Strona 1 z 1

Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 15:32
autor: FlameRunner
W końcu złożyłem swoją deltę - Anycubic Kossel Linear Plus.
Mam poważne problemy z "autopoziomowaniem" / ustawianiem offsetu Z.

Cały czas podaje mi w "Auto Leveling Bed -> Prepare Leveling" wartość "Z Offset: -15,90". Próbowałem podawać jakieś wartości w polu "New Z Offset", próbowałem zmieniać wartość "Z Offset", mimo to ciągle podaje -15,9. ALE! Najpierw drukowała trochę za nisko. Próbowałem trochę zmniejszyć offset, bez skutku. Potem zacząłem klikać wszystko co popadnie i nadal mam "Z Offset: -15,9", ale zaczyna drukować tak ze trzy centymetry nad stołem.

Nawet nie pytam jak się tym posługiwać. :D Pytam raczej:
  1. Czy ktoś zdołał to opanować na stockowym firmware?
  2. Jeśli tak, czy to normalne że wyświetlana wartość Z Offset się nie zmienia?
  3. Czy funkcje związane z autolevelingiem dostępne w stockowym firmware to jest coś z czystego Marlina, czy to radosna chińska twórczość?
Trochę wczoraj w nocy poklikałem i zwątpiłem. W tej chwili zwyczajnie nie wiem, czy to w ogóle nie działa, czy to działa zupełnie nieintuicyjnie, czy to ja zupełnie nie ogarniam. To ostatnie jest całkiem możliwe, bo nigdy nie ogarniałem "autopoziomowania", zwłaszcza w delcie. Jeśli to powinno działać, powiedzcie tylko słowo, a pójdę się doedukować.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 15:38
autor: samezrp
1. poddałem się;
2. ona jest wpisana na stałe w FW, można zmienić, ale powinieneś ją zapisać którąś z M50x, ew z menu;
3. ja sie poddałem i nie próbowałem dalej, miałem dokładnie te same problemy co Ty, M 1.1.9 z configiem tu gdzieś podanym rozwiązał problem.

Teraz robie tylko Autoconfiguration, set Z-high i zapisuje. Jeśli potrzeba zmian ustawiam Z-Offset, zapisuję, restartuję i na nowo Autoconfig i Z-high.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 15:44
autor: dziobu
1. Tak. Ruszyło od kopa.
2. Cieżko powiedzieć. Oidp to odległość od końcówki dyszy do końca czujnika AL. Ja mam "-15.85".
3. Oidp czysty Marlin.

A masz jakieś parcie na tego Marlina? Weź od razu nowszego, po co złomem jeździć.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 15:45
autor: spec
Masz zablokowany eprom. Też tak miałem. Wgrywaj od razu Marlina:
http://jheyman.github.io/blog/pages/Anycubic3DPrinter/

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 15:46
autor: SQ9KRD
W sofcie nic nie zmieniałem jadę na tym co było i jestem zadowolony bo nie pamiętam kiedy robiłem kalibrację. U mnie działa bez problemu

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 15:55
autor: FlameRunner
samezrp pisze:1. poddałem się
dziobu pisze:1. Tak. Ruszyło od kopa.
SQ9KRD pisze:W sofcie nic nie zmieniałem jadę na tym co było i jestem zadowolony bo nie pamiętam kiedy robiłem kalibrację. U mnie działa bez problemu
Widzę, że eksperci są podzieleni. :D
dziobu pisze:A masz jakieś parcie na tego Marlina? Weź od razu nowszego, po co złomem jeździć.
Chciałbym w celach badawczych podrukować bez żadnych modów. Ot, kaprys.
spec pisze:Masz zablokowany eprom.
Wydajemisie, że nie. Odkąd zaczęła drukować trzy centymetry za wysoko, pamięta o tym. :D

Idę jeszcze trochę poklikać.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 15:58
autor: dziobu
FlameRunner pisze:Widzę, że eksperci są podzieleni. :D
Złożyłem, ruszyło... przykro mi ;P
FlameRunner pisze:Chciałbym w celach badawczych podrukować bez żadnych modów. Ot, kaprys.
To przynajmniej zaktualizuj sobie długość ramion bo w częsci (wszystkich) deltach jest zła.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 16:39
autor: tig33r
Z tym oryginalnym autopoziomowaniem [ciach!] działa tylko teoretycznie. Wrzuć najnowszego malina z repo bugfix 2.0 i przestań się męczyć, bo w oryginalnym sofcie jest wpisana zła długość ramion.

