Strona 1 z 1

Budowa szybkiej Delty

: 21 sty 2018, 18:25
autor: rogal138
Witam,

Chcę zbudować swoją pierwszą drukarkę i potrzebuję pomocy odnośnie dobrania kilku elementów. Co do ogólnych założeń:

-Układ delta (Głównie dlatego że mi się podoba, układy kartezjańskie mam na CNC przećwiczone :P)
-Pole robocze 30-35cm średnicy i >30cm w górę
-Grzanie stołu - grzałka silikonowa od chińczyków 250x250 500W 230V przyklejona do frezowanej płyty alu 4-5mm.
-Prowadnice Hiwin miniaturki MGN15
-silniki nema 23 1.9Nm ze sterownikami bardziej z podwórka CNC - TB6600 zasilone około 40V (Z tego co się orientuję nie będzie to problem, i tak większość stepsticków używa sygnałów step/dir ? Chyba że są jakieś konkretne powody aby trzymać się używanych zwykle w drukarkach rozwiązań)
-paski HTD 3M 9mm szerokie
-Konstrukcja profil alu moduł 40

To są rzeczy których jestem dość pewien, a teraz kwestie dyskusyjne

-Hotendy ? Mam jakiegoś klona e3d v6. Przy takiej kinematyce będzie to raczej bowden.
-Elektronika sterująca ? Coś na 32bit ARM ?
-Ekstruder ? Raczej z napędem na dwie rolki, najchętniej coś do czego istnieje projekt/plany to się go zbuduje.
-Obsługa więcej niż 1 dyszy/ekstrudera na materiał na podpory i model (Nie niezbędne, ale mile widziane)

Ogółem, chciałbym zbudować możliwie szybką drukarkę z prędkościami rzędu 200-300mm/s. Potrzebuję jednak pomocy odnośnie doboru wyżej wymienionych elementów tak aby spełniały wymagania. Niestety większość materiałów traktuje o powolnych drukarkach typu prusa itp. gdzie prędkości i wymagania są znacznie mniejsze. Jeśli uda się dobrać brakujące elementy na pewno opublikuję projekt i etapy powstawania drukarki na forum.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 21 sty 2018, 18:45
autor: dragonn
Nie tylko szybkość pracy osi się liczy, ważne też jest przepustowość "hotendu". Ja bym proponował koniecznie E3D Vulcano + ekstruder bondtech.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 22 sty 2018, 00:18
autor: rogal138
Nie ukrywam, że sama budowa tej drukarki jest dla mnie ciekawsza niż potrzeba jej użycia. Stanowi to bardziej dodatkowy bonus niż cel jako taki.

Hot end Volcano już widziałem, z tego co doczytałem, różnica jest jedynie w dyszy i heating blocku, sama grzałka, czujnik temperatury i heatbreak pozostają takie same. Zamówię dysze, a z heating blockiem nie będzie problemów w wykonaniu.

W związku z tym mam pytanie dodatkowe, w zestawie z moim obecnym hotendem jest heatbreak z wstawioną tulejką teflonową, nie powinienem użyć w takim wypadku wersji całej z metalu ?

A co do ekstrudera, no mniej więcej o takiej konstrukcji myślałem, wykonanie tych kółek zębatych nie powinno być dużym problemem. Zrobię prototyp z mosiężnymi, jak się sprawdzą to machnę z czegoś twardszego. (W mosiądzu mogę zrobić zębatkę szlifowanym kawałkiem HSSu, w stali musiałbym frez modułowy załatwić).
Odnośnie tego ekstrudera pozostaje tylko pytanie czy przy bowdenie redukcja 3:1 ma tam sens, czy po prostu dać mocniejszy silnik. Zalecają do nich silniczki o momencie 0.18Nm więc przy 0.7Nm pewnie redukcja nie będzie potrzebna.

Zostaje tak na prawdę kwestia elektroniki która to opanuje.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 22 sty 2018, 08:49
autor: dragonn
Elektronika to moim zdaniem koniecznie 32 bitowa. Tylko że ciężko coś dobrać bo Ty nie potrzebujesz wbudowanych stepów ale przydałoby się coś z mocny CPU.. takie DuetWifi jest niezłe pod tym względem ale niestety drogie i płacisz dużo za stepsticki których nie potrzebujesz. Jeszcze ewentualnie jest opcja Klipper + Arduino Due ale niezbyt polecać coś co jest bym powiedział w "fazie beta".

