Strona 1 z 1

Czyścik na filament

: 22 wrz 2018, 13:15
autor: kapi
Zakładam ten temat, by pokazać że "kawałek gąbki" robi robote.

widze że dużo osób na początku swojej przygody z drukiem ignoruje tą sprawę i później są zapchane dysze, i inne problemy.

niby każdy o tym mówi, każdy niby ma, ale problemy są....

można model pobrać stąd : klik

i dołączam foto, które "nie kłamie" :cool2:
Czyściciel sznurka
Czyściciel sznurka
życzę wszystkim jak najmniej problemów i jak najrzadziej rozkręcania głowicy.
ja od początku swojej przygody może raz to robiłem.

:piwo:

Re: Czyścik na filament

: 22 wrz 2018, 13:27
autor: olo2000pm
U mnie czyscik wygląda tak....od zawsze;)

Re: Czyścik na filament

: 22 wrz 2018, 16:55
autor: xyzyx
Czyścik to podstawa, używam chyba od zawsze i ten na pierwszym zdjęciu jest czyściutki w porównaniu z tym co u siebie nieraz widziałem. Wydruki bez czyścika wychodzą po prostu zafajdane różnymi wtrąceniami kurzu i teoretycznie można zapchać głowicę mi się nie przydarzyło

Re: Czyścik na filament

: 22 wrz 2018, 17:10
autor: XisD
również wczoraj wymieniałem gąbeczkę w tym czyściku i była cala czarna az bylem w szoku ;p warto mieć taki czyścik :)

Re: Czyścik na filament

: 22 wrz 2018, 17:11
autor: dragonn
A ja ciągle zapominam go zakładać, muszę go zintegrować z ekstuderem ;p.

Re: Czyścik na filament

: 22 wrz 2018, 17:18
autor: XisD

Re: Czyścik na filament

: 22 wrz 2018, 17:40
autor: kretu
A testował ktoś z was kroplę oleju na czyścik? na YT są rożne opinie na ten temat.

Re: Czyścik na filament

: 23 wrz 2018, 14:26
autor: McKee
Zdaje się że Thomas Sanladerer (albo ktoś inny ;) - już nie pamiętam) robił testy spójności warstw z których wynikało, że na niektorych filamentach jest lepiej na innych gorzej. Co uzasadnia rożne opinie.

Re: Czyścik na filament

: 23 wrz 2018, 16:22
autor: Cosik

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 10:02
autor: virgin71
To jest ciekawe, nikt o tym nie pisze, ale wszyscy tego używamy:) Przecież to konieczność:)

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 12:18
autor: kapi
Virgin71, nie każdy jak widać ma listę MUST BE do swojej maszyny, lub jak niektórzy "wyjadacze" po prostu zapominają ale o tym wiedzą ;)
Czasem jak jadę z próbek to też używam.

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 13:09
autor: wojtek2
A ta gąbka to jaki typ? Zwykła do naczyń jest bardzo miękka i odpadają z niej frędzelki/kawałeczki.

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 13:12
autor: virgin71
Ja używam taką do elektroniki, ale zwykła gąbka do naczyń robi robotę.

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 13:28
autor: wojtek2
Taka do czyszczenia grotów może być - na zdjęciu poniżej.
Ta jest akurat miękka, są też takie jak się pakuje monitory w kartony i tam się używa twardych.
Poradźcie, bo jedną miękka to prawie mi wciągnęło.

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 13:35
autor: dziobu
Ja używam zwykłej gąbki. Takiej zupełnie zwykłej - zwiniętej z kuchni lub łazienki. Trochę podocinałem też z jakiegoś pudełka (po obiektywie chyba, nie pamiętam). Żona zamawia czasem kosmetyki i tam jako wypełniacz wrzucają właśnie gąbki (źle wycięte, i inne odpady).
Nigdy się nie doktoryzowałem nad tym jaką tam gąbke wrzucić a tu widzę że można :P

Czyścik mam taki: https://www.thingiverse.com/thing:2443196

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 13:56
autor: wojtek2
Ten element bokiem drukowałeś tak jak leży w STL'u? Jakieś podpory trzeba włączyć?

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 13:58
autor: dziobu
Nie, na plecach. Nie pamięam czemu tak jest w STLu.
Żadnych podpór.

