Strona 1 z 1

Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 15:59
autor: Stasiu520
Witam
Mam problem z rozklejaniem się warstwy, zawsze w jednym konkretnym miejscu i w podobny sposób. Efekt podobny jak w przypadku zbyt niskiej temperatury głowicy lub/i zbyt małej ilości podawanego materiału, jednak cała reszta modelu jest bez zastrzeżeń. Próbowałem już bawić się temperaturami, zarówno stołu(95-110) jak i samej głowicy(240-270), ale bez skutku, zawsze odkleja się dokładnie w tym samym miejscu.

Drukarka: Ender3
Materiał: ABS
Powierzchnia robocza: Szkło(+klej)

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 16:24
autor: FlameRunner
Zawsze na tej samej wysokości? Pokaż gcode, z którego drukujesz.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 16:27
autor: Stasiu520
Tak, zawsze na tej samej wysokości i mniej więcej połowa warstwy się wydrukuje w miarę normalnie, a reszta się strzępi.
Dołączam gcode.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 16:41
autor: FlameRunner
Gcode wydaje się być w porządku.
Tylko retrakcja wydaje się być dość długa, czy na pewno potrzebujesz 5 mm?

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 16:48
autor: Stasiu520
Szczerze mówiąc, nie wiem, drukarkę mam od 2 tygodni. Mógłbyś mnie jakoś nakierować?

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 16:52
autor: FlameRunner
"retrakcja wydaje się być dość długa" w żaden sposób Cię nie nakierowuje? :P

Swoją drogą czemu korzystasz z profilu dla CR10, skoro w Cura 3.6 jest profil dla Ender 3?

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 17:02
autor: Stasiu520
FlameRunner pisze:"retrakcja wydaje się być dość długa" w żaden sposób Cię nie nakierowuje? :P
W sumie racja.
Swoją drogą czemu korzystasz z profilu dla CR10, skoro w Cura 3.6 jest profil dla Ender 3?
Cure konfigurowałem według instrukcji od drukarki. Ale dzięki za info, zaraz zmienię.

Pozmieniam, wydrukuję i dam znać czy coś dało. Dzięki za pomoc.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 17:20
autor: RaveOn
Ja w Enderze zanim uporałem się z bowdenem (złączki i owinięcie), kalibracją ekstrudera i przerwą pomiędzy bowdenem a dyszą, to też musiałem korzystać ze sporego dystansu retrakcji. Masz już za sobą te poprawki czy jeszcze nie?
Profil do Endera do Cury to dopiero początek :P

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 18:06
autor: Stasiu520
Nie, jeszcze nie kalibrowałem ekstrudera, poza (znalazłem gdzieś na necie) sposobem na wydruk 2 elementów, które mają do siebie pasować "na styk" (jeśli pasują powinno być ok) nie wiem ile w tym prawdy, ale pasowały, a reszty nie ruszałem.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 18:18
autor: @GUTEK@
Masz drukarkę w zamkniętej komorze lub osłaniasz ją czymś od przeciągów na czas druku z ABS ?

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 18:21
autor: Stasiu520
@GUTEK@ pisze:Masz drukarkę w zamkniętej komorze lub osłaniasz ją czymś od przeciągów na czas druku z ABS ?
Tak, bo inaczej się rozwarstwia.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 18:43
autor: RaveOn
Od samego wentylatora chłodzącego w Enderze idzie taki podmuch, że na fabrycznym nadmuchu moim zdaniem średnio drukować z ABS, chociaż nie próbowałem.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 19:16
autor: @GUTEK@
No ja właśnie też celowałbym w problem z przeciągiem / nadmuchem na drukowany element. Moje pierwsze próby z ABS na CR10 właśnie miały mniej więcej na tej wysokości sieczkę a potem potrafiło iść dalej ok.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 19:40
autor: Stasiu520
Ta wersja miałaby sens, gdyby nie to, że cały element wychodzi wręcz idealnie, poza tą jedną-dwoma warstwami i do tego jeszcze dokładnie co do milimetra zawsze w tym samym miejscu. Dlatego spokojnie można odrzucić przeciągi i zacinanie filamentu. Problem musi leżeć gdzie indziej.

Bardziej trzymałbym się wersji z nieprawidłowym cofaniem filamentu, tylko z drugiej strony czym się różni cofnięcie w tym miejscu, od tych na pozostałych warstwach (chyba, że tam się nie cofa, albo cofa inaczej...), które wychodzą dobrze.

