Strona 1 z 1

Filament PLA od DD problem!

: 02 sty 2021, 16:05
autor: robkon3
Mam problem z PLA DD mianowicie pierwsza warstwa odkształca się , co może być przyczyną? Temp. 220 stół 60 Warstwa 0,2mm. Na próbce filamentu który dostałem od Anycubic nie mam tego zjawiska.

Re: Filament PLA od DD problem!

: 02 sty 2021, 16:38
autor: SQ9KRD
Jeżeli to PLA to 220 to grubo za dużo.
Daj 205

Re: Filament PLA od DD problem!

: 02 sty 2021, 16:39
autor: Pjoter
Strasznie mało danych dostarczasz. Nie wiem jak ma wyglądać detal więc nie wiem jak się odkształcił. Brak innych parametrów (prędkość, jakąś retrakcja itp).
Jeśli na innym filamencie wszystko wychodzi to obstawiam zła temperaturę. Albo masz PETG i drukujesz jako PLA albo masz zbyt wysoka temp jak dla PLA. Spróbuj 200 i 210. Stol 60 jest ok.

Re: Filament PLA od DD problem!

: 02 sty 2021, 16:40
autor: FlameRunner
Tobie się zwyczajnie wydruk stołu nie trzyma?
Poczytaj forum.
Poszukaj wątków o nietrzymających się wydrukach; o myciu stołu, o różnych powierzchniach stołu, o preparatach adhezyjnych.

Re: Filament PLA od DD problem!

: 02 sty 2021, 19:29
autor: Pjoter
@FlameRunner - autor mówi że po zmianie filamentu ma problem więc chyba chodzi o temperatury. Aby zdecydować o reszcie problemów mamy za mało danych

Re: Filament PLA od DD problem!

: 02 sty 2021, 19:34
autor: dragonn
Nie zgodzę się z tym całkiem,
zacząłbym od zrobienia pierwszej warstwy trochę bliżej, widać na zdjęciu że jest ona dosłownie na granicy tego co jest poprawne.
Druga sprawa, pewnie autor nie używa żadnego środka na stole.
To że na filamencie od anycubic drukowało okej jest bez znaczenia, filament dodawane do drukarek często są dopierane pod kątem jak najłatwiejsze drukowania (dlatego często daje się je drukować 190C i niżej) ale kosztem właściwości mechanicznych wydruku.

Re: Filament PLA od DD problem!

: 02 sty 2021, 21:05
autor: robkon3
Moja drukarka to Anycubic 4MAX PRO 2.0. Do przetarcia stołu używam IPA(alkochol do odtłuszczania karoserii samochodowej).

Re: Filament PLA od DD problem!

: 02 sty 2021, 21:08
autor: robkon3
Ustawienia.

Re: Filament PLA od DD problem!

: 02 sty 2021, 21:20
autor: epon
Jakiej średnicy dysza bo pierwsza warstwa trochę duża chyba że masz dysze 0,6

Re: Filament PLA od DD problem!

: 02 sty 2021, 21:30
autor: FlameRunner
Weź najpierw porządnie wypoziomuj stół, bo szkoda i Twojego, i naszego czasu na robienie czegokolwiek innego, gdy tak podstawowa sprawa nie jest ogarnięta.
viewtopic.php?f=70&t=5415

Re: Filament PLA od DD problem!

: 02 sty 2021, 21:49
autor: TDI-CAD
Nie wystarczy przetarcie stołu typu Ultrabase alkoholem IPA. Wielokrotnie musiałem dodać środek adhezyjny. Pomaga to na dwa sposoby. Materiały, które słabo przylegają do stołu - zaczynają przylegać (klej Devil Design, klej zielony Scotch, Dimefix, itp), a te które przylegają bardzo mocno do czystej szyby stołu, odklejają się łatwiej. To, że producent zaleca druk na czystej szybie Ultrabase dzieła do trzeciego wydruku. Czasami do 10-go, nie ma zasady. Prędzej czy później trzeba pokryć stół. I tu jeszcze przestroga przed bardzo mocnymi klejami, jakimi okazują się spraye do włosów typu Hergon. Nie wolno ich stosować na płytach, Ultrabase. Prędzej czy później wydruk odejdzie wraz częścią płyty...

Re: Filament PLA od DD problem!

: 02 sty 2021, 22:48
autor: robkon3
Stół wypoziomowany kilka razy. Kontrolowałem dzisiaj przed drukiem. Dysza 0.4.

Re: [FFF] KALIBRACJA STOŁU

: 02 sty 2021, 22:53
autor: robkon3
Ale poziomowanie robiłem na zimnej drukarce, dzięki może tu leży cały problem.

Re: Filament PLA od DD problem!

: 04 sty 2021, 03:01
autor: Stanley_B
robkon3 pisze:Temp. 220 stół 60 Warstwa 0,2mm.
Według screenu ustawień masz pierwszą warstwę 0.35, a kolejne 0.3 mm. To trochę za dużo. Pierwsza powinna być góra 0.3 mm.
Wraz ze zbyt wysoką temperaturą mogą dziać się cuda-wianki. Tak jak w pierwszej warstwie tej niby monety, gdzie robiły się farfocle.

Poza tym trzeba dać coś na stół, jak koledzy pisali. Wtedy możemy pogadać.