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 14:10
autor: olo2000pm
dziobu pisze:Ja używam zwykłej gąbki. Takiej zupełnie zwykłej - zwiniętej z kuchni lub łazienki. Trochę podocinałem też z jakiegoś pudełka (po obiektywie chyba, nie pamiętam). Żona zamawia czasem kosmetyki...
Te nasze żony mają z nas ubaw. Ja mam np szczoteczkę do czyszczenia szyby po hegronie, taką do mycia rąk. Ma swoje miejsce w łazience i ostatnio w trakcie czyszczenia szyby weszła do łazienki i zaczęła się hihrac, bo się zastanawiała do czego mi jest potrzebna ta szczotka. Czasami goni mnie z kuchni jak podbieram gąbki :lol:
Życie z drukarzem 3d jest urozmaicone.

Re: RE: Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 14:20
autor: kapi
olo2000pm pisze:
dziobu pisze:Ja używam zwykłej gąbki. Takiej zupełnie zwykłej...


Życie z drukarzem 3d jest urozmaicone.
Popieram :)

Najczęstsze pytanie :
- kiedy to posprzątasz?

Odp:
- jak skończy drukować :)

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 14:27
autor: dziobu
Nie pomyślałem żeby wcześniej wrzucić - obecnie używam takich gąbek:
g.jpg
(poza tą białą częscią która jest za rzadka do mojego czyścika)

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 14:29
autor: virgin71
Mi one się wydają do kitu i te gęste do elektroniki używam. Oczywiście nie kupuję, tylko poluję na nie:D

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 14:51
autor: olo2000pm
Virgin, jeżeli używa czyscika to gęstość gąbki nie ma znaczenia bo w czysciku gąbka jest ściskana.
.....z tym bałaganem koło drukarki też stale są pytania o porządek. No kurde się nie da, a to nitki z dyszy, przecież nie będę biegał do kuchni z jedną niteczka, ale wiadomo po kilku wydrukach robi się ciasno, a to jakiś śrubokręt. Te nasze kobiety są wyrozumiałe!!

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 14:57
autor: dziobu
olo2000pm pisze:Virgin, jeżeli używa czyscika to gęstość gąbki nie ma znaczenia bo w czysciku gąbka jest ściskana.
Dokładnie. Bez ściskania ta gąbka faktycznie jest średnia - trzeba by w zasadzie przebić filament wzdłuż jakiejś większej gąbki żeby toto czyściło.
olo2000pm pisze:.....z tym bałaganem koło drukarki też stale są pytania o porządek.(...)
Bo drukarkę z okolicą nalezy nazwać warsztacikiem. Warsztatcik po to jest żeby był w nim syf. Inaczej nie jest warsztacikiem :P

Tym samym zupełnie nie rozumiem jak można zakładać (jak producent zakłada) że drukraka stanie w salonie i będzie robiła za mebel.

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 15:08
autor: FlameRunner
dziobu pisze:Tym samym zupełnie nie rozumiem jak można zakładać (jak producent zakłada) że drukraka stanie w salonie i będzie robiła za mebel.
Wystarczy żeby stała dla szpanu, a nie do drukowania. :P

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 15:08
autor: wojtek2
A na chwilę wracając do STL'a.
Jak obrócić tego STL'a (kamerkę). Slic3r PE coś mi nie wychodzi, więc pewnie on "nie potrafi" bo nie podejrzewam siebie o takie nieuctwo :-)
Mam freeCad'a ale od niedawna i zaimportować się da, ale mam problem, żeby w interesującej mnie osi obrócić. Same problemy :-)

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 15:14
autor: dziobu
wojtek2 pisze:A na chwilę wracając do STL'a.
Jak obrócić tego STL'a (kamerkę). Slic3r PE coś mi nie wychodzi, więc pewnie on "nie potrafi" bo nie podejrzewam siebie o takie nieuctwo :-)
To?
sl.png
FlameRunner pisze:Wystarczy żeby stała dla szpanu, a nie do drukowania. :P
Nie no, to jest oczywiste. Tylko głupie :P
Przypomina mi się stara reklama z all*gro jakiegoś dekodera czy magnetowidu: "Niesprawny, działa tylko zegar. Można postawić i ładnie wygląda."

Re: Czyścik na filament

: 24 wrz 2018, 15:18
autor: wojtek2
he,he,he - przepraszam, jednak nie ogarniam. Faktycznie jest takie menu :-) Na swoje usprawiedliwienie dodam, że dopiero kilka tygodni mam drukarkę i głównie czas idzie na projektowanie we freecad niż na inne rzeczy.
Użyłem przed chwilą openscada, który to ładnie "programistycznie" mnie usłuchał:
rotate([270,0,0]) import_stl("czyscik_filamentu.stl");

Dziękuję bardzo za pomoc.