Strona 1 z 1

Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 10:39
autor: lumepro
Witam,

niedawno kupiłem Lume Pro chyba od jednego z użytkowników tego forum. Skalibrowałem stół i zrobiłem parę wydruków i wydaje mi sie że jest problem z ekstruzją a dokładnie jest za mała. Zrobiłem kalibracje 2x po 30mm ekstrudera i wyszło, że pobiera tylko 27mm. Chciałbym zmienić kroki w Marlinie, ale na tym sie zaciąłem. Marlin już jest wgrany na drukarke a ja nie mam ustawień jakie są wgrane co zmusza mnie do konfigurowania całego Marlina od nowa? Napisałem do sprzedawcy, wysłał mi Marlina ale albo jestem nieogarnięty, albo jest on nie skonfigurowany pod drukarke.
Stąd moje pytanie czy może jest tu jakiś użytkownik tej drukarki i byłby w stanie mi pomóc z tym tematem.

Dorzucam zdjęcia wydruków:

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 11:16
autor: dragonn
Może zaczynimy od tego czemu twierdzisz że Marlin którego dostałeś nie jest skonfigurowany pod LUME? Wrzuć go może tutaj na forum.

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 11:23
autor: lumepro

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 11:29
autor: dragonn
I co jest z nim nie tak? Dla mnie wygląda spoko, kroki na mm zmieniasz w linii #define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {100,100,400,140}

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 11:32
autor: Berg
Jeśli już wgrałeś nieskonfigurowanego Marlina to i tak skasowałeś wcześniejszą konfigurację. Czyli nie wchodzi w grę ustawienie tylko liczby mikrokroków w EEPROM.

załączam swój plik konfiguracyjny do Lume do Marlina 1.1.x (resztę plików tu: https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... gfix-1.1.x

jednak pewnie każda Lume po czasie jest już nieco inna.

tu jest moja linijka z liczbą mikrokroków dla X, Y, Z. U ciebie zapewne będzie jakos tak:
#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {200,100,3200/8,140}

ostatnia wartość to liczba mikrokroków ekstrudera. Użyj cokolwiek. Na przykład jak wyżej 140. Potem sprawdź czy jest ok. JAk nie jest to wyliczyć sobie z proporcji ile powinno być w stosunku do tego co jest i będzie ok.

możliwe, że trzeba ustawić inne kierunki ruchu wartość tu:

Kod: Zaznacz cały

// Invert the stepper direction. Change (or reverse the motor connector) if an axis goes the wrong way.
#define INVERT_X_DIR true //<--Lume: janlepiej sprawdzic jak bylo w dzialajacej wersji. zalezy od kabli. Byly tez dwie wersje Lumy: true, jak widac dupke silnika, false gdy widac oske
#define INVERT_Y_DIR true //<--Lume:
#define INVERT_Z_DIR true //<--Lume:
w pliku, który załaczyłem wszystkie ciekawe miejsca do ew skonfigurowania oznaczone są jak wyżej słówkiem "Lume"

Pamiętaj by po wgraniu firmware przywrócić domyślne wartości w EEPROM bo możesz mieć tam wpisane co innego i to co innego będize nadpisywać twoje ustawienia w configu.

powodzenia.

EDIT: Jak zwykle @dragonn był nieco szybszy :D

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 11:36
autor: lumepro
No właśnie nic jeszcze nie wgrywałem bo sie podenerwowałem w nocy i poszedłem spać :D

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 11:49
autor: dragonn
lumepro pisze:No właśnie nic jeszcze nie wgrywałem bo sie podenerwowałem w nocy i poszedłem spać :D
Dla mnie ten Marlin którego dostałeś wygląda ok :D. Tak że spokojnie, spróbuj wgrać i wtedy się pomyśli dalej.

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 12:55
autor: lumepro
Wrzuciłem tego co dostałem wcześniej. Chociaż najpierw wrzuciłem tego 1.8 na ustawieniach rafaljot i widziałem, że oferuje chyba wiecej ustawień ta wersja? No ale na tych ustawieniach oś Y mi sie krzaczyła i wrzuciłem te które dostałem (1.1?) i teraz walcze z ekstruzja.

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 12:57
autor: dragonn
Na początku lepiej bazować na "oryginalnym", jak się nauczysz z czym to się je możesz próbować aktualizować do nowszej wersji.

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 13:01
autor: lumepro
No będę do tego dążył bo pare sekund przejrzałem menu w 1.8 i tam o wiele wiele wiecej tego było niż w obecnym. No ale najpierw podstawy.

