Strona 1 z 1

Co zamiast MKS GEN L?

: 15 wrz 2021, 17:07
autor: szpiglasowy
Spaliłem sobie płytę jak w tytule. Planowałem kupić taką samą z przyczyn, które wyłuszczyłem w tym temacie: viewtopic.php?f=27&t=8220
Sugerowano mi tam jednak przejście na coś bardziej współczesnego. Zasadniczo się zgadzam. mimo iż obawa że zejdzie mi z tym do zimy pozostaje. Ale może spróbuję.
Pytania na początek:
Czy taka płyta https://zadar.pl/bigtreetech-skr-pro-v1 ... rukarki-3d to dobry wybór?
Czy wtyczki z MKS będą pasować, a jeśli nie to skąd się dowiedzieć jakie mają być?
Czy w Marlinie oprócz dość oczywistej zmiany definicji #define MOTHERBOARD trzeba jeszcze coś zmieniać, zwłaszcza w nagłówkach innych niż configuration.h i configuration_adv.h?

Re: Co zamiast MKS GEN L?

: 15 wrz 2021, 18:33
autor: tapy
Heh, jak to przystało na działanie we własnym interesie, jako ewentualnego sprzedawcy ;) to polecam MKS SGEN_L V2.0. Będziesz miał deja-vu do tego co Ci poszło z dymem. :D

Re: Co zamiast MKS GEN L?

: 15 wrz 2021, 18:46
autor: szpiglasowy
Jeśli masz v2.0 to nie dobijemy targu. Ja miałem v1.0. Mają inne gniazda rozszerzeń, nie będzie pasować jeden do jednego.
Więc albo identyczna - zmieniam bez żadnych przeróbek, albo z przeróbkami - wówczas coś lepszego.

Re: Co zamiast MKS GEN L?

: 15 wrz 2021, 18:53
autor: tapy
Nie myl MKS GEN z MKS SGEN, bo to inna bajka. Ta literka S ma kluczowe znaczenie :)

Re: Co zamiast MKS GEN L?

: 15 wrz 2021, 19:24
autor: szpiglasowy
Faktycznie - nie zauważyłem tego S. Ale tak czy owak jest na 5 napędów i musiałbym dokładać to rozszerzenie. Jak już przerabiać to porządnie - 6 silników z jednej płyty.

Re: Co zamiast MKS GEN L?

: 15 wrz 2021, 19:29
autor: Jarewa
Przecież genL też był na 5 silników

Re: Co zamiast MKS GEN L?

: 15 wrz 2021, 19:33
autor: szpiglasowy
No był. Ale jak mam przerabiać, to chcę się pozbyć tej dodatkowej płytki na szósty silnik.

Re: Co zamiast MKS GEN L?

: 15 wrz 2021, 20:44
autor: Jarewa
tylko ta co podałeś też "Z" jest na jeden silnik ma tylko na trzy extrudery... A jak korzystasz tylko z jednego to prawie każdą płytę co ma wyjście na dwa extrudery można programowo przerobić na jeden extruder i dwa stepy na "Z"..

Re: Co zamiast MKS GEN L?

: 15 wrz 2021, 21:09
autor: szpiglasowy
Nigdzie nie pisałem, że używam dwóch osi Z i jednego ekstrudera. Jest dokładnie odwrotnie.
Uściślijmy: mam dwie osie X, jedną Y, jedną Z i dwa ekstrudery. Razem 6 i za nic nie chce wyjśc inaczej.
Drukarka w układzie IDEX.

Re: Co zamiast MKS GEN L?

: 16 wrz 2021, 17:03
autor: Mati
1. Duet 3 6HC (moja rekomendacja)
2. SKR Pro 1.2 / BTT GTR / BTT Octopus / Fysetc Spider (alternatywy spełniające kryteria)

Re: Co zamiast MKS GEN L?

: 16 wrz 2021, 17:34
autor: szpiglasowy
Dzięki za propozycje. Rekomendacja stanowczo poza budżetem. Alternatywy w zasięgu, o pierwszą z nich (SKR Pro 1.2) pytałem właśnie w pierwszym poście.
Ta kwestia stała się już niejako bezprzedmiotowa. Przed chwilą zamówiłem SKR Pro 1.2 żeby doszła przed łikendem.

Ale pozostały jeszcze dwa pytania. Znasz może na nie odpowiedzi? Albo chociaż przypuszczenia?

Re: Co zamiast MKS GEN L?

: 16 wrz 2021, 21:25
autor: Mati
Wtyczki w większości, jeśli nawet nie wszystkie będą te same. Do silników są JST-XH2,54, termistory i endstopy też, grzałki przykręcane złączami śrubowymi. Będziesz musiał podłączyć dodatkowe zasilanie na grzany stół oraz silniki (w skr pro są osobne złącza i MUSZĄ zostać podłączone).
Co do konfiguracji to na pewno definicja płyty, konfiguracja stepsticków i mapowanie silników. Poza tym i tak zaopatrzyłbym się w najnowszą wersję Marlina i robił konfigurację za pomocą funkcji porównywania plików (Twojego starego configuration.h i configuration_adv.h oraz domyślnych z paczki softu).

Re: Co zamiast MKS GEN L?

: 17 wrz 2021, 08:16
autor: szpiglasowy
A to w porządku, pocieszyłeś mnie z tymi wtyczkami.
Płyta pewnie około południa będzie w paczkomacie, ale zbyt wiele dziś nie podziałam, bo wczesnym popołudniem wybieram się na libację. Dopiero jutro po zgrubnym przetrzeźwieniu. :D W razie problemów będę jeszcze pytał.

PS Masz setne piwo :D

Re: Co zamiast MKS GEN L?

: 20 wrz 2021, 22:05
autor: szpiglasowy
Przeszczep zakończony sukcesem. Na razie co prawda na A4988, bo TMC które miałem wypuściły magiczny dym razem z płytą. Ale następne płyną już z Chin, więc za jakiś miesiąc dalszy ciąg konfiguracji. Dziękuję wszystkim radzącym porzucenie zabytku jakim była MKS GEN L. Mieliście rację.