// FR

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 16:43
autor: dziobu
Kłócił się nie będę, ale odpaliłem to na oryginalnym sofcie.
Fakt że nie pracowało tak długo, niemniej to co przyszło od chińczyka ruszyło tak jak powinno. Zupełnie inną sprawą jest fakt że nowszy Marlin z używanym przez nas konfigiem ma tą kalibracje po prostu lepszą.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 16:46
autor: SQ9KRD
tig33r pisze:Z tym oryginalnym autopoziomowaniem jest jak z państwem Tuska, działa tylko teoretycznie. Wrzuć najnowszego malina z repo bugfix 2.0 i przestań się męczyć, bo w oryginalnym sofcie jest wpisana zła długość ramion.
Czy nawet na forum musi być polityka ?? Czyli tylko mi się wydaję że moja delta poziomuje się od strzału ?

Nie do końca rozumiem. Jest wiele osób którym od strzału Kossel chodzi i w po prostu zjada plastik na kilogramy bez poprawek, nowych merlinów itd. Rozumiem idee zmiany oprogramowania na nowsze lecz tylko pod warunkiem iż wnosi coś sensownego, pożytecznego lub potrzebnego . Każda inna zmiana tylko po to by był jest śmieszna.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 16:59
autor: FlameRunner
EEPROM wydaje się nie działać. Testowo ustawiłem inne przyśpieszenie, zapisałem do EEPROM-u, a po ponownym uruchomieniu drukarki wróciła stara wartość. Jednocześnie drukarka nadal pamięta, żeby drukować trzy centymetry za wysoko (nie było tak od początku). Nie rozumiem.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 17:49
autor: Marvin27
SQ9KRD pisze:
tig33r pisze:Z tym oryginalnym autopoziomowaniem jest jak z państwem Tuska, działa tylko teoretycznie. Wrzuć najnowszego malina z repo bugfix 2.0 i przestań się męczyć, bo w oryginalnym sofcie jest wpisana zła długość ramion.
Czy nawet na forum musi być polityka ?? Czyli tylko mi się wydaję że moja delta poziomuje się od strzału ?

Nie do końca rozumiem. Jest wiele osób którym od strzału Kossel chodzi i w po prostu zjada plastik na kilogramy bez poprawek, nowych merlinów itd. Rozumiem idee zmiany oprogramowania na nowsze lecz tylko pod warunkiem iż wnosi coś sensownego, pożytecznego lub potrzebnego . Każda inna zmiana tylko po to by był jest śmieszna.
Ja też miałem problemy na oryginalnym sofcie, dopiero zmiana na marlin 1.1.9 dała pozytywne wyniki.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 17:52
autor: FlameRunner
// Rozmowę o konfigu zrobionym @dziobu przeniosłem do tematu, w którym ten konfig był wrzucony: viewtopic.php?f=66&t=3140&p=56293#p56293

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 18:00
autor: Berg
U mnie też EEPROM nie działał. Możliwe, że sprawa jest dość losowa. W stockowej wersji firmware brak opcji do inicjalizacji EEPROM. Problem jest znany i opisany gęsto. Inicjalizacja pojawia się dopiero w Malinie 1.1.9 . Ze względu na EEPROM i generalnie inne kwestie lepiej poddać się ( :D ) i przejść na 1.1.9

Przy okazji nie wiem, czy to ma logiczny sens ale w procedurze opisanej w instrukcji jest by zrobić autokalibrację a potem autoleveling. Zauważyłem, ale nie zgłębiałem jakoś bardzo, że wystarczy zrobić kalibrację. Co więcej - leveling jakby szkodzi jakości pierwszej warstwy.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 19:51
autor: FlameRunner
Poklikałem jeszcze trochę.
  • Zrobiłem raz jeszcze Auto Leveling Bed -> Measure Z Pos.
  • Spróbowałem coś wydrukować, drukarka zaczęła drukować trochę za nisko.
  • Kliknąłem kilka-kilkanaście razy pozycję Auto Leveling Bed -> Z + 0.1.
  • Znowu spróbowałem coś wydrukować, drukarka zaczęła drukować stanowczo za wysoko, dużo wyżej niż by mogło wynikać z moich zmian.
  • Po ponownym uruchomieniu nadal drukuje stanowczo za wysoko.
Drukarka zachowuje się w sposób dla mnie zupełnie niezrozumiały i nieprzewidywalny. Nie udało mi się nic wydrukować na stockowym firmware i niniejszym się poddaję. Idę wgrać Marlin 1.1.9 z konfigiem: viewtopic.php?f=66&t=3281

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 05 lis 2018, 23:51
autor: emartinelli
A pomyśleliście, że po prostu mogą być różne partie z różnym softem?
Część działa od strzału a część nie. Nie ma co walczyć z wiatrakami i trzeba wgrać poprawny i sprawdzony firmware. Ten co masz FlameRunner ma problem z zapisem do eeprom i tyle.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 06 lis 2018, 00:14
autor: Berg
nie, bo tak się działo po wgraniu fw udostępnionego na stronie supportu. Raczej wszyscy wgrywali ten sam.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 06 lis 2018, 00:20
autor: dziobu
Ja nie. Odpaliłem wszystko na tym co było wgrane a potem od razu Marlin 1.1.9. Nawet nie patrzyłęm co na stronie udostępniają.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 06 lis 2018, 01:16
autor: FlameRunner
Ja też próbowałem uruchomić na fabrycznie wgranym, tylko u mnie nie zadziałało. :D
Możliwe że fabrycznie mieliśmy co innego wgrane. Ale równie możliwe, że za szybko się poddałem.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 06 lis 2018, 09:37
autor: spec
Fabryczny soft zadziałał u mnie bez problemów. Nie zmieniałem kompletnie nic. Chyba pierwszy raz wykonywałem wszystko zgodnie z instrukcją i nie było problemów. Wydruki wychodziły bardzo dobrze. Pewnie bym tak zostawił gdyby nie wrodzona chęć do grzebania. Teraz mam konfig od dziobu a wydruki wychodzą tak:
Obrazek

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 06 lis 2018, 15:46
autor: samezrp
dziobu pisze:Ja nie. Odpaliłem wszystko na tym co było wgrane a potem od razu Marlin 1.1.9. Nawet nie patrzyłęm co na stronie udostępniają.
Ja też nic nie wgrywałem na początku i od początku drukował 3cm nad stołem. Jak już wgrałem, to 1.1.9 od razu i ruszyło z kopyta.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 06 lis 2018, 16:08
autor: zen
Jako że to mój pierwszy kit, to wszystko robiłem jak noob i nic nie zmieniałem. Wszystko działa wyśmienicie, oprócz tego, że jeden wózek się zatarł :(

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 06 lis 2018, 18:05
autor: SQ9KRD
My nooby mamy widocznie szczęście ;)

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 08 lis 2018, 18:57
autor: FlameRunner
Zgodnie z planem wgrałem Marlin 1.1.9 z konfigiem @dziobu (plus kilka zmian), wykonałem kalibrację zgodnie z http://jheyman.github.io/blog/pages/Any ... marlin-119 i drukarka w końcu działa.

Podsumowując:
  • Niektórzy są w stanie wydrukować coś na fabrycznym firmware, niektórzy nie - mnie się nie udało.
  • Nie mamy pewności, dlaczego - może niektórzy są za mało uparci, a może drukarki mają wgrywany różny firmware.
  • Wygląda na to, że wszystkim bez wyjątku (w tym mnie) pomaga wgranie nowego firmware. Większość (w tym ja) wgrywa Marlin 1.1.9.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 24 lis 2018, 17:36
autor: FlameRunner
Po czasie (i lekkim doedukowaniu się) jeszcze jedna myśl mi przyszła do głowy: nawet nie wiem, czy to był problem z "autopoziomowaniem", czy z nie zapamiętywaniem ustawień wynikających z autokalibracji delty.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 24 lis 2018, 22:24
autor: emartinelli
Raczej z niezapamiętywaniem ustawień. Miałem to samo i nawet próbowałem ręcznie zmieniać ustawienia. Stockowy firmware po prostu nie zapisywał ustawień.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 25 lis 2018, 08:24
autor: Murzyn_z_syberii
U mnie zapisuje ustawienia na wysokości 19 po wyłączeniu drukarki nawet z 18.30 albo innych automatycznie poprawia się na 19 ale ona to sobie oblicza wysokość i poprawia na 19. One już tak mają. Wymiar zapamiętuje.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 25 lis 2018, 08:33
autor: tig33r
Do tej drukarki trzeba wrzucić marlina zamiast stockowego firmware'u, koniec i kropka.

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 25 lis 2018, 13:28
autor: Murzyn_z_syberii
tig33r pisze:Do tej drukarki trzeba wrzucić marlina zamiast stockowego firmware'u, koniec i kropka.
Właśnie możecie pomóc z instalacją marlina na tej delcie bo ja nie ogarniam :sorry:

Re: Anycubic Kossel - "autopoziomowanie" na stockowym firmware

: 25 lis 2018, 14:02
autor: dziobu
Murzyn_z_syberii pisze:Właśnie możecie pomóc z instalacją marlina na tej delcie bo ja nie ogarniam :sorry:
No to poszperaj w sieci tak żeby ogarniać. Ta wiedza na pewno Ci się przyda.
viewtopic.php?t=2270