Strona 1 z 1

[Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 26 maja 2019, 16:48
autor: Tabok
Dzień dobry.

Nabyłem niedawno drukarkę Anet A8 (to moja pierwsza maszyna tego typu), złożyłem i wszystko wyglądało okej póki nie przyszło do pierwszego druku.
W pewnym momencie nozzle przestał grzać i podawać poprawnie filament.

Zrobiłem mały research w internecie i podejrzewam, że może być to problem ze stołem, który nie przestaje się nagrzewać nawet gdy drukarka jest w stanie spoczynku zaraz po uruchomieniu.

Zauważyłem pewną tendencję - mianowicie gdy:
1. rozgrzewam sprzęt do "preheat PLA" nozzle nagrzewa się do 190 stopni i wszystko jest ok.
2. Gdy drukuję nozzle nagrzewa się do 200 stopni i podaje poprawnie filament, drukuje.
3. W momencie gdy stół osiąga temperaturę 85/60 stopni nozzle przestaje grzać (mimo że druk jest kontynuowany)

Dodatkowo tak jak wspomniałem stół nagrzewa się cały czas nawet w stanie spoczynku - pokazuje np. 90/0 stopni i dalej grzeje. Na płycie głównej tylko dioda D7 cały czas jest zapalona (screen mojej płyty głównej na dole)

Nie tylko ja mam ten problem, znalazłem w internecie przynajmniej dwie osoby które są w podobnych tarapatach:

https://www.youtube.com/watch?v=1XGExYNbpzo
https://www.youtube.com/watch?v=yrUyGI0u4lc

Niestety nie znalazłem nigdzie rozwiązania tego problemu.

Czy ktoś może mi doradzić co w takim przypadku powinienem zrobić?

Załączam jeszcze zdjęcie swojej płyty głównej i dziwnego ciućka wsadzonego w kabel zasilający między zasilaczek a płytą główną (jakby ktoś mógł powiedzieć co to jest i czy powinno być wsadzone, to też byłbym wdzięczny)

Pozdrawiam serdecznie.

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 26 maja 2019, 17:05
autor: Holgin
Wihajstry to bezpieczniki samochodowe ;)
Prawdopodobnie masz uwalony tranzystor MOSFET od grzania stołu, choć nie jestem pewien od czego jest dioda D7 (hot end czy stół). Podczas grzania "nozzle" któraś z diod LED się świeci? Masz multimetr?

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 26 maja 2019, 18:25
autor: Tabok
> Prawdopodobnie masz uwalony tranzystor MOSFET od grzania stołu

Też tak podejrzewam. Nie do końca jednak wiem gdzie ten tranzystor się znajduje. Pod spodem stołu grzewczego? Na płycie głównej? Hotbed w ogóle wygląda nieco inaczej niż na niektórych filmach na YT. W sensie jest tylko gniazdo na kabelek i żadnych widocznych komponentów obok. Zdjęcia poniżej.

> choć nie jestem pewien od czego jest dioda D7 (hot end czy stół)

Dioda D7 pali się nawet jak hotbed jest fizycznie odłączony, więc pewnie te drugie.

> Podczas grzania "nozzle" któraś z diod LED się świeci?

Tak, podczas grzania nozzle swieci sie dioda D1 i D8. Po nagrzaniu do odpowiedniej temperatury D1 przestaje świecić a D8 od czasu do czasu mryga (zdjęcie w załączniku)

> Masz multimetr?

Niestety nie mam tego typu narzędzi : c

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 26 maja 2019, 18:52
autor: Holgin
Z Twojego opisu wynika, że D7 informuje o grzaniu stołu, D8 od "nozzle" - czyli hotendu - a D1 od nie wiem ;)
MOSFET znajduje się na PCB płyty głównej, ale obawiam się, że jeżeli tego nie wiedziałeś, to nie dasz rady samodzielnie naprawić tej płyty. Potrzebujesz kogoś kto w miarę dobrze lutuje i ma multimetr :)

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 26 maja 2019, 18:52
autor: FlameRunner
Tabok pisze:Niestety nie mam tego typu narzędzi : c
Kup.
Choćby taki za dwie dychy: https://botland.com.pl/pl/mierniki-uniw ... 40599.html
Jest to bardzo praktyczne i potrzebne Ci w tej chwili urządzenie.
Bez niego też powolutku ustalimy przyczynę problemu, ale szkoda i Twojego, i naszego czasu.

Ewentualnie daj to komuś do naprawy.
(A multimetr i tak kup. :P)

PS Nie namawiam do zakupu wyżej zalinkowanego multimetru i tak szczerze, to odradzam zakup jakiegokolwiek multimetru w takiej cenie. Ale jeśli cena rzędu stu lub dwustu złotych za coś lepszego jest nieakceptowalna, to mimo wszystko lepiej mieć taki za dwie dychy niż żaden.

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 26 maja 2019, 18:57
autor: Zepco
Zastanów się nad wymianą płyty na coś bardziej normalnego. Te od Anet są średnie i to na pewno nie koniec problemów.