Re: Budowa szybkiej Delty

: 22 sty 2018, 09:54
autor: tig33r
A due + due3dom?

Re: Budowa szybkiej Delty

: 22 sty 2018, 09:55
autor: dragonn
Due nie ma jakiegoś mega dobrego CPU, FPU nie ma niestety. Do tego kwestia wyświetlacza i softu. Wyświetlacz w Duet ma osobny CPU podobnie jak MKS TFT. A soft, Marlin czy Reptier nie są jakoś mega zajebiste.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 22 sty 2018, 10:02
autor: Artu
MKS SBASE V1.3 :roll: Co prawda ma wbudowane stepstiki, ale ma również wyjście na podłączenie "zewnętrznych" :git:

Re: Budowa szybkiej Delty

: 22 sty 2018, 10:50
autor: Berg
1.
zdecydowanie nie ma sensu kupowanie mks sbase 1.3 by wsadzić do niej zewnętrzne stepy. a wsadzić trzeb w zasadzie wszystkie. Jak się doliczy cenę tych podstawek, cenę stnpstików to wychodzi dodatkowe 5*12zł za podstawki + 5*30 za stepy czyli +210zł
A wsadzić trzeba wszystkie nowe bo DVR nie nadaje się na żadną oś ani ekstruder. Jeśli się myśli o dobrej jakości druku.
BTW: jak przy montowaniu drugiego zewnętrznego stepstika do MKSSBASE pomyliłem się i spaliłem płytkę i tmc2100.

2. Z drugiej strony ta MKSSBASE to jedna z bardziej solidnie zrobionych płytek jakie widziałem. JEśli faktycznie celem jest bardzo szybka drukarka to te DVRy, których normalnie strasznie nie lubię, mogą okazać się właśnie najlepszą opcją. Miałem je już w dwóch drukarkach, to się trochę przyglądnąłem. Przy dużych prędkościach masa karetki i wynikający z niej pęd zaczyna niwelować drgania. DVR8825 są to najmocniejsze tanie i proste drivery do drukarki, bardzo efektywny. nawet przy silnikach 2.5Amp nie potrzebują radiatora. Przy dużej prędkości i tak nie będzie cicho ani mega precyzyjnie.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 22 sty 2018, 10:52
autor: dragonn
rafaljot autor już założył niezależenie od tego jaką będzie miał elektronikę wsadzi TB6600

Re: Budowa szybkiej Delty

: 22 sty 2018, 11:07
autor: Berg
no to jestem ciekaw wrażeń. szkoda tylko że nie ma innej dobrej drukarki na porównanie, by opinia miała jakiś punkt odniesienia.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 22 sty 2018, 11:07
autor: rogal138
Założenie o sterownikach TB6600 wynika bardziej z tego że te silniki potrzebują drivera 4A co najmniej. Można je spiąć w wersję 2A kosztem indukcyjności i w efekcie momentu przy większych obrotach.

Jeśli uważacie że ta płytka MKS sbase v1.3 poradzi sobie w tym zastosowaniu, a problemem są tylko zintegrowane step sticki to damy jej szansę, cenowo i tak wychodzi najlepiej :P Te TB6600 to troche inna para kaloszy w porównaniu do step sticków - maja pełną optoizolację na wejściu więc raczej nie popalę niczego, poganiam na nich frezarkę CNC i jestem raczej zadowolony. Zobaczymy jak się tutaj sprawdzą.

p.s. Miałem juz kontakt z drukarkami, nawet przemysłowymi, więc jakieś tam odniesienie mam :P

Re: Budowa szybkiej Delty

: 22 sty 2018, 11:28
autor: tig33r
rafaljot pisze:1.
zdecydowanie nie ma sensu kupowanie mks sbase 1.3 by wsadzić do niej zewnętrzne stepy. a wsadzić trzeb w zasadzie wszystkie. Jak się doliczy cenę tych podstawek, cenę stnpstików to wychodzi dodatkowe 5*12zł za podstawki + 5*30 za stepy czyli +210zł
A wsadzić trzeba wszystkie nowe bo DVR nie nadaje się na żadną oś ani ekstruder. Jeśli się myśli o dobrej jakości druku.
BTW: jak przy montowaniu drugiego zewnętrznego stepstika do MKSSBASE pomyliłem się i spaliłem płytkę i tmc2100.
Chyba taniej i łatwiej wsadzić je do rampsa. Zyskujemy przy tym 3 mosfety gratis. Zresztą to już i tak mają być tb6600.

