Strona 1 z 1

Filament a wytrzymałość

: 13 kwie 2017, 20:43
autor: SQ9KRD
W ramach luzu nudy i ciekawości postanowiłem przeprowadzić małe porównanie dostepnych na naszym rynku filamentów.

Testy jakie przeprowadzę to
- Zrywanie
- Udarność
- Badanie twardości metodą Shore'a

Dziś na pierwszy ogień poszedł filament firmy F3D Filament ASA niebieski.

Test to zrywanie ( dla specjalistów statyczna próba rozciągania )

Parametry druku:
- warstwa 0.3
- wypełninie 100%

Zgadnijcie jaka wartość ( wyrażona w kg ) spowodowała rozerwanie modelu ?

PS. Traktujcie to jako zabawę/ciekawostkę a nie w pełni profesjonalne i certyfikowane wyniki.

Re: Filament a wytrzymałość

: 13 kwie 2017, 21:21
autor: Kopytko
Rozciąganie wzdłuż warstw, czy w poprzek ?

Re: Filament a wytrzymałość

: 13 kwie 2017, 21:30
autor: pszczelaszkov
40kg

Re: Filament a wytrzymałość

: 13 kwie 2017, 21:34
autor: SQ9KRD
Model poziomo na stole - tak wydaje mi się że wynik odwzoruje wytrzymałość filamentu a nie jego spójność ( sklejanie poszczególnych warstw )

Re: Filament a wytrzymałość

: 13 kwie 2017, 21:35
autor: dragonn
Sklejanie też jest ważnym parametrem bo różne materiały potrafią mieć różną siłę trzymania warstw.

Re: Filament a wytrzymałość

: 13 kwie 2017, 21:49
autor: SQ9KRD
Zaciekawiłem kilka osób w firmie i powidzmy ze mam swobodny dostęp do labolatorium. Co prawda my testujemy tam różnego rodzaju metale ale wszystko jest do ogarnięcia. Przez święta będę drukował modele z materiałów które aktualnie posiadam i po świętach zacznę testy. W sumie to faktycznie zrobie po 2 sztuki z kazdego filamentu. Jeden w pionie drugi w poziomie

Re: Filament a wytrzymałość

: 14 kwie 2017, 05:20
autor: Marcin1415
SQ9KRD pisze:Zaciekawiłem kilka osób w firmie i powidzmy ze mam swobodny dostęp do labolatorium. Co prawda my testujemy tam różnego rodzaju metale ale wszystko jest do ogarnięcia. Przez święta będę drukował modele z materiałów które aktualnie posiadam i po świętach zacznę testy. W sumie to faktycznie zrobie po 2 sztuki z kazdego filamentu. Jeden w pionie drugi w poziomie
Może być ciekawie. Pisz również z jaką temperaturą drukowany był element oraz czy był nawiew na wydruk.

Re: Filament a wytrzymałość

: 14 kwie 2017, 08:11
autor: balgator
Koniecznie nie ograniczaj się tylko do najpopularniejszych filamentów. Osobiście mnie najbardziej interesuje udarność np. nylonu, polipropylenu, hipsu czy poliwęglanu lub pva. Z własnych wydruków wiem, że wyniki potrafią zaskakiwać.

Re: Filament a wytrzymałość

: 14 kwie 2017, 09:55
autor: Berg
Super. Też czekam na wyniki. ja myślę, że od razu trzeba drukować i wzdłuż i w poprzek. Po to by potem można było świadomi wykorzystywać tę wiedzę.
Tak kiedyś myślałem, że fajnie było by opracować jakiś standard takiego testu. By był możliwie jak najbardziej powtarzalny w miarę możliwości w najprostszych warunkach.
coś jak gość tu chce zrobić, choć nie wiem, czy same testy gdzieś opublikował
https://www.youtube.com/watch?v=HXfd5Z5Z8zg

ten test jest taki sobie, głównie model jest słaby bo siły działają różnie na warstwy

https://www.youtube.com/watch?v=m8fQ2x9QJxM

Re: Filament a wytrzymałość

: 14 kwie 2017, 09:58
autor: Kopytko

Re: Filament a wytrzymałość

: 14 kwie 2017, 12:08
autor: SQ9KRD
Dziś zerwaliśmy
F3D Filament Żółty ABS FX parametry te same.

Dalej zachęcam do typowania wyników :D

Re: Filament a wytrzymałość

: 14 kwie 2017, 14:27
autor: Kopytko
Zapewne cos ok 250kg na cm2

Re: Filament a wytrzymałość

: 14 kwie 2017, 14:59
autor: SQ9KRD
Narazie miło zaskoczył mnie ASA ale że jestem na początku mojego małego testu to liczę na lepsze wyniki. Na warsztat teraz pójdzie NanoCarbon i PLA z tej samej stajni

Re: Filament a wytrzymałość

: 19 kwie 2017, 15:56
autor: SQ9KRD
Pierwsze wyniki z moich prób.

F3D FILAMENT ABS FX Żółty

Obrazek

Wynik 260 kg

F3D FILAMENT ASA Niebieski

Obrazek

Wynik 340 kg

F3D FILAMENT NanoCarbon

Ten drukowałem w 2 wersjach.
1)

Obrazek

Niestety próbka została źle ( za płytko ) założona w szczęki i przy wyniku 440 kg się wysuneła.
Druga próba przy obciążeniu 380 kg rozwarstwiła się. Test wykonam ponownie do pełnego zerwania

Obrazek

Z ciekawości wydrukowałem drugi model drukująć pionowo

Obrazek

Tu zerwanie nastąpiło przy 340 kg

Obrazek

Próby udarności dla żółtego i nanocarbonu wypadły super słabo :D

https://youtu.be/Be1vhPyEoQc