The Thing - H-bot z thingprinter.com

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Yatagan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 06 paź 2016, 21:32

Re: The Thing - H-bot z thingprinter.com

Post autor: Yatagan »

Mam pytanie co do obudowy. Gdzie kupowałeś te panele aluminiowe?
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: The Thing - H-bot z thingprinter.com

Post autor: DanyQsh »

Hej, po znajomości wykonane na wykrawarce. Rysunki sam robiłem w Inventorze. Ogólnie projekt zapożyczony.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: The Thing - H-bot z thingprinter.com

Post autor: DanyQsh »

Dziś pierwszy wydruk z PET-G od DD. Materiał trochę inaczej się zachowuje niż pla i muszę się go nauczyć. Temp. druku 220 stopni. Muszę jeszcze popracować nad ustawieniami. Żona chciała mydelniczkę więc poleciał projekt z Thingiverse. Cięte na Craftware bo Cura przestawia mi warstwy a slic3r też drukuje z dziwnymi błędami. Ogólnie wolałbym drukować z w/w ale niepewne gcody mam. Drugi wydruk z Craftware i bez problemów. Poza tym kupiłem radiatory sterowników silników krokowych i czekam jeszcze na klej. Jak je zamontuję to wrócę do Cury i Slic3er'a i zobaczę jaki będzie efekt. Poniżej fotki wydruków:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: The Thing - H-bot z thingprinter.com

Post autor: DanyQsh »

Cześć.

Jestem po aktualizacji oprogramowania mojej drukarki na Kamikaze 2.0.8. Wszystko pięknie działa i doszło kilka fajnych usprawnień,drukarka drukuje lepiej i szybciej. Jednak mam problem z osią X. Mianowicie musiałem ją odwrócić, ponieważ w Octoprint kierunki sterowania były odwrotnie. Z tego powodu zmieniłem kilka ustawień dla osi X odpowiedzialnych za znajdowanie punktu 0 (Xmin):

- travel_x = -0,25 (odległość szukania endstop, dodałem "-" aby oś jechała po X'ie w lewo po jej odwróceniu)
- offset_x = - 0,1 (relacja do endstop, również dałem "-" w celu odejścia głowicy w prawo po X'ie po zerowaniu)
- home_speed_x = 0,1 (wartość ze znakiem "+" oznacza szukanie minimum end i odwrotnie)

Zerowanie działa ok. Drukarka wg ustawień znajduje endstop_min X jak i endstop_min Y i ląduje w punkcie 0 w lewym dolnym rogu. Natomiast po uruchomieniu wydruku zamiast lecieć w kierunku prawego górnego rogu na środek stołu jedzie odwrotnie w osi X i prawidłowo w Y, czyli w lewy górny róg - lustrzane odbicie środka stołu po osi Y. Dobija jednak do endstop X i drukuje przy lewej krawędzi stołu

Stąd moje pytanie dlaczego po prawidłowym zerowaniu drukarka nie widzi odwrócenia osi, czyli widzi wartości dodatnie po lewej stronie układu współrzędnych XY? Co sugerujecie jeszcze zmienić? Wiem, że chyba nikt tutaj nie używa Replicape i tego oprogramowania, ale myślę że wasze oprogramowanie pod wzgl. konfiguracji niewiele się różni i będziecie w stanie coś podpowiedzieć. Być może przegapiłem jeszcze jakiś parametr przy konfiguracji. Będę wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: The Thing - H-bot z thingprinter.com

Post autor: FlameRunner »

Tak mocno na czuja:
- ustawienia krańcówki jak były
- odwrócić WSZYSTKIE ruchy w X, choćby poprzez przekręcenie wtyczki silnika
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: The Thing - H-bot z thingprinter.com

Post autor: DanyQsh »

Endstop X1 zatrzymuje ruchy w lewo i podłączony do złącza endstop X1, X2 w prawo i podłączony do endstop X2. Nigdzie nie wyczytałem, żeby złącza endstopów miały znaczenie dla endstop min i max. Jednak przełożyłem przed chwilą krańcówki i dalej to samo.
Co do odwrócenia ruchów silnika, to wykonuję to przez program (Octoprint) i w przypadku mojego hbota muszę odwrócić dwa silniki - wtedy X jest w porządku ale Y odwrotnie :D
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 3454
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 567

Re: The Thing - H-bot z thingprinter.com

Post autor: Kopytko »

A jak przełożyłeś krańcówki obróciłeś ruch? Bo jeżeli zmieniasz tylko kierunek a nie zmieniasz endstopów to logiczne ,ze jedzie w przeciwnym kierunku. jak dajesz wówczas home all to x jedzie do min ale nie trafia na min tylko na max wiec , później zaczynając drukowanie odsuwa się od max. Zrób jak należy , czyli poobracaj wtyczki a nie przez program, jezli zmieniasz przez program bardzo prawdopodobne że frimware tego nie widzi a tylko octoprnt robi lustrzane odbicie dlatego też takie rzeczy się dzieją.
Zrób tak:
1. Obróć wtyczki silników
2. Sprawdź czy działa
Tak: Git ciesz się:)
Nie: patrz 3.
3. zamień miejscami endstopy X ( zamień wtyczki)
4. Sprawdź czy działa
Tak : Git ciesz się :)
Nie: Patrz 5.
5. Odwróć ponownie wtyczki silników
6. Sprawdź czy działa
Tak Git ciesz się:P
Nie : będziemy szukać dalej.

Dzięki tej powyższej kombinacji rozwiążesz wszystkie możliwe podpięcia osi silników i krańcówek.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: The Thing - H-bot z thingprinter.com

Post autor: DanyQsh »

Dzięki za odpowiedź. Wszystko co napisałeś jest logiczne. W międzyczasie poszperałem "za granicą" i rozwiązałem problem. Okazuje się, że kombinacji ruchu silników nie jest 2^2 (2 silniki i każdy po 2 kierunki) tylko 2^3 czyli 8. Należało zamienić wtyczki silników X z Y! Wtedy otrzymujemy kolejne 4 kombinacje w zależności od kierunku obrotu każdego silnika:
X Y
M1 forward M2 forward
M1 forward M2 backward
M1 backward M2 forward
M1 backward M2 backward
M2 forward M1 forward
M2 forward M1 backward
M2 backward M1 forward
M2 backward M1 backward

Myślałem, że to nie ma znaczenia. Teraz śmiga kostka kalibracyjna i tylko czekam aż Z na górnej ścianie nie będzie odbity lustrzanie.

Wyjaśniając jeszcze kalibrację drukarki w moim przypadku oprogramowanie i hardware nastawione jest na łatwość konfiguracji np.brak konieczności przekładania jakichkolwiek kabli (oprócz silników przy mojej konfiguracji :D). Po różnych próbach nie ma u mnie znaczenia czy endstop dla Homing jest X1 czy X2 - ważny jest znak przy prędkości zerowania, gdzie + oznacza, że napotkana krańcówka jest zawsze endstop_min. Na razie widzę, że przynajmniej tak to działa.

Cieszę się z rozwiązania problemu, bo nowy soft znacznie przyspieszył drukarkę. Teraz czas wydruku jest dłuższy maks. 10% od tego ze slicera. Wcześniej chyba było z 30% na plus. Lepszy algorytm dla grzałek, aktualizacje przez octoprint a nie przez putty, lepsza reakcja dotykowego wyświetlacza oraz "zapełnianie" się do góry modelu 3d na wyświetlaczu wraz z postępem wydruku :) Dzięki jeszcze raz za podpowiedzi!
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 3454
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 567

Re: The Thing - H-bot z thingprinter.com

Post autor: Kopytko »

Moze opiszesz coś więcej o sofcie, płytcie, wyświetlaczu. Wrzucisz zdjecia jak to wygląda na wyświetlaczu , grafika menu itp . Mnie to bardzo ciekawi :D PS. przyspieszyć drukarkę można zwiększając akceleracje i jerk. Porównaj te wartości ze wcześniejszego softu i teraźniejszego.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: The Thing - H-bot z thingprinter.com

Post autor: DanyQsh »

Kilka postów wcześniej wrzucałem dwa starsze filmy z początków mojej przygody z tą elektroniką. Postaram się przygotować jakiś szerszy materiał.

https://youtu.be/tpiSKXwYud4
https://youtu.be/jXz7K50hWo8
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”