Strona 1 z 1

Projektowanie, a praktyka

: 07 sty 2018, 20:33
autor: BobekNierobek
Czy to normalne, że wydrukowana kostka testowa trzyma wymiary, a jak robię jakiś model sam i ma on jakieś otwory to nigdy po wydruku nie trzymają wymiaru ?
Np. zawsze muszę robić otwór większy od zakładanego o 0.1-0.3 mm (zależy od średnicy otworu).

Re: Projektowanie, a praktyka

: 07 sty 2018, 21:08
autor: dziobu
Rozumiem że chodzi o otwory w płaszczyźnie X/Y.
Czy kostkę kalibracyjną wydrukowałeś z kilkoma obrysami, jak zapewne masz model? Czy najpierw drukujesz wewnętrzne obrysy? Bo tu da się ukryć problem z nadekstruzją który wychodzi dopiero w modelu.

Jeśli wszystko masz OK to może powinieneś użyć "Horizontal size compensation" (w S3D tak to się nazywa)?

Re: Projektowanie, a praktyka

: 07 sty 2018, 21:16
autor: BobekNierobek
kostka kalibracyjna z jednym obrysem. Model z dwoma. Niestety używam Cury.

Re: Projektowanie, a praktyka

: 07 sty 2018, 21:23
autor: dziobu
Czemu niestety? W Curze to to się chyba Horizontal Expansion nazywa. Czy jakos tak :)

Re: Projektowanie, a praktyka

: 07 sty 2018, 21:39
autor: kretu
A tak zapytam kostka trzyma wymiary ale czy grubość jej ścianki również?

Re: Projektowanie, a praktyka

: 07 sty 2018, 21:57
autor: McKee
BobekNierobek pisze:Czy to normalne, że wydrukowana kostka testowa trzyma wymiary, a jak robię jakiś model sam i ma on jakieś otwory to nigdy po wydruku nie trzymają wymiaru ?
Np. zawsze muszę robić otwór większy od zakładanego o 0.1-0.3 mm (zależy od średnicy otworu).
Oprócz tego co zostało napisane dodam: Tak, to jest normalne.
Drukarki nie drukują okręgów - gcode nie pozwala. Okręgi składają się więc z kilku odcinków i bez dodatkowej kompensacji wychodzą mniejsze.

Re: Projektowanie, a praktyka

: 08 sty 2018, 11:21
autor: virgin71
Która Cura? W 15.x tak było, a od 2.6, jak dobrze pamiętam, ten efekt był zniwelowany praktycznie do 0.

Re: Projektowanie, a praktyka

: 20 sty 2018, 02:22
autor: Bubble
Podepnę się pod temat, dla testu zaprojektowałem kostkę z otworem na pendrive'a. Niestety wymiary otworu się nie zgadzają, a wymiar całej kostki jest w porządku. Każę podać 30mm podaje 30.
Moja drukarka to prusa i2; Marlin 1.1.8; slicer to Slic3r 1.2.9
dysza 0.3, w Print Settings>Advanced wartości mam podane odgórnie.

Re: Projektowanie, a praktyka

: 20 sty 2018, 07:52
autor: skmskm
To jest całkiem normalne to się nazywa pasowanie w mechanice.
Mi wychodzi około 0.2mm dodać przy otworach by było ok, ale to zależy od drukarki.

Re: Projektowanie, a praktyka

: 20 sty 2018, 09:23
autor: chemik72
skmskm pisze:To jest całkiem normalne to się nazywa pasowanie w mechanice.
Mi wychodzi około 0.2mm dodać przy otworach by było ok, ale to zależy od drukarki.
Potwierdzam około +0.2 :good:

Re: Projektowanie, a praktyka

: 20 sty 2018, 15:05
autor: BobekNierobek
Od siebie dodam teraz, że jak drukowałem dyszą 0,5 (0,6 w praktyce) to właśnie musiałem dużo przy projekcie dodawać. Nawet elementy ściągane z netu musiałem poprawiać wiertłami.
Teraz drukuję elementy dyszą 0,3 i pasują prawie zawsze od strzała.

Re: Projektowanie, a praktyka

: 20 sty 2018, 23:08
autor: Bubble
Dobra rozumiem już zagadnienie dotyczące pasowania w mechanice.
Teraz podobny problem, drukuję sobie śrubkę i nakrętkę. Niestety nie pasują do siebie.
https://www.thingiverse.com/thing:8796

Perimeters 2
Wysokosc warstwy 2

Nie ma szans żeby nakręcić nakrętkę na śrubkę.

Przy kwadracie kalibracyjnym wymiary są idealne.