Strona 1 z 1

Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 16 lis 2020, 09:32
autor: Dziora
Witam panwie. To moja pierwsza przygoda z drukarką 3D i szukam podpowiedzi.
Moje wydruki są słabe - mam braki w warstwach. Wydruki mocno odbiegają jakością od tego co koledzy pokazują.
Proszę o podpowiedź od czego zacząć. Dysza 0.4 , materiał PLA, temp 200 C, stół 60 C. ustawienia std jak Cura podaje. Jedyne co zrobiłem sam to skalibrowałem stół na kartkę papieru. Może macie podejrzenia od czego zacząć?

Z góry dziękuje za pomoc.

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 16 lis 2020, 17:41
autor: FlameRunner
Dziora pisze:Wydruki mocno odbiegają jakością od tego co koledzy pokazują.
Delikatnie powiedziane. ;) Jest bardzo, bardzo źle. Ciężko nawet powiedzieć, ile to miało mieć obrysów.

Sam nie jestem pewien, na co patrzę. Wygląda jakby drukarka próbowała podawać tak ze dwa razy więcej materiału niż trzeba?

Flowrate na panelu drukarki masz ustawiony na 100%?
Filament masz 1,75 mm i tak samo ustawione w Cura?
Wszystkie parametry z "flow" masz w Cura ustawione na 100%?
Sprawdź może ekstruder: viewtopic.php?f=70&t=5414

Może przywróć ustawienia fabryczne w drukarce i w slicerze. Bywa, że na początku przygody z drukiem 3D użytkownik niechcący sobie coś głupiego wyklika.

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 16 lis 2020, 17:58
autor: TDI-CAD
Wyglada jak by wygrał nowy firmware zamiast z I3mega to I3Mega S.

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 16 lis 2020, 22:18
autor: Dziora
Oczywiście sprawdzę to co mówicie, niestety dopiero jutro. Pytanie jeszcze czy sterowniki lub firmware może być jakiś customowy , bo ta drukarką jest pro modyfikacji. Wygląda tak jak na zdjęciu. Niestety taką już odziedziczyłem. Więc nie wiem co kto wygrywał.

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 17 lis 2020, 07:46
autor: TDI-CAD
A, ok zafiksowałem się, że pierwsza drukarka to jest nowa. Tu jest sporo przeróbek i pierwsze co trzeba zrobić to kalibrację ekstrudera.

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 18 lis 2020, 08:35
autor: boromir13579
Zaznacz sobie od linijki 100mm filamentu nad extruderem za pomocą pisaka, extrude 100mm i zobacz co wyjdzie

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 18 lis 2020, 12:16
autor: FlameRunner
@boromir13579
Musisz trochę zwolnić i przed napisaniem nowego posta czytać wątek, w którym odpowiadasz.
W pierwszej odpowiedzi w wątku już padł link do instrukcji sprawdzania długości podawanego filamentu.

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 18 lis 2020, 15:15
autor: trike3
A ja narzekam na wydruki mojej Anycubic :-)

Może poprostu trzeba zmienić ustawienia na głowice typu Direct.

Może retrakcja jest za duża.

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 18 lis 2020, 15:17
autor: FlameRunner
Taaak, wystarczy skalibrować retrakcję i będzie super. xD

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 18 lis 2020, 19:28
autor: Dziora
Panowie. Coś narozrabiałem. Zrobiłem kalibracje extrudera, rzeczywiście podawał za dużo. Ale nie wiem co zmalowałem ze żadna oś nie chodzi. Użyłem programu Promterface, ale czy to z panelu czy z Cura czy z Promterface nie mogę wymusić ruchu silników na żadnej osi. Co mogło się stać?

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 19 lis 2020, 14:08
autor: boromir13579
Nie zwarłeś nic na płytce?
Ja tak u siebie upałiłem płytkę, na szczeście Chińczyk wysłał nową.

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 19 lis 2020, 22:03
autor: Dziora
Po kalibracji extrudera drukuje tak

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 21 lis 2020, 18:29
autor: tomek_3100
To wygląda jak za bardzo stopiony filament. Sprawdź czy termistor siedzi dobrze. A może masz inny fizycznie niż w sofcie. Spróbuj sprawdzić temperaturę czy rzeczywiście masz te 200 stopni.
Jak włączysz drukarkę to pokazuje mniej więcej to co jest w pomieszczeniu?

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 30 lis 2020, 23:57
autor: Dziora
Doszedłem już do njezlych wydruków. Na kilku sztukach byli wręcz idealnie, ale teraz pojawily się ubytki w warstwach. Nie wiecie co może być? Kombinowałem z ustawieniami i lipa. Dodam że filamenty strzela czasem, znaczy jest taki delikatny trzask ci chwilą jakoby powietrze wyrzucał z filamentem. Jadę z PLA w temp 190 stopni.

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 01 gru 2020, 09:02
autor: SQ9KRD
Hmmm tak mam wrażenie że od początku męczą cię problemy ze słabej jakości lub mocno zawilgoconym filamentem.
Kup rolkę PLA od Devila i wtedy zacznij testować. Typowe strzelanie to na 80% zawilgocony filament.
Możesz też mieć błędny odczyt z termopary i w rzeczywistości za niską lub za wysoką temperaturę. Warto zrobić wieżę temperaturową by określić jak zmiana temperatury wpływa na jakość wydruku. Będziesz też wtedy wiedział przy jakiej temp najlepiej ci się drukuję danym filamentem.

Tak wpadło mi jeszcze do głowy że jeżeli jest to używka to wymień dyszę na nową. Może być już zużyta i w rzeczywistości mieć nie 0.4 a 0.5 lub więcej i wtedy wszystkie testy i tak masz do .....

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 01 gru 2020, 14:19
autor: boromir13579
Radełko Ci nie ślizga?

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 02 gru 2020, 09:06
autor: Dziora
boromir13579 pisze:Radełko Ci nie ślizga?
Wydaje mi się że nie, radełko jak sie ślizga to słychać taki przeskok...bardziej stuk...tu mam ewidentnie taki efekt plucia, jak by wydmuchiwał powietrze...sprawdzę temat zawilgocenia filamentu. Trzymam go na stole w salonie, problem pojawił sie po czasie, kupie tez nowy filament i sprawdzę po odpakowaniu.

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 02 gru 2020, 11:08
autor: SQ9KRD
Wilgotny filament dokładnie tak się zachowuje. Tak jakby wypluwał parę wodną. Możesz też mieć za wysoką temperaturę

Re: Anycubic I3 Mega - słaby wydruk

: 02 gru 2020, 12:28
autor: seler1500
Dziora pisze:
boromir13579 pisze:Radełko Ci nie ślizga?
Wydaje mi się że nie, radełko jak sie ślizga to słychać taki przeskok...bardziej stuk...tu mam ewidentnie taki efekt plucia, jak by wydmuchiwał powietrze...sprawdzę temat zawilgocenia filamentu. Trzymam go na stole w salonie, problem pojawił sie po czasie, kupie tez nowy filament i sprawdzę po odpakowaniu.
Ślizganie radełka to coś innego niż gubienie kroków przez silnik ekstrudera - filament nie jest podawany/podawane jest za mało, ale bez efektów dźwiękowych - silnik idzie z normalną prędkością, a problem jest z przyczepnością radełko-filament.