Strona 1 z 1

Piezo Z coś do bazowania

: 27 lip 2018, 13:51
autor: Dragonick
Witam wszystkich znalazłem bardzo ciekawą aukcje: https://pl.aliexpress.com/item/Precyzja ... sstype=600 Może ktoś z was się tym interesował i może się wypowiedzieć ? Jak z dokładnością i czy to wg się sprawdza ?
Bo szczerze sam mam zamiar to kupić i przetestować

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 27 lip 2018, 14:46
autor: zen
Mam od trianglelab, ale czekają na swoją kolej. Według innych użytkowników sprawdza się bardzo dobrze, ale ja mam cały czas wątpliwości co do uwalonej materiałem głowicy, bo moje ekstrudery mają tendencję do cieknięcia.

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 27 lip 2018, 15:53
autor: Dragonick
ale jak to działa ? on później w programie jakoś te wartości sobie przelicza czy jak to ?

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 27 lip 2018, 15:59
autor: dragonn
Dragonick pisze:ale jak to działa ? on później w programie jakoś te wartości sobie przelicza czy jak to ?
Nie, tym się zajmuje ten układzik co jest w zestawie, elektronika dostaje tylko informację o tym że coś z wystarczająco siłą wygięło ten sensor piezo żeby wyzwolić układ który podaje wtedy impuls do elektroniki drukarki.

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 27 lip 2018, 16:01
autor: Berg
w tym zestawie to raczej chodzi o puknięcie/wibrację, niż wygięcie.

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 27 lip 2018, 16:02
autor: Dragonick
czyli rozumiem że wpinam sobie ten układ do płyty głównej w moim wypadku do MKS robin i to ma przeliczać tylko jak to ująć żeby to się poziomowało i zmieniało te wartości ? mam coś dodać w programie czy jak ?

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 27 lip 2018, 16:07
autor: dragonn
A, o to Ci chodzi. Nie, poczytaj sobie czym jest autoleveling. Działa to jak każdy inny autolevling.

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 27 lip 2018, 16:19
autor: Dragonick
a czy jest coś takiego co by działało właśnie na takiej zasadzie że dojeżdża do stołu w kilku miejscach i albo sobie przelicza te nierówności i wprowadza sobie zmiany ? czy cos takiego ?
Tak pytam bo mam frezarke i tylko kładę małą płytkę i skrypt sam mi przelicza i wprowadza zmiany w wysokości narzędzia dlatego tak pytam

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 27 lip 2018, 16:25
autor: dragonn
Takie coś musi obsługiwać Twoja elektronika, wbudowane w sofcie to musi być.

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 27 lip 2018, 16:29
autor: Dragonick
tak jak mówiłem mam mks robin v2.3 orientujesz sie może czy jest taka możliwość czy nie bardzo ?

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 27 lip 2018, 16:40
autor: dragonn
Nie mam zielonego pojęcia, unikam płytek które mają zamknięty soft.

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 27 lip 2018, 17:32
autor: jestan
Swego czasu robiłem z tym sporo doświadczeń. W sumie działa, kiedy element piezo jest poddawany uderzeniu (odgięciu), wytwarza się dość duże napięcie, które po pewnym uformowaniu w tym układzie może zastępować endstop. Jednak zarzuciłem dalsze próby, kupiłem BLTouch i jestem bardzo zadowolony. Piezoelementy są dość wrażliwe na zakłócenia.

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 28 lip 2018, 12:02
autor: Dragonick
I BLTouch rozwiązuje ten problem ? o którym pisałem wcześniej ? znaczy że sam zmienia wartości czy to jakoś się wpisuje samemu ?

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 28 lip 2018, 13:09
autor: dragonn
Dragonick pisze:I BLTouch rozwiązuje ten problem ? o którym pisałem wcześniej ? znaczy że sam zmienia wartości czy to jakoś się wpisuje samemu ?
Nie, wszystkie autoleveling działają tak samo. Przeliczać musi Twoja MKS Robin, czy umie - nie mam zielonego pojęcia, poszukaj w google.