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 26 maja 2019, 18:58
autor: Tabok
Okej, przejdę się jutro do sklepu i kupię. Wtedy będziemy mogli wrócić do tej konwersacji.
Dziękuję za pomoc panowie : )

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 26 maja 2019, 19:07
autor: Zepco
Czy zmieniałeś może firmware czy lecisz na fabrycznym? Nie wiem jak się ma sytuacja teraz ale wcześniej ich FW miał wyłączone zabezpieczenia i grzałki mogą chodzić aż do spalenia połowy domu.

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 26 maja 2019, 19:13
autor: Tabok
Zepco: wszystkie ustawienia są fabryczne, niczego w niej nie zmieniałem. Model drukuję bezpośrednio z dołączonej karty SD
Jestem absolutnym nowicjuszem, jeśli chodzi o moje przygody z drukiem 3D (i elektroniką w ogóle).

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 26 maja 2019, 21:11
autor: Zepco
W takim razie zobacz czy masz wszystko poskręcane przy grzałce hotendu i kontroluj wtyczki na płycie i przy stole, bo to jest najczęstsza przyczyna pożaru. I lepiej nie zostawiaj drukarki bez nadzoru.

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 26 maja 2019, 21:14
autor: Holgin
Aktualnie lepiej w ogóle nic z nią nie rób dopóki nie usuniesz tej usterki i nie wgrasz nowego firmware :) Poczytaj na temat MarlinFW, jak wgrać soft itp itd, bez tego się nie obejdzie. Tutoriali w sieci nie brakuje.

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 26 maja 2019, 21:55
autor: FlameRunner
Panowie, tak dla porządku: wygląda, że to jest dość świeża wersja anetowej płyty głównej, może i firmware wgrywają nowocześniejszy?

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 26 maja 2019, 23:53
autor: Tabok
Zepco: nawet jakbym chciał to w tej chwili jest to niemożliwe, bo nie da się nic wydrukować : / słyszałem, że Anetki to gorące dziewczyny i zdarza im się zająć połowę domu (ogniem), jestem tego świadomy.

Holgin: no wychodzilem z zalozenia, ze jak kupuje gancel nówkę ze sklepu, to powinna cośtam drukować tak o bez żadnych modyfikacji... to już nie jest 2013 rok.

FlameRunner: no wg aukcji na allegro to jedna z nowszych wersji. Mam tę samą płytę główną jak pokazaną na tej stronie: https://all3dp.com/1/anet-a8-2019-versi ... d-printer/ wersja 1.7, na innych filmach / tematach widzialem wersje 1.0 albo 1.5

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 27 maja 2019, 00:02
autor: Zepco
Być może poszli po rozum do głowy, ale warto mieć to na uwadze, bo trudno powiedzieć co majfrendy tam wrzucają.
Teraz skoncentruj się na naprawie płytki.

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 27 maja 2019, 00:05
autor: Holgin
Tabok pisze:Holgin: no wychodzilem z zalozenia, ze jak kupuje gancel nówkę ze sklepu, to powinna cośtam drukować tak o bez żadnych modyfikacji... to już nie jest 2013 rok.
No niestety, kupując bodajże najtańszą drukarkę 3D na rynku, cudów nie ma, nie będzie ona niezawodna, trwała itp ;)

Chociaż jak tak teraz myślę, to trochę dziwi mnie to, że od nowości MOSFET jest walnięty - porób zdjęcia okablowania oraz samej płyty (tak żeby kable nie zasłaniały), może masz coś namieszane?

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 27 maja 2019, 01:29
autor: Tabok
Holgin: masz na myśli to, że jakieś wtyczki są powtykane w nie te gniazdka? W sumie to akurat jest całkiem dobrze zrobione, bo większość kabelków ma etykietki a gniazdka są opatrzone napisem, sprawdzałem to 3 razy i wszystko się zgadza. Mam odłączyć wszystkie kable i zrobić zdjęcie samej płyty głównej?

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 27 maja 2019, 06:10
autor: Domell
No niestety żółtki mają to do siebie że potrafią zapomnieć coś wlutować lub polutować za dużo nawet w nowych urządzeniach / płytkach.

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 27 maja 2019, 08:28
autor: Tabok
Domell: jak pracowałem kiedyś w fabryce płytek PCBA w Polsce to wcale nie było lepiej xD

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 29 maja 2019, 20:05
autor: Tabok
Porobiłem trochę zdjęć płytki. Zaoparzyłem się w cyfrowy miernik uniwersalny. Byłbym wdzięczny za dalsze wskazówki co i jak przebadać.
Do tego pogrzałem troszeczkę stół i zrobiłem kilka testów - trochę mnie niepokoi przypalony już nieco tył płytki. Mam nadzieję, że to nic poważnego.

Pozdrawiam.

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 29 maja 2019, 20:20
autor: @GUTEK@
Tabok pisze:trochę mnie niepokoi przypalony już nieco tył płytki.
No to jak nic zjarany mosfet od stołu.

