Strona 1 z 1

Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 03 paź 2016, 13:19
autor: Sokoli
Cześć wszystkim.
Jestem Paweł, 2 tyg temu dostałem DIY prusa i3 od grawires'a.
Wszystko spoko powoli się uczę co i jak, ogólny schemat działania drukarek 3d jest w miarę prosty...
Części jakie dostałem nie są dobrej jakości ale myślę że są proporcjonalne do ceny.

Dobra dość tego, do tematu.
Dyszę mam założoną 0.4, puki co drukuję zwykle na wysokości warstwy 0.3
Zauważyłem że jak ustawię warstwę na 0.2 to filament z dyszy wychodzi niejednostajnie.

Teraz pytanie czy mogę drukować warstwy np. 0.1 lub mniejsze na dyszy 0.4 ?
Ewentualnie czy jest jakaś tabelka jakiej dyszy powinno się używać do jakiej wysokości warstwy.


PS. Jest ktoś z Radomia?

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 03 paź 2016, 13:47
autor: Kopytko
Wysokość warstwy jest zależna bardziej od napędu i mechaniki osi Z oraz od jakości użytych podzespołów, zaglądnij tu http://prusaprinters.org/calculator/ napewno sporo Ci się przyda. Co do niejednorodnego przepływy, przyczyn może być sporo, od żle policzonych kroków ekstrudera po uszkodzenie stepsticka luzy na napędzie i zabrudzone radełko.

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 03 paź 2016, 13:55
autor: FlameRunner
Średnica otworu w dyszy ogranicza raczej maksymalną wysokość warstwy, nie minimalną.
Jeśli masz problem z warstwą 0,2 mm czy tam 0,1 mm przy dyszy 0,4 mm, to nie jest to problem wynikający z nieodpowiedniej średnicy dyszy.

Jaką szerokość ścieżki stosujesz dla warstwy 0,2 mm?

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 03 paź 2016, 14:09
autor: Sokoli
Dzięki kopytko jak wrócę do domu to poprzeliczam czy mam dobrze ustawione kroki.

@FlameRunner szczerze to puki co bawię się w slic3rze i nie zmieniałem jeszcze tego parametru mam wpisane 0 czyli na auto prawdopodobnie.
Mówimy o "Default extrusion width" ?

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 03 paź 2016, 14:36
autor: Sokoli
Nie da się edytować postów czy jestem ślepy? :P

Pobawię się wieczorem szerokością ścieżki i dam znać.
Dodam jeszcze że moim największym problemem jest puki co krzywy stół lub szyba na środku jest wyższa o 1-2 mm niż na rogach.

Hmmm... ten mogę edytować to już nie wiem o co chodzi.

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 03 paź 2016, 22:15
autor: FlameRunner
A ja - też szczerze mówiąc - nie wiem, w jaki sposób Slic3r ustala szerokość ścieżki, gdy każesz mu to robić automatycznie. ;)
Generalnie chodzi o całą sekcję "Extrusion width". Ja lubię zacząć od szerokości WSZYSTKICH ścieżek na poziomie 20-30% większym niż średnica dyszy i je dokalibrowywać.

To jest BARDZO krzywe, masz na to jakąś gwarancję, rękojmię, cokolwiek?

Co do edytowania postów to jest ograniczenie czasowe, 10 minut o ile dobrze pamiętam.

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 03 paź 2016, 22:35
autor: Sokoli
Już wiem jak Slic3r ustawia szerokość ścieżki. Ustawia identyczną jak wysokość ^^
Dlatego te wydruki na 0.2 mm mi wychodziły fatalnie bo ekstrudowało filament na ścieżkę 0,2 x 0,2 przez dyszę 0,4.
Było tego na tyle mało że miejscami w ogóle było pusto lub zostawała warstwa niewidoczna ....

Testuje teraz Curę na warstwie 0,15 i szerokości 0,4.
Dziś albo jutro wstawię zdjęcia tego wydruku + innych z paroma pytaniami.

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 04 paź 2016, 00:06
autor: Sokoli
Ok, wysokość 0,15 i szerokości 0,4.
Wyszło lepiej niż się spodziewałem.
Oczywiście nie mam jeszcze chłodzenia wydruku a mam ustawiony hotbed na 60 stopni więc musiało tak wyjść.
Włączony był zwykły wiatrak z lewej strony co widać.
20161003_233152.jpg
20161003_233152.jpg (7.78 MiB) Przejrzano 16506 razy

Drukowałem dziś obudowę na elektronikę, i coś chyba mam źle ustawioną pierwszą warstwę.
Na środku wydruku ta pierwsza warstwa się jakby pomarszczyła.

Dodatkowo widać że niektóre ścieżki wystają minimalnie, są to ścieżki które drukarka nanosiła pod koniec warstwy.
Zostawiała tam puste miejsca które pod koniec dopełniała, podejrzewam że większość slicerów tak robi.
Ale czemu są one minimalnie wyżej sroko wysokość Y była taka sama.
Da się ustawić w Cura żeby głowica przy podróży podnosiła się do góry?
Bo do głowy przychodzi mi tylko to że hotend zahacza o wydruk i się minimalnie przemieszcza.