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 28 lip 2018, 13:26
autor: jestan
Dragonick pisze:I BLTouch rozwiązuje ten problem ? o którym pisałem wcześniej ? znaczy że sam zmienia wartości czy to jakoś się wpisuje samemu ?
W sumie jaki to jest czujnik, nie ma znaczenia. One mają za zadanie określić moment zetknięcia się ze stołem, a na podstawie tego, po odpowiedniej konfiguracji, są wyliczane przez procesor wartości, które niwelują ewentualne niedokładności stołu (poziomowanie).

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 28 lip 2018, 15:44
autor: Dragonick
A co do takiego sprawdzania lepiej sprawdza sie BLTouch czy jakieś czujniki pojemnościowe czy też indukcyjne ?

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 28 lip 2018, 22:00
autor: jestan
Dragonick pisze:A co do takiego sprawdzania lepiej sprawdza sie BLTouch czy jakieś czujniki pojemnościowe czy też indukcyjne ?
W sumie bez tego wynalazku też można drukować i to z powodzeniem. Mam BLTouch i sobie w chwalę. Inni mają pojemnościowe i też zadowolenie. Szczerze mówiąc do tego piezo się zdystansowałem ze względu na brak 100% wiarygodności. Poza tym koszt, 15$ a 10-13 za BLTouch...

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 29 lip 2018, 08:39
autor: McKee
Dragonick: Na 99% autoleveling jest obsługiwany. Kiedyś czytałem na jakimś angielskojęzycznym forum o tej płytce: w środku siedzi (kradziome) firmware bazujące na Repetierze, a Repetier jak wiadomo obsługuje autoleveling.
Wypowiedzi na forum były jednoznacznie negatywne (unikać jak ognia), ale to było dawno - jak ta płytka wchodziła na rynek (może coś się zmieniło, choć dalej moim zdaniem nie warto ze względu na zamknięty soft jesteś "skazany" na wsparcie chińskiego producenta (forum ci nie pomoże wiele), a ze wsparciem u Chińczyków zwykle kiepsko).

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 29 lip 2018, 11:44
autor: Dragonick
to pierwsza drukarka więc już zostawię tą elektronike chyba ze mi się uda sprzedać a jaką polecacie z jakimś również dotykowym ekranem ?

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 29 lip 2018, 11:53
autor: dragonn
Duet Wifi :rotfl: :rotfl:

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 29 lip 2018, 11:57
autor: Tuchajbej
A jak nie masz tyle kasy to lerdge z chin.

Tapatalkniete z SGS7E więc nie czepiać się błędów.[emoji16]

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 29 lip 2018, 15:33
autor: florek41
Tutaj ten sam element, ale dopracowany, sprawdzony i popularny za granicami. Montujesz w głowicy https://www.precisionpiezo.co.uk
Właśnie ze względu na ryzyko zakłóceń elektronika przetwarzająca jest montowana tuż obok.

Re: RE: Re: Piezo Z coś do bazowania

: 31 lip 2018, 22:57
autor: zen
florek41 pisze:Tutaj ten sam element, ale dopracowany, sprawdzony i popularny za granicami. Montujesz w głowicy https://www.precisionpiezo.co.uk
Właśnie ze względu na ryzyko zakłóceń elektronika przetwarzająca jest montowana tuż obok.
Trochę za mało powiedziane, to jest po prostu oryginalny czujnik, reszta to podróbki

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 11 gru 2018, 12:27
autor: spec
Trochę odkopię ale czy może ktoś już testował te czujniki?
Czy jest szansa, że to będzie działać tak jak tutaj?
https://www.youtube.com/watch?v=u06AEL1vM0Q

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 11 gru 2018, 15:10
autor: olo2000pm
spec pisze:Trochę odkopię ale czy może ktoś już testował te czujniki?
Czy jest szansa, że to będzie działać tak jak tutaj?
https://www.youtube.com/watch?v=u06AEL1vM0Q
Poczytaj opinię pod tym filmem!