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 13:33
autor: Berg
a tak poza tym to w swojej Lume, jednej i drugiej mam Repetiera :P
Ładny konfigurator:
https://www.repetier.com/firmware/v100/index.php

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 19:30
autor: lumepro
Tak teraz patrze i wiatrak do nadmuchu wydruku mi zmienił obroty w drugą stronę. Wiecie może gdzie to się zmienia bo przeglądam kod ale nie widze nic.

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 19:34
autor: dragonn
Eeeeee no fucking way. Soft nie potrafi tego zmienić Oo. W ogóle wentylatorów tych nie da się zmienić kierunków...

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 20:09
autor: lumepro
No ale tak sie stało, serio :D

Ten na dole po lewej dmuchał przez przewód na głowice i wydruk a teraz pcha powietrze w górę.

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 20:23
autor: anraf1001
lumepro pisze:No ale tak sie stało, serio :D

Ten na dole po lewej dmuchał przez przewód na głowice i wydruk a teraz pcha powietrze w górę.
Nie zamieniłeś przewodów? Może się tobie wydaje? Firmware nie może tego zmienić

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 03 lut 2018, 20:25
autor: dragonn
Nawet zamiana przewodów nie odwraca pracy tych wentylatorów... wszystkie z którymi się spotkałem albo nie działał po zamianie przewodów w ogóle albo się nawet paliły.

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 04 lut 2018, 11:22
autor: lumepro
Nie zamieniałem nic i serio wieje w drugą, ale trudno po prostu go obrócę.

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 04 lut 2018, 11:45
autor: Berg
zdaje Ci się.
Odkręć ten tunel niebieski pod spodem i zobaczysz, że dmucha dobrze. Pewnie tego nie zrobisz bo zignorujesz moją poradę, która wydaje się głupia. :D
Alee kiedyś, gdy już sprawdzisz wszystkie inne rzeczy i przypadkowo będzie odkręcony, zobaczysz, że dmucha dobrze, to sobie o niej przypomnij i daj piwo. :D

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 04 lut 2018, 12:28
autor: lumepro
rafaljot pisze:zdaje Ci się.
Odkręć ten tunel niebieski pod spodem i zobaczysz, że dmucha dobrze. Pewnie tego nie zrobisz bo zignorujesz moją poradę, która wydaje się głupia. :D
Alee kiedyś, gdy już sprawdzisz wszystkie inne rzeczy i przypadkowo będzie odkręcony, zobaczysz, że dmucha dobrze, to sobie o niej przypomnij i daj piwo. :D

Sprawdziłem i masz racje :D Dzieki

Korzystając z tego, że mam już tutaj wątek to jeszcze mam jeden problem. Jak puszczam druk to przy nagrzewaniu stołu wyskakuje mi: Printed HALTED Please reset. Dzieje sie tak jak np mam grzanie z 30stopni na 60. Jak różnica koło 12 to idzie samo. Ale jeśli przed drukiem sam zrobie przygotuj -> nagrzej stół PLA, to z 0 do 70 potrafi bez problemu. Czy gdzieś jest ustawiony czas na nagrzanie przed wydrukiem?

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 04 lut 2018, 12:50
autor: tig33r
Na twoim miejscu zaizolowałbym stół od spodu, a nie zwiększał czasu grzania.

Re: Lume Pro konfiguracja Marlin

: 04 lut 2018, 12:59
autor: Berg
1. tak, izolacja z korka zawsze trochę pomaga.
2. jeśli ten wentylator, zwłaszcza bez tunelu dmucha prosto na stół to może go tak chłodzić, że nie idzie nagrzać.
Ta konstrukcja z tym dużym ciężkim wentylatorem jest całkiem do przerobienia. To nie będzie tak nigdy dobrze działać. Pewnie najlepiej do tej karetki zrobić to tak jak ma @dragonn.
3. trzeba by sprawdzić co Ty tam masz zrobione. czy ramps był przerabiany zgodnie z instrukcją jak to zrobić, czy wciąż jest oryginalny,, czy kable są odpowiedniej grubości do stołu itd. NA początek możesz zmierzyć woltomierzem napięcie w czterech punktach a) na zasilaczu
b) na dużej zielonej wtyczce do RAMPSa c) na wyjściach zasilania stołu na RAMPS d) na stole.
a najlepiej znaleźć wątki, gdzie temat grzania stołu był dokładnie opisany również specjalnie w tej drukarce.