Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: tomekr »

No nie wiem czy popłynęliśmy, 2 różne sposoby rozwiązania problemu + trochę dyskusji co, jak i dlaczego. Sporo informacji i zdjęć i rysunków, trudno lepiej taki wątek ogarnąć. Ja ją cały czas katuje bo coś tam drukuje, a ciągły brak czasu uniemożliwia budowę nowej, a gotowa to by pewnie z 15-20kzł kosztowała - gorąca komora, 2 extrudery i zakres roboczy to jakieś 400x600x500mm.
Awatar użytkownika
Szenszi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 33
Rejestracja: 10 lis 2021, 23:23
Drukarka: Vertex k8400
x 3

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Szenszi »

Jak narazie zdjelem łożyska ale niestety nie ma poprawy. Zakupie coś do usztywnienia w markecie i zobaczymy. Mozecie napisać jakie macie ustawienia jerk i akceleracji? u mnie jak kiedyś ustawiłem funkcje zhopto silnik wył jak szalony i gubił kroki. Obecnie tego nie testowałem po Mianie akceleracja i jerka. Poruszyliscie też temat stołu. Powiedzcie mi czy macie problem z wypoziomowanie go? Ja mam kłopot z rogami od frontu i samym przodem. Wydaje mi się tez że mam efekt górki na środku stołu. Polega on na tym że tył nad pokretlami jest ok ale na środku mam górkę. Naprawdę ciężko mi go ustawić.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Berg »

Może masz któryś wałek krzywy. Wystarczy by jeden był krzywy i będą się dziać dziwaczne rzeczy z poziomowaniem :D
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1105
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 250
Kontakt:

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Adinfo »

Szenszi pisze:Piszę tego posta jako ostatnia deska ratunku zanim wyrzucę swoją drukarkę prze okno...
Co do tego - daj wcześniej znać kiedy i gdzie będziesz rzucał, podjadę i się uzbroję w ochraniacze co by złapać, ale też nie oberwać.

A tak serio to masz piwko z powodu dobrego opisu zaistniałej sytuacji - mało kiedy nowy użytkownik forum na początku wrzuca dobry i szczegółowy opis ze zdjęciami - Tobie się to udało na samym początku.
Berg
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Szenszi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 33
Rejestracja: 10 lis 2021, 23:23
Drukarka: Vertex k8400
x 3

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Szenszi »

Adilfo. Dzieki. To wynik 2 letnich przemyśleń, prób i błędów. Dużo czytalem na forum I dzieki temu moglem napisać konkretnie czego potrzebuje.
A teraz do konkretów. Usztywnilem plecy I zaczynaja sie schody.
Usztywnienie
Usztywnienie
Straciłem osiowości miedzy śrubą a osią silnika. Wogole górny uchwyt I dolny się poprzesuwały. (Dolne lozysko dodałem by przytrzymało mi śrubę do zdjęcia górnego uchwytu. Podczas pracy już go nie ma).
Os silnik sruba
Os silnik sruba
Dolny uchwyt nad silnikiem
Dolny uchwyt nad silnikiem
Dodatkowo teraz jak śrubą jedzie nawet po poprawie osi silnik śrubą to bez górnego łożyska śrubą tańczy i śpiewa :shout:. Jak dodam górne lozysko to jakoś idzie i nie wydaje jeków ale boję się puścić wydruk. Już teraz tak na moje oko to nakretka jest do wymiany. Jest za luźna. Teraz pytanie czy kupić A) tr8x1 B) tr8x2 C) Tr5x2
Czy cieńsza śrubą nie będzie bardziej podatna na wypaczenie? I jak ma się wiekszy skok gwintu a dokładność? Ja obslugi mikromrokow nie mam. Wydruk puszcze jutro bo mnie rodzina z domu wyeksmituje.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: tomekr »

