Strona 1 z 1

Zielona drukarka - z amelinium

: 26 paź 2017, 20:30
autor: Marcin
Witam, buduję sobie moją pierwszą drukarkę. W ostatnich dniach zaczęła się już poruszać. Póki co brak jeszcze ekstrudera, grzania stołu i innych. Z elektroniki to własciwie są podłączone silniki i założone krańcówki. Jako że już się porusza chciałem wykonać kilka testów "na sucho" żeby sprawdzić mniej więcej jak będzie się sprawowała w akcji. Chodzi mi o to żeby sobie pomachała w powietrzu w różne strony, ewentualnie napisała coś mazakiem na kartce ;) I tu pojawia się mój problem.

Aktualnie mam Rampsa i Repetiera. Zainstalowałem sobie Repetier Hosta, jednak jako że nie mam podłączonych jeszcze wszystkich elementów elektroniki w programie wyskakuje mi milion błędów i tak na dobrą sprawę nie mogę nic zrobić z drukarką.

Jakiego oprogramowania mogę użyć, żeby ożywić tymczasowo drukarkę? Mam program który konwertuje rysunki 2D z dxf do gcode, tylko jak to odpalić? Próbowałem zgrać na kartę ale po włożeniu karty pokazuje że jest podpięta a nic na niej nie znajduje, z tego co czytałem możliwe że to wina karty, zamówiłem inną i czekam. Da się to jakoś odpalić po kablu?

Z góry dzięki za pomoc. Niżej aktualna fotka drukarki :)
IMG_20171026_202035.jpg
IMG_20171026_195922.jpg

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 26 paź 2017, 20:37
autor: Berg
wygląda mega solidnie. co to za projekt? własny?

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 26 paź 2017, 20:44
autor: samezrp
Marcin pisze:I tu pojawia się mój problem.
Przede wszystkim zamiast termistorów, stołu i ekstrudera wstaw rezystory, ok 1k powinny styknąć, żeby udawać temperaturę i ruszyć silnikiem ekstrudera. 1k pokaże temperaturę ok sto kilkadziesiąt stopni. Jeśli nie masz rezystorów możesz w Repetierze ustawić fake termistor, pokazujący 25 stopni.
Temteratura pow 160 jest potrzebna do ruszenia silnika ekstrudera, Inne silniki powinny działać bez udawanego grzania, ale drukarka nie może być w trybie błędów, więc to co napisałem wyżej do zrobienia.

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 26 paź 2017, 20:51
autor: Marcin
rafaljot pisze:wygląda mega solidnie. co to za projekt? własny?
Dzięki :) Tak, projekt własny.
samezrp pisze:
Marcin pisze:I tu pojawia się mój problem.
Przede wszystkim zamiast termistorów, stołu i ekstrudera wstaw rezystory, ok 1k powinny styknąć, żeby udawać temperaturę i ruszyć silnikiem ekstrudera. 1k pokaże temperaturę ok sto kilkadziesiąt stopni. Jeśli nie masz rezystorów możesz w Repetierze ustawić fake termistor, pokazujący 25 stopni.
Temteratura pow 160 jest potrzebna do ruszenia silnika ekstrudera, Inne silniki powinny działać bez udawanego grzania, ale drukarka nie może być w trybie błędów, więc to co napisałem wyżej do zrobienia.
Dzięki za radę. Rezystory jakieś powinny się znaleźć. Wstawię i sprawdzę.

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 26 paź 2017, 21:01
autor: dragonn
Jeśli używasz Marlina możesz włączyć "Dummy thermistor" w konfiguracji softu, numery "typu termistora" który za to odpowiada są podane w Configuration.h

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 26 paź 2017, 21:10
autor: TDI-CAD
Na 4-rech prowadnicach powinno być mega sztywne. Ale przy montażu, trzeba szczególnie uważać aby nie przesztywnić konstrukcji.

