Strona 1 z 1

Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 09:10
autor: marek91
Pytanie następujące... ktoś używał...?
http://allegro.pl/mata-antywibracyjna-d ... 54923.html

Jakieś inne pomysły żeby wyciszyć wibracje z drukarki?

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 09:11
autor: dragonn
Ja uważam inny kierunek za prawidłowy https://www.youtube.com/watch?v=OnfYA5QLA84 a najlepiej chyba drukarkę przytwierdzić do takiej płyty, im większa masa tym mniej wibracji :D.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 09:22
autor: marek91
Też o tym myślałem, jednak mam z tym dwa problemy:

-stolik z ikei który nie jest super mocny
-dizajn jest okrutny :)

Jedyne co przemawia na korzyść tej płyty to cena w Leroyu jakoś po 5zł chodzą :)

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 09:25
autor: dragonn
Możesz kupić płytę z jakiegoś marmuru xD. No ale wtedy cena będzie z deksza inna :D.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 09:27
autor: grzybu
Ja położyłem między biurko a pod kawałek sklejki, na którym stoi drukarka arkusz pianki pod panele i różnica w głośności jest wyraźna. Biurko przestało robić za pudło rezonansowe i słychać tylko silniki, ale mam nadzieję, że już niedługo bo TMC2208 już do mnie jadą ;)

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 09:30
autor: dziobu
Próbowałem z matą (moja miała 5mm grubości) ale efekty były średnie. W sumie jak podłożyłem książkę telefoniczną to było tak efekt był podobny.

Ja mam takie coś:
http://www.designfutures.club/designs/185
Co prawda niebawem powstanie kolejna wersja (ta nie wytrzymuje dwóch szpul wiszących na drukarce a Zmorph sam w sobie lekki nie jest) ale ogólnie to się sprawdza bardzo dobrze. Drukarki stoją na najtańszym stoliku z Ikei (40x40): http://www.ikea.com/PIAimages/0411514_PE570468_S5.JPG pod którego nóżki jeszcze podkleiłem gumowe podkładki meblowe.
I to działa.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 09:33
autor: Kopytko
Ja uzywam.mat i gum grubosci 10mm. Gumy mam jakies technologiczne od maszyn przemyslowych a matw taka jak podales w linku. Mi sie sprawdza. Wiadomo nie ma co liczyc ze bedzie cisza i wogoke. Ale nie ma juz przenoszacych sie wibracji. A po instalacji tmc2298 juz nie potrzebne maty. Fakt jeszcze nie mam w ctc:p

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 09:44
autor: Berg
ja robiłem testy, przykręcałem ściskiem do stołu w Vertexie kostkę brukową. i do obudowy, ale w górnej części, blisko osi. No i to faktycznie pomagało. W Prusie stół jest zawsze u dołu. Najlepiej by było dół ramy przykręcić do betonu i dodatkowo założyć obciążenie osi X gdzieś przy silniku.

Producenci pralek automatycznych też raczej w tę stronę idą. nie dają gumy pod nóżki, czy amortyzowanych nóżek. Nóżki mają twardo opierać się o podłoże. Za to do bębna przykręcone są betonowe płyty. W sumie im lepsza pralka tym ma tego więcej.

Producenci kolumn głośnikowych idą w tę samą stronę. Jak najlżejsze elementy ruchome (membrana głośnika) i jak najcięższa obudowa. Do tego nóżki-kolce na marmurowej płycie.

Pisałem o tym wcześniej gdzieś. JAk ktoś ma blaszaną drukarkę, to w sklepach car-audio dostanie maty bitumiczne. Takie co się wkleja w drzwi samochodu by blacha od basów nie wibrowała.