@Szenszi daj sobie spokój z podpieraniem śruby na górze i dole, ja z tym wojowałem z miesiąc, co prawda nie założyłem takich łożysk jak ty, ale kilka sprzęgieł silnik-śruba wyplułem z drukarki, zamontowałem też sprzęgło od enkodera, takie dosyć precyzyjne, ale to też lipa, to nie eliminuje niedoskonałości śruby. Wystarczy, że śruba ma ze 2-3setki (0,02-0,03mm) nieprostoliniowości, i tyczy to zarysu gwintu, nie obrysu zewnętrznego śruby i stół będzie tańczył z takimi chybotliwymi prowadnicami. Żeby stół nie tańczył sztywność śruby musi być kilkunastokrotnie mniejsza niż sztywność prowadnic. Zamiast usztywniać do nieprzytomności prowadnice (prawie awykonalne przy plastikowej ramie) zastosowałem cieńszą śrubę. Ugięcie Prowadnicy i śruby jest odwrotnie proporcjonalne do 4-tej potęgi średnicy i przy śrubie 8x1, gdzie rdzeń ma z 6,5mm średnicy, sztywność prowadnicy 10mm jest (10/6,5)exp4 większa, czyli 5,6 raza większa, przy śrubie 5x2, gdzie rdzeń ma średnicę 3mm ta proporcja będzie wynosić 123 razy, czyli odchylenia od prostoliniowości będą się 123 razy mniej przenosić. To w dosyć dużym uproszczeniu, ale pokazuje w którą stronę warto iść.
Norbert, Berg
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: tomekr »

Szenszi pisze:Jak narazie zdjelem łożyska ale niestety nie ma poprawy. Zakupie coś do usztywnienia w markecie i zobaczymy. Mozecie napisać jakie macie ustawienia jerk i akceleracji? u mnie jak kiedyś ustawiłem funkcje zhopto silnik wył jak szalony i gubił kroki. Obecnie tego nie testowałem po Mianie akceleracja i jerka. Poruszyliscie też temat stołu. Powiedzcie mi czy macie problem z wypoziomowanie go? Ja mam kłopot z rogami od frontu i samym przodem. Wydaje mi się tez że mam efekt górki na środku stołu. Polega on na tym że tył nad pokretlami jest ok ale na środku mam górkę. Naprawdę ciężko mi go ustawić.
Jerk i akceleracja nijak się mają do poziomych prążków, tylko do tych pionowych wklęśnięć zaraz za krawędzią i zanikających. Przyśpieszenie na osi Z mam ok. 60mm/s2, dla osi X i Y ok. 1200mm/s2, prędkość na osi Z to 1000mm/min, na X i Y to 12000mm/min.
Jeśli chodzi o poziomowanie stołu to pewnie krzywa szyba, kilkanaście setek wystarczy, też się wygina przy podgrzewaniu. Ja u siebie stół mam izolowany cieplnie 8mm korka od spodu, wyrównuje to temperaturę stołu i zmniejsza zużycie prądu. Wysokość reguluje ustawiając dyszę dokładnie tam gdzie jest śruba regulacyjna, daję minimalny luz grubości papieru, na szkle prawie nigdy nie miałem idealnej wysokości w każdym miejscu, bo szyba nierówna.

padło połączenie internetowe
Awatar użytkownika
Szenszi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 33
Rejestracja: 10 lis 2021, 23:23
Drukarka: Vertex k8400
x 3

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Szenszi »

Zrobiłem rano wydruk i niestety tragedia. Zamawiam śrubę tr5x2. Zobaczymy.
Scianka
Scianka
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Berg »

1. nie ma sensu dawać śruby tr 5x2 na pewno nie w tej drukarce. Jest zbyt delikatna. Za to jak już, to można dać tr8x4, która lepiej centruje śrubę, bo jest dwuzwojowa.
2. zdejmij śrubę i doprowadź do porządku łożyska liniowe, tak by chodziły lekko, bez żadnych zacięć w pozycji wyświetlaczem do dołu. Jeśli któreś się zacina, to wymień.
3. wywal łożyska górne, dolne
4. zmierz dokładnie, czy mocowanie silnika jest pionowe w obu płaszczyznach
5. załóż sztywne, drukowane sprzęgło, to co polecają wszyscy
Awatar użytkownika
Szenszi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 33
Rejestracja: 10 lis 2021, 23:23
Drukarka: Vertex k8400
x 3

Re: Vertex k8400 fraknenstain. Potrzebna pomoc

Post autor: Szenszi »

Berg pisze:1. nie ma sensu dawać śruby tr 5x2 na pewno nie w tej drukarce. Jest zbyt delikatna. Za to jak już, to można dać tr8x4, która lepiej centruje śrubę, bo jest dwuzwojowa.
Ok a jak jest z dokładnością przy skoku 4?większy skok = mniejszy ruch silnika. Ja nie mam mikrokrokow będę w stanie osiągnąć dokładność 0.06 (wysokość warstwy) Kupiłem już tr5x2 Ale zawsze można zwrócić.
Co do łożysk wymieniłem już je dwa razy raz na misumi. Nie podobała mi się ich praca i zakupiłem następne 4.(tańszych łożysk). Ze wszystkich łożysk wybrałem 4 najlepsze i je założyłem. Śruba była wymieniona dwa razy. Jedynie zostaje nakrętka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”