Strona 1 z 1

Zwężenie

: 03 lip 2018, 22:06
autor: akaqa
Cześć,

mam mały problem a mianowicie podczas drukowania następuje zwężenie obiektu u nasady, kilka kolejnych warstw i wszystko wraca do normy oraz wymiary są zachowane.

Jestem początkująca w drukowaniu 3d i szczerze mówiąc nie mam już pomysłu jak poradzić sobie z tym problemem :(.

Materiał to PLA stosowałam różne zakresy temperatur początkowych i wydruku jak również chłodzenie a efekt nadal był taki sam.

Dołączam również zdjęcia dla lepszej wizualizacji problemu :(.

Ktoś coś, jakieś pomysły ;) może spotkaliście się z podobnym problemem?

Re: Zwężenie

: 03 lip 2018, 22:09
autor: dragonn
pierwsza warstwa za nisko najprawdopodobniej.

Re: Zwężenie

: 03 lip 2018, 22:32
autor: akaqa
No dobrze, zawsze to jakiś kierunek :) :thumbup: .

Jesteś w stanie wytłumaczyć mi jak zmienia się jakość początkowa wydruku w zależności od parametrów pierwszej warstwy?

Re: Zwężenie

: 03 lip 2018, 22:32
autor: Zepco
Jakie temperatury ustawiałeś, zwłaszcza dla stołu? Bo tak czasem się dzieje, gdy stół jest za gorący. Choć skłaniałbym się ku sugestii dragonn'a. Pokaż zdjęcie spodu.

Re: Zwężenie

: 03 lip 2018, 22:47
autor: akaqa
Temperatura stołu to 60.
Temperatura wydruku to zakres 200 - 235. i wiele różnych kombinacji.

Ścianka u nasady jest również dużo cieńsza aniżeli na górze.

Re: Zwężenie

: 03 lip 2018, 22:56
autor: dragonn
zdecydowanie za daleko pierwsza warstwa i dodaj do takiego wydruku brim, bo taką wąska ścieżka nie ma się nawet jak za bardzo łąpać stołu.

Re: Zwężenie

: 04 lip 2018, 00:14
autor: virgin71
Za ciepły stół. Daj 50 i pokaż efekt. Pokaż jaki masz nawiew.

Re: Zwężenie

: 04 lip 2018, 05:40
autor: McKee
PLA można spokojnie na zimnym stole drukować. Po co grzać stół jeżeli to nic nie daje (?).

Re: Zwężenie

: 04 lip 2018, 10:21
autor: Pajacyk0v
McKee pisze:PLA można spokojnie na zimnym stole drukować. Po co grzać stół jeżeli to nic nie daje (?).
Od samego początku drukuje PLA na grzanym stole 40-45c i nie widzę w tym nic zdrożnego. W połączeniu z klejem PVP trzyma się szkła jak złe.

Re: Zwężenie

: 04 lip 2018, 19:23
autor: McKee
Ale ja nie mówię że to coś zdrożnego lub nieodpowiedzialnego ;) (Niszczysz lasy człowieku! Trujesz ziemię wytwarzanym CO2! itp, itd), nie, To po prostu nie jest konieczne. 40-45°C ? Toż to niemal zimny stół. Zwłaszcza w cieplejsze letnie dni.
Można grzać (jak ktoś lubi), sam kiedyś grzałem, aż się nauczyłem, że nie zawsze trzeba. I najczęściej (z lenistwa) nie grzeje stołu.
I warto o tym pamiętać / nauczyć się / spróbować.
Tym bardziej że ludzie mają od tego grzania problemy ;)

Re: Zwężenie

: 04 lip 2018, 20:52
autor: MaxXxi47
Ja grzeję PLA na 40-45 żeby mi ładnie i szybko Hegron odparował. A potem mógłbym wyłączyć ale to może prowadzić do niekonsystencji wydruku ... więc (trochę też z lenistwa) grzeję cały czas :P



A odnośnie zwężenia.
Skirt proszę pana :) Obstawiam że nie masz go włączonego a jeśli tak to 1 linię. To jest po to żeby dysza mogła się "wypełnić" przed drukiem obiektu właściwego. Ustaw na 3-4 linie skitru i będzie się drukowało od samego początku dobrze.
Też tak jak Dragonn pisał - za wysoko - obniż i wprasuj w stół bardziej.

Re: Zwężenie

: 04 lip 2018, 22:12
autor: McKee
Uprzejmie prosi się o czytanie postów ze zrozumieniem.
Jeżeli ktoś pisze:
"Jestem początkująca"
"stosowałam"
... to raczej nie należy go tytułować "proszę pana"

(i jeszcze dodane zdjęcia z różową poświatą ;))

PS.: Tak wiem: to jest fioletowa a nie różowa poświata na zdjęciach / tak wiem, że niektóre aparaty tak mają i nie ma to związku żadnego z tym kto aparatu używa, ale ja lubię różowy :bad: ;) :blush:

PS.: Witamy Panią na forum! :wave:

Re: Zwężenie

: 05 lip 2018, 02:18
autor: MaxXxi47
Oesu ale faux pas.

Przepraszam uniżenie.