerku. Zmniejsz również niektóre prędkości, nie przekraczałbym na A8 ponad 100mm/s.

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 19 sie 2017, 23:33
autor: FlameRunner
Tak na szybko:
- wychodzi Ci wypełnienie, spróbuj drukować najpierw zewnętrzny obrys.
- Szpary między ścieżkami, zwiększ podawanie o kilka procent (albo wyczyść dyszę)
- Paski masz chyba luźne, ale głowy sobie uciąć nie dam. Pytanie czy w ogóle da się w tej drukarce dobrze je naciągnąć?

Poza tym jak na drukarkę za sześć(?) stów to chyba nie jest źle...?

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 20 sie 2017, 01:02
autor: 5t0z3k
Dziś jak wstanę to sprawdzę czy ekstruder jest dobrze wykalibrowany, do napięcia pasków muszę dodrukować napinacze i zakupić nowy pasek bo ten jest taki lipny że aż boję się go napinać za mocno, tzn napięty był mocno ale po 10h druku zrobił się luźny jak "skóra na <cenzura>" :). "Pacze" przez mocną lupę i widzę że niektóre ścieżki są tak jakby cieńsze i nierówno nałożone. No nic czeka mnie zabawa.

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 20 sie 2017, 12:56
autor: 5t0z3k
Ok po testach ekstruzji (których były 3) wyniki są następujące:

ustawione w drukarce 300mm realnie filamentu poszło 296,5mm
ustawione w drukarce 200mm realnie filamentu poszło 197,8mm
ustawione w drukarce 100mm realnie filamentu poszło 98,8mm

Czyli średnia wychodzi 1.2-1.1, nie wiem czy to może przejść czy ewidentnie kroki ekstrudera do poprawy.

Pozdrawiam

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 20 sie 2017, 13:14
autor: FlameRunner
Szczerze to nie wiem, po co te akrobacje z mierzeniem długości pobranego filamentu, gołym okiem widać że jest za mało. ;)
Wrzuć w Cura kilka kostek i poustawiaj im indywidualnie różny flow (przepływ), powiedzmy od 110% do 120% co 2 p.p., wybierz najlepszą i skalibruj odpowiednio ekstruder.

Oczywiście taka kalibracja ma sens dopiero po uprzednim upewnieniu się, że nie masz żadnych luzów w ekstruderze, radełko jest czyste, dobrze się trzyma na osi silnika i nie ślizga się po filamencie, a silnik nie gubi kroków.

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 20 sie 2017, 15:55
autor: 5t0z3k
Jak by to określić :DD I feel disturbance in the force :shout: coś lekko nierówno jest :crazy2: Co do flow przy 118-120% wypełnienie jest idealne.
IMG_0173.JPG
Trzeba Anti Z wobble zainstalować i puścić testa jeszcze raz

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 20 sie 2017, 15:59
autor: dragonn
Nie nie żadne Anti Z wobble! Nie o to chodzi :P. Typowy błąd - po pierwsze sprawdź czy dobrze złożyłeś sprzęgła osi Z, śruba osi Z nie powinna dotykać spodu sprzęgła ale być w powietrzu - przy czym ja zalecam pomiędzy śrubę osi Z a spód sprzęgła dać metalową kulkę i na tym oprzeć śrubę osi Z.

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 20 sie 2017, 16:10
autor: FlameRunner
A to na pewno związane z napędem Z? Na łódeczce nie widzę takich prążków, a przynajmniej nie są tak oczywiste jak na kostkach.

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 20 sie 2017, 20:11
autor: Kopytko
To na Bank nie wina osi Z! NA oko widac ,ze problem z podawaniem filamentu , lub ze stołem ( pracuje przy grzaniu), jak waha ci się temp stołu?
zgrubienia i zwężenia są jednolite, przy problemie w Z scianka by nie była zawężona dookoła modelu, a by skakała z jednej na drugą.

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 20 sie 2017, 20:53
autor: 5t0z3k
Kolejne próby po różnych modyfikacjach (podniosłem wałki na sprzęgłach aby nie stykały się z wałkiem silnika krokowego manipulowanie flow temperaturami i nadal efekt mizerny.
IMG_0177.JPG
Teraz napiąłem paski i obniżyłem prędkości 35mm/s dla wewnętrznej ścianki i 25 mm/s dla obrysu. Leci kolejny 3D Benchy.

Co do temperatur stół ma stałe 60stopni natomiast temperatura dyszy skacze miedzy 189 a 190 stopni.

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 20 sie 2017, 21:00
autor: FlameRunner
Puść raz jeszcze g-code z którąś z kostek, na której wyszły wyraźne prążki i jak już wydrukuje się kilka prążków, wyłącz grzanie stołu.

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 20 sie 2017, 21:13
autor: Kopytko
Wrzuć÷ tą samą kostkę ale daj powiększenie do 200% jak zgrubienia bedą czesciej oznacza to ze problem z podawaniem lub stołem.

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 20 sie 2017, 23:17
autor: 5t0z3k
Kopytko pisze:Wrzuć÷ tą samą kostkę ale daj powiększenie do 200% jak zgrubienia bedą czesciej oznacza to ze problem z podawaniem lub stołem.
To już zrobię jutro

Dziś jeszcze w międzyczasie kolejny benchy:
Gdzieś w połowie wysokości wyłączyłem całkowicie grzanie stołu chłodzenie wydruku zależne od prędkości warstwy (ustawione w Cura minimalnie 20% maksymalnie 80%) Temperatura dyszy 190stopni Prędkość zewnętrznej warstwy 25mm/s wewnętrzna 35mm/s
IMG_0180.JPG
IMG_0181.JPG
No i zabawa kostkami 20x20:
Prędkość zewnętrznej warstwy 25mm/s wewnętrzna 35mm/s
IMG_0178.JPG
IMG_0179.JPG
Pozdr

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 20 sie 2017, 23:31
autor: Kopytko
Dla PLa zawsze chłodz na maxa, temp okolice 190 stopni. a nawet 200 dla krajowych filamentów. Do sprawdzenia docisk radełka i spróbuj zwiększyć temp nawet do 220. Moze być tak ,że za niska temp powoduje zwiększanie ciśnienia w dyszy i co jakiś czas je upuszcza robiąc takie buble, zwłaszcza ,że widać mniej tego na łódeczce. Sprawdz mocowanie karetki osi X , czy o coś nie zahacza co jakiś czas.

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 22 sie 2017, 21:22
autor: 5t0z3k
Zrobiłem wieżyczkę pustą w środku temperatura dyszy 220stopni, od połowy wydruku stół został wyłączony temp dyszy została zwiększona do 230 stopni i wyszedłtaki efekt:
IMG_0183.JPG
Wszystkie możliwe luzy posprawdzane i żadnych nie ma lecz dalej jak widać zdarzają się nie wiem nazwijmy to bardziej puste miejsca/ poziome linie na wydruku. O tyle dobrze że nie jest całość pomarszczona jak poprzednio

Re: Anet A8 Problemy z drukiem

: 22 sie 2017, 21:54
autor: Kopytko
Teraz jeszcze dobranie temp. zrób to samo, ze stołem grzanym, ale zmieniaj temp od 240 w dół co 5 stopni i tak powiedzmy co 15mm.