Strona 1 z 1

Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 26 wrz 2019, 23:01
autor: l00k
Jako że temat nie dotyczy już kupna - zakladam nowy.

Jak pisałem - w testowym wydruku był problem rozmazywania ostatniej warstwy.
Sugerowaliscie zmniejszyć wysokość i zmniejszyć temperaturę. Sprawdzę jutro i wydrukuje jeszcze raz benczi i logo.

W międzyczasie przesyłam benczi z przed zmian.

PS. Tutaj zacząłem dyskusję w tej sprawie
viewtopic.php?f=4&t=4864&start=40#p84052

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 27 wrz 2019, 00:06
autor: JGFTW
Na rafcie to drukowałeś ?
Jeżeli nie to ja nie bardzo rozumiem sytuacje, w której na prusie nie masz idealnie(*) zrobionej tej pierwszej warstwy. Przecież po "rozpakowaniu" pojawia się tzw Wizard, który prowadzi Cię za rączke przez etapy potrzebne zeby miec odpowiednio skalibrowaną drukarkę. Nie przechodząc kalibracji po każdym uruchomieniu pojawia się ten wizard :D Ciężko to przeoczyć, bo trzeba przeklikać, żeby się ekran główny pojawił.

Prusa zamieszcza też filmiki, na tym od ok 8:15 jest jak to skalibrować i o co chodzi dokładnie :

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=GE-lrRbU124

Mało tego, są 2 instrukcję - jedna to Handbook a druga to Manual, gdzie ta informacja jest powtarzana. Tam są naprawdę przydatne rzeczy - warto poczytać.

Do tego jest sporo artykułów ;
https://blog.prusaprinters.org/how-to-p ... ted-sheet/
https://blog.prusaprinters.org/how-to-f ... ng-errors/

I chyba jeden z najbardziej znanych obrazków na ten temat :
first_layer-768x433.jpg
A ten chyba zywcem z w/w podrecznika :
first-layer-1024x576.png
Na koniec dodam ;)
Obrazekvia Imgflip Meme Generator
----------------------------------------------
(*) lub co najmniej bardzo dobrze, a na pewno lepiej niz teraz

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 27 wrz 2019, 00:14
autor: l00k
Oglądałem filmik, czytałem manual, przechodziłem tą kalibrację.
No i przez moment było jak na "TOO LOW" wiec wypośrodkowałem miedzy tym a okrągłą linią.
No ale widać za wysoko jeszcze. Spróbuję jutro ;)
JGFTW pisze: Na koniec dodam ;)
Obrazekvia Imgflip Meme Generator
----------------------------------------------
(*) lub co najmniej bardzo dobrze, a na pewno lepiej niz teraz
Hyhy.. wybacz :)

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 27 wrz 2019, 00:32
autor: JGFTW
Zrób sobie po prostu jeszcze raz Calibration -> First Layer Calibration

I popatrz na ten ostatni obrazek(*) tam jest ten ostatni element, tejże kalibracji. Jest jeszcze taka rzecz, że jak za nisko schodzisz z parametrem (chyba przedział <-0.9; +0-.9> - w podreczniku jest napisane dokładnie ) to warto sobie po prostu również wysokością czujnika dostosować.


Dodatkowa rzecz to widzę, że masz lekkie wgłębienia w modelu to możesz zmniejszyć długość retrakcji - generalnie trzeba ten parametr dostosowywać do drukowanego modelu ale im mniej tym lepiej to też czas druku powinien się skrócić.

Nie jestem pewien ale chyba widzę na modelu lekki "ringing" na jakiej prędkości drukujesz ?


