Strona 1 z 1

Jaki filament wybrać?

: 08 mar 2018, 23:33
autor: daras
Drukarka co prawda nie dojechała jeszcze, ale pewnie na dniach już dojedzie, więc pewnie zarzucę Was pytaniami.

Na początek chciałem spytać z jakiego materiału wykonać stojaczek do ustawiania karabinka. Karabinki na tym będą leżeć od od 3 do pewnie 6 kilogramów. Więc stojaczek powinien być dość stabilny. Wyśle że to powinien być dość mocny materiał, czy powinien to być ABS, czy PLA wystarczy?

Wrzucam 2 przykładowe wzory.

Re: Jaki filament wybrać?

: 08 mar 2018, 23:40
autor: McKee
Na początek PLA (ze względu na łatwość drukowania, niski skurcz, dobry wygląd).
Jeżeli chodzi o wytrzymałość, to raczej każdy materiał da radę przy tak niskich obciążeniach.

Re: Jaki filament wybrać?

: 08 mar 2018, 23:53
autor: dragonn
Yup, każdy da radę przy czym na początek lepiej PLA lub PET-G. Oba mają podobny stopień trudności w drukowaniu (może PET jest ciut trudniejszy). ABS jest jednak dużo trudniejszy w wydruku dla początkującego.

Re: Jaki filament wybrać?

: 09 mar 2018, 07:53
autor: chemik72
Polecam UltraPLA firmy NOCTUO :good:

Re: Jaki filament wybrać?

: 09 mar 2018, 08:23
autor: daras
Dziękuję

Re: Jaki filament wybrać?

: 09 mar 2018, 08:36
autor: McKee
chemik72 pisze:Polecam UltraPLA firmy NOCTUO :good:
2x droższy od normalnego PLA :shock:

Na pewno nie na początek moim zdaniem.
Trzeba poznać drukarkę, wykalibrować itp
Można to kupić jako drugą rolkę ;) choć cena (za 3/4 normalnej wagi) lekko zniechęca (rzeczywiście warto?).
PET-G na początek też moim zdaniem nie...
Pierwsza rolka to ma być normalne, popularne PLA w jakimś pastelowym kolorze (raczej nie czarne).
Lepiej też żeby to nie było chińskie niewiadomoco dołączane do drukarki (które należy odłożyć na półkę do czasu przedrukowania co najmniej połowy rolki najnormalnkejszego PLA).

Drukuj i chwal się zdjęciami.

PS.: @daras: poczytaj o materiałach: wbrew temu co piszesz PLA jest twardsze / mocniejsze od ABS (choć bardziej kruche).

Re: Jaki filament wybrać?

: 09 mar 2018, 09:10
autor: chemik72
Trochę się nie zgadzam, gdyż kolega pisze już o konkretnym projekcie. Do kalibracji drukarki faktycznie można jakiś tani :good: Co do ceny, no cóż albo chce się mieć dobrą jakość albo dobrą cenę. Wskazałem konkretną markę z konkretnym produktem bo jestem z niego bardzo zadowolony pod względem prostoty wydruku jak i jakości. Ja się nauczyłem że niejednokrotnie warto zapłacić więcej i nie mieć problemów. Jeśli są inne podobnej jakości można zaproponować a ostateczną decyzje pozostawić kupującemu.

Re: Jaki filament wybrać?

: 09 mar 2018, 09:18
autor: dragonn
chemik72 pisze:Jeśli są inne podobnej jakości można zaproponować a ostateczną decyzje pozostawić kupującemu.
Są, spokojnie można kupić ekofilament i uzyskać praktycznie idealną jakość wydruków. Tak czasem warto dopłacić więcej żeby mieć coś lepszego pod warunkiem że stwierdziło się że te tańsze opcje są faktycznie gorsze :P, a Ty wnioskuję nie sprawdzałeś tego :roll: .

Re: Jaki filament wybrać?

: 09 mar 2018, 09:20
autor: daras
No ale czy różnica jest naprawdę widoczna, czy to tylko placebo? Ktoś drukował na tym i na tym są różnice?

Re: Jaki filament wybrać?

