Strona 1 z 1

Losowe zawiechy SKR 1.3

: 12 mar 2020, 09:07
autor: Krychol rc
Witam

Od jakiś dwóch tygodni próbuje wydrukować projekt do pracy (pisałem o nim, pojemniki na odczynniki).
Problem jest w tym, że praktycznie za każdym razem wydruk się zawiesza gdzieś po wydrukowaniu podstawy i drukarka stoi ... nie wspomnę już ile zmarnowałem filamentu.
Drukarka to Eryone Thinker z płyta SKR 1.3, BL touch, TMC2208 UART i OctoPrintem.
Próbowałem drukować z octo, łapie zawiechy, z karty sd, łapie zawiechy, odpinalem całkowicie skr od maliny i drukowałem z sd to samo, wgrałem wczoraj najnowszego marlina 2.0.4.4 i dzisiaj znowu się wywaliła.
Zdarza się, że wydrukuje całość normalnie jednak to 1/10 (akurat dzisiejszy wydruk który szedł przez noc wyszedł a ten puszczony o 7:30 do teraz już nie).
Nie wiem już co to kozę być, powoli ręce mi opadają a czas mnie goni strasznie.
Dodam, że wydruki raczej większe (prawie na cały stół).
Poniżej screen jak dzisiaj się zacięła (drukowane z sd tylko podglad z octoprinta), niestety nie ma mnie w domu wiec to musi wystarczyć.

Pozdrawiam

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 12 mar 2020, 09:21
autor: olo2000pm
Ja ma to samo tylko że jestem na smoothiware i chciałem przejść na marlina. Czyli zostaję przy smoothiware
Ogólnie to z skr mam same problemy.
Do nowej drukarki kupiłem MKS Rumbe32.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 12 mar 2020, 09:41
autor: Krychol rc
Mógłbyś rozwinąć na czym polega Twój problem i co masz do skr podpięte ?

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 12 mar 2020, 10:04
autor: olo2000pm
Zatrzymuje mi się w różnych miejscach wydruku. Czasami po 30min, czasami po 2 godzinach. Ostatnio wgrałem najnowsze firmware do wyświetlacza i się uspokoiło, ale mam na ekranie krzaczki.
Co mam podłączone? Standardowo, wyświetlacz tft28

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 12 mar 2020, 10:30
autor: Krychol rc
Czyli jednak ustało, ja mam zwykły wyświetlacz 128x64.
U mnie tak damo nie ma reguły kiedy się zatrzyma.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 12 mar 2020, 11:15
autor: JGFTW
We wszystkich swoich drukarkach stosuję Octoprinta, drukuję również na SKR v1.3. Na początku również występowały u mnie zwiechy/zrywanie połączenia z RPI.

Pomogło mi to, że w pierwszej kolejności zmieniłem kabel USB na porządniejszy, ekranowany i krótszy niż poprzedni. Jeżeli masz jakieś adaptery/przedłużki to się ich pozbądź.

Możesz również zmienić w Marlinie prędkość przesyłu danych na niższą (ja ustawiłem 115200)

Tu cytat z Configuration.h :
* 250000 works in most cases, but you might try a lower speed if
* you commonly experience drop-outs during host printing.
Jeżeli masz pilny temat do wydrukowania i nie bardzo masz czas teraz grzebać to sprawdź może jak się wydruk zachowuje przy drukowaniu z karty pamięci, a nie z Octo ( nie zdziw się, jeżeli przy korzystaniu z Upload to SD przesył pliku bardzo długo trwa ;) )

