Strona 1 z 1

Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 15 sty 2017, 16:47
autor: kswiorek
Cześć, mam problem z wydrukiem cienkich nawisów.

Próbuję od jakiegoś czasu wydrukować śrubę od tego: http://www.thingiverse.com/thing:1037341 katamaranu.

Wygląda ona tak:
sruba1.jpg
sruba1.jpg (30.08 KiB) Przejrzano 7221 razy
sruba2.jpg
sruba2.jpg (27.26 KiB) Przejrzano 7221 razy
Mi, po którejś warstwie zaczyna się wydruk zawijać do góry:
20170115_162451.jpg
20170115_162451.jpg (43.85 KiB) Przejrzano 7221 razy
Próbowałem zmniejszać temperaturę stołu, dyszy, dodawać osobny wentylator, bez wentylatora, i nic nie mogę na to poradzić. Jedyne co znalazłem w internecie opisywało wyginanie się ABSu.

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 15 sty 2017, 16:56
autor: FlameRunner
Kilka luźnych pomysłów:
- jeszcze więcej chłodzenia
- drukować dwie na raz, w przeciwległych rogach stołu
- dać support

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 15 sty 2017, 16:56
autor: dragonn
A to jest PLA? Ogólnie to widzę dość grubą warstwę, ile ma? Wydaje mi się że mniejsza warstwa też by pomogła.

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 15 sty 2017, 17:09
autor: kswiorek
dragonn pisze:A to jest PLA? Ogólnie to widzę dość grubą warstwę, ile ma? Wydaje mi się że mniejsza warstwa też by pomogła.
Tak, to jest PLA, następnym razem spróbuję mniejszą warstwę
FlameRunner pisze:Kilka luźnych pomysłów:
- jeszcze więcej chłodzenia
- drukować dwie na raz, w przeciwległych rogach stołu
- dać support
Z supportem próbowałem, mniej się zawija.

Dzięki, zobaczę, z czymś innym po drugiej stronie i postawie większy wentylator.

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 17 sty 2017, 17:20
autor: kswiorek
Ustawienie dużego wentylatora (takiego jaki się włącza latem jak jest gorąco w domu), zmniejszenie warstwy i dodanie czegoś żeby się zdążyło ochłodzić nie pomogło:
sruba3.jpg
sruba3.jpg (36.85 KiB) Przejrzano 7156 razy
(jeśli słabo widać to jutro dam lepsze zdjęcia bo już jest ciemno)

Jeśli tego się nie uda wydrukować, to jaki model musiałbym zrobić, żeby taka śruba się wydrukowała?

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 17 sty 2017, 17:24
autor: dragonn
kswiorek teraz zauważyłem że też masz LUMĘ, na ile masz ustawioną akcelerację oraz XY Jerk (tzw. zryw XY) oraz powiedz z jaką szybkością drukujesz? Moim zdaniem na zdjęciu to już wygląda odrobinkę lepiej niż poprzednie.

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 17 sty 2017, 17:25
autor: FlameRunner
Spróbuj może z innym materiałem? Choćby PET-G, zawsze to temperatura mięknienia o jakieś 20°C wyższa, powinno pomóc.

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 17 sty 2017, 17:36
autor: kswiorek
dragonn pisze:kswiorek teraz zauważyłem że też masz LUMĘ, na ile masz ustawioną akcelerację oraz XY Jerk (tzw. zryw XY) oraz powiedz z jaką szybkością drukujesz? Moim zdaniem na zdjęciu to już wygląda odrobinkę lepiej niż poprzednie.
Tak, zdecydowanie wygląda lepiej. Prędkość jest 3600 mm/m, ustawienia jerk są domyślne, nic nie zmieniałem.
FlameRunner pisze:Spróbuj może z innym materiałem? Choćby PET-G, zawsze to temperatura mięknienia o jakieś 20°C wyższa, powinno pomóc.
Jak na razie mam tylko PLA, a ABS jest zamówiony, ale to się pewnie jeszcze bardziej wyginało. Żadnego innego filamentu nie mam, a teraz nie mam pieniędzy żeby kupić coś innego.

I przy okazji, jest jakieś miejsce gdzie można kupić mniej niż 1 kg filamentu, bo chcąc mieć wiele kolorów, którymi może raz wydrukuję, nie chcę kupować za 80 zł.

