Strona 1 z 1

Delta Kossel - kalibracja

: 21 lis 2018, 22:28
autor: voodoo_nostromo
Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum. Zachęcony ogólnym forumowym entuzjazmem zakupiłem rzeczoną drukarkę - to moja pierwsza, więc brakuje mi doświadczenia.
Zmontowałem i skalibrowałem według instrukcji. Ogólnie wszystko działa, ale wydruki mają pewne wady:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Do pewnej wysokości wszystko jest ok, ale powyżej zaczyna się psuć, jakby używał za mało filamentu. Drukowany z Cury, tutaj ustawienia:

Obrazek

Jeżeli ktoś bym miał jakąś sugestię co trzeba skalibrować/poprawić będę wdzięczny.

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 21 lis 2018, 22:57
autor: FlameRunner
Czy dobrze się domyślam, że chodzi o Anycubic Kossel Linear Plus? Nie powinieneś był kupować tej drukarki na początek przygody z drukiem 3D, przynajmniej nie w postaci zestawu do samodzielnego złożenia i uruchomienia. :P Ta delta to taka nasza forumowa zajawka, w którą zaangażowało się kilku(nastu) zapaleńców, dla których to była nie pierwsza i nie druga drukarka 3D. Chyba nikt u nas nigdy nie napisał, że to dobry wybór dla początkującego - jeśli już była o tym mowa, pojawiały się głosy wręcz przeciwne.
  1. Jaką masz długość i szybkość retrakcji? (Włącz w Cura wyświetlanie wszystkich parametrów.)
  2. Co to za filament?
  3. Czemu masz przyśpieszenia tylko 2000 mm/s^2?
  4. Czemu masz tak dużą różnicę w szybkościach druku?

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 22 lis 2018, 10:02
autor: voodoo_nostromo
Tak, ta własnie :)
Dzięki za odpowiedź, poniżej moje odpowiedzi:


1. distance 6.5mm , speed 25, minimum travel 0.8
2. ten co przyszedł z drukarką
3. Wziałem stąd: viewtopic.php?f=66&t=3139&start=30#p55210
4. j/w

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 22 lis 2018, 10:06
autor: FlameRunner
1. Spróbuj 4 mm.
2. Wyrzuć.

4. Zewn obrysy masz 10 mm/s, nie 20.

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 22 lis 2018, 12:40
autor: Adinfo
Dotyczy filamentu w zestawie z drukarką:
FlameRunner pisze: 2. Wyrzuć.
Czyli nie ma sensu zaczynać nawet początkowych eksperymentów i nauki z tym "fabrycznym" filamentem (domyślam się, że jest mega kiepski).

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 22 lis 2018, 12:42
autor: FlameRunner
Tak średnio. Drukując z kiepskiego filamentu nie będziesz wiedział, co powoduje dany problem: drukarka, profil druku, czy filament. Kupując dobry filament, pozbywasz się jednej z trzech potencjalnych przyczyn problemów.

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 22 lis 2018, 12:49
autor: Adinfo
Tak też pomyślałem, dlatego zamówię na początek Devil Design PLA 1KG czarny (później jak już opanuję co trzeba - biały, jasnoszary, srebrny, neutralny). Rozumiem, że do wydruków nie wymagających perfekcyjnego wyglądu mogę go wykorzystać np. plastikowe nakładki/podpory do drabiny - jakość "wizualna" nie jest tu istotna, ciekawe jak z jego wytrzymałością na nacisk i obciążenia.

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 22 lis 2018, 12:51
autor: FlameRunner
Do kalibracji lepiej szary - na szarym łatwo ocenić jakość.

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 23 lis 2018, 23:36
autor: Murzyn_z_syberii
Ja tam kupiłem tą deltę jako pierwszą drukarkę 3d i jak na razie jestem bardzo zadowolony.

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 30 lis 2018, 13:03
autor: voodoo_nostromo
Dzięki za porady, kupiłem trochę tych Devil Design, przeniosłem drukarkę do cieplejszego miejsca, zmieniłem ustawienia zgodnie z sugestiami ale niestety dużo się nie poprawiło:

Obrazek

Obrazek

Co jeszcze mogę spróbować?

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 30 lis 2018, 19:12
autor: morf
Masz jakiś problem z ekstruzja, nie skacze Ci czasem radełko jak drukujesz? Może ślizga się trzeba zwiększyć docisk na sprężynie?
Spróbuj temperaturę 210 może termistor trochę przekłamuje.
Zobacz też czy nie masz czasem średnicy filamentu 2.8 zamiast 1.75 w cura

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 30 lis 2018, 19:21
autor: voodoo_nostromo
No było 2.8, zmieniam na 1.75, dzięki. Nozzle size powinno być 0.4mm?

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 30 lis 2018, 19:22
autor: FlameRunner
Chyba tak, sprawdź na dyszy.

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 30 lis 2018, 19:34
autor: Adinfo
voodoo_nostromo pisze:No było 2.8, zmieniam na 1.75, dzięki. Nozzle size powinno być 0.4mm?
Też miałem filament ustawiony na 2.85 i bała miazga na wyjściu, dysza na bank 0.4mm, chyba, że producent coś pomylił.

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 30 lis 2018, 20:40
autor: morf
0.4 jest w tej delcie defaultowo

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 01 gru 2018, 17:06
autor: Gmeracz
No to jak już znalazłeś główny problem nie zapomnij teraz skalibrować ekstruzję

Re: Delta Kossel - kalibracja

: 02 gru 2018, 18:42
autor: voodoo_nostromo
Masz na myśli ta retrakcje? Masz może jakiś link do polecanej procedury? Bo ja znalazłem parę na necie ale nie wiem która jest w miarę dobra.