------------------------------------------------------------------------------------
(*) Nie tego mema, to tylko tak dla śmiechu żebyś dłużej pożył :D

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 27 wrz 2019, 13:42
autor: MalT
A na koniec i tak się okaże że ma różnicę w wysokości na całym stole ponad 0.2mm

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 27 wrz 2019, 16:00
autor: JGFTW
To możliwe jest ;)
Ale od czego ma się zapisywanie parametrów Mesh bed leveling ;)
Jak któryś róg jest mimo to "krzywy" to sobie jeszcze możesz dać te np -0.2 w ustawieniach bed level corners

IMHO Prusa to przede wszystkim firmware - to ma największą wartość w całej drukarce.

Jak wciąż nie dasz rady tego wciaz ogarnąć to drukuj na rafcie :)

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 27 wrz 2019, 17:14
autor: l00k
MalT pisze:A na koniec i tak się okaże że ma różnicę w wysokości na całym stole ponad 0.2mm
Za pierwszym razem jak podszedłem do kalibracji metodą kartki pod dyszą to miałem co najmniej 1mm. Trochę udało mi się wyrównać przez dodanie podkładki w postaci kartki miedzy ramę a blat. Teraz jest tak, że miedzy lewą a prawą stroną jest różnica taka, że kartka papieru delikatnie luźniej chodzi po prawej (podczas kalibracji z wizarda)

Można to lepiej wyrównać?

Oczywiście to na razie dywagacje, najpierw muszę sprawdzić poprzednie sugestie.

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 27 wrz 2019, 22:35
autor: l00k
Zrobiłem jeszcze raz kalibrację - wyszła lepiej.
Zmniejszyłem temp. do 205. (Da sie to zrobić na stałe? Czy przed każdym wydrukiem muszę?)
Obniżyłem dysze o 0,15mm.

Tak teraz wygląda pierwsza warstwa. Dziur chyba nie widać. Ale za to regularnie pojawiają się artefakty.

EDIT: co ciekawe fan speed miałem dla każdego wydruku na 0, zmienilem teraz na 50 (eksperymentalnie)

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 27 wrz 2019, 23:06
autor: JGFTW
l00k pisze:Zrobiłem jeszcze raz kalibrację - wyszła lepiej.
Zmniejszyłem temp. do 205. (Da sie to zrobić na stałe? Czy przed każdym wydrukiem muszę?)
[...]
EDIT: co ciekawe fan speed miałem dla każdego wydruku na 0, zmienilem teraz na 50 (eksperymentalnie)
Zaraz, czy Ty nigdy nie korzystałeś ze slicera ?
l00k pisze: Tak teraz wygląda pierwsza warstwa. Dziur chyba nie widać. Ale za to regularnie pojawiają się artefakty.
Trzeba zastanowić się dlaczego takie coś się pojawia, wydaje mi się, że jest trochę za nisko i filament rozsmarowuje się zamiast równomiernie nakładać, trochę pozostaje na boku dyszy i "zbiera" filament a jak jest za dużo to się przykleja i zawija. Coś w tym stylu. Drukujesz te modele z karty SD więc kalibruj i postaraj się zrobić tak żeby było idealnie - potrzeba wielu prób i cierpliwości, żeby było wszystko git, drukarka tego typu to przede wszystkim cierpliwość i próbowanie iteracyjne aż do skutku.

Zastanawia mnie też dlaczego te Twoje wydruki takie podwinięte - ściągasz je jak stół jest jeszcze ciepły, prawda ? :D

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 28 wrz 2019, 00:23
autor: l00k
JGFTW pisze: Zaraz, czy Ty nigdy nie korzystałeś ze slicera ?
Tak, dokładnie. Te model są z dostarczonej z drukarką karty.
JGFTW pisze:wydaje mi się, że jest trochę za nisko i filament rozsmarowuje się zamiast równomiernie nakładać
Problem jest tylko taki, że jak daje wyżej to nie przylega w pełni do stołu :(
JGFTW pisze:Zastanawia mnie też dlaczego te Twoje wydruki takie podwinięte - ściągasz je jak stół jest jeszcze ciepły, prawda ?
Tak, tak. Ponadto przerywam druk po drugiej warstwie.
To tylko po to żeby sprawdzić jak wyszła pierwsz a ;)

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 28 wrz 2019, 02:56
autor: l00k
Hmm drukuje niby na filamencie od Prusy więc powinno być łatwo skalibrować - prawda?

