Strona 1 z 1

Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 25 lut 2021, 20:03
autor: Zepco
Za małe szpule się przepłaca.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 25 lut 2021, 20:19
autor: morf
Niby tak ale ja lubię małe szpule. Często potrzebuje niewielka ilość danego materiału a dzięki małym ilościom jestem w stanie kupić kilka różnych sztuk.
Poza tym było już kilka filamentów gdzie byłem zadowolony ze kupiłem mała szpulkę. Mniej materiału poszło do kosza.
Ot dzisiaj kupiłem 2 małe szpule pomimo że cenowo się nie opłaca ale mam 2 kolory:)

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 25 lut 2021, 20:36
autor: Pjoter
Zgadzam się z przedmówca. Ja kupuje w małych ilościach jakieś bardziej udziwnione filamenty jak fosforescencyjne PLA, TPU 20D czy też tak jak teraz kupiłem szpule Sand Khaki Print-me jako beżowy kolor. Mogłem kupić kilo beżowego PLA od DD ale taka ilość poszła by u mnie na zmarnowanie (ten kolor zupełnie mi nie podchodzi). Więc musiałem podziękować szpuli 1kg i kupić mniejsza.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 25 lut 2021, 20:46
autor: tomekr
A ja mam takie może głupie pytanie, SILK to taki kolor PET, może PLA, czy Poliwęglan, czy to jakiś nowy plastik z wynalazków NASA. 5 stron wątku i nie mam pewności, qrde jakiś ciemniak jestem, znam cenę, a nie wiem czy moja drukarka to pociągnie.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 25 lut 2021, 22:03
autor: FlameRunner
viewtopic.php?f=42&t=6660
"SILK to mix PLA i PET-G."

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 26 lut 2021, 11:02
autor: marek91
Zepco pisze:Za małe szpule się przepłaca.
Tak :twisted:

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 26 lut 2021, 11:39
autor: cyfron
Tak przepłaca się, ale jak piszą przedmówcy, udziwnione filamenty których używa się raz na jakiś czas wolę przepłacić te 20% i mieć kilka w mniejszej ilości. W brew pozorom taniej kwotowo jest kupić szpulę 250g i zużyć ją całą niż 1kg i 3/4 szpuli wyrzucić lub położyć na półce na kolejny rok lub dłużej. Osobiście nie jestem pewien jak będzie się drukował taki otwarty filament po dwóch latach leżakowania.
Zobaczcie na ofertę F3D - szpule 250g całkiem dobrze im schodzą - przynajmniej te "egzotyczne".

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 26 lut 2021, 11:55
autor: marek91
Dlatego właśnie zaczniemy od TPU, PA12, glow in the dark.
Dalej zobaczymy.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 26 lut 2021, 12:02
autor: dziobu
cyfron pisze:Osobiście nie jestem pewien jak będzie się drukował taki otwarty filament po dwóch latach leżakowania.
Mam plastiki które leżakują więcej; otwarte, używane sporadycznie - a o kilku w ogóle zapomniałem :D
PLA, PLA/PHA, ABS, ASA (ApolloX), TPU.
Wszystkie są OK.

Obecnie najstarsze materiały jaki mam to kilka sztuk ColorFabb PLA/PHA. Rocznikowo mają 5 lat. Wciąż są OK.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 26 lut 2021, 13:14
autor: majek
dziobu pisze:To działa też w drugą stronę - jak masz czegoś mało to nie używasz: bo szkoda, bo nie ma czasu zamawiać, bo może przyda się w innym miejscu.
Mi bardzo pomógł 'filament manager' w Octoprincie. Jak wiem ile potrzebuję na wydruk, wiem ile mam na szpuli, to łatwiej jest tym zarządzać.
Przynajmniej nie mam już czegoś takiego, że dla czegoś większego biorę kolejną szpulkę w większą ilością materiału, bo na tej co mam założoną, to myślę że może mi nie starczyć.
Wręcz ostatnio udaje mi się 'wydoić' szpulki prawie do ostatniego grama.
Z małymi szpulkami też nie ma problemu, bo widać, że zostało np. 200g, a wydruk ma 10g i wtedy też mniejszy jest efekt chowania 'na później' :-)