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 26 paź 2017, 21:39
autor: Marcin
dragonn pisze:Jeśli używasz Marlina możesz włączyć "Dummy thermistor" w konfiguracji softu, numery "typu termistora" który za to odpowiada są podane w Configuration.h
Używam Repetier stety, niestety.
TDI-CAD pisze:Na 4-rech prowadnicach powinno być mega sztywne. Ale przy montażu, trzeba szczególnie uważać aby nie przesztywnić konstrukcji.
Ustawienie tego wszystkiego trochę trwało, ale chodzi płynnie w całym zakresie.


Wstawiłem te rezystory, niby pokazuje jakąś temperaturę, ale w Repetierze nadal błędy sypią się jeden za drugim... Nie ma jakiegoś prostego minimalistycznego programu który tymczasowo zastąpił by docelowy do druku?

AKTUALIZACJA: Znalazłem inną kartę SD i śmiga :) Póki co do testów wystarczy. W miarę postępów ze składaniem będę aktualizował temat. Na pewno wyjdzie jeszcze nie jeden problem ;)

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 26 paź 2017, 22:17
autor: Marcin3D
Tak ogólnie to gdzie można nabyć profile aluminiowe żeby było taniej niż ściąganie tego z chin, jak patrze na oferty w Krakowie to albo markety gdzie kasę robią na frajerach albo hurt z kosmicznymi ilościami cenami.

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 26 paź 2017, 22:27
autor: Marcin
Ja kupowałem tutaj:
https://www.boschrexroth.com/pl/pl/

Tanio to nie było raczej, ale odbiór na miejscu ;) Docięte na podane wymiary.

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 26 paź 2017, 22:28
autor: emartinelli
Drukarka mechanicznie wygląda zacnie, na bogato ;)

Re: RE: Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 26 paź 2017, 22:32
autor: anraf1001
Marcin3D pisze:Tak ogólnie to gdzie można nabyć profile aluminiowe żeby było taniej niż ściąganie tego z chin, jak patrze na oferty w Krakowie to albo markety gdzie kasę robią na frajerach albo hurt z kosmicznymi ilościami cenami.
Ja tam polecam andrzejewski.pl

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 26 paź 2017, 22:36
autor: Marcin
emartinelli pisze:Drukarka mechanicznie wygląda zacnie, na bogato ;)
Brak dokładnej wiedzy technicznej w temacie postanowiłem nadrobić konstrukcją "na zapas" :D

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 26 paź 2017, 22:37
autor: Berg
zwykle kwadratowe, blachę kupisz w Krakowie w Hart na Przewóz. Niestety nie mają tam vslotow, army, czy Andrzejewskiego.

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 27 paź 2017, 23:29
autor: Zepco
Piękna konstrukcja!
Prowadnice liniowe masz Hiwin czy coś innego?

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 30 paź 2017, 06:56
autor: Marcin
Dzięki :)
Wózek chiński a szyna HIWIN.

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 30 paź 2017, 18:13
autor: Zepco
Myślałem o takiej kombinacji pod stół, jak to się sprawuje?

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 01 lis 2017, 22:32
autor: Marcin
Jest cicho i sztywno, czyli same plusy w porównaniu do wałków. Póki co dużo się jeszcze nie natestowałem. Tymczasowo zagoniłem drukarkę do rysowania i nawet jej wychodzi ;) Czekam na ekstruder i muszę zrobić grzanie stołu i wtedy zacznę drukowanie.

https://www.youtube.com/watch?v=RP0BKlI92fY

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 01 lis 2017, 23:02
autor: emartinelli
Ładnie wyszło, tak z ciekawości jakiego softu użyłeś do przygotowania gcodu?

Re: Zielona drukarka - z amelinium

: 02 lis 2017, 00:08
autor: Marcin
Najpierw w programie Inkscape zwektoryzowałem obrazek, zapisałem go do DXF. Później DXF zamieniłem na gcod programem "All to G-Code Converter". W otrzymanym kodzie trzeba było dopisać G1 do komend i według uznania przygotować sobie początek i koniec kodu. I rysuje :)