A tu nie mam pomyslu. Zakładam, że w ich gcodach nie trzeba grzebać.

Zrobiłem live tune Z na parametrach
205c, 50 nozzle fan, 120 flow

Zdjęcia przedstawiają 1 warstwę od -0,475 do -0,625mm ze skokiem co 0,025.

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 28 wrz 2019, 07:44
autor: olo2000pm
Wizardy, poradniki, manuale, support, społeczności i...?
Prusa, oryginala Prusa i takie problemy. Czy ktoś z szanownych forumowiczow ma jeszcze wątpliwości, że to jest drukarka w układzie kartezjanskim z ruchomym stolem w bardzo wygórowanej cenie?
100k, czy używasz dimafiksu lub innego środka adhezyjnego?
Jeżeli nie to kup i stosuj, nawet jeżeli ktoś ci mówi że nie ma takiej potrzeby.
Z ostatnich zdjęć widać, że cały czas masz zbyt nisko ustawioną dysze.
Acha i nie słuchaj porad typu, drukuj na rafcie, bo to żadna pomoc i nie rozwiązuje twojego problemu, to pojscie na łatwiznę.

Ustaw dysze na grubość kartki, sprawdź czy dobrze grzeje się stół, użyj dimafix lub hegron i zrób wydruk.
I pokaż jak to wygląda.
Powodzenia.

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 28 wrz 2019, 07:55
autor: tpila1
Hm zaraz ale po co te 120 flow? To jakiś nowy wymóg czy coś? Ja ostatnio jak ustawiałem swoją Prusę to nic takiego nie musiałem robić. Normalnie z menu Calibration wybierasz First layer calibration i tam masz wpierw ten zyg-zag. Na nim już co nieco powinieneś móc ustawić, szczególnie będziesz mógł to zauważyć na narożnikach, jeżeli dysza będzie za wysoko to porobi Ci łuki, jak za nisko to też będziesz widzieć że ścieżka jest spłaszczona. Na koniec tej kalibracji robi taki mały kwadracik, na nim najlepiej też widać czy dysza jest za nisko, wtedy ścieżki będą na siebie nachodzić i będzie to wyczuwalne nawet pod palcem (ma być gładkie w dotyku). Dopiero po tak wstępnie wykonanej kalibracji drukuj ten element, wtedy (jeżeli dobrze zrobiłeś poprzedni krok) pozostanie Ci "dopieścić" Live Z ale to będą bardziej wartości tysięczne lub co najwyżej setne, ale na pewno nie dziesiętne.

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 28 wrz 2019, 08:35
autor: Zepco
w jaki sposób dajesz wyżej/niżej?

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 28 wrz 2019, 13:06
autor: l00k
olo2000pm pisze:100k, czy używasz dimafiksu lub innego środka adhezyjnego?
Jeżeli nie to kup i stosuj, nawet jeżeli ktoś ci mówi że nie ma takiej potrzeby.
Nie, jeśli po dziś się nie uda to spróbuję.
olo2000pm pisze: Z ostatnich zdjęć widać, że cały czas masz zbyt nisko ustawioną dysze.
No tak tylko, że jak dam wyżej to mam warstwę w jak w pierwszym poście - zresztą widać nawet na tym ostatnim, że tam gdzie jest najniżej to linia nie przylega całą powierzchnią. Na łączeniu z sąsiednią linią jest szpara a obok dziury.
Screenshot_1.png
A nigdzie pomiędzy tym a niższym poziomem dyszy nie ma ładnej powierzchni.
tpila1 pisze:Hm zaraz ale po co te 120 flow?
No jak nic innego nie przynosi rezultatu to i z tym kombinowałem. I muszę przyznać, że jak poszedłem w drugą stronę - 75 i dałem wyżej dyszę było nieco lepiej, ale i tak nie udało się zrobić w pełni płaskiej.
tpila1 pisze:Na koniec tej kalibracji robi taki mały kwadracik
To akurat mam zawsze zbliżone do tego z manuala. Lepiej widać na pierwszej warstwie z wydruku logo prusy.
Co więcej w manulu jest pokazane ze ta warstwa jest wręcz półprzezroczysta - u mnie ona się taka robi jak obniżę dyszę do -0,800 (ale wtedy filament czasem leci czasem nie).
Zepco pisze:w jaki sposób dajesz wyżej/niżej?
Najpierw się bawiłem w wizarda, ale szkoda czasu + nie ma kontroli nad innymi parametrami.
Więc wolę wydruk i mofyfikować w trakcie.