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 26 lut 2021, 15:01
autor: cyfron
marek91 pisze:Dlatego właśnie zaczniemy od TPU, PA12, glow in the dark.
Dalej zobaczymy.
Wyjątkowo drogie filamenty pokusiłbym się o sprzedaż po 100g w wersji refill. Taka ilość przy odrobinie cierpliwości można nawet ręcznie nawinąć na starą szpulkę. Nie mam na myśli akurat TPU i PA12, tylko filamenty w cenie 250PLN+ za kg.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 26 lut 2021, 18:11
autor: Julian
cyfron pisze:
marek91 pisze:Dlatego właśnie zaczniemy od TPU, PA12, glow in the dark.
Dalej zobaczymy.
Wyjątkowo drogie filamenty pokusiłbym się o sprzedaż po 100g w wersji refill. Taka ilość przy odrobinie cierpliwości można nawet ręcznie nawinąć na starą szpulkę. Nie mam na myśli akurat TPU i PA12, tylko filamenty w cenie 250PLN+ za kg.
Przecież większość materiałów można znaleźć w zwojach 100 gram.
Pamiętaj, że materiał który kosztuje 250 zł za kg, w postaci zwoju będzie kosztował około 35-45 zł.
Kilka tygodni temu była tu burza, gdy "okazało się" , że nasz sklep oferuje TPU w cenie 25 zł za 100 gram.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 26 lut 2021, 22:00
autor: arkomania.pl
Kapitalizm i wolny rynek daje możliwość dowolnej wyceny sprzedawanego wyrobu.
Ja uważam, że jak coś jest za drogie, to tego nie komentuję. Opinie zostawiam sobie.
Albo kupuję, albo nie.
Pamiętam czasy jak (kilkanaście lat temu) płyty DVD zdrożały z 1.00 zł na 1.20 zł. Klient zwrócił uwagę, co tak drogo.
Obecnie między marketami, to samo piwo (czy groszek konserwowy tego samego producenta) cena waha się między 2.50zł - 3.20 zł.
I nikt nie idzie w małym Lewiatanie do kierowniczki sklepu, czemu tak drogo.
Albo bierze, albo nie.
Po prostu wolny rynek.
Dzisiaj była rozmowa w mojej firmie na temat ceny strzyżenia męskiego (ceny z przed końca roku).
Fryzjer męski (10zł na prowincji, do 20zł w mieście).
Ile to procent różnicy. Analogicznie pijąc do filamentu, powinien się wahać od 50zł do 100zł, za ten sam wyrób.
Ad. sprzedaży wysyłkowej. Czy sprzedajemy 100g, czy 1000g filamentu, to logistyka jest ta sama.
Ten sam czas poświęcony na pakowanie, na zamówienie kuriera, wypisanie dokumentów,
monitoring, czy przesyłka trafiła do klienta, ew. reklamacje. Czy lepiej sprzedać jedną mysz
za 10zł i wysłać, czy równoważny towar 10000 myszy w jednej paczce.

Jak ktoś prowadzi swoja działalność, to rozumie.


Wrócę do czasów swojej młodości.
Jak mi się dziewczyna spodobała, to nie było problemów z pieniędzmi na kino,
nawet jak kieszenie były puste. Człowiek potrafił się zapożyczyć.
Jak Ci się podoba Silk, czy Mat to go kupuj i myśl co z niego fajnego wydrukujesz.
Są ludzie na forum, którzy sprzedają. czy produkują filamenty. Zapewne bardziej się cieszą
z tego jak ich produkt daje zadowolenie, zaspokojenie ich potrzeb i czasami namiętności,
bo i tacy maniacy są w śród nas.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 26 lut 2021, 22:27
autor: 1kamil
arkomania.pl pisze:Wrócę do czasów swojej młodości.
Jak mi się dziewczyna spodobała, to nie było problemów z pieniędzmi na kino,
nawet jak kieszenie były puste. Człowiek potrafił się zapożyczyć.
Jak Ci się podoba Silk, czy Mat to go kupuj i myśl co z niego fajnego wydrukujesz.
Są ludzie na forum, którzy sprzedają. czy produkują filamenty. Zapewne bardziej się cieszą
z tego jak ich produkt daje zadowolenie, zaspokojenie ich potrzeb i czasami namiętności,
bo i tacy maniacy są w śród nas.
To kolego poleciałeś ;) Piątek się udzielił!