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 12 mar 2020, 11:31
autor: matikyle
U mnie zawiechy na SKR były związane tylko z jakością gniazd SD/USB w wyświetlaczach. Na rozwiązanie problemów wymieniłem wyświetlacz na taki z USB, i mam w miarę nowego pendrive co się nie przemieszcza w gnieździe.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 12 mar 2020, 14:11
autor: Krychol rc
JGFTW pisze:Jeżeli masz pilny temat do wydrukowania i nie bardzo masz czas teraz grzebać to sprawdź może jak się wydruk zachowuje przy drukowaniu z karty pamięci, a nie z Octo ( nie zdziw się, jeżeli przy korzystaniu z Upload to SD przesył pliku bardzo długo trwa ;) )
Napisałem w pierwszym poście, że występuje na Ocroprincie, karcie SD i karcie SD z totalnie odciętym raspberry.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 12 mar 2020, 15:02
autor: mpk
octoprinta wpinasz bezpośrednio do płyty, czy przez serial w wyświetlaczu?

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 12 mar 2020, 16:42
autor: Zepco
A patrzyłeś w konsoli octoprinta co Ci pokazuje przy tej zwieszce? Jest jakiś komunikat?

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 12 mar 2020, 17:06
autor: JGFTW
Krychol rc pisze: Napisałem w pierwszym poście, że występuje na Ocroprincie, karcie SD i karcie SD z totalnie odciętym raspberry.
Ok, czyli to raczej dotyczy samej drukarki/ustawień.

A czy jak się zawiesza to się resetuje wszystko czy po prostu się zatrzymuję (silniki, grzałki dalej chodzą) ?
Sprawdzałeś zapewne jak te pliki wyglądają w jakimś notatniku czy coś, polecenia się nie urywają nagle ? Plik jest cały ?

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 12 mar 2020, 17:34
autor: Krychol rc
Pliki musza być ok bo zawsze używałem Slicera PE i było ok a tez jaki pisałem jeden wydruk wyjdzie kilka nie z tego samego pliku, w nocy wyszedł ok rano wstawiłem nowy i już koło 9 podglądając na kamerce drukarka stała :/
Co się dzieje z drukarka to będę musiał zobaczyć jak się zatrzyma i będę w domu bo zawsze wyłączałem ja zdalnie przez octoprinta jak widziałem ze stoi w miejscu, wiem tylko tyle ze się rozłączała z malina ale żadnych błędów w octo nie widziałem :/
Dzisiaj pożyczę od kolegi mks gen i zobaczymy co będzie na tym.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 12 mar 2020, 19:05
autor: xpytonx
A ja tak zapytam nieśmiało... w jakiej kondycji masz zasilacz? (kondensatory filtrujące)
Czy kable sygnałowe miedzy TFT a np kablami z silników krokowych przypadkiem nie idą równolegle? (jeśli tak to pamiętaj żeby unikać tego.)
Jaka jest długość kabla kabli komunikacyjnych miedzy TFT a płytą?

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 12 mar 2020, 22:15
autor: Krychol rc
Nie mam TFT mam zwykły 128x64.
Nie wiem w sumie w jakiej jest kondycji, podmieniłem dzisiaj płytkę na MKS gen L i zobaczymy czy coś się poprawi, jak nie to chyba zostanie tylko zasilacz.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 13 mar 2020, 13:22
autor: Domell
Ostatnio mi restartowało dwie drukarki przez g code cięty curą, jak zapisałem to samo raz jeszcze to problem znikną.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 13 mar 2020, 15:07
autor: Berg
1. Jako, że masz już wpięte rPi, to przeszedł bym na Klippera. Co prawda sam akurat nie używałem (jeszcze) Klippera z MKS PRO ale mam w planie, ponoć działa. To powinno wyjaśnić kwestie softu.

2. Ktoś na poprzedniej stronie już pytał. Jak wygląda drukarka w czasie tej zwiechy. Czy reaguje na wyświetlaczu, czy zwisła, czy się zresetowała?