: 09 mar 2018, 10:37
autor: chemik72
Powiem tak , różnica między innymi filamentami dostępnymi na rynku(PL) z mojego punktu widzenia jest na korzyść NOCTUO bo tylko on jako "jedyny" jest matowy. Na matowym wydruku mniej tworzą się refleksy które znacznie uwidaczniają niedoskonałości na ścianach wydruku np.poroblem z prążkami.
Jest jeszcze jeden znany pla matowy ale teraz nie pamiętam producenta ale on jest jeszcze droższy od wspomnianego NOCTUO i nie jest naszej rodzimej produkcji.
@dragon, mam co nie co pojęcia o innych PLA bo długo szukałem , testowałem filamenty i tylko niestety ten Noctuo na dzień dzisiejszy spełnił wymogi (nie tylko jako do zastosowań amatorskich) :git: Łatwo się drukuje ,wydruk dobrze trzyma wymiar (niski poziom skurczu) wydruk wizualnie ładnie się prezentuje.Wygląd "matowy" to może też kwestia gustu ale dla mnie jest kluczowe.
Zgadzam się z wami jak najbardziej że Pla innych producentów też są na wysokim poziomie jakości ale moja propozycja była w pełni świadoma i sprawdzona :good: I jeszcze jedna ważna cecha tego Noctuo, jest podobny do ABS pod względem elastyczności niż standardowego PLA.

Re: Jaki filament wybrać?

: 09 mar 2018, 10:55
autor: dziobu
daras pisze:No ale czy różnica jest naprawdę widoczna, czy to tylko placebo? Ktoś drukował na tym i na tym są różnice?
Akurat jeśli chodzi o Noctuo to nie miałem nic od nich, ale nie w tym rzecz.

Różnica między dobrym i złym materiałem to jest widoczna głównie na wymagających plastikach (typu ABS). Jeśli chodzi o PLA to możesz jej nie zauważyć, co nie znaczy że nie ma to znaczenia.
Płacisz głównie za jednolitość materiału (czyt. początek szpuli jest taki sam jak koniec; jak i to że druga czy piąta szpula też są identyczne), równomierność średnicy czy brak takich kwiatków:
brown.jpg
W przypadku ABSu kiepski filament ma spory skurcz czy rozpada się w rękach po wydrukowaniu (lub w trakcie *1).
Jeśli chodzi o PLA to głównie ma znaczenie kruchość i wykończenie (satynowe uchodzi za lepsze). No i gęstość - np wydruk z PLA Wolfixa w dotyku przywodzi na myśl "taki chiński materiał", a ten od DD czy Spectrum jest taki bardziej "mięsisty". Ale z każdego można wydrukować coś ładnego i trwałego.

(*1)
abs.jpg
IMHO:
Do tego co chcesz zrobić bym wybrał PETa. Prosty w druku i wytrzymały (elastyczniejszy od PLA). Niestety błyszczy się jak psie jajca i ma gorszy wybór kolorów. Ale PLA też da radę.
A w ogóle to kup sobie po szpuli PLA:
- Wolfixa,
- DD,
- Fiberlogy.
Nie jest to fortuna a zobaczysz 3 "klasy" materiału i sam ocenisz czy warto dopłacić.

Re: Jaki filament wybrać?

: 09 mar 2018, 11:37
autor: virgin71
To jest projekt zdecydowanie pod PLA i to taki zwykłe PLA.

Re: Jaki filament wybrać?

: 09 mar 2018, 13:49
autor: daras
Prusa dostarcza drukarkę z jedną szpula srebrnego PLA i pewnie na tym PLA zacznę się bawić. Potem rzeczywiście kupię po jednej szpuli tych co wymieniłeś i sprawdzę który mi najlepiej będzie pasował.

Re: Jaki filament wybrać?

: 09 mar 2018, 13:57
autor: dragonn
Oryginalny materiał Prusy jest spoko, to faktycznie nie musisz nic dokupywać.

Re: Jaki filament wybrać?

: 09 mar 2018, 17:19
autor: McKee
Kurde.... jeszcze raz: Kup jakieś inne PLA. To co dostaniesz z drukarką odłóż.
Kup takie, które jest popularne na rynku, takie z którego prawdopodobnie będziesz potem często drukować i będziesz mógł u nas łatwo kupić. Rarytas Prusy zostaw sobie na deser. (IMHO aż szkoda tego srebrnego na pierwsze wydruki).
Także PET IMHO się nie nadaje - jego elastyczność jest wadą w tym wydruku. (I połysk też).

Ale ... ile głosów na forum tyle zdań ;) nie przejmuj się / nie słuchaj tylko drukuj. Powodzenia!

Re: Jaki filament wybrać?

: 09 mar 2018, 20:41
autor: daras
Tak jak pisałem kupię 3 filamenty od różnych producentów. :) Może też z ciekawości kupię Eco.

Re: Jaki filament wybrać?

: 09 mar 2018, 21:08
autor: dziobu
daras pisze:Może też z ciekawości kupię Eco.
DD (DevilDesign) Eko to ten sam materiał co zwykłe DD tylko brzydziej pakowany.

Re: Jaki filament wybrać?

: 17 kwie 2019, 20:54
autor: Berg
@allegb Złota Łopata!

Re: Jaki filament wybrać?

: 18 kwie 2019, 00:33
autor: Gmeracz
@allegb - Wygląda to trochę, jak plastiki z auta. Ciekawe...