Strona 1 z 1

xyzyx wydruczki

: 07 sty 2018, 21:46
autor: xyzyx
Witajcie

No coż, pozazdrościłem. Koledzy mają już swoje tematy, w których to pokazują jak ich sprzęty się sprawują więc i ja postanowiłem coś z tym zrobić jako, że to już 2018 :D
No to "mam i ja", a na pierwszy ogień próby nowego filamentu jaki ostatnio nabyłem oraz tryb Wazy.

Re: xyzyx wydruczki

: 08 sty 2018, 09:01
autor: x3d
Zawsze zastanawiałem się czy to jest funkcjonalne?
1. czy to PLA
raczej wody nie nalejesz, jakies suche badyle co najwyżej wstawisz.
2. Jak z grubością? czy jest na tyle sztywne by utrzymać ciężar? Czy jest giętkie , jak z wypełnieniem scianek?

Re: xyzyx wydruczki

: 08 sty 2018, 09:06
autor: Artu
x3d pisze:...raczej wody nie nalejesz, jakies suche badyle co najwyżej wstawisz...
Czemu tak twierdzisz :roll: Od jakiś 3 miesięcy stoi tego typu "wazon" wydrukowany z PLA z wodą i nic nie przecieka :git:

Re: xyzyx wydruczki

: 08 sty 2018, 09:38
autor: xyzyx
To akurat PET-G i owszem nalejesz wody (również z PLA), te na zdjęciach są akurat szczelne testowałem więc bez problemu można wstawić dowolne nie suche "badyle" :D
Grubość ścianki 0,5, mniej więcej ugina się jak butelka od napoju z PET (no może troszkę sztywniejsze, ale nieznacznie).

Re: xyzyx wydruczki

: 08 sty 2018, 10:16
autor: Drunk_ZoZol
Poza tym zawsze jak ma się delikatne nieszczelności to można całość żywicą w środku potraktować pędzelkiem i będzie szczelne. ;)

Re: xyzyx wydruczki

: 08 sty 2018, 11:06
autor: x3d
Artu pisze:Czemu tak twierdzisz :roll: Od jakiś 3 miesięcy stoi tego typu "wazon" wydrukowany z PLA z wodą i nic nie przecieka :git:
wbijano mi do glowy, ze PLA to biologiczne i reaguje z wodą. nie nadaje sie na trzymanie na zewnatrz i woda rozpuszcza.
coś się zmieniło?

Re: xyzyx wydruczki

: 08 sty 2018, 11:09
autor: dragonn
x3d pisze:
Artu pisze:Czemu tak twierdzisz :roll: Od jakiś 3 miesięcy stoi tego typu "wazon" wydrukowany z PLA z wodą i nic nie przecieka :git:
wbijano mi do glowy, ze PLA to biologiczne i reaguje z wodą. nie nadaje sie na trzymanie na zewnatrz i woda rozpuszcza.
coś się zmieniło?
biologiczne tak, reagowanie z wodą - ani trochę. Tak wchłania wodę co robi problem jak się go drukuje ale po wydrukowaniu to what ever, może sobie wchłonąć ile chce i nic mu to nie robi.

Re: xyzyx wydruczki

: 08 sty 2018, 11:13
autor: dziobu
PLA (takie czyste bez barwników i cholera wie czego jeszcze dodanego na potrzeby druku 3D) o grubości ścianki naczynia jednorazowego powinno rozłożyć się całkowicie w 3-4 miesiące.
Teoretycznie rzecz jasna.

Mam detal z PLA w łazience od 2 lat i tego nie potwierdzam ;P

Re: xyzyx wydruczki

: 08 sty 2018, 11:34
autor: dragonn
dziobu pisze:PLA (takie czyste bez barwników i cholera wie czego jeszcze dodanego na potrzeby druku 3D) o grubości ścianki naczynia jednorazowego powinno rozłożyć się całkowicie w 3-4 miesiące.
Teoretycznie rzecz jasna.

Mam detal z PLA w łazience od 2 lat i tego nie potwierdzam ;P
To rozkładanie nie dotyczy czasem warunków "kompostowych"?

Re: xyzyx wydruczki

: 08 sty 2018, 11:40
autor: dziobu
dragonn pisze:To rozkładanie nie dotyczy czasem warunków "kompostowych"?
Wiem że są filamenty które wręcz mają się rozłożyć w te kilka miesięcy. Coś jak PVA ale na bazie PLA. Jak to się ma do tego PLA, to nie wiem.

Re: xyzyx wydruczki

: 08 sty 2018, 11:54
autor: Artu
x3d pisze:...wbijano mi do glowy, ze PLA to biologiczne...
BIODEGRADOWALNE :mrgreen:
"W przypadku PLA w wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że największe zmniejszenie ciężaru cząsteczkowego oraz wyraźna dezintegracja badanych materiałów polimerowych PLA zachodzi podczas degradacji w warunkach kompostowania przemysłowego. Degradacja w kompoście przemysłowym, oznacza stworzenie środowiska w skład którego przykładowo wchodzi 40 % liści 30 % zrębków drzewnych oraz 30 % trawy, a proces kompostowania przeprowadza się na głębokości jednego metra. W przypadku zanurzenia w wodzie degradacja nie następuje."
Źródło

Re: xyzyx wydruczki

: 08 sty 2018, 11:59
autor: xyzyx
dziobu pisze:PLA (takie czyste bez barwników i cholera wie czego jeszcze dodanego na potrzeby druku 3D) o grubości ścianki naczynia jednorazowego powinno rozłożyć się całkowicie w 3-4 miesiące.
Teoretycznie rzecz jasna.

Mam detal z PLA w łazience od 2 lat i tego nie potwierdzam ;P
Potwierdzam co potwierdzasz, od pół roku mam podstawkę pod mydło jest wiecznie mokre i zafajtolone mydłem bez przerwy w związku z czym jest bez przerwy czyszczone i jakoś nic mu nie jest.

Re: xyzyx wydruczki

: 08 sty 2018, 12:00
autor: Domell
Też mogę potwierdzić że pla jest ok w łazięce czy na np. balkonie.
Ja robiłem test dla brat, wydruk w kształcie litery T z mocno naciągniętą gumką by jeszcze to nadwyrężać do połowy zanurzone w wodzie na kilka miesięcy.
Kolor nie wyblakł, materiał nie stracił właściwości (na oko) a gumka sparciała i pękła xD

T.

Re: xyzyx wydruczki

: 08 sty 2018, 13:07
autor: x3d
jak mawiał Julek Usus magister est opimus

Re: xyzyx wydruczki

: 08 sty 2018, 13:10
autor: Artu
Usus magister est optimus :DD

Re: xyzyx wydruczki

: 30 kwie 2018, 08:47
autor: xyzyx
O takie coś mi wyszło na dyszy 0.5 :-)

Re: xyzyx wydruczki

: 30 kwie 2018, 22:59
autor: virgin71
Świetnie wygląda. Mi jakaś kaszana wyszła z tym smokiem.