Strona 1 z 1

Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 15 sie 2019, 12:32
autor: Alvarito
Kontynuując wątek viewtopic.php?f=4&t=4689&p=81647#p81647
Przesyłam moją konfigurację ustawień slickera idealmaker, oraz kilka zdjęć przedstawiających problem,

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 18 sie 2019, 12:13
autor: Alvarito
Czy możliwe jest iż problem wynika z tego że używam chińskiego filamentu marnej jakości ?

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 18 sie 2019, 12:55
autor: FlameRunner
Wiesz, jak sprowokować do odpowiedzi. :D

Marny filament oczywiście może powodować różne problemy, ale to tylko jedna z możliwych przyczyn obecnego problemu.

Może masz zły filament.
Może masz złą powierzchnię stołu.
Może masz brudny stół. Żeby stół drukarki był brudny, wystarczy go dotknąć palcem.
Może masz złą temperaturę głowicy lub stołu, chociaż 210°C / 60°C dla PLA wydaje się sensowne.
Może masz źle wypoziomowany stół lub źle ustawioną odległość dyszy od stołu. Tutaj dość celne wydaje się spostrzeżenie @olo2000pm z poprzedniego wątku.

Sądząc po zdjęciach z pierwszego posta tego wątku, w pierwszej kolejności proponuję dokładnie wyczyścić stół. Wygląda, jakby chciało się trzymać, ale miejscami były tłuste plamy.

PS Pisze się "slicer", a nazwa programu to "ideaMaker". ;)

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 18 sie 2019, 15:28
autor: dragonn
Co do przylegania - polecam od razu kupić Hegron, miałem styczność z tym całym utrabase od Anycubic i jak dla mnie to to nie działa ani trochę a wystarczy popryskać Hegronem i od razu działa.

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 18 sie 2019, 17:15
autor: Alvarito
Nie ma sprawy kupię jak się nie sprawdzi to zawsze bd miał grzywę jak Król 'Julian

Czy może ktoś miał z Was styczność ze Slicerem ideaMakmer. może też w nim coś nie tak jest ustawiane/przeliczane ?

P.S.: nie jest tak ze czekam jak małpa na Waszą odpowiedź, tylko przez ten czas czytam forum i eksperymentuje szukając rozwiązania :P

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 18 sie 2019, 17:24
autor: FlameRunner
Zdawaj relację z tych eksperymentów. Pisałem, że moim zdaniem powinieneś dokładnie wyczyścić stół - czy zrobiłeś już coś z tą sugestią?

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 18 sie 2019, 20:12
autor: Alvarito
Wcześniej tego nie robiłem gdyż nie chciałem "sztucznie "podbijać postów ( na niektórych forach jest to niemile widziane)

Przed każdym włączeniem drukarki i każdym drukiem czyszcze stół preparatem do mycia szyb i wycieram ścierką z mikrofibry, efekty- około jeden na 3 wydruki drukuje się od strzała bez problemów na pierwszej warstwie bez podwijania. Czasami jest tak że na tych samych parametrach zrobi np.: 3 druki bez problemu ale za 4 na tym samym filamęcie udaje się się za 3-4 razem czasami za zamianą miejsca druku na stole.

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 18 sie 2019, 20:28
autor: FlameRunner
Jeśli dostarczasz nowych informacji bądź odpowiedzi na pytania, to nie jest to sztucznym podbijaniem. ;)

Może ten preparat nie jest odpowiedni. Użyj czegoś innego. Może być inny preparat do szyb*, może być izopropanol*, może być aceton*, może być nawet wódka*. Do tego może zmniejsz trochę odległość dyszy od stołu, choćby przez odkręcenie wszystkich śrub regulacyjnych stołu o powiedzmy 1/10 obrotu.

* Ważne! Nie znam tej podkładki. Nie jestem pewien, czy wszystkie wymienione środki są dla niej bezpieczne.

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 18 sie 2019, 22:46
autor: Alvarito
Dobrze wiedzieć że to forum jest normalne :P :]

Zakupiłem od DD kleik i sprawdzę czy po jego zastosowaniu ( oczywiście bez czyszczenia ww preparatem do szyb) nic się nie odkleja, z trzech próbach.
1) druk na Janusza filamentem PLA od DD (bez czyszczenia)
2) druk PLA od DD ( po czysczeniu " moim środkiem)
3) druk PLA od DD ( ale ze stołem wysmarowanym kleikiem od DD, bez czyszczenia stołu "moim preparatem"

Ciekawe gdy zmienię przepływ na pierwszej warstwie z 100-110% na 130 filament się zawija za każdym razem ( ustawienia takie jak w screenie)