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 11 gru 2018, 15:23
autor: dragonn
olo2000pm pisze: Poczytaj opinię pod tym filmem!
Co jest nie tak z opiniami pod filmem?

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 11 gru 2018, 15:34
autor: olo2000pm
dragonn pisze:
olo2000pm pisze: Poczytaj opinię pod tym filmem!
Co jest nie tak z opiniami pod filmem?
Myślałem o tym i nawet na tej stronie która jest linkowana pytałem ich o to rozwiązanie z filmu.
Twierdzą, że to nie działa

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 11 gru 2018, 16:00
autor: dragonn
olo2000pm pisze: Myślałem o tym i nawet na tej stronie która jest linkowana pytałem ich o to rozwiązanie z filmu.
Twierdzą, że to nie działa
Ale co pytałeś? I ja tam nic nie widzę o tym że niby nie działa tylko gościa który chce wiedzieć jak to działa.
A jak to działa - to zwykłe piezoelektryczne czujnik wykorzystuje.
A w linku pod filmem jest już dość jasno pokazana budowana tego na zdjęciach a przynajmniej z czego to się składa.

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 11 gru 2018, 16:30
autor: spec
A co miałem wyczytać z tych opinii? Nie niosą ze sobą żadnych wartościowych informacji. I skąd ten wykrzyknik?
Wątków o piezo jest sporo ale w przypadkach gdy są montowane pomiędzy czymś co jest dociskane (mocowanie stołu, mocowanie hotendu). Tu przypadek jest inny, są tylko przyklejone. Jak to działa tak jak na filmie to super ale film promocyjny i w życiu może być inaczej.

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 11 gru 2018, 16:40
autor: dragonn
spec pisze: Tu przypadek jest inny, są tylko przyklejone. Jak to działa tak jak na filmie to super ale film promocyjny i w życiu może być inaczej.
Na pewno dużo trzeba się nakalibrować tego żeby tak fajnie działało, z tego co wiem takie piezo wyłapują tez trochę wibracje i może to one tutaj wyłapują jak głowica dotknie stołu.

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 11 gru 2018, 17:44
autor: olo2000pm
spec pisze:A co miałem wyczytać z tych opinii? Nie niosą ze sobą żadnych wartościowych informacji. I skąd ten wykrzyknik? .
Hm....że to podróbka?
Pisałem z człowiekiem który to wymyślił i po rozmowie z nim zrezygnowałem z zakupu, a Ty jak chcesz to kupuj, nic mi do tego. :no:

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 11 gru 2018, 17:52
autor: dragonn
olo2000pm pisze: Hm....że to podróbka?
No i co z tego? Nie rozumiem sensacji, sam masz podróbkę/klona Duet-a. I nie że wypominam, przecież też mam "podróbki" niektórych części w swojej drukarce (głównie elementy głowicy). Tylko nie rozumiem tego wykrzyknika.

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 11 gru 2018, 17:55
autor: olo2000pm
Koledzy, wykrzyknik odnosi się do tego, że "podobno" to co jest na tym filmie nie działa tak jak to opisano. Zresztą poczytajcie sobie opinie osób które kupiły ten zestaw na aliexpress.
Dragon, no masz rację, nie ma się co przejmować podróbkami.

I się nie denerwować, tylko kupować :mrgreen:

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 11 gru 2018, 19:56
autor: spec
A czy czasem ta płytka nie jest Open Source Hardware?

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 11 gru 2018, 19:59
autor: dragonn
spec pisze:A czy czasem ta płytka nie jest Open Source Hardware?
Duet? No jest, E3D V6 też jest nadal chińskie produkty na ich bazie to często nie jest to samo co oryginał jeśli chodzi o jakość.
Mogę się zgodzić co do wątpliwości słowa podróbka w tym przypadku dlatego ja wolę słowo "klon".

Re: Piezo Z coś do bazowania

: 11 gru 2018, 20:13
autor: spec
Piezo :-)