PS Mam tę gumę pod pralkę. Leży w piwnicy pół. I zachodzę w głowę do czego zużyłem drugą połowę.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 10:18
autor: virgin71
Ja wrzucam pady filcowe na nóżki z TPU, ale najlepsze rozwiązanie to sobie wydrukować podkładki pod drukarkę z żłobieniem pod oringi gumowe. Ładne, małe i działa.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 11:07
autor: marek91
Widzę że każdy ma swój patent a obstawiam że efekty są podobne :)

Ja wczoraj zainstalowałem drukarkę w pokoju (niedawna przeprowadzka) i na szybko ustawiłem ją na 4 paczkach chusteczek higienicznych i też działa tylko że wygląda dziwnie xD

Kupię tą matę i przetestuję, jeśli sprawdzi się conajmniej tak jak chusteczki to będzie git.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 11:11
autor: FlameRunner
U mnie dobre wyciszenie wyszło całkiem przypadkiem.
Nie miałem kiedyś gdzie postawić drukarki, to wziąłem dwie pufy (w bardziej cywilizowanym wydaniu: arkusz gąbki tapicerskiej), położyłem na nie kawałek płyty MDF i na to postawiłem drukarkę. Nieźle było. I bardzo, bardzo tanio.

A najlepsza metoda to nie mieć drukarek w mieszkaniu. ;)

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 13:23
autor: adziaki
Ja mam podobną matę jak ta z pierwszego postu tylko, że kupiona w Castoramie - kosztuje jakoś 30 zł.
Mam TMC2100 i jest cichutko, ale czasami były słyszalne jakieś drgania przy szybkim drukowaniu wypełnienia.
Po zastosowaniu tej maty drgania zniknęły, pozostał tylko szum wentylatorów...

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 14:23
autor: kretu
Ja polecam dodać obciążenie do drukarki u mnie to jest ołów w sumie jakieś 5kg + podkładki antywibracyjne pod pralkę. Jest wyraźna poprawa.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 15:46
autor: kapi
rafaljot pisze:ja robiłem testy, przykręcałem ściskiem do stołu w Vertexie kostkę brukową.
u mnie vertex stał na szklanej płycie na komodzie - niestety płyta pękła, chyba od drgań.
teraz mam zmienione stepsticki i jest cicho i bez takich wibracji. na razie żadnych ciężarków nie dokładałem.
nowa obudowa będzie znacznie cięższa 8-)

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 16:17
autor: marek91
Mata w drodze.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 12 paź 2017, 22:45
autor: corristo25
Hehe, ja nie mam problemu z ciężarem :D moja drukarka waży ok 20 kg :)

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 13 paź 2017, 10:57
autor: emartinelli
Ja tez mam mate z Castoramy podobna do tej co zalinkowałeś tylko grubsza i sobie chwalę. Wiadomo, że cudów to nie zrobi ale u mnie gdzie drukarki stoją na podłodze ewidentnie zlikwidowała wibracje przenoszone na podłogę. Drukarkę było słychać piętro niżej a teraz cisza :)

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 13 paź 2017, 13:28
autor: Berg
marek91 pisze:Widzę że każdy ma swój patent a obstawiam że efekty są podobne :)

Ja wczoraj zainstalowałem drukarkę w pokoju (niedawna przeprowadzka) i na szybko ustawiłem ją na 4 paczkach chusteczek higienicznych i też działa tylko że wygląda dziwnie xD

Kupię tą matę i przetestuję, jeśli sprawdzi się conajmniej tak jak chusteczki to będzie git.
1. Myślę, że to samo dostaniesz, gdy zamiast maty wytniesz z niej 4 kwadraty np 5x5cm a resztę maty zużyjesz do wszystkich innych drukarek :D

2. Zastanawiam się nad "fizyką", która towarzyszy ustawieniu drukarki na takiej, czy innej amortyzacji. Tłumienie drgań osi X polega na tym, że faktyczny ruch masy w "lewo" i "prawo" jest większy. Hamująca głowica powoduje ugięcie i przesunięcie drukarki w jedną stronę, potem drugą. To znaczy, że droga, którą pokonuje wózek jest większa.
Wraz z drukarką przesuwa się w lewo i w prawo stół. Zatem teoretycznie, gdyby wałki Y były nieskończenie sztywne i cała rama, to ten ruch względem stołu pozostał by taki sam. No ale wiadomo, że nie są i stół ma konkretną wagę, inne częstotliwości rezonansu.
Wstępnie mam tezę, że amortyzacja pogarsza jakość wydruku.

przypomnę przykład z kolumnami głośnikowymi. Gdzie też idzie o precyzję ruchu membrany i zdecydowanie taki pomysł jest powszechnie uznany za przeciwskuteczny.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 13 paź 2017, 13:41
autor: marek91
Zawsze to jakaś teoria. :)

Co do podkładek 5x5 to masz rację - powinny dać ten sam efekt co przy macie pod całą drukarką, jeśli przyjąć że to koniec prac związanych z wyciszeniem, u mnie jednak taki zabieg byłby bez sensu, docelowo chcę okleić też (od zewnątrz) obudowę na drukarkę podobną pianką tylko cieńszą, co by się sąsiad zza ściany nie przyczepił.