3. Czy coś jest w logu octo?

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 16 mar 2020, 07:05
autor: Krychol rc
Niestety nie dorwałem nigdy drukarki osobiście na zawieszenie, zawsze przez octoprinta widząc zwiechę i przerwane połączanie wyłączałem przekaźnik zasilacza.
Obecnie jedzie na MKS GEN L i odpukać jest wszystko ok. i tak zastanawiam się by przetestować klippera.
W logu nic nie zauważyłem :/

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 16 mar 2020, 08:34
autor: olo2000pm
Ja u siebie wymieniłem przewody łączące elektronikę z wyświetlaczem. Dałem takie jak są przy nema 17.
Kilka wydruków poszło bez zawieszenia się drukarki. Jestem pełny nadziei...

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 16 mar 2020, 08:58
autor: Krychol rc
Tylko wymiana tych przewodów mogłaby co najwyżej odpowiadać za łączność z kartą SD a u mnie wywalało na sd, octoprincie itd.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 16 mar 2020, 10:01
autor: dragonn
Wcale nie, jak idzie impuls zakłócenia po przewodzie to potrafi on zresetować procesor.
Przykład - dałem zbyt długi przewód do kamerki do R Pi i ruszanie osiami w drukarce powodowało restart raspberry pi, skrócenie taśmy łączącej kamerkę z Pi rozwiązywało problem.
Generalnie to jak są bardzo duże zakłócenia które przechodzą na przewody to nie tylko one zakłócają pracę z tym elementem który jest nim podłączone ale mogą resetować cały układ. A możliwe że takie LPC jest SKR jest bardziej podatne na zakłócenia niż Atmega w jakiś MKS.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 19 mar 2020, 06:44
autor: Krychol rc
Jak na razie okazało się, że na MKS też występowały zacięcia, przeszedłem obecnie na oryginalną elektronikę z 2560 i klippera ale tu już jest osobny wątek bo jestem zupełnie zielony w tym FW.

Dziękuję i pozdrawiam

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 07 kwie 2020, 07:17
autor: Krychol rc
Tak więc mogę chyba napisać tu co było źródłem zacięć. Po przejściu na klippera i oryginalną elektronikę nadal zdarzały się zawiechy, kombinowałem jak mogłem, aż do czasu gdy postawiłem nowy system na malinie i nie podpiąłem kamery Logitech C270 i od tego momentu ani jednej zacinki ani przerwanego wydruku. Po kilku udanych wydrukach po ok 7h podpiąłem kamerkę na nowo i pierwszy wydruk od razu wywalony już na pierwszej warstwie. Nie rozumiem, co mogło się stać skoro dwa lata chodziło to bez problemów praktycznie, jedynie chyba kamera mogła się uszkodzić chodź pod laptopem chodzi normalnie. Obciążenie procka i ramu maliny też jest bardzo niskie jak i jej temperatury.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 07 kwie 2020, 08:46
autor: dragonn
A może kabel od kamerki łapie jakieś zakłócenia i wypieprza urządzenia USB. Odpal dmesg po tym jak się zatrzyma drukowanie i pokaż końcówkę logu.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 07 kwie 2020, 09:24
autor: Krychol rc
To będę musiał ponownie podpiąć, ale jak znajdę chwilę to tak zrobię. Kabel prowadziłem już jak najdalej od silników, przewodów prądowych itd i nic.
Obecnie mam drugą malinę która mi się walała w szufladzie stare Pi B jako mjpeg-stream i w octoprincie mam podlinkowany adres URL tej kamerki.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 07 kwie 2020, 09:59
autor: Robin
Krychol rc pisze: Nie rozumiem, co mogło się stać skoro dwa lata chodziło to bez problemów praktycznie, jedynie chyba kamera mogła się uszkodzić chodź pod laptopem chodzi normalnie. Obciążenie procka i ramu maliny też jest bardzo niskie jak i jej temperatury.
Karta się zdegradowała?, spróbuj na nowej.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 07 kwie 2020, 10:07
autor: Krychol rc
Oks, jak dorwę jakąś w miarę rozsądną kartę to postawię na niej, ile wymaga OctoPrint bo obecnie jest Sandisk Ultra 32GB ?