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 19 sie 2019, 00:31
autor: dziobu
Alvarito pisze:Czy możliwe jest iż problem wynika z tego że używam chińskiego filamentu marnej jakości ?
Znalazłem szpule PLA które dostałem z Flsunami (myślałem że je wyrzuciłem, ale cholery się ostały). One się potrafią odkleić od wszystkiego, zawsze i wszędzie. Mógłbym dodać też że drut nie trzyma parametrów (średnica/temperatura (!!!)) bo to i tak nie ma znaczenia - prędzej jakiś syf przytka dyszę ;) Ot urok losowej chińszczyzny.
Alvarito pisze:Przed każdym włączeniem drukarki i każdym drukiem czyszcze stół preparatem do mycia szyb(...)
FlameRunner pisze:Może być inny preparat do szyb*,
Preparatów do mycia szyb jest masa - ale nie każdy zostawia faktycznie czyste szkło. Część z nich zostawia warstwę antyadhezyjną żeby krople się nie zatrzymywały. Do dokładnego umycia i odtłuszczenia stołu to mogę polecić, ze środków niealkoholowych...ten tego...Ludwika miętowego. Odtłuszcza, syfu nie zostawia. Tylko uważam to rozwiązanie za idiotyczne i zbędne :D
FlameRunner pisze:może być izopropanol*, (...)może być nawet wódka*.
Etanol techniczny, izopropanol, benzyna - są OK.
Wódka...no jak czysta to też, tylko trzeba pamiętać żeby myć tym stół i nie popijać :D
FlameRunner pisze:może być aceton*,
W telegraficznym skrócie - NIE.
Szkło czy alu można tym umyć, pytanie tylko jak bardzo i czym trzeba stół uwalić żeby faktycznie aż aceton był potrzebny. Podkładka raczej na pewno tego nie przeżyje.

@Alvarito
Śladem zaleceń kolegów:
  • zmniejsz odległość dyszy do stołu,
  • zwiększ wysokość pierwszej warstwy (masz 0.15),
  • zwiększ o ~5 stopni temperaturę głowicy dla 1 warstwy,
  • możesz jeszcze spróbować pomiziać matę klejem do papieru (polecam zielony Scotch).
Ale są jeszcze dwie inne opcje:
  • zmień podkładkę - ale nic Ci nie polecę bo wszystkie które używałem poleciały na hasiok stosunkowo szybko (ale też żadnej nie miziałem żadnym klajstrem),
  • wstaw szybę i drukuj jak człowiek :) (masz grzany stół; nie musisz męczyć się z podkładką)

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 19 sie 2019, 00:50
autor: Gmeracz
Dodam, że koledzy ci dobrze prawią - przyleganie pierwszej warstwy to podstawa do dalszych kombinacji. Ja akurat używam sprayu 3DLAC z Amazona, ale próbowałem na szybie też izopropanolu, niebieskiej taśmy malarskiej i sztyftu z klejem...
Nieważne co, ale pierwsza warstwa ma się kleić na amen. Jeżeli tego nie opanujesz, to dalsze analizy nie mają sensu. Ani problemy z grzaniem i flow.

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 19 sie 2019, 16:48
autor: Martin
Ultrabase z PLA ma działać i już, bez żadnych dodatków, przy 60 stopniach. Czyści się izopropanolem albo spirytusem. Jeśli nie działa to powodem prawie zawsze jest odległość od stołu, złe wyczyszczenie. Po wieluset wydrukach może coś być nie tak i wtedy producent zaleca papier ścierny. Świetna podkładka i nie ma co wyrzucać, zamieniać na szyby itp. Można spróbować wyłączyć nawiew na pierwszej warstwie zwolnić do 20mm/s.

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 19 sie 2019, 17:14
autor: sp6vgx
Ja tylko dodam aby unikać traktowania ultrabase acetonem bo uszkodzimy, tak samo nie mieszać np. z Dimafixem bo oderwiemy przedmiot razem z ultrabase... Generalnie powiem tak w większości małych wydruków ultrabase starcza, broblem robi się przy dużych płaszczyznach zwłaszcza z ABS i tutaj lepiej sprawdza się szyba + dimafix... Osobiście ultrabase używałem do czasu gdy go nie zniszczyłem ;)

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 19 sie 2019, 17:41
autor: TDI-CAD
Z czasem gdy uktrabase sie przytepi nozna nakladac klej biurowy w sztywcie. Smaruje klejem scotch a nastepnie wycieram mokrym recznikiem papierowym i podgrzewam stół.

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 19 sie 2019, 18:23
autor: Alvarito
Koło środy będę mieć filamenty od DD, na razie poczekam na paczkę i bd kombinować jeśli to nie pomoże to za Waszymi radami kupie szkło .
Ale zakup szkła bd ostatecznością, będę na bieżąco pisał czy coś się zmieniło .