Pojawił się już fork klippera na lpc176x, więc do szybkich druków jak znalazł będzie w przyszłości.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 22 sty 2018, 11:30
autor: skmskm
Ja mam MKS sbase v1.3 na mojej delcie i silniki nema23(1.5A) i jeden nema17(1A), bez problemów działa.
DRV dają drobne wady na powierzaniach płaskich. Ale jako elektronika to działa bez zarzutów. Sam będę dołączał ramps128 i zasilacz 24V.
Na tych silnikach i ramps 1.4 dawałem rade 250mm/s.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 24 sty 2018, 22:46
autor: rogal138
No dobra, to powiedzmy że kluczowe elementy już mam, zabieram się za projekt. Mam tylko ostatnie pytanie, macie jakieś doświadczenia z przegubami kulowymi od chinoli ? Czy nie ma co i brać normalnych producentów. Ew. jakie przeguby najlepiej dać. Wszelkie zabawy z magnesami itp odpadają na starcie.

Zamówić chciałem takie -> https://www.ebmia.pl/glowka-ciegla-dsa0 ... 34966.html i dołożyć do nich sprężyny napinające je jak w dużej części takich konstrukcji. Ew przeguby IGUS'a bez sprężyn.

W niektórych "firmowych" drukarkach zauważyłem jeszcze przeguby z zawieszenia modeli RC, ale chyba będą za słabe...

Ogólnie ramiona planowałem zrobić z rurki węglowej 10x2mm z wstawionymi tulejkami z gwintem lewym i prawym na końcach co pozwoli mi dokładnie wyregulować ich długość.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 24 sty 2018, 22:54
autor: dragonn
Do samej części się nie wypowiem ale mogę ostrzec że już parę osób miało problemy z zamówieniami z ebmia. Jeden mój znajomy (nie z forum) również. Wiem tyle że taki przegub dostaniesz też w poltech24, tutaj akurat sklep mogę polecić.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 24 sty 2018, 23:03
autor: rogal138
Poltech wywalił na stronie że prowadzi obecnie sprzedaż tylko dla firm, także odpada. Poza tym, poltech to praktycznie w 100% towar z chin. Wolę już zamówić bez 200% marży :P Zamówię najwyżej od chińczyków, dużo nie stracę jak będą lipne, a jak nie to tylko lepiej dla mnie.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 24 sty 2018, 23:07
autor: dragonn
Oo to od kiedy wprowadzili... nie fajnie grrr :/. Często tam coś brałem. Może z Chin ale jakość przynajmniej to co brałem była ok a czasem nie ma czasu żeby czekać z Chin. Mają nawet rzeczy opisane jako RepRap, bez sensu.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 24 sty 2018, 23:10
autor: rogal138
Dużo podobnego szajsu ma http://sklep.cncprofi.com/ A co do jakości... No chińska :D Zazwyczaj jest ok, ale np. prowadnice podparte to mają otwory z łapy wiercone, mega krzywo i dwa razy rzadziej niż prowadnice zamawiane pare lat temu.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 29 sty 2018, 17:58
autor: rogal138
Dorwałem te przeguby, niestety nie można powiedzieć że nie mają luzów. W związku z tym będzie IGUS KARM-05, jakoś niemcom ufam bardziej, a ze względu na znikome obciążenia będą one aż zbyt wytrzymałe. Na dodatek 5x lżejsze od metalowych. Obecnie zastanawiam się czy nie wykonać całej głowicy z PE1000 lub teflonu.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 29 sty 2018, 18:50
autor: skmskm
Te przeguby mają mały kąt pracy(te chińskie) około 13 stopni w każdą stronę, bed ci się zmniejszy.
Ja mam te(mają 23 stopnie w każdą stronę, i bez sprężyn trymających):
UTB8jGY5kwQydeJk43PUq6AyQpXa1.jpg

Re: Budowa szybkiej Delty

: 03 kwie 2018, 02:08
autor: rogal138
Ogółem trzeba będzie zmienić temat :D

Po dłuższym przeanalizowaniu możliwości delty i moich potrzeb postanowiłem zmienić projekt. Na szczęście jeszcze przed większymi wydatkami.
Przyczynił się do tego kupiony od igusa na próbę przegub z luzem oraz spadek entuzjazmu związanego z dziwną kinematyką. Nie żeby nowa do najbardziej typowych należała. Z rzeczy których nie widać na razie w projekcie. obie osie napędzane są dwoma paskami po obu stronach ramy, wózki łączące wałki stałe z ruchomymi są jeszcze "do odchudzenia". Wałki ruchome aluminiowe drążone od igusa w celu redukcji wagi elementów ruchomych.