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 28 wrz 2019, 13:31
autor: bafunio
Jaką prędkością drukuje pierwszą warstwę ?


Btw. Trzeba mieć jakąś bombę żeby dodawać swoje 5 groszy do każdego tematu o Prusie

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 28 wrz 2019, 13:39
autor: l00k
100 tego nie zmieniałem. Starałem się nic nie zmieniać..

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 28 wrz 2019, 14:02
autor: bafunio
To zmniejsz do 30 i pokaż zdjęcie

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 28 wrz 2019, 16:05
autor: Zepco
Ekstruder wciąga tyle filamentu ile mu zadasz, robiłeś kalibrację?

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 28 wrz 2019, 16:36
autor: l00k
45% szybkość
210stopni
-0,565mm
Widać tylko jedna mała szczelinę w prawym górnym rogu.
Reszta to tylko różnica w kolorze.
IMG_20190928_163427.jpg
Ekstruder wciąga tyle filamentu ile mu zadasz, robiłeś kalibrację?
Nie, spróbuję.

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 29 wrz 2019, 18:24
autor: l00k
Pierwsza warstwa jest już ok :) w międzyczasie jeszcze zaliczyłem permanentne zderzenia w osi x i resetowanie home to połowy osi.. ale chyba udało się to wyeliminować.
Dół
IMG_20190929_182054.jpg
Góra
IMG_20190929_182108.jpg

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 29 wrz 2019, 19:04
autor: Zepco
I tak to ma wyglądać. Teraz tylko drukować i cieszyć się :-) Ewentualnie jeszcze kalibracja osi żeby wymiary się zgadzały

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 29 wrz 2019, 20:51
autor: l00k
Wymiary trzyma na poziome +/- 0,1mm
Jedynie co jest problematyczne to narożniki - są dość nieregularne. Ale wydaje mi się, że może pomóc zmniejszenie prędkości na krawędziach, bo to chyba spowodowane nagłą zmianą kierunku.

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 29 wrz 2019, 20:54
autor: JGFTW
Możesz popróbować zmieniać parametr Linear Advance
Tu info : https://help.prusa3d.com/article/t5w9Vs ... r-advanced
LA.png
Powinno sie go dobierać dla filamentu.

Re: Kalibracja Prusa i3 mk3s

: 30 wrz 2019, 16:14
autor: l00k
Nie o to mi chodziło (chyba - może to ma coś wspólnego).
Kostka kalibracyjna wygląda ok - jak k30
Ale miedzy warstwami na krawędzi pionowej zdarza się że jeden z narożników jest jakby bardziej rozlany / spłaszczony i przez to wystaje względem innych.

Coś takie jak tutaj. To się zdarza 2 / 3 razy na centymetr.
auCg8gv.jpg
BTW. Polecacie jakieś ulepszenia do tej drukarki?
To co tu jest
https://prusacommunity.com/mega-mods-fo ... prusa-mk3/
warte uwagi?

np.
https://www.thingiverse.com/thing:3009203
to wygląda obiecująco, bo oryginalne mocowanie jest IMO słabe - przy za mocnym dokręceniu naraża na odkształcenia, przy za lekkim może być luźno.