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 19 sie 2019, 23:16
autor: sp6vgx
Ja napiszę znowu tak. O ile z Chińskimi filamentami nie jest różowo, to przynajmniej z czarnym jaki dostałem od Anycubic to nie ma co marudzić - nie jest to DD czy Spectrum, ale nie jest źle. W stronę szyby też nie wiem czy jest sens iść. Jak pisałem sprawdź czy ci się udaje wypoziomować cały stolik, tzn. czy jak wypoziomujesz na rogach masz ok na środku. Jak nie to poziomuj do małego kwadratu w obszarze wydruku ;) bo czuję że masz standardowy problem z tym że masz krzywą oś Y i masz inaczej po rogach i inaczej na środku. To są czasem drobne różnice u mnie było na poziomie 0,1 - 0,3mm, bez wymiany wałków itp. (a by się przydało - udało się to ustawić do poziomu około 0,04mm - a i to widać w wydruku tylko lenistwo robi swoje tzn. zbieram się już nie wiem ile czasu aby u TDI-CAD zrobić zamówienie na przyzwoite wałki liniowe).

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 21 sie 2019, 20:22
autor: Alvarito
A więc tak:
Przyszły do mnie filamenty od DD, (fajnie dodatki były dodane do paczki :P)
1) wypoziomowałem oś Y !!
2) wypoziomowałem stół
3) posmarowałem stół kleikiem od DD ( nie jestem znawcą ale fajnie ten klej pachnie :) )
4) jak na razie druk idzie dobrze na chińskim filamencie.

zrobię jeszcze kilka wydruków i napisze co i jak :}

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 26 sie 2019, 18:13
autor: Alvarito
Dzisiaj drukowałem większy element i musiał em przerwać, gdyż rogi elementu zaczęły się podwijać, oraz boki zaczęły być jakby poszarpane, załączam zdjęcia. Czy ktoś może mi powiedzieć co jest tego przyczyną ? Może to wina zbyt dużej prędkości ?

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 26 sie 2019, 18:18
autor: dziobu
Ten brzydki nawis drukowałeś w powietrzu. Albo kąt jest za duży i brakuje podpór - wtedy plastik zawija się jak chce bądź opada, albo masz wyłączone/kiepskie chłodzenie (które potrafi tyle zmienić: viewtopic.php?f=9&t=1090#p19028).

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 26 sie 2019, 18:29
autor: Alvarito
czyli podpory + chłodzenie od 1 warstwy na 100 %? Zatrzepiste te Twoje wydruki :]

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 26 sie 2019, 18:32
autor: dziobu
1. Włącz podpory w slicerze i zobacz gdzie je zaproponuje. Albo i tu pokaż co chcesz wydrukować.
2. Chyba zawsze nadmuch, o ile jest, odpala się nie wcześniej niż na 2 warstwie. Jeśli chodzi o siłę - dla PLA odpalasz ile fabryka dała.

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 26 sie 2019, 19:00
autor: Alvarito
Takie coś. Oczywiście lekko zmniejszone bo nie wejdzie na moją drukarkę

https://www.thingiverse.com/thing:20508 ... JOKaZW7kuI

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 26 sie 2019, 19:16
autor: dziobu
I wszystko czego potrzeba masz w slicerze:
q1.png
Na żółto widać mosty - zauważ że całość drukowana jest w powietrzu. Z drugiej strony detalu podobnie.

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 27 sie 2019, 19:31
autor: Alvarito
Oki Dzięki wielkie kolego.
A jakiego Slicera używasz ? albo jaki mógłbyś polecić dla średniego noobka ?

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

: 01 wrz 2019, 11:32
autor: Alvarito
Witam ponownie,
Wydruki wychodzą całkiem fajnie ( pierwsza warstwa klei się na amen) aczkolwiek wczoraj przy drukowaniu z białego PLA zauważyłem ciemniejsze i jaśniejsze paski na wydruku. Drukowane na PLA od DD, czy możliwe że te artefakty są pozostałością po chińskim filamencie ? Czy bardziej ze względu na sztywne połączenie wału silnika ze śrubą napędową ( prawdopodobnie będę zmieniał na sprzęgiełka
https://abc-rc.pl/product-pol-6459-Sprz ... qGEALw_wcB
Będę chciał wyciszyć moją drukarkę ( ma bardzo "męczące dźwięki") na jednym z poradników są odnośniki do plików które trzeba wydrukować , jeden to obudowa ekstrudera a druki mocowanie na wentylatory do chodzenia TCM 2208
Czy mogę te modele wydrukować z PLA od DD ( chodzi o to że jest to podstawowe PLA bez dodatków) czy musi być to ABS ?
https://www.thingiverse.com/thing:3073022
https://www.thingiverse.com/thing:2814499