Jakiś czas temu pamiętam miałem podobny problem, też element urywał się na tej samej wysokości (po prostu wydrukowałem bokiem, więc to nie rozwiązanie), może ma to jakiś związek z przeskakiwaniem dyszy z miejsca ma miejsce...

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 19:49
autor: RaveOn
U mnie czasem w dłuższych wydrukach ta długa retrakcja też nie robiła problemów na początku. Po godzinie, dwóch zaczynało się przeskakiwanie ekstrudera czy jakieś niedolewki, z PLA, które jest łatwiejsze w obsłudze :P Także polecam przyjrzeć się temu co już zostało powiedziane, może akurat uda się problem zażegnać ;)

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 19:58
autor: Stasiu520
RaveOn pisze:U mnie czasem w dłuższych wydrukach ta długa retrakcja też nie robiła problemów na początku. Po godzinie, dwóch zaczynało się przeskakiwanie ekstrudera czy jakieś niedolewki, z PLA, które jest łatwiejsze w obsłudze :P Także polecam przyjrzeć się temu co już zostało powiedziane, może akurat uda się problem zażegnać ;)
Jak na razie jestem w trakcie testowania pierwszego rozwiązania tj. Zmniejszenie wartości cofnięcia, chociaż raczej wątpię, żeby pomogło.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 20:02
autor: @GUTEK@
Ja stawiam, może błędnie, że problemem jest nadmuch, może na tej wysokości jakoś powietrze z chłodzenia głowicy odbija się od stołu i wali w wydruk.
Próbowałeś np ten sam element wydrukować z PLA ?

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 20:18
autor: FlameRunner
Dopiero teraz skojarzyłem...
Problem występuje na każdym wydruku, nie tylko na tym jednym, prawda?
I niezależnie od modelu, jest na tej samej wysokości?

Wyczyść śrubę osi Z, wyczyść rowki w profilach, wyczyść rolki.
Czy może nawet jeszcze jeden krok w tył: upewnij się, że drukarka jest dobrze poskładana (instrukcja dołączona do drukarki nie jest zbyt pomocna w tym zakresie).

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 21:44
autor: virgin71
Dla pewności sprawdź to w PLA.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 21:57
autor: Stasiu520
Właśnie nie na każdym, na małych wydrukach nie występuje, a na średnich i dużych jest na podobnej wysokości (± 1 cm), ale zawsze występuje na tej samej warstwie w danym wydruku.
Dorzucam zdjęcie wcześniejszego wydruku, o którym wspomniałem. Chyba ze 4 razy próbowałem drukować w takiej pozycji jak na zdjęciu, udało się dopiero, kiedy wydrukowałem na płasko.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 22:00
autor: Stasiu520
Myślicie że funkcja "Z Hop When Retracted" może mieć jakiś wpływ?

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 17 sty 2019, 23:27
autor: Stasiu520
Przyjrzałem się momentowi, w którym występuje problem i wygląda to tak, że dokładnie połowa warstwy idzie normalnie, a w momencie przejścia na drugą połowę głowica unosi się i nie opada do końca, przez co drukuje warstwę w powietrzu.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 18 sty 2019, 00:24
autor: FlameRunner
Obserwować, próbować.

Spróbuj bez retrakcji.
Spróbuj bez z-hop.

Miej na uwadze, że całkowite wyłączenie powyższych to nie jest rozwiązanie problemu, a jedynie krok w kierunku ustalenia przyczyny. Jakąś retrakcję musisz mieć. Z-hop mieć nie musisz, ale na sprawnej drukarce powinien być w stanie poprawnie działać.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 18 sty 2019, 00:48
autor: dziobu
A jakie masz parametry jazdy dla osi Z? Przyspieszenie, jerk?
Czy zmiana wysokości warstwy na cokolwiek wpływa?
Wydrukuj kostkę o boku 40-50mm (pustą, z jednym obrysem, bez góry).

Ja miałem podobnie jak mi się urywały kable do głowicy - wtedy na jednej konkretnej i powtarzalnej wyokości (i tylko w pewnym obszarze stołu) ekstruder nie działał. Także to raczej nie to. Ale spróbuj poruszać kablami podczas drukowania.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 18 sty 2019, 07:57
autor: Stasiu520
Wyłączyłem Z Hop, a retrakcję dałem spowrotem na 5 i problem się nie pojawił, ale tak jak mówisz, to nie jest rozwiązanie.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 18 sty 2019, 08:37
autor: Stasiu520
dziobu pisze:A jakie masz parametry jazdy dla osi Z? Przyspieszenie, jerk?
Nie wiem, czy o to chodzi, ale:
Vz-jerk:+000.40
Vmax z 5
Amax z 100
Zsteps/mm +0400.0

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 18 sty 2019, 09:48
autor: aaannnd
Czyżby jakiś problem z osią Z, że nie wraca do poziomu po Z-hopie. Do sprawdzenia śruba, rolki, nakrętka śruby trapezowej czy nie za luźno, mocowanie silnika Z, sprzęgło, geometria pionowych profili.