Drukarka stoi zaraz obok żelbetonowej ściany za którą jest sąsiad, tak się wczoraj zastanawiałem czy słyszy... Druga sprawa to fajnie by było drukować w nocy :)

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 14 paź 2017, 00:23
autor: Artur13579
polecam zakupić dampery pod silniki krokowe :)

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 14 paź 2017, 13:59
autor: FlameRunner
Kiedyś w jednej drukarce miałem. Szybko się pozbyłem. Nie mogłem porządnie paska napiąć.


Marek, którą drukarkę wyciszasz? Jak jakąś skrzynkową, wyklej może matą bitumiczną?

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 14 paź 2017, 14:29
autor: marek91
Więc tak, mata przyszła.
Wykonana z dość twardej gumy z przemiału, pachnie oponami :) Po kilku dniach powinno się "wypachnieć"
Jeśli chodzi o dzwięk to myślę że efekt jest podobny do rozwiązania z chusteczkami, tylko że estetyczniej to wygląda ;)

Spodziewałem się że będzie to trochę bardziej miękkie ale z drugiej strony... przecież to est pod ciężką pralkę.

Filip, do bizera, chcę wykleić od zewnątrz obudowę z pleksi jakąś pianką wygłuszającą.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 14 paź 2017, 14:51
autor: FlameRunner
A co teraz słyszysz zza ściany?
Coś mi świta, że pianka nie pomoże na niskie (najlepiej się niosące) częstotliwości.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 14 paź 2017, 15:59
autor: kapi
A moze coś na kształt wytłoczek do jajek ?
Skutecznie tłumi.
Na fabryce samochodowej widziałem jak tłumili ścianę - kleili cienką warstwę wełny mineralnej i na to szła blacha cienka gęsto otworowana.
Jak się stanęło później przy tej ścianie to aż w uszach piszczało od tej ciszy.

tapatalk

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 14 paź 2017, 17:00
autor: Berg
kapi pisze:A moze coś na kształt wytłoczek do jajek ?
Skutecznie tłumi.
Na fabryce samochodowej widziałem jak tłumili ścianę - kleili cienką warstwę wełny mineralnej i na to szła blacha cienka gęsto otworowana.
Jak się stanęło później przy tej ścianie to aż w uszach piszczało od tej ciszy.
tapatalk
tzw "Pułaki akustyczne", to zupełnie inne zagadnienie. Nic nie daje na wibracje. w ten sposób to sobie ścianę w pokoju można wykleić by tłumić odbicia dźwięków. Co w efekcie nieco obniża ogólny hałas ale głównie w efekcie dźwięk drukarki będzie dzięki takim zabiegom raczej piękniejszy, wyodrębniony, bardziej detaliczny :D. Do tego to służy :D. A raczej służyło by bo akurat wytłoczki od jajek to raczej legenda że działają. Są do tego specjalne pianki, profile dostępne w sklepach audio, dość drogie. Tanie gąbki z ząbkami też nie działają. To z kolei służy do wyklejania kolumn głośnikowych od środka, jeszcze inne zagadnienie, słuzy do tego by bas był głosniejszy a nie odwrotnie. :D

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 14 paź 2017, 18:28
autor: kapi
rafaljot - raczej zatroszczyłem sie o marek91, anizeli jego sąsiada lub wibracje na maszynie.
do tłumienia drgań używam materiałów od fibro, lub conti. ale to raczej inny kaliber jest.
:piwo:

