Strona 1 z 1

Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

: 04 cze 2021, 23:20
autor: npnpnp
Hej
Wydrukowałem sobie jedną część etui na kary sd i okazało się że druk nie trzyma wymiarów. Nie mieszczą się karty sd. Sama jakość wydruku jest super. Używam Cury. Wczytuje projekt z stl i generuje g-code. Gdzie o czymś zapomniałem? Program czy ustawienia Endera?
Projekt: https://www.thingiverse.com/thing:633436
Z góry dzięki za pomoc :)

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

: 05 cze 2021, 07:34
autor: Zepco
Czytałeś opis na thingi?
----IF YOU PRINT IN PLA, YOU WILL NEED TO SCALE THE DESIGN UP, OR USE THE REMIXED PARTS------

I also suggest printing just one tray first to test the size.

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

: 05 cze 2021, 21:43
autor: npnpnp
Niestety przeoczyłem to. Teraz ustawiłem skalowanie na 110% i jest ok. Akurat pojemnik na kary sd może być ciut większy.
Ale co w przypadku jakiegoś druku do maliny np.? Gdzie muszą pasować otwory? Skąd info jak to ustawić?
W ogóle ska wynika różnica tych wymiarów przy drukowaniu PLA i ABS?
Pozdrawiam

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

: 06 cze 2021, 11:59
autor: npnpnp
Z tego co wyczytałem to to plik STL sam w sobie nie ma zapisanych wymiarów. Cura zakłada że projekt jest w mm a jak ktoś w innej mierze narysował? A czasami na thingi nie ma żadnego opisu do projektów.
Skąd wiadomo kiedy ten wydruk trzeba skalować?

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

: 06 cze 2021, 13:09
autor: japim
Nie wiadomo. Drukujesz raz i sprawdzasz. Z doświadczenia wiem że idealny zazwyczaj jest dopiero 3 wydruk. Mowa o wydrukach funkcyjnych a nie o jakiś bzdetach i figurkach. Gdy mowa o interfejsach gdzie pasowanie jest istotne do 0.1mm to trzeba mieć projekt przygotowany pod swoją drukarke i swój profil filamentu a i tak za pierwszym razem nie zawsze wychodzi.

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

: 06 cze 2021, 14:55
autor: npnpnp
Hej, dzięki za odpowiedź.
Czyli co biorąc projekt z thingi trzeba żonglować skalą? Nie ma innego wyjścia? Kurczę trochę materiału i czasu można stracić w ten sposób.
"Przygotowany wydruk pod swoją drukarkę" co masz na myśli? Możesz rozwinąć?

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

: 06 cze 2021, 21:36
autor: Andrzej_W
Testując różne materiały i robiąc sobie profile. Czyli jak sobie wydrukujesz na jakimś PLA kilka detali testowych i je pomierzysz to może wyjść że np. otwory wychodzą o 0.2 mm za małe to robisz sobie takie poprawki w swoim projekcie. Musisz poznać swoją drukarkę.

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

: 06 cze 2021, 23:31
autor: Pjoter
1) projekty z dużą ilością części i ciasnym pasowaniem jak np. Zegar na ścianę lub Voron mają druki kalibracyjne do tego aby przygotować profil pod wydruk części do nich.
2) popularne projekty "małe" zazwyczaj są dobrze zaprojektowane. I mają duży zakres precyzji. Wydrukują się sprawnie i na anet i na prusie. Na tej drugiej np koła zębate mogą mieć większy luz ale nie powinno być tragedia.
3) tak jak kolega powiedział wyżej. Trzeba umieć projektować pod druk 3d i mając na uwadze precyzję swojej drukarki. Ja otwory przelotowe pod śruby m3 robię 3.3mm. Ciasne pasowanie to u mnie przy modelowaniu luz 0.15mm, itd.

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

: 08 cze 2021, 20:23
autor: npnpnp
Hej dzięki za odpowiedzi. Aktualnie mam problem z tym że podajnik do głowicy przeskakuje. Słuchać taki cyk cyk. Tak jak by nie mógł dalej filamentu wepchnąć do głowicy. Wymieniłem przy tym podajniku tą cześć z której wychodzi rurka teflonowa ale to samo. Wygląda to tak jak by nie chciał się topić filament po mimo że jest gorący.

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

: 08 cze 2021, 20:28
autor: Andrzej_W
Sprawdź czy ci się nie zrobiła szczelina pomiędzy dysza a rurką PTFE. Jest to znana na forum szparka i problem który występuje w enderach.
viewtopic.php?f=67&t=3805

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

: 08 cze 2021, 20:48
autor: npnpnp
Kurczę nawet się udzielałem w tym temacie. Ale nie sądziłem że to po 3h druku się rozwali.
Dodam że rurka teflonowa jest wypychana z podajnika i przed nią zawija się filament.

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

: 08 cze 2021, 21:56
autor: Andrzej_W
To kwestia złączek i ich jakości mi puściła po trzech miesiącach.
npnpnp pisze: Dodam że rurka teflonowa jest wypychana z podajnika i przed nią zawija się filament.
Pokaż zdjęcie.

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

: 17 cze 2021, 03:22
autor: Stanley_B
npnpnp pisze:Hej, dzięki za odpowiedź.
Czyli co biorąc projekt z thingi trzeba żonglować skalą? Nie ma innego wyjścia? Kurczę trochę materiału i czasu można stracić w ten sposób.
"Przygotowany wydruk pod swoją drukarkę" co masz na myśli? Możesz rozwinąć?
To jest 'szara strefa' projektowania.
Tylko niektórzy pokazują, ile zrobili druków, aby ten finalny wyszedł. Znam to z autopsji. Większość nie chce się przyznać, ile 'błądzili".

Np. robiąc nową głowicę do delty z bajerami zrobiłem chyba ze cztery prototypy z ABS. Piąty dopiero wyszedł idealnie.
Do tego dołóż inne pasowanie części, gdzie czasem trzeba coś przeskalować, bo ciut za małe? Albo prawie pasuje, ale twoja drukarka ma inną tolerancję niż autor projektu?

Problemem są tak na prawdę złożone projekty, np. zegar i jego zębatki, albo działający R2D2, a nie podstawka do kubka czy słuchawek.
Wtedy robisz parę testów prostych części (czy pasują) zanim zaczniesz projekt.
Nauczysz się, ale nie licz na to, że oszczędzisz filament. Bo nie. Idzie tego ogrom na początku.

Naucz się swojej drukarki. Np. jak pasuje śruba do nakrętki.

Re: Ender 3- druk nie trzyma wymiarów

: 19 cze 2021, 14:48
autor: npnpnp
Hej
@ Andrzej_W
Co do blokady filamentu to rozebrałem ekstruder złożyłem i pomogło :)
@Stanley_B
Dzięki za informacje :)

A mam takie jeszcze pytanie. Teraz drukuje na rolce od devil design. Opłaca się przechodzić na tańsze? Warto? Ktoś może coś powiedzieć?
Pozdrawiam