Sprawdzałeś z poziomu menu drukarki (move axis) jak jeździ oś Z?

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 18 sty 2019, 10:19
autor: virgin71
Elastyczne połączenie w Z?

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 18 sty 2019, 11:45
autor: Stasiu520
virgin71 pisze:Elastyczne połączenie w Z?
Masz na myśli, czy śruba jest na elastycznym połączeniu z silnikiem? Nie, full metal i raczej dobrze skręcone (bez luzów), chyba że sam silnik ma luz na mocowaniu. Ewentualnie sterownik, albo sam silnik uszkodzony (nowy!?).

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 18 sty 2019, 12:03
autor: virgin71
Ale fullmetal elastyczny?

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 18 sty 2019, 13:02
autor: Stasiu520
virgin71 pisze:Ale fullmetal elastyczny?
Nie wiem, stockowy od Endera, raczej nie.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 18 sty 2019, 13:17
autor: Stasiu520
[quote="aaannnd"
Sprawdzałeś z poziomu menu drukarki (move axis) jak jeździ oś Z?[/quote]
Wygląda ok, żadnych zacięć nie ma.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 18 sty 2019, 13:58
autor: FlameRunner
virgin71 pisze:Elastyczne połączenie w Z?
To jest prawie nowa drukarka, musiałby w międzyczasie wymienić fabryczny łącznik.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 18 sty 2019, 16:32
autor: Stasiu520
aaannnd pisze:Czyżby jakiś problem z osią Z, że nie wraca do poziomu po Z-hopie. Do sprawdzenia śruba, rolki, nakrętka śruby trapezowej czy nie za luźno, mocowanie silnika Z, sprzęgło, geometria pionowych profili.

Sprawdzałeś z poziomu menu drukarki (move axis) jak jeździ oś Z?
Mogłeś mieć rację z tą geometrią, bo zmierzyłem różnicę i profile na obu końcach mają różnicę około 0,2mm (może mieć wpływ?), ale nie bardzo widzę możliwość regulacji.
Rolki nie bardzo wiem jak precyzyjnie sprawdzić, ogólnie chodzą bez większych oporów.
Sprawdziłem jeszcze raz dokładnie ruchy góra-dół po kilka kroków i zauważyłem, że prawa strona(ta bez śruby) ma jakby opóźnienie w momencie zmiany kierunku (1-2 kroki).

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 18 sty 2019, 18:11
autor: FlameRunner
Wracamy do:
FlameRunner pisze:Wyczyść śrubę osi Z, wyczyść rowki w profilach, wyczyść rolki.
Czy może nawet jeszcze jeden krok w tył: upewnij się, że drukarka jest dobrze poskładana (instrukcja dołączona do drukarki nie jest zbyt pomocna w tym zakresie).
Ktoś (@rafaljot?) kiedyś fajnie powiedział: sprawdzaj, czy wszystko płynnie jeździ - jeśli nie, nie ma sensu dalej składać.

0,2 mm różnicy jest niepożądane i może powodować problemy, ale nie musi (nie wiem, nie sprawdzałem). Regulacji jako takiej nie ma. Trzeba poluzować wszystko i skręcić prosto, może się uda. A może masz profile na tyle krzywo docięte, że co byś nie robił, to nie będzie dobrze. ;)
viewtopic.php?f=67&t=3552

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 18 sty 2019, 18:20
autor: Stasiu520
Udało mi się trochę wyprostować (różnica 0.03 mm), i przy okazji znalazłem luz na szynie X, bardzo możliwe, że to właśnie on był głównym winowajcą.
Dzisiaj już raczej nie zdążę wydrukować, ale w poniedziałek dam znać, czy coś dało.

Re: Problem z "gubieniem" części warstwy Ender 3

: 21 sty 2019, 16:48
autor: Stasiu520
Problem rozwiązany.
Głównym winowajcą była szyna osi X, która się poluzowała i w momencie Z Hopa zostawała w wyższej pozycji niż poprzednio, drukując warstwę w powietrzu, ewentualnie w mniejszym stopniu ustawienie rolek osi Z, tak czy owak po dokręceniu śrub i regulacji rolek problem zniknął.
Wielkie dzięki wszystkim za pomoc.