Strona 1 z 1

Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 02 kwie 2021, 18:43
autor: Igor_Wlodarczyk
Witam
Jestem początkujący w druku 3D, zakupiłem jakiś czas temu anycubic mega X niestety trafił mi się z krzywym stołem przez co nie mogę nic drukować.
Chcialbym zakupić w firmie która tnie woda metal, blachę aluminiową ok 5mm grubości o takiej samej wielkości (310x330) tylko że nie wiem jaką mate grzewcza użyć. Śruby mocujące nie są na krańcach i nie chce kupić maty o dobrych wymiarach ale że będę musiał przewiercić mate w miejscu drutu Grzewczego...
Jakieś porady dla początkującego ? I w sumie też chcę zapytać jak podmienić (podpięcie do płytki) okablowanie aby nic nie zepsuć.

Re: Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 02 kwie 2021, 19:08
autor: Pjoter
Cześć! Na początek spróbuj iść do lokalnego szklarza (o ile akurat rządowa wróżba z wnętrzności woła wskazała że takie biznesy mogą być otwarte) po lustro 4mm (niehartowane o ile ktoś wgl hartuje lustra). Wymiary jak stół roboczy. Zaopatrz się też w 4 spinacze biurowe (takie czarne metalowe klamry) aby przypiąć lustro do stołu na rogach. Nałóż to lustro bezpośrednio na aluminiową powierzchnię stołu. Ze zdjęć w internecie widzę że oryginalna szklana powierzchnia jest zdejmowalna. Nowe szklane lustro od szklarza będzie płaskie i powinno rozwiązać Twoje problemy. Przed wydrukiem warto je posmarować klejem w sztyfcie lub popsikać Hegronem. Ja polecam zaopatrzyć się Klej do wydruków Devil Design.

Re: Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 02 kwie 2021, 19:51
autor: Igor_Wlodarczyk
Pjoter pisze:Cześć! Na początek spróbuj iść do lokalnego szklarza (o ile akurat rządowa wróżba z wnętrzności woła wskazała że takie biznesy mogą być otwarte) po lustro 4mm (niehartowane o ile ktoś wgl hartuje lustra). Wymiary jak stół roboczy. Zaopatrz się też w 4 spinacze biurowe (takie czarne metalowe klamry) aby przypiąć lustro do stołu na rogach. Nałóż to lustro bezpośrednio na aluminiową powierzchnię stołu. Ze zdjęć w internecie widzę że oryginalna szklana powierzchnia jest zdejmowalna. Nowe szklane lustro od szklarza będzie płaskie i powinno rozwiązać Twoje problemy. Przed wydrukiem warto je posmarować klejem w sztyfcie lub popsikać Hegronem. Ja polecam zaopatrzyć się Klej do wydruków Devil Design.
Zakupiłem szybę 4mm nie hartowana (nie wiem jeszcze czy to ma duże znaczenie lustro a szyba ) tak czy siak spaczenie jest zbyt duże (ok 1mm) szyba grubsza trochę poprawiła ale nadal jest zbyt krzywe aby drukować. Więc chcę iść w opcje zrobienia stołu i grzania od nowa. Mógłbym jeszcze spróbować pisać do supportu z udowodnieniem iż stół jest krzywy i wyślą nowy stół za darmo... Ale prawie dostawali nadal spaczone fabryczne stoły ( jedna osoba dostała 5 takich stołów więc zrezygnowała ) a czekać nawet 3 tygodnie by znów mieć ten sam problem to bez sensu, chyba wolę zapłacić trochę więcej a mieć zrobione to już lepiej

Re: Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 02 kwie 2021, 20:22
autor: Jarewa
to co to za szyba że ma aż 1mm krzywizny??

Re: Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 02 kwie 2021, 20:29
autor: Igor_Wlodarczyk
Jarewa pisze:to co to za szyba że ma aż 1mm krzywizny??
Nie szyba a stół aluminiowy, może źle to napisałem ale użyłem szybę grubsza by stół się prostował do szyby a nie na odwrót

Re: Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 02 kwie 2021, 20:31
autor: Berg
szyba krzywa? niemożliwe. a jak ją montujesz? Aluminiowy stół może Ci się udać trochę wyprostować. idealnie nie będzie ale na tyle by lepiej przylegało do szyby.
weź dwa stosy kartek papieru i jakąś prostą deskę, profil alu czy coś. naciskaj na środku i podkładaj ostrożnie coraz więcej kartek papieru. aż w końcu się trwałe wygnie

Re: Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 02 kwie 2021, 20:33
autor: Igor_Wlodarczyk
Berg pisze:szyba krzywa? niemożliwe. a jak ją montujesz? Aluminiowy stół może Ci się udać trochę wyprostować. idealnie nie będzie ale na tyle by lepiej przylegało do szyby.
weź dwa stosy kartek papieru i jakąś prostą deskę, profil alu czy coś. naciskaj na środku i podkładaj ostrożnie coraz więcej kartek papieru. aż w końcu się trwałe wygnie