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 07 kwie 2020, 10:13
autor: Robin
"MCU 'mcu' shutdown: Timer too close" z powiązanego wątku.
Klipper swoje operacje musi wykonać w ściśle określonym czasie i to kontroluje.
Możliwe przyczyny:
-jeden z procesów ma wyższy priorytet i zabiera czas.
Czysta instalacja eliminuje bałagan w systemie.

-problemy z USB i duża liczba retransmisji
Dobry,krótki kabel.

-problemy z odczytem karty SD, ma ograniczoną żywotność zależną od ilości zapisów, wyłącznie zasilania bez zamknięcia systemy.
Wymienić

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 07 kwie 2020, 10:19
autor: Krychol rc
Zacznę faktycznie od zmiany karty tylko na jakąś rozsądną ;)

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 07 kwie 2020, 10:20
autor: Robin
Krychol rc pisze:Oks, jak dorwę jakąś w miarę rozsądną kartę to postawię na niej, ile wymaga OctoPrint bo obecnie jest Sandisk Ultra 32GB ?
Octopint pójdzie na 8G, wszystko zależy ile plików gcode będziesz przechowywał.
Dobrym rozwiązaniem jest system na dysku HDD USB 2.5". Jeden problem to trzeba mieć dobre zasilanie.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 07 kwie 2020, 10:29
autor: Robin
Jeszcze jedno - czasami niesprawdzone wtyczki Octo mogą powodować zawiechy. Instalować niezbędne minimum.
Jak już się bawisz, to spróbuj zamiast octo - DWC2 zapodałem to na próbę i działa to nawet sprawniej.
Brakujące fiuczery załatwiam poprzez makra.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 07 kwie 2020, 11:14
autor: Krychol rc
Czy potrzeba aż systemu na dysku ? Z jednej strony mam wolne SSD 60GB więc czemu nie ale czy to już nie strzelanie z armaty do muchy ?
Wtyczki jakie mam to PSU control, Filament Sensor i ostatnio doinstalowałem jeszcze monitor wydajności by sprawdzić temperaturę maliny i obciążenie.
Z tym DWC2 to można spróbować.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 07 kwie 2020, 11:53
autor: Robin
Mam pewne urządzenie w którym były ciągle problemy z kartą. Zainstalowałem system na Pena i się uspokoiło.
Dziwne bo to cały czas pamięć flash?
Ty masz pi2 więc tak elegancko się nie da - karta na rozruch i tak pozostanie.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 07 kwie 2020, 12:37
autor: Krychol rc
Dlaczego w 2 się nie da ?
Nie jestem w stanie włączyć opcji "program_usb_boot_mode=1" ?

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 07 kwie 2020, 13:18
autor: Krychol rc
Ok, już chyba wiem, wystarczy wrzucić plik bootcode.bin na kartę by botowało z usb. Spróbuję dzisiaj postawić nowy system na jakimś pendrive albo na SSD.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 10 kwie 2020, 13:14
autor: Krychol rc
A więc kolejny UP, problem okazała się nie sama kamerka a karta SD, za mną jakieś 20h druku bez problemu po zmianie na inną. Kupiłem również RPi 4 ale jak dalej wszystko będzie dobrze na RPi 2 to zostaje na swoim miejscu na 4 do serwerka NAS ;)

Dziękuje wszystkim za pomoc

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 10 kwie 2020, 16:12
autor: Robin
Mam wolny Zyxel NAS310 bez dysku :smile2:..jakby co.
Polecam https://xpenology.org/ postawiony na PC. Masz pełnoprawne Synology ze wszystkimi wodotryskami.

Re: Losowe zawiechy SKR 1.3

: 10 kwie 2020, 16:16
autor: Krychol rc
Zastosowanie NAS bardziej na tej malinie z ciekawości niż z potrzeby, najwyżej później pomyśle ale dzięki ;)