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 14 paź 2017, 19:55
autor: Berg
obklejanie drukarki gąbkami, piankami na niewiele się zda. Coś tam pomoże ale bardziej za sprawą kleju a nie samej pianki.
To jest tak jak z gitarą. Dlaczego gitara akustyczna gra a elektryczna nie podłączona do prądu kompletnie nie gra i czemu jest taka ciężka - gitarzyści to masochiści, czy jak?!
No bo gra pudło rezonansowe a nie struny. Tak samo jest z drukarką "gra" głównie obudowa i inne drgające elementy o większej powierzchni, mogące wprawić w ruch tą powierzchnią powietrze. Struna ma minimalną powierzchnię, dlatego nie gra.
Im sztywniejsza obudowa albo wykonana z materiału, czy kompozytu tłumiącego drgania tym mniej będzie grać. Dlatego maty bitumiczne to jest rozwiązanie a nie gąbki.

Czemu gra na szafce? bo szafka staje się tym, co pudło rezonansowe w gitarze. Obklejenie szafki od środka matą bitumiczną, usztywnienie blatu od spodu też powinno pomóc w takiej sytuacji.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 14 paź 2017, 22:13
autor: xyzyx
A co powiecie na takie rozwiązanie? Ciekaw jestem jak się sprawdzi TPU w takiej roli.
https://www.thingiverse.com/thing:2478598

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 14 paź 2017, 22:20
autor: Kopytko
Może z innego materiału jak TPU zda egzamin, jednak TPU zbyt sztywne będzie, przy tak małym elemencie.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 15 paź 2017, 18:18
autor: diox
ja kupiłem piankę do yogi EVA , zwinąłem na kilka razy , super się sprawdza, pod moim biurem mieszkają ludzie , i jak ich zapytałem czy nie przeszkadza praca drukarki w nocy pytają jakiej drukarki - więc chyba sukces ;)

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 15 paź 2017, 20:50
autor: marek91
Więc tak, zamówiłem matę z tego linka:
http://allegro.pl/ab-2-mata-wygluszajac ... NWZhOTk%3D

Plan jest następujący, wyklejam od zewnątrz całą obudowę z plexi. Ta obudowa nakładana jest na drukarkę.
Dlaczego od zewnątrz?
Bo obudowa jest ciasno spasowana i dodatkowe kilka mm mogłyby spowodować że obudowa nie zmieściłaby się na drukarkę.

Cała obudowa ma jakoś 1,4m2, resztą materiału wykleję samą drukarkę od wewnątrz.
Zobaczymy jaki będzie efekt.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 02 sty 2018, 15:32
autor: xyzyx
Pozwolę sobie odkopać, ponieważ jest dobra alternatywa dla zainteresowanych :-)
Kupiłem gumowe odboje do drzwi takie nieduże za 3 zł z kawałkiem za szt. z czarnej średnio-miekkiej gumy. Kupiłem to w pierwszym lepszym markecie, przykręciłem jako nóżki do profili i powiem tak - strzał w 10.
Jakiekolwiek najmniejsze wibracje ucichły całkowicie, teraz nawet nie wiadomo że drukarka drukuje.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 02 sty 2018, 15:40
autor: dziobu
xyzyx pisze:Kupiłem gumowe odboje do drzwi takie nieduże za 3 zł z kawałkiem za szt. z czarnej średnio-miekkiej gumy.
To wrzuć jakieś foto czy grafikę z sieci które to odbojniki.

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 02 sty 2018, 15:49
autor: xyzyx
Ciężko będzie bo brałem z półki, były różne rozmiary i materiał, te co kupiłem są na pewno gumowe (u mnie kolor czarny) było to coś w tym stylu:
https://www.leroymerlin.pl/drzwi-klamki ... l1839.html

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 02 sty 2018, 15:50
autor: dziobu
A nie są za twarde? W sumie to trzeba to do drukarki dopasować. Ja podkłądki drukowałem i spisują się świetnie, ale to 6-ta generacja ;p

Re: Mata antywibracyjna pod drukarkę.... stosował ktoś?

: 02 sty 2018, 15:55
autor: xyzyx
ta guma przy uciskaniu palcem się ugina wg mnie są w sam raz, miałem drukowane podkładki, ale były za twarde to się dużo lepiej sprawuje :-)