Tak jak pisałem wyżej, źle napisałem tą wiadomość krzywizna jest na stole a nie na szybie

Re: Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 02 kwie 2021, 20:35
autor: Igor_Wlodarczyk
Berg pisze:szyba krzywa? niemożliwe. a jak ją montujesz? Aluminiowy stół może Ci się udać trochę wyprostować. idealnie nie będzie ale na tyle by lepiej przylegało do szyby.
weź dwa stosy kartek papieru i jakąś prostą deskę, profil alu czy coś. naciskaj na środku i podkładaj ostrożnie coraz więcej kartek papieru. aż w końcu się trwałe wygnie
I już się bawiłem w prostowanie, niestety nie mogło. Mogę spróbować jeszcze raz ale wątpię że to coś da

Re: Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 02 kwie 2021, 20:36
autor: Jarewa
No ale po to się daję szybę na stół by było prosto. Nawet jak stół aluminiowy jest sporo krzywy to szyba wyrównuje...

Re: Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 02 kwie 2021, 20:39
autor: Berg
Da się wyprostować. Na tyle by współpracował z szybą.

Re: Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 02 kwie 2021, 20:43
autor: Igor_Wlodarczyk
Jarewa pisze:No ale po to się daję szybę na stół by było prosto. Nawet jak stół aluminiowy jest sporo krzywy to szyba wyrównuje...
No dobrze, ale nawet jak użyłem grubsza szybę jest "banan"...

Re: Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 02 kwie 2021, 20:45
autor: Igor_Wlodarczyk
Berg pisze:Da się wyprostować. Na tyle by współpracował z szybą.
Dobrze spróbuję jeszcze raz wyprostować i dam znać czy mi to pomogło

Re: Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 02 kwie 2021, 21:00
autor: Pjoter
Z prostowaniem chodzi o to że to najtańsza opcja - bo kupić nowy zawsze zdążysz. Jeśli jednak uznasz że nic nie pomaga to ja za kupno nowego zabrałbym bym się tak:
- wycięcie formatki alu na rozmiar stołu
- kupno grzałki silikonowej 24V o mocy identycznej z mocą stołu (to na ali można pewnie znaleźć). Ewentualnie można kupić mocniejszą grzałkę ale wtedy trzeba kupić mocniejszy zasilacz. Grzałka powinna mieć wymiary trochę mniejsze niż stół tak aby śruby nie przeszkadzały
- naklejasz grzałkę na stół od spodu, kable stołu bez problemu wymieniasz w płycie (to tylko terminalne ze śrubkami)
- najtrudniejsze będzie zmodyfikowanie oprogramowania drukarki na nowy termistor - czyli ściągnąć Marlina z gotową konfiguracją do drukarki i zmiana liczby odpowiadającej za termistor

Re: Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 03 kwie 2021, 09:03
autor: Igor_Wlodarczyk
Pjoter pisze:Z prostowaniem chodzi o to że to najtańsza opcja - bo kupić nowy zawsze zdążysz. Jeśli jednak uznasz że nic nie pomaga to ja za kupno nowego zabrałbym bym się tak:
- wycięcie formatki alu na rozmiar stołu
- kupno grzałki silikonowej 24V o mocy identycznej z mocą stołu (to na ali można pewnie znaleźć). Ewentualnie można kupić mocniejszą grzałkę ale wtedy trzeba kupić mocniejszy zasilacz. Grzałka powinna mieć wymiary trochę mniejsze niż stół tak aby śruby nie przeszkadzały
- naklejasz grzałkę na stół od spodu, kable stołu bez problemu wymieniasz w płycie (to tylko terminalne ze śrubkami)
- najtrudniejsze będzie zmodyfikowanie oprogramowania drukarki na nowy termistor - czyli ściągnąć Marlina z gotową konfiguracją do drukarki i zmiana liczby odpowiadającej za termistor
Ummmm, chciałbym się nauczyć programować płytki do drukarki ale jestem zielony w tym. Masz jakieś poradniki by zrozumieć i spróbować własnych sił ? Albo w razie czego jesteś w stanie pomóc ? Mam mniejsza drukarkę (anycubic mega zero 2.0) i zakupiłem do niej nowa płytkę z ekranem od Bigtreetech aby właśnie się nauczyć a także zrobić upgrade drukarki(stara płytka ma bardzo ograniczone możliwości a w nowym mogę parę dodatków dołożyć od siebie jak sensor filamentu czy BL touch ) fajnie jakbyś miał jakieś poradniki w języku polskim

Re: Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 03 kwie 2021, 09:21
autor: Pjoter
Youtu.be i szukaj poradników Marlina. Ja osobiście go nie znowsze i wolę płytki działające na reprap firmware.

Re: Modyfikowane Grzanie stołu (anycubic mega X)

: 03 kwie 2021, 09:23
autor: Silvered87
Jest sporo poradnik w temacie programowania Marlina na YT. Wystarczy wpisać Marlin setup/Marlin vscode czy coś w tym stylu. Tutaj masz przykład:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=eq_ygvHF29I