W nowym kierunku poczynione zostały już pierwsze kroki, zaczyna istnieć projekt, powstają pierwsze części. Na razie powstała "głowica" do której mocowane będą hotendy - głównie ze względu na to, że jest to najbardziej złożony element i nie byłem pewien czy uda mi się go w moim domowym warsztacie wystrugać.

Jak widać używam łożysk liniowych Igusa (RJ4JP-01-12 w głowicy i RJ4JP-01-16 pozostałe) - głównie ze względu na hałas i kiepską jakość chińskich lm**uu, dodatkowo udało mi się je kupić za śmieszne pieniądze. Główną ich wadą w porównaniu do łożysk kulkowych jest mniejsza tolerancja na błędy montażu (skantowane łożysko kulkowe "jakoś" pojedzie, ślizgowe stawia duży opór) i konieczność umieszczania w dodatkowych obudowach, ponieważ prosto z pudełka nie trzymają wymiarów. Dopiero po umieszczeniu ich w otworze o średnicy nominalnej łożyska zaczynają pracować bez oporów.

Elektronika i napędy zostają bez zmian, liczę że w takiej konfiguracji również uda mi się uzyskać niezłe prędkości.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 03 kwie 2018, 08:18
autor: chemik72
No zapowiada się na b.dobrą konstrukcję :good:
Zastanowił bym się jedynie nad "odchudzeniem" skoro chcesz osiągać wyższe prędkości, każdy gram w układzie jezdnym będzie ważny "czym mniej tym szybciej i ładniej :smile2: "

Re: Budowa szybkiej Delty

: 03 kwie 2018, 09:15
autor: olo2000pm
rafaljot pisze: A wsadzić trzeba wszystkie nowe bo DVR nie nadaje się na żadną oś ani ekstruder. Jeśli się myśli o dobrej jakości druku.
Na to przecież są smoothery, które działają bardzo dobrze. Mam u siebie założone od mks.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 03 kwie 2018, 09:19
autor: kapi
Wózek głowicy wygląda imponująco.
Przy ustawianiu bardzo ważne będzie zachowanie prostopadłosci na krzyzujacych się prętach .
Drobna różnica będzie powodować klinowanie.
Przykładowo :
K8400 ma tuleje brązowe
UM ma łożyska liniowe w wersji długiej.
Od razu niech kolega przygotuje sobie przyrząd do ustawiania kółek z paskami.

Mój uchwyt odchudzilem i puszczam na wałkach 6mm
viewtopic.php?p=36897#p36897


tapatalk

Re: Budowa szybkiej Delty

: 03 kwie 2018, 10:09
autor: Berg
olo2000pm pisze: Na to przecież są smoothery, które działają bardzo dobrze. Mam u siebie założone od mks.
Już nie mam siły tego komentować
rogal138 pisze: W nowym kierunku poczynione zostały już pierwsze kroki
fajnie, choć już widzę słabe punkty, z którymi wcześniej walczyłem. Przykładowo tak zastosowane Igusy na bocznych karetkach będą powodować backlach prawie nie do zwalczenia. Choć będzie na to sposób - zmienić nieco profil wewnątrz łożyska na elipsę spłaszczoną z góry ale lepiej by nie było potrzeby hakowanie tego w taki sposób. Zwłaszcza, żę w takiej solidnej alu obudowie będzie to trudniej zrobić.
Kurcze znowu mi się przypomina, że chciał bym by zespołowo zaprojektować nową konstrukcję. Zespołowo, bo robienie tego pojedynczo po pierwsze jest nudne, po drugie daje poczucie olbrzymiej nieefektywności. Niestety zazwyczaj mamy tendencję do tego by być solo ojcami własnych sukcesów lub porażek.
Widzę, że różni ludzi mają tu zapas super doświadczeń i umiejętności. Trudno je jednak połączyć. Czasy w których pojedynczo dało się zrobić coś fajnego skończyły się w XIX wieku.

Tak że łowię takich zapaleńców jak @rogal138 :D jak na razie nieskutecznie.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 03 kwie 2018, 10:49
autor: olo2000pm
rafaljot pisze:
olo2000pm pisze: Na to przecież są smoothery, które działają bardzo dobrze. Mam u siebie założone od mks.
Już nie mam siły tego komentować
A czego kolega nie ma siły komentować bo nie bardzo rozumiem?
Artur zaproponowal mks w ktorych są dvry i smoothery dedykowane są właśnie pod te stepstiki.
Nawet kolega osobiście o tym wspomina w jednym z wątków.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 03 kwie 2018, 10:55
autor: mcxmcx
Zapomnijcie o DVR w MKS, po prostu ustalcie, że dokłada się zewnętrzne stepsticki i to zamyka sprawę.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 03 kwie 2018, 10:59
autor: olo2000pm
Hm....czyli mam rozumieć, że moja delta nie ma prawa drukować poprawnie bo mam dvr? Wystarczy się przyjrzeć tym wydrukom i się chwilę zastanowić nad tym. Ale oczywiście jak się chcę to można założyć co się chce;)
Dodam tylko, że właśnie pod wpływem takich konentarzy wraz z elektroniką kupilem tmc. Problem tylko w tym, że po założeniu smootherow nie ma potrzeby zakladania tmc.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 03 kwie 2018, 11:18
autor: Berg
no to jeszcze raz:
1. gdy ktoś kupił drukarkę z MKSSBASE na gwarancji, albo nie potrafi, nie umie wymienić, nie ma czasu, chęci, skonfigurować. Diody będą pomocne. Wyciszą, wygładzą trochę. Mniej, bardziej w zależności od konfiguracji.
2. gdy ktoś planuje nową konstrukcję "czołg", do której chce dać silniki 2.5Amp, 0.6 ~ 0.8Nm i mało zapłacić za elektronikę. MKS SBASE, lub inne DVRy + diody - będą ok. Będzie głośno ale dynamicznie.

w każdym innym przypadku DVR8825 najlepiej wyrzucić. A już na pewno nie planować ich do nowej konstrukcji.
@olo2000pm zapewne Twoja delta ładnie drukuje. Ale to nie znaczy, że należy polecać konstrukcję z dvr i diodami innym bo na tmc2208 będą mieć prościej, ładniej, ciszej i taniej.

EDIT: poprosiłem @FlameRunner o przeniesienie powyższych wpisów tu: viewtopic.php?f=40&t=2437&start=20

