Strona 1 z 1

Drukarka 2 głowicowa , co lepsze ?

: 12 paź 2021, 06:03
autor: Mario-150
Dzień dobry ,

Buduje drukarkę 3d , w końcu zdałem se sprawe , że potrzebuje druku 2 głowicami , proszę doradźcie coś. Czy lepiej budować drukarkę IDEX i brame czy lepiej budować coreXY i zastosować hotend cyclops. Będe to wykorzystywał do druku 2 kolorami lub z materiałem podporowym. Posiadam juz jedną drukarkę corexy wiec kolejna budowa byłą by tylko ciekawsza. A może macie jakieś inne rozwiązanie na ciekawy sposob druku z 2 materiałów ( w tym podporowy, więc 2 różne temp)

Re: Drukarka 2 głowicowa , co lepsze ?

: 12 paź 2021, 08:07
autor: morf
A może system toolchanger od e3d lub coś w "tą stronę"?

Re: Drukarka 2 głowicowa , co lepsze ?

: 12 paź 2021, 13:58
autor: Mario-150
System bardzo fajny , ale to drogi gips z tego co widzę. Chyba będę musiał iść w hotend cyclops

Re: Drukarka 2 głowicowa , co lepsze ?

: 12 paź 2021, 14:01
autor: dziobu
Każda metoda ma swoje wady. IDEXa osobiście nie znam (i kurde szkoda!), ale mam wrażenie że to najlepszy układ dla dwóch głowic.
Cyklopa mam. Stanowczo Ci odradzam :D

Oczywiście technicznie są jeszcze podwójne głowice podnoszone/obracane (tak żeby nieużywana była odsunięta/zamknięta) ale to robi się spora konstrukcja.

Re: Drukarka 2 głowicowa , co lepsze ?

: 12 paź 2021, 14:38
autor: Berg
Niezależnie, czy IDEX, czy toolchange, czy unoszone głowice, to sugeruję szkło i bez auto levelingu.

Re: Drukarka 2 głowicowa , co lepsze ?

: 12 paź 2021, 20:30
autor: japim
Sam zgłębiam temat IDEXa - na razie teoretyczno praktycznie.
Drukarka jest - CR10.
Szpeje są - prowadnica MGN12 + 2 wózki
Planowałem 2 x BMG direct na V6 lub V5 z silnikami pancacke
Wtyczka do Cury do obsługi IDEX'a namierzona
Czasu brak...

Celuję głównie w tryb mirror do druku skrzydeł w 2 częściach na raz. Ale z braku czasu projekt leży i się odwleka.

Re: Drukarka 2 głowicowa , co lepsze ?

: 12 paź 2021, 20:35
autor: TDI-CAD
Tu ciut o głowicach:
viewtopic.php?f=72&t=8140

Re: Drukarka 2 głowicowa , co lepsze ?

: 13 paź 2021, 07:08
autor: Mario-150
Wczoraj zgłębiłem temat obracania 2 głowić , postanowiłem ,że pójdę tą drogą. System "toolchange" jest jeszcze dla mnie za skomplikowany .

Jeśli ktoś ma jakieś doswiadczenie z obracanymi głowicami to proszę o rady ;)

Re: Drukarka 2 głowicowa , co lepsze ?

: 13 paź 2021, 08:46
autor: Pjoter
Zobacz film Proper Printing na temat dual extruder na enderze 3. Możliwe że właśnie coś takiego byłoby całkiem sensowne.

Re: Drukarka 2 głowicowa , co lepsze ?

: 13 paź 2021, 18:43
autor: Mario-150
Już wcześniej widziałem ten kanał, w moim przypadku do obracania głowicy chce zastosować servo , pewnie przez wzrost masy stracę troszkę na prędkości lecz korzyści z 2 głowic są większe w moim przypadku.
Pytanie jakie sie teraz rodzi to jaką plytę zastosować, potrzeba do ogarniecia 2 x ekstruder i wspomniane servo.

Re: Drukarka 2 głowicowa , co lepsze ?

: 14 paź 2021, 09:25
autor: dragonn
Mario-150 pisze: Pytanie jakie sie teraz rodzi to jaką plytę zastosować, potrzeba do ogarniecia 2 x ekstruder i wspomniane servo.
Większość płyt na rynku ma miejsce na jeden dodatkowo ekstruder + grzałkę, a serwo to ogarnie każda z chociaż jednym wolnym pinem.
Ale z względu na elastyczność softu to zdecydowanie albo RRF albo Klipper.

Re: Drukarka 2 głowicowa , co lepsze ?

: 14 paź 2021, 18:39
autor: Mario-150
dragonn pisze:
Mario-150 pisze: Pytanie jakie sie teraz rodzi to jaką plytę zastosować, potrzeba do ogarniecia 2 x ekstruder i wspomniane servo.
Większość płyt na rynku ma miejsce na jeden dodatkowo ekstruder + grzałkę, a serwo to ogarnie każda z chociaż jednym wolnym pinem.
Ale z względu na elastyczność softu to zdecydowanie albo RRF albo Klipper.
Dzięki za informacje, więc wychodzi na to ,że musze kupić Raspberry Pi i ogarniać klippera :)

Re: Drukarka 2 głowicowa , co lepsze ?

: 14 paź 2021, 18:48
autor: Berg
dragonn pisze:
Mario-150 pisze: Pytanie jakie sie teraz rodzi to jaką plytę zastosować, potrzeba do ogarniecia 2 x ekstruder i wspomniane servo.
Większość płyt na rynku ma miejsce na jeden dodatkowo ekstruder + grzałkę
Ale wystarczającą ilość wyjść w standardzie na wentylatory, to już nie koniecznie.

Dlatego nie oszczędzał bym na elektronice za bardzo do takiej drukarki. Coś w rodzaju BTT SKR PRO sugeruję.