Pierwsza warstwa 100% - tak jak reszta wydruku
Wysokość 0.3
Szerokość 0.4
20161003_200308.jpg
20161003_200308.jpg (7.34 MiB) Przejrzano 16506 razy
20161003_200532.jpg
20161003_200532.jpg (6.18 MiB) Przejrzano 16506 razy
20161003_200543.jpg
20161003_200543.jpg (6.34 MiB) Przejrzano 16506 razy

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 06 lis 2016, 11:55
autor: lookzovt
Nikt z ekspertów nie odpowiedział, to może ja coś pomogę. Też drukuję obudowy i także miałem problemy przy wzorach z otworami na chłodzenie. Zobacz zdjęcie.
pokrywka.jpg
pokrywka.jpg (92.4 KiB) Przejrzano 16348 razy
Po lewej stronie z szerokością pierwszej warstwy 100%, w drugim - 200%. Zdjęcie tego nie oddaje (bo chciałem, żeby było dokładnie widać ścieżki), ale powierzchnia po prawej jest bardzo ładna, błyszcząca i gładka, w przeciwieństwie do lewej.

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 06 lis 2016, 12:49
autor: Kopytko
Nie ma sesu zmieniac szerokosci warstw na 200%. Nadal klania sie kalibracja podawania filamentu. Sciagnij sobie kostke 40x40 pelna. Wlacz wydruk z wypelnieniem 0% .daj tylko 1 obrys i jedna scianke dolna. Po wydruku zmierz scianke boczna i sprawdz jakosc podloza. Zejdz z krokami i flow do takiego poziomu aby scianka miala 0.4 przy dyszy 0.4. Podwijanie sie pierwszej warstwy oznacza zbyt mala odleglosc dyszy od stolu. Zmiany szerokosci sciezki to tylko zacieranie sladow zlej kalibracji. A i jeszcze zmien chlodzenie hotendu aby chlodzilo juz pierwsze od dolu zeberko.

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 06 lis 2016, 13:25
autor: lookzovt
U mnie, ani kalibracja podawania, ani regulacja odległości od stołu nie dawały rezultatu. Właśnie w okolicach wywietrzników, gdzie głowica zmieniała kierunek, tak czy inaczej było widać ślad.

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 06 lis 2016, 13:29
autor: chemik72
Podwijanie sie pierwszej warstwy oznacza zbyt mala odleglosc dyszy od stolu
Nie koniecznie... Podwijanie jest efektem jazdy dyszy po już nałożonej ścieżce i jej "zwijaniu/marszczeniu" i można sobie z tym poradzić tak jak napisał kolega ustawiając szerokość (odstęp miedzy ścieżkami). Wysokość warstwy można ustawić dowolnie nawet tak aby była prawie całkowicie wprasowana-przezroczysta i bez efektu podwijania właśnie stosując metodę szerokości rozstawienia ścieżki na pierwszej warstwie.
Ja u siebie dla uzyskania "idealnie gładkiej" powierzchni bez widocznej ścieżki mam ustawione na 450% ale mocno "prasuję" to daje bardzo dobry efekt gładkości powierzchni. Stosując tę metodę mocnego prasowania trzeba brać pod uwagę zwiększenie się obrysu pierwszej warstwy ale na to stosuję metodę fazowania obrysów (45-60°) na wysokość 1-2 warstw już w projekcie.

lookzovt na tym drugim zdjęciu u Ciebie nie jest to jeszcze bardzo dobry wynik. da się to jeszcze lepiej-ładniej zrobić :git: stosując metodę jak napisałem mocno prasować ale rozstawiać ścieżki. Z rozstawianiem ścieżki już sam się przekonałeś że to dobry sposób i trzeba tylko iść w tym kierunku dalej aż do uzyskania perfekcji.

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 06 lis 2016, 15:04
autor: Sokoli
Ja nie lubię jak pierwsza warstwa jest sprasowana, przynajmniej u mnie ta pierwsza warstwa jest wtedy szersza tak zwany Elephant Foot.

U mnie po poprawnym ustawieniu ekstrudera oraz bardzo dokładnym ustawieniu stołu drukuje pierwszą warstwę tak jak inne na 100%.
Przykład poniżej: warstwa 0.2, first layer 100%
Taką pierwszą warstwę chciałem osiągnąć, i w końcu się udało ;)

20161106_150004.jpg
20161106_150004.jpg (835.14 KiB) Przejrzano 5912 razy

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 08 lis 2016, 21:08
autor: samezrp
lookzovt pisze:Nikt z ekspertów nie odpowiedział, to może ja coś pomogę. Też drukuję obudowy i także miałem problemy przy wzorach z otworami na chłodzenie. Zobacz zdjęcie.
Popatrz na ten wątek, może Ci pomoże, bo miałem podobne problemy. Jest też dyskusja jak ustawić szerokość.
http://www.reprapy.pl/viewtopic.php?f=5&t=382

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 23 cze 2018, 23:33
autor: kapi
odkopując temat - wklejam link do YT gdzie jest bardzo fajnie pokazana zależność średnicy dyszy od szczegółowości i prędkości druku.

... człowiek się ciągle uczy ;)

Re: Wysokość warstwy a szerokość dyszy

: 24 cze 2018, 07:15
autor: McKee
.... całe życie ;)
Dzięki!