Re: Budowa szybkiej Delty

: 03 kwie 2018, 12:37
autor: rogal138
rafaljot pisze:fajnie, choć już widzę słabe punkty, z którymi wcześniej walczyłem. Przykładowo tak zastosowane Igusy na bocznych karetkach będą powodować backlach prawie nie do zwalczenia. Choć będzie na to sposób - zmienić nieco profil wewnątrz łożyska na elipsę spłaszczoną z góry ale lepiej by nie było potrzeby hakowanie tego w taki sposób.
Możesz rozwinąć ? Chodzi o luz jaki mają łożyska na wałku ? Akurat te łożyska mają go bardzo mało (taka partia ? bo 12mm już mają sporo luzu). A co do otworu w kształcie elipsy, no da się, choć w głowicy i w karetkach otwory miałem wytaczać aby były idealnie okrągłe i w osi względem siebie.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 03 kwie 2018, 13:33
autor: Berg
mam takie przemyślenia, w dużej mierze zgromadzone po doświadczeniach z K8400, gdzie właśnie są łożyska a'la Igus są w bocznych karetkach i tuleje z brązu w środkowej.
1. istotny jest brak luzów w środkowej karetce.
2. odległość między górnym i dolnym środkowym wałkiem (X a Y) powinna być minimalna - tu Twoja konstrukcja bardzo fajnie to minimalizuje. inaczej przy zmianie kierunku głowica się przechyla
3. ciekawym pomysłem mogło by być zastosowanie podwójnych wałków X i Y ale w układzie pionowym np. Wałki X nieco szerzej niż wałki Y
4. karetka z głowicą powinna być wyważona. Przykładowo w UM kompletnie nie jest ale za to są ciasne łożyska kulkowe, które ją mocno trzymają w pionie na wałku
5. pasek idący do bocznej karetki powinien być jak najbliżej osi środkowego wałka. Jeśli będzie, to nawet lekki luz na łożysko może mieć małe znaczenie. W K8400 niestety nie jest. Przy zmianie kierunku najpierw minimalnie przekasza się łożysko, silnik robi kilka mikrokroków środkowa karetka się nie rusza.
spłaszczenie łożyska góra dół właśnie pomoże eliminować luz w tej płaszczyźnie. Z kolei innych płaszczyznach luz nawet jest pożyteczny, bo zimniejsza opór w przypadku braku prostopadłości wałków. U mnie to spłaszczenie okazało się panaceum na jakość.
6. grubość wałków zewnętrznych X i Y nie ma znaczenia. Myślę, że 8ki będą ok nawet dla dużej drukarki. Za to im grubsze tym wyższy moment potrzebny na ich kręcenie, większy bezwład. Na te wałki nie działa "żadna" siła zginająca, czy coś. OK. Aluminiowe mogły by być ciekawe. Ale chyba nie ma sensu gdy się myśli o konstrukcji, która ma być powielana a nie jedynym prototypem (koszty)
7. Szeroka karetka to potrzeba dłuższych wałków, dłuższe wałki to większa masa oraz ugięcie. W Ultimaker widać, że akurat ten element był optymalizowany.
8. budując ramę po prawej i lewej trzeba zrobić miejsce na wałki Z, Zdecydowanie lepiej od razu planować podwójne Z po bokach. W HC świetnie się to sprawdza
9. środkowy wałek raczej nie ma sensu grubszy niż 8mm jeśli ma być stalowy. 12ki - są rurki Igusa. Fajnie ale niestety 12ki mają katalogowy większy luz niż 8ki (pracuję nad kompozytowym wałkiem do tej konstrukcji chromowo węglowym)
10. grube wałki zewnętrzne to potrzeba użycia zębatek większych niż 20 zębów
11. mam przełożenie na silnikach (mniejsze zębatki na silniki niż na wałku) to się bardzo dobrze sprawdza. (tak to zrobiłem https://www.thingiverse.com/thing:2326564)

Re: Budowa szybkiej Delty

: 03 kwie 2018, 15:04
autor: rogal138
Odnosząc się do wałków 8mm - 500mm długości wałek stalowy o średnicy 8mm ugina się o 0.75mm przykładając do niego siłę 10N na środku. Siłe taką zapewnią same środkowe wałki ważące po ok. 200g sztuka. Ugięcie spada do 0.2mm jeśli radośnie założymy że wałek jest zamocowany na tyle sztywno że punkty zamocowania przeciwdziałają takiemu wygięciu. A to i tak jest już ten sam rząd wielkości co grubość warstwy. U siebie daje wałki 16mm bo nie zamierzam ich użyć do napędu. (łożyska igusa 16mm były sporo tańsze niż 12mm :D ). Nawet aluminiowa, drążona prowadnica igusa 12x2mm jest sztywniejsza od wałka 8mm.

A może to ja za długo w CNC siedziałem ?

Napęd chciałem zrobić na oddzielnych wałkach 8mm

Boczne karetki można zmodyfikować tak aby była możliwość ich "ściśnięcia" w celu zmniejszenia luzu. Nie byłoby to zbyt trudne.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 03 kwie 2018, 15:22
autor: Berg
hmm, 500x500 to sporo. Gdzieś tam na początku pisałeś o 250x250, zgubiłem, że urosło :D. Nie nie mam argumentów, ale tak czuję, że 500x500 to nie ten rodzaj konstrukcji jednak.
nawet mam te drążone 12ki igusa i łożyska ale jeszcze do niczego ich nie użyłem.
gdzieś tu rozmawialiśmy o takiej konstrukcji z oddzieleniem wałków napędowych. Jednak po narysowaniu jakieś to strasznie skomplikowane wyszło.

Re: Budowa szybkiej Delty

: 03 kwie 2018, 15:34
autor: rogal138
Pole robocze w tym układzie ma być 350x350, ale wymaga to wałków właśnie około 500mm