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 17 sty 2017, 17:38
autor: dragonn
kswiorek pisze:
dragonn pisze:kswiorek teraz zauważyłem że też masz LUMĘ, na ile masz ustawioną akcelerację oraz XY Jerk (tzw. zryw XY) oraz powiedz z jaką szybkością drukujesz? Moim zdaniem na zdjęciu to już wygląda odrobinkę lepiej niż poprzednie.
Tak, zdecydowanie wygląda lepiej. Prędkość jest 3600 mm/m, ustawienia jerk są domyślne, nic nie zmieniałem.
FlameRunner pisze:Spróbuj może z innym materiałem? Choćby PET-G, zawsze to temperatura mięknienia o jakieś 20°C wyższa, powinno pomóc.
Jak na razie mam tylko PLA, a ABS jest zamówiony, ale to się pewnie jeszcze bardziej wyginało. Żadnego innego filamentu nie mam, a teraz nie mam pieniędzy żeby kupić coś innego.
Akceleracja 3600mm/s^2? Whhaaaaaa, zmień na nie więcej niż 1500mm/s^2 a jerk na max 10, ja mam 5, to poprawia mocno wydruki przy tak wąskich elementach. Polecam zmienić to w Arduino żeby było na stałe, Marlin chyba nie zapamiętuje tych ustawień w menu :thumbdown: .

EDIT

A że prędkość, też możesz troszkę zmniejszyć, 2700mm/min powinno być lepiej.

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 17 sty 2017, 17:46
autor: kswiorek
Nie, akceleracja jest domyślna w marlinie:

#define DEFAULT_ACCELERATION 3000 // X, Y, Z and E acceleration in mm/s^2 for printing moves
#define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION 3000 // E acceleration in mm/s^2 for retracts
#define DEFAULT_TRAVEL_ACCELERATION 3000 // X, Y, Z acceleration in mm/s^2 for travel (non printing) moves

#define DEFAULT_XYJERK 20.0 // (mm/sec)
#define DEFAULT_ZJERK 0.4 // (mm/sec)
#define DEFAULT_EJERK 5.0 // (mm/sec)

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 17 sty 2017, 17:48
autor: dragonn
#define DEFAULT_ACCELERATION 3000 - daj 1500 lub mniej
#define DEFAULT_ACCELERATION 3000 - również 1500 lub mniej
#define DEFAULT_XYJERK 20.0 // (mm/sec) - 10 lub mniej, ja mam 5

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 17 sty 2017, 17:51
autor: DanyQsh
Może zmniejsz prędkość wydruku, żeby materiał zdążył się dobrze ochłodzić.

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 17 sty 2017, 18:06
autor: FlameRunner
kswiorek pisze: I przy okazji, jest jakieś miejsce gdzie można kupić mniej niż 1 kg filamentu, bo chcąc mieć wiele kolorów, którymi może raz wydrukuję, nie chcę kupować za 80 zł.
Najpopularniejsze kolory (czarny, niebieski, zielony jasny, czerwony, żółty jasny, biały) możesz kupić w postaci startpacka, czyli zestawu sześciu szpul po ok. 330 g = ok. 2 kg filamentu w cenie jedynie symbolicznie wyższej od regularnej ceny filamentu na kilogramowych szpulach.
https://filasklep.pl/32-Devil_Design_-_zestawy_startowe (jutro dostawa)

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 17 sty 2017, 18:12
autor: Kopytko
Pościłem wydruk u siebie, do połowy zero podwijania, jednak za połową zaczyna się lekko giąć ku górze, tu wymagane mega chłodzenie a najlepiej drukować z 2 lub 3 takie same obiekty na raz , rozstawione na stole, w celu mocnego wystudzenia każdej warstwy. Skos ma prawie 70 stopni i do tego obiekt bardzo mały. , więc naprawdę ciężko to zrobić bez kombinacji, ale się da:) kasuje wydruk i puszczam 2 szt.

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 17 sty 2017, 19:01
autor: kswiorek
Dzięki, zaraz spróbuje po 2

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 17 sty 2017, 19:07
autor: Kopytko
mi sie jeden odkleił w połowie, dzisiaj nie zdąże następonych:/ ale jest różnica , do tego zmniejszyłem temp o 20 stopni od tej co zawsze drukuje aby maxymalnie chłodno drukować, a i nie zalecam grzania stołu.

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 18 sty 2017, 08:51
autor: kswiorek
Dzisiaj drukuję tak samo kolejne 2

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 18 sty 2017, 14:15
autor: kswiorek
Dzięki wszystkim za pomoc, wydrukowanie 2 naraz pomogło, chociaż nie są idealne, ale już nie chce mi się więcej kombinować.
IMG_0092.jpg
IMG_0090.jpg
IMG_0079.jpg
IMG_0077.jpg
I katamaran udało się złożyć, jak będę miał okazję to przetestuje czy pływa.
IMG_0095.jpg

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 18 sty 2017, 14:20
autor: FlameRunner
Jak na taki model i nie-rozpuszczalny support to spoko wyszło. ;)

Re: Zawijanie się do góry cienkich krawędzi

: 18 sty 2017, 14:24
autor: kswiorek
FlameRunner pisze:Jak na taki model i nie-rozpuszczalny support to spoko wyszło. ;)
Czekam na możliwość kupienia drugiego ekstrudera do Lume, wtedy bedzie rozpuszczalny.