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 29 maja 2019, 20:42
autor: Bobbik1
Ciekawe czemu. Pewnie jedni żółci sprzedali drugim mosfety "malowanki", czyli takie które udają inne

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 29 maja 2019, 20:52
autor: Tabok
Czyli rozumiem, że nic się nie da zrobić i płytka do zwrotu? : /

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 29 maja 2019, 20:54
autor: @GUTEK@
Bobbik1 pisze:Ciekawe czemu. Pewnie jedni żółci sprzedali drugim mosfety "malowanki", czyli takie które udają inne
Powodów może być wiele np:
- to co piszesz
- radiator nie przylega do mosfetu
- zwarcie / złe podłączenie

Jeśli to jest nowa drukarka i dopiero co złożona, to bardzo możliwe, że ten mosfet nawet teraz bardzo mocno nagrzewa się.
Tabok pisze:Czyli rozumiem, że nic się nie da zrobić i płytka do zwrotu? : /
Zdiagnozować przyczynę awarii, a sam mosfet wymienić. Jak masz jakiegoś znajomego elektronika to nawet nie 5 min roboty.

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 29 maja 2019, 21:10
autor: Bobbik1
Skąd jesteś?

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 29 maja 2019, 21:12
autor: Tabok
@GUTEK@ pisze: - zwarcie / złe podłączenie
No właśnie miałem zagwozdkę czy polaryzacja kabelków, które odchodzą z płyty głównej do hotbeda ma jakieś znaczenie, w instrukcji nic nie było o tym napisane. W internecie wyczytałem, że w tym przypadku nie ma znaczenia. Na płytce także nie ma dla niego oznaczeń +/- .Ostatecznie podłączyłem te kable tak, jak na filmie dołączonym do instrukcji, więc założyłem że jest dobrze.

W tym miejscu mam dodatkowe pytanie - czy takie cudo z allegro kosztujące 20 złotych jest w stanie rozwiązać ten problem?

https://i.pinimg.com/originals/2d/1d/f5 ... 217fbe.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=NDqpMcGiFNM

Chciałem to zamontować tak czy siak ze względu na poprawienie bezpieczeństwa.
Bobbik1 pisze: Skąd jesteś?
Wrocław

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 29 maja 2019, 21:17
autor: Bobbik1
To nie pomogę, za daleko

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 29 maja 2019, 21:19
autor: Bobbik1
A to cudo Ci nie pomoże, bo ono zakłada że masz sprawny tranzystor

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 29 maja 2019, 21:23
autor: @GUTEK@
Pomoże po naprawie, bo odciąży ten marny mosfet na płycie. Chyba nawet zalecany jest dodatkowy dla płyt w Anet.

Z Wrocławia jest parę osób na forum. Jest np. TDI-CAD, tylko nie wiem czy on się też elektroniką zajmuje, ale mosfet chyba umie przelutować :)

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 29 maja 2019, 21:26
autor: kapi
@Tabok, mam płytke 1.5 na zbyciu, org zamknietą jeszcze. A Mosfety (zewnetrzne - jak na grafice) i tak warto zakupić, takie 2 mam dołożone,

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 29 maja 2019, 21:33
autor: Tabok
Bobbik1 pisze:To nie pomogę, za daleko
I tak jestem wdzięczny za chęci.
kapi pisze:mam płytke 1.5 na zbyciu, org zamknietą jeszcze. A Mosfety (zewnetrzne - jak na grafice) i tak warto zakupić, takie 2 mam dołożone,
@GUTEK@ pisze:Z Wrocławia jest parę osób na forum. Jest np. TDI-CAD, tylko nie wiem czy on się też elektroniką zajmuje, ale mosfet chyba umie przelutować
O, to super. Jednak wpierw chciałbym się ewentualnie dogadać z Majfrendem, bo niby to ustrojstwo ma 2 lata gwarancji i nie chciałbym nadmiarowo wydawać cebulionów / zawracać Bogu ducha winnym osobom głowę o jakieś pierdoły, ale naprawdę doceniam pomoc. Jak będzie bardzo źle czasowo to na pewno się odezwę!

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 29 maja 2019, 22:02
autor: Holgin
Jak coś - też jestem z Wrocławia ;)

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 30 maja 2019, 08:28
autor: Wioletowy
Tabok pisze: nie chciałbym nadmiarowo wydawać cebulionów
Oj Ty nie wiesz kolego o czym mówisz :D to dopiero początek. Moim skromnym zdaniem nie warto się rozczulać nad tą płytą i kupić nawet rampsa, jest o wiele lepszy niż ta płyta anetowa :)

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 30 maja 2019, 20:14
autor: Zepco
Lepiej SKR, jest w podobnej cenie.

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 30 maja 2019, 20:22
autor: Holgin
RAMPS to przeżytek :)

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 30 maja 2019, 23:11
autor: Bobbik1
Ok tam, ok tam. Wodotrysków nima, ale nie klęka przy robocie ;)

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 05 cze 2019, 19:48
autor: Tabok
Dziękuję wszystkim za pomoc!
A w szczególności Kapiemu, który poratował mnie płytą : D

Pierwszy benchmark za mną, teraz już prosta droga do podboju świata!

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

: 05 cze 2019, 20:05
autor: Holgin
Prawdziwa Anet A8 ;) radzę Ci zacząć odkładać pieniądze na upgrade - zabawa nigdy się nie kończy ;)