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 27 lut 2021, 02:04
autor: cyfron
Julian pisze: Pamiętaj, że materiał który kosztuje 250 zł za kg, w postaci zwoju będzie kosztował około 35-45 zł.
Kilka tygodni temu była tu burza, gdy "okazało się" , że nasz sklep oferuje TPU w cenie 25 zł za 100 gram.
Za rozsądną zwyżkę ceny dla małych szpul uważam 20%-25% a nie 70% - ale tak jak kolega powyżej stwierdził, jeżeli uważam że za drogo to nie kupuję i szukam taniej :D - chyba, że mnie ktoś zapyta co o tym sądzę ;)

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 03 mar 2021, 12:50
autor: McKee
Ale nie licz procentów tym przypadku.
To jest głównie praca (robocizna), którą trzeba wliczyć w cenę końcowego produktu. Przy małych szpulach marza typu ~10-15zł nie jest (moim zdaniem) niczym dziwnym (trzeba większą szpulkę podzielić / popakować na mniejsze paczuszki ... i znając realia sprzedawców tutejszych prawdopodobnie na 9 a nie 10 szt (jak wynikałoby z wagi), więc już na starcie są "w plecy").
Z jednej strony chcemy wysokiej jakości obsługi i darmwe próbki stają się standardem a z drugiej krytyka, że zwyżka ceny za wysoka.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 03 mar 2021, 18:51
autor: cyfron
Nie wiem, nie znam się na marketingu. Jako klient wiem natomiast, że inni mogą sprzedawać rolki 250g w cenie ok 10-20% wyższą od szpul 1kg - można?

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 03 mar 2021, 18:59
autor: Julian
cyfron pisze:Nie wiem, nie znam się na marketingu. Jako klient wiem natomiast, że inni mogą sprzedawać rolki 250g w cenie ok 10-20% wyższą od szpul 1kg - można?

Dyskusja powyżej dotyczy zwoji 100 gram.

Aczkolwiek np. Print me PLA. 28zł/250 gram - daje 112 kg za kg.
Szpula 1 kg kosztuje 69 zł. "Przepłacasz" więc o 62%.

F3D - PLA 23zł/200 gram - daje 115 zł za kg.
Szpula 1 kg kosztuje 85 zł. "Przepłacasz" mniej, ale nadal 35%.

EDIT. Cenę generuje praca. Przy szpuli 1 kg RAZ zdejmujesz z linii szpulę, RAZ obklejasz wkładasz pochłaniacz i pakujesz w woreczek, RAZ pakujesz w kartonik.
Przy szpulach 200/250 g musisz zrobić to 4/5 razy. I wykorzystać 4/5 razy więcej komponentów. O ile różnica w zakupie szpul pewnie jest, to kartoniki sa niemalże w tej samej cenie. Worki również w podobnej.

Zwoje 100 gram zaś, głównie robią sprzedawcy. Jak napisał kolega wyżej, ze szpuli 1 kg, wyjdzie 9 sztuk nie 10. Do tego 9 x pochłaniacz (powiedzmy 8 bo jeden był w szpuli :P), 9x worek do zgrzania, 9 x robocizna (ściągnięcie ze szpuli, zapięcie trytytką, obklejenie, zgrzanie). Znowu najdroższym czynnikiem jest robocizna, worki i strata 100 gram materiału (nigdy nie obetniesz na równo co do grama).

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 03 mar 2021, 22:29
autor: cyfron
Nie pisałem o tanim PLA. Przykładowo F3D TPU 200g 28PLN co daje 140PLN/kg, szpula 1kg 130PLN - różnica mniej niż 10%, F3D ABS FX 200g 25PLN co daje 125PLN/kg, szpula 1kg 99PLN - różnica 25%. Im droższy filament, tym różnica procentowa powinna być niższa. Filament, który kosztuje 60 czy 80PLN za kg mogę sobie kupić duża szpulę ale filamenty za 150PLN czy 200PLN za kg, który będę zużywał 100g na rok już nie jestem taki chętny.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 03 mar 2021, 22:41
autor: cyfron
Tak na marginesie to 100PLN/kg silk'a to niezła cena.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 03 mar 2021, 23:23
autor: morf
Eee czy to nadal dyskusja o pla silk od DD?
Niezły offtop:)

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 10:15
autor: marek91
Nie chcę nikogo martwić, ale ceny idą cały czas w górę.
Tylko w tym roku zdrożało już:
-granulat ABS i ASA
-granulat PET-G
-szpule będą droższe od 1 kwietnia
-czynsz
-śmieci

Lada moment odbije się to na cenach filamentu.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 10:33
autor: Artu
Takie realia PiS "państwie"... :evil: Z czegoś muszą wypłacić obiecane, i obiecywane "plusy" :evil:

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 10:46
autor: FlameRunner
Gdy rząd zwiększa pensje, prywaciarze od razu podnoszą ceny... Przykre... :(((

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 10:53
autor: @GUTEK@
A to honcfoty :D

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 11:38
autor: cyfron
marek91 pisze: -szpule będą droższe od 1 kwietnia
To może wersja refill??? - jeżeli będzie nawet odrobinę tańsza, chętnie wybiorę taką. Od Fiber kupuję tylko takie.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 11:41
autor: Pjoter
I to zagraniczni pryfaciasze dla mnie debil design nie bszmi po polskiemu.

Edit: zapomniałbym o argumencie z dupy - "mam jednego znajomego co ma firmę i on cen nie podnosi"

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 12:13
autor: marek91
A pamiętajcie że to co napisałem to dotyczy tylko roku 2021...
Nie wspominam o 2020...

Z wieloma materiałami jest problem przez covida, a rząd swoimi działaniami jeszcze "polepsza" sytuację.
W zeszłym roku najbardziej podrożało PLA i cały czas jest to towar deficytowy.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 12:20
autor: Abys
A to oni nie dali 500 plus? :rotfl:

Też jestem za refillem, czy ten temat był rozpatrywany?

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 12:27
autor: marek91
Temat był walcowany wielokrotnie, nie opłaca się z punktu widzenia klienta końcowego.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 12:31
autor: dale
marek91 pisze: Lada moment odbije się to na cenach filamentu.
Dla wydruku hobbystycznego nie będzie to miało większego znaczenia, dla usług i działalności gospodarczej już bardziej. Osobiście bardziej niż podwyżka o kilka pln jednej szpuli, martwi mnie że nie ma - w praktyce, bo w teorii może i są - widocznych mechanizmów preferencyjnych dla produktów powstałych w wyniku recyklingu. Na przykład, produkujesz filament z recyklingu, przerabiasz faktycznie odpad, masz na tyle niskie daniny że możesz być konkurencyjny na rynku - zauważalnie konkurencyjny.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 12:31
autor: Julian
marek91 pisze:Temat był walcowany wielokrotnie, nie opłaca się z punktu widzenia klienta końcowego.

To raz. Dwa, to kwestia pełnej logistyki która się w związku z tym pojawia. Nowy sposób przechowywania, nowe opakowania zbiorcze itp itd

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 12:39
autor: 1kamil
Ja bym preferował szpule, które nie są plastikiem (papier?) z którym nie bardzo jest co potem zrobić :)

Marek, może akceptujecie recykling szpuli? :P

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 12:47
autor: FlameRunner
dale pisze:martwi mnie że nie ma - w praktyce, bo w teorii może i są - widocznych mechanizmów preferencyjnych dla produktów powstałych w wyniku recyklingu. Na przykład, produkujesz filament z recyklingu, przerabiasz faktycznie odpad, masz na tyle niskie daniny że możesz być konkurencyjny na rynku - zauważalnie konkurencyjny.
W praktyce chcesz srogiej kary dla tych, którzy produkują z nowego granulatu wysokiej jakości, powtarzalny filament.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 12:52
autor: marek91
1kamil pisze:Ja bym preferował szpule, które nie są plastikiem (papier?) z którym nie bardzo jest co potem zrobić :)

Marek, może akceptujecie recykling szpuli? :P

Kartonowe szpule się nie sprawdzają, kilka lat temu ktoś tak produkował i z tego co pamiętam, tylko syf z tego był, karton się wykruszał. Nie sprawdziło się.

Czy akceptujemy zwroty pustych szpul - tak.
Jeśli chcesz się ich pozbyć to możesz je odesłać na nasz adres firmowy.
Jednak muszą się one nadawać do użycia przy minimalnym nakładzie pracy.
Skupu nie prowadzimy - też było już wałkowane 100 razy - sens miałoby to jedynie w przypadku dostaw po kilka tysięcy szpulek i to takich przygotowanych do produkcji.
Wszystko to co dostajemy od klientów musi przejść dłuższy proces, zdzieranie naklejek, mycie, suszenie.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 13:27
autor: aaannnd
no co wy, nie wprowadzili jeszcze ustawy nakazującej producentom postawienia w marketach automatów skupujących puste szpule? :D jakiś zacofany ten nasz żond

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 13:51
autor: cyfron
marek91 pisze: Kartonowe szpule się nie sprawdzają, kilka lat temu ktoś tak produkował i z tego co pamiętam, tylko syf z tego był, karton się wykruszał. Nie sprawdziło się.
Nadal sprzedaje: ABC Filament - kupiłem na próbę pierwszą szpulę.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 14:06
autor: Kopytko
Julian pisze: EDIT. Cenę generuje praca. Przy szpuli 1 kg RAZ zdejmujesz z linii szpulę, RAZ obklejasz wkładasz pochłaniacz i pakujesz w woreczek, RAZ pakujesz w kartonik.
Przy szpulach 200/250 g musisz zrobić to 4/5 razy. I wykorzystać 4/5 razy więcej komponentów. O ile różnica w zakupie szpul pewnie jest, to kartoniki sa niemalże w tej samej cenie. Worki również w podobnej.
Szkoda ze jak są szpule 3kg to nie działa to w drugą strone:P

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 14:06
autor: dale
FlameRunner pisze:
dale pisze:martwi mnie że nie ma - w praktyce, bo w teorii może i są - widocznych mechanizmów preferencyjnych dla produktów powstałych w wyniku recyklingu. Na przykład, produkujesz filament z recyklingu, przerabiasz faktycznie odpad, masz na tyle niskie daniny że możesz być konkurencyjny na rynku - zauważalnie konkurencyjny.
W praktyce chcesz srogiej kary dla tych, którzy produkują z nowego granulatu wysokiej jakości, powtarzalny filament.
Manipulujesz słowa i grasz na emocjach - nie myślałeś o karierze w polityce? Albo nie zrozumiałeś - w takim razie wyjaśniam.

Wysokiej jakości i powtarzalny produkt może powstać również w recyklingu. A na pewno w jakości wystarczającej do sprawnego druku na poziomie hobbystycznym - czyli bez certyfikatów i innych "kwitów" potrzebnych do zastosowań specjalistycznych.

Wysokiej kary? Dla mnie jest to bardziej promocja zaradności i ochrony środowiska.

Ile procent naszych nieudanych wyrobów czy odpadów wraca do recyklingu? Ja np. swoje oddaje razem z zakrętkami - w oddzielnej reklamówce.

Swego czasu, w branży wtryskarek czy wytłaczarek było bardzo powszechne użycie do produkcji tzw. odpadu i nie wpływało to na jakość.
Łatwiej producentowi jest kupić nowe i wszelkie koszty związane z recyklingiem "wpuścić w koszty" - ale zwróć uwagę że takie działanie jest ze szkodą dla środowiska, bo szaremu drukarzowi który zużywa kilka rolek na rok, nie będzie się opłacało utylizować odpadów - nie będzie miał motywacji - jeśli nie widzi problemów z zaśmiecaniem środowiska.
Piszecie o szpulach - ale zgodnie z ustawą o ochronie przyrody (edycja - w 2013 r. pojawiła się ustawa o gospodarce opakowaniami - już po tym jak zakończyłem edukację - więc nie obstaję czy prawidłowo wskazałem akt prawny), producent/sprzedawca ma obowiązek przyjąć opakowanie - oczywiście dostarczone na nasz koszt i nieodpłatnie.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 14:56
autor: marek91
Kopytko pisze:
Szkoda ze jak są szpule 3kg to nie działa to w drugą strone:P
Jak to nie? Przecież są tańsze niż 1kg.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 15:00
autor: morf
Do tego szambowątku dorzuce odnosnie szpul ze prusament ma wstawke kartonową w szpuli a scianki sa jak plaster miodu.
Niby mały krok ale zawsze coś.
chrome_siZEVEGtjP.png
fot. Prusablog.com
A proto-plasta maja kartonowe od 2018
chrome_lcPPX31YYw.png
Mysle kwestia ceny i checi. Plastykowe zapewne wychodza najtaniej.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 15:06
autor: cyfron
marek91 pisze:Temat był walcowany wielokrotnie, nie opłaca się z punktu widzenia klienta końcowego.
Dziwne? Jednemu się nie opłaca a drugi może sprzedawać Refille taniej od filamentu na szpuli (patrz Fiberlogy)???
Oczywiście nie znam się na procesie produkcyjnym ani ma marketingowi, jedynie jako zwykłemu klientowi końcowemu nie przyświeca mi żadna ideologia, przywiązanie do marki czy lokalny patriotyzm a wyboru dokonuję na podstawie najlepszego stosunku cena/jakość.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 15:12
autor: marek91
Jeśli ktoś produkuje coś takiego, to jest to zwykła "zapchajdziura" na linii produkcyjnej, tak jak kiedyś u nas ekofilament. Na nasz materiał czeka się w kolejce, pracujemy 24/5 - 24/7 na sześciu liniach.
Szpulka to koszt chyba 1 EUR, co za to masz? Więcej jebaniny, trytytki, zdejmowanie materiału z rozkładanej szpuli i pewnie inne kwestie o których nie wiem.
Wyjściowo może 50gr różnicy na 1kg? Warto?

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 15:22
autor: Julian
marek91 pisze: Wyjściowo może 50gr różnicy na 1kg? Warto?

Dodaj jeszcze pieniążki na dostosowanie uchwytu na linii produkcyjnej do refili :D .

Na szczęście rynek jest wolny i nie każdy musi wszystko produkować, a ten kto chce korzystać z drewnianych, kartonowych, gumowych szpul to takie znajdzie na rynki.

ps.

Kiedyś mieliśmy w ofercie szpule kartonowo-gównolitowe. Połowa dojeżdzała połamana do odbiorców :D

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 15:43
autor: Kopytko
marek91 pisze:
Kopytko pisze:
Szkoda ze jak są szpule 3kg to nie działa to w drugą strone:P
Jak to nie? Przecież są tańsze niż 1kg.
To ekstra, niestety mało w sprzedazy:) Przyjade sam:P :P:P:P:P

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 16:00
autor: Berg
o gufnobóża. ale fajnie.
Nie ważne czy kartonowa, czy plastikowa, ważne czy materiał nadaje się do recyklingu i czy faktycznie tam trafia nawet jak się nadaje.
Te kartonowe szpule wyglądają jak sklejone czymś. Znam je tylko ze zdjęcia, może się mylę. Jednak jeśli tak jest, to nie nadają się do recyclingu.
Pełno Kochani stereotypów błędnych wkoło. Na przykład większość ludzi, jak ich zapytać jaki środek transportu jest bardziej eko. Prywatne auto, czy taksówka, dpowiada, że taksówka.
Mam wrażenie, że ostatnio Chinczycy zaczęli to lepiej rozumieć. Widzę że zdążają się przesyłki zapakowane 100% w tworzywo sztuczne albo 100% papier.
Znikają koperty bąbelkowe, które nadają się jedynie do "zmieszanego"

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 16:21
autor: Berg
O! Wszczepić każdemu taki implant, który liczy wyprodukowane CO2, czy zużyte zasoby Ziemii .

Masz miesięcznie np 1000 kredytów:
- szpula plastikowa 20 kredytów.
- powyżej 15'C w mieszkaniu w zimie - 10 kredytów dziennie za każde +1'C.
- lot do Egiptu 3000 ( trzeba na czymś zaoszczędzić przez resztę roku)
- 200g wołowiny 200 kredytów

Zdecydowanie uciążliwość dla środowiska powinna być rozpatrywana z punktu widzenia końcowego odbiorcy a nie producenta.

Teraz mamy absurdy polegające na tym, że jeden sobie kupuje odrzutowiec spełniający normę EuroCośTam albo elektryczna Tesle a inny nie może kupić elektrycznego odkurzacza 1500W. Zachowanie pierwszego jest eko a drugiego nie.

Końcowy odbiorca bardzo szybko by wymusili na producentach "ekologiczność" gdyby faktycznie się tym przejmowali.

Uważam, że każdy, kto się czepia plastikowych szpul a je mięso albo siedzi teraz w domu, w temp pow 17'C , to jest skrajnym hipokrytą.

PS: wątek i tak będzie wycięty, to sobie pozwoliłem.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 16:37
autor: dziobu
cyfron pisze:Dziwne? Jednemu się nie opłaca a drugi może sprzedawać Refille taniej od filamentu na szpuli (patrz Fiberlogy)???
No teraz wypada znaleźć odpowiedź na pytanie czy to refill jest tańszą wersją filamentu, czy też wersja na szpuli została podrożona żeby uzasadnić różnorodność oferty ;)

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 17:24
autor: morf
Berg pisze:O! Wszczepić każdemu taki implant, który liczy wyprodukowane CO2, czy zużyte zasoby Ziemii .

Masz miesięcznie np 1000 kredytów:
- szpula plastikowa 20 kredytów.
- powyżej 15'C w mieszkaniu w zimie - 10 kredytów dziennie za każde +1'C.
- lot do Egiptu 3000 ( trzeba na czymś zaoszczędzić przez resztę roku)
- 200g wołowiny 200 kredytów

Zdecydowanie uciążliwość dla środowiska powinna być rozpatrywana z punktu widzenia końcowego odbiorcy a nie producenta.

Teraz mamy absurdy polegające na tym, że jeden sobie kupuje odrzutowiec spełniający normę EuroCośTam albo elektryczna Tesle a inny nie może kupić elektrycznego odkurzacza 1500W. Zachowanie pierwszego jest eko a drugiego nie.

Końcowy odbiorca bardzo szybko by wymusili na producentach "ekologiczność" gdyby faktycznie się tym przejmowali.

Uważam, że każdy, kto się czepia plastikowych szpul a je mięso albo siedzi teraz w domu, w temp pow 17'C , to jest skrajnym hipokrytą.

PS: wątek i tak będzie wycięty, to sobie pozwoliłem.
Wiadomo ekobiznes :)

Tak samo trzeba by doliczyć te kontenerowce pyr pyr pyr co sobie płyną z Chin ale tych dieselkow nie obejmują normy i filtry:)

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 17:30
autor: dale
"Refile" dobre są przy kilku gramach - reklamówkach, w pozostałych wypadkach więcej zabawy z przewijaniem - niech się jeszcze zagnie albo przeplecie. Poza tym, niektórych filamentów wolał bym nie przewijać - np drewnianych - kruche są.

Re: SILK - już dostępny w sprzedaży.

: 04 mar 2021, 18:52
autor: artusiek
Siedzę przy gorącej - ok 90st C - kawie , w temp ponad 17 st i czytam na prądożernym komputerze te "przesilenie wiosenne" o eko-dramie . Tak jestem hipoptamem .., nie hipokortą ... czy czymś tam :wtf: .
Ale w 100% zgadzam się Bergiem :piwo: . Wokoło jest pełno bzdur wciskanych "suwerenowi" i to nie tylko na planecie "Warka" , które nie mają nic wspólnego z ekologią , dbaniem o środowisko i itd. Te wciskane brednie służą tylko temu "by-ktoś-zarobił-na-tym-więcej" i miał nowy 1500W odkurzacz na eko-lieterjonowe bakterie. I nawet ta burza w szklance z plastiku - choć słuszna ! - nic nie zmieni.
Z mojego prywatnego zdania o szpulo-filamentach - jak jakaś się sprawdziła i byłem z niej zadowolony to ja kupowałem. I mam nadzieję , że tak zostanie .... chyba , że wszechmogący FISKUS zdecyduje za nas inaczej :"": .

P.S. wątek jako dzienie nie na temat SILK :good:

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 09:06
autor: cyfron
dziobu pisze:
cyfron pisze:Dziwne? Jednemu się nie opłaca a drugi może sprzedawać Refille taniej od filamentu na szpuli (patrz Fiberlogy)???
No teraz wypada znaleźć odpowiedź na pytanie czy to refill jest tańszą wersją filamentu, czy też wersja na szpuli została podrożona żeby uzasadnić różnorodność oferty ;)
Nie wiem i mnie to mało obchodzi, bo kupuję refile PETG 0.85kg w cenie 50-55PLN.
dale pisze:"Refile" dobre są przy kilku gramach - reklamówkach, w pozostałych wypadkach więcej zabawy z przewijaniem - niech się jeszcze zagnie albo przeplecie. Poza tym, niektórych filamentów wolał bym nie przewijać - np drewnianych - kruche są.
Nie przewijasz, tylko zakładasz na szpulę wielokrotnego użytku.
marek91 pisze:Jeśli ktoś produkuje coś takiego, to jest to zwykła "zapchajdziura" na linii produkcyjnej, tak jak kiedyś u nas ekofilament. Na nasz materiał czeka się w kolejce, pracujemy 24/5 - 24/7 na sześciu liniach.
Szpulka to koszt chyba 1 EUR, co za to masz? Więcej jebaniny, trytytki, zdejmowanie materiału z rozkładanej szpuli i pewnie inne kwestie o których nie wiem.
Jak wspomniałem nie mam pojęcia jak wygląda cały proces produkcji i dystrybucji ale rozumiem że jeżeli producent nie będzie zmuszony, czy to przepisami prawnymi czy też ekonomią to oczywistym jest, że nie będzie sobie utrudniał życia i skoro może porównywanie zarobić mniejszym wysiłkiem, to nie będzie sobie komplikował życia.
marek91 pisze:Wyjściowo może 50gr różnicy na 1kg? Warto?
Dla mnie warto ze względów ideologicznych ale w takim razie po co taki argument?
marek91 pisze:Nie chcę nikogo martwić, ale ceny idą cały czas w górę.
Tylko w tym roku zdrożało już:
-szpule będą droższe od 1 kwietnia
Na szczęście mamy wolny rynek i każdy produkuje/sprzedaje oraz kupuje to na co ma ochotę.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 09:13
autor: marek91
cyfron pisze:Na szczęście mamy wolny rynek i każdy produkuje/sprzedaje oraz kupuje to na co ma ochotę.
W punkt :thumbup:

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 09:19
autor: tapy
W końcu ten wątek otrzymał poprawny tytuł, więc zapytam ekologów walczących z plastikiem opakowania plastikowego filamentu, czy psie gówienko na trawniku jest bardziej szkodliwe będąc naturalnym nawozem, od przykładnego właściciela psa, który sprząta po pupilu pakując to w foliówkę, która zapewne udusi jakiegoś żółwia w oceanie ;)
Jak chcemy być eko, to zamiast druku 3d, bawmy się w rzeźbę w drewnie. Tyle w temacie.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 09:36
autor: obrms
tapy pisze:więc zapytam ekologów walczących z plastikiem opakowania plastikowego filamentu, czy psie gówienko na trawniku jest bardziej szkodliwe będąc naturalnym nawozem, od przykładnego właściciela psa, który sprząta po pupilu pakując to w foliówkę, która zapewne udusi jakiegoś żółwia w oceanie ;)
Ostatnio będąc na tankszteli pewnego wiodącego koncernu, w ofercie sklepu widziałem uber-eko-bidegradowalne sztućce jednorazowe wykonane ze sprasowanego mchu i paproci. Wszystko fajnie, tylko że były zapakowane w plastikową torebkę :D Taka to jest ekohipokryzja.

Mówienie o ekologii w kontekście przetapiania plastiku w większości przypadków na durnostojki brzmi z lekka mówiąc niepoważnie :D

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 09:41
autor: cyfron
tapy pisze:czy psie gówienko na trawniku jest bardziej szkodliwe będąc naturalnym nawozem, od przykładnego właściciela psa, który sprząta po pupilu pakując to w foliówkę, która zapewne udusi jakiegoś żółwia w oceanie ;)

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=lwZq10GPByo
a tak na poważnie, to jestem zdania, że każdy właściciel psa nie powinien być zmuszany do sprzątania po swoim pupilu, tylko płacić za sprzątanie po nim przez odpowiednie służby, tak jak płacimy za wywóz nieczystości.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=CRHhIGmRoq0
więc przykład słaby.

Tak jestem hipokrytą :mrgreen:

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 09:44
autor: Jarewa
Żeby być eko to to już lepiej z gliny drukowac :D

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 09:48
autor: Artu
cyfron pisze:a tak na poważnie, to jestem zdania, że każdy właściciel psa nie powinien być zmuszany do sprzątania po swoim pupilu, tylko płacić za sprzątanie po nim przez odpowiednie służby, tak jak płacimy za wywóz nieczystości.
Każde miasto powinno mieć takie wyposażenie:


źródło: http://www.youtube.com/watch?v=-4UHvOiB4KY

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 09:53
autor: tapy
Odchodzimy od clue problemu, nie ważne kto to robi i w jakimi metodami, każde działanie i zastosowane urządzenie jest energochłonne, produkuje odpady. Tu powiedzmy sobie prawdę, ekologia nie jest miła dla oka, przyjemna w zapachu.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 10:04
autor: carving85
tapy pisze:Tu powiedzmy sobie prawdę, ekologia nie jest miła dla oka, przyjemna w zapachu.
Ekologia może być w stu różnych odmianach. Jedna nie będzie miła dla oka, druga będzie wymagać od nas więcej kasy, kolejna jeszcze innych wyrzeczeń a inna po prostu zmiany przyzwyczajeń i nic więcej.
Ważne żeby wybrać coś dla siebie i tyle.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 10:05
autor: cyfron
Przyrząd który pokazałem jedyną energię jaką pochłania, to ludzka :) Zostawienie dużej liczby psich kup na trawniku nie jest eko ani trochę i stwarza zagrożenie epidemiologiczne.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 10:07
autor: 1kamil
tapy pisze:W końcu ten wątek otrzymał poprawny tytuł, więc zapytam ekologów walczących z plastikiem opakowania plastikowego filamentu, czy psie gówienko na trawniku jest bardziej szkodliwe będąc naturalnym nawozem, od przykładnego właściciela psa, który sprząta po pupilu pakując to w foliówkę, która zapewne udusi jakiegoś żółwia w oceanie ;)
Jak chcemy być eko, to zamiast druku 3d, bawmy się w rzeźbę w drewnie. Tyle w temacie.
Nie, nie jest. Trzeba zacząć od swojego podwórka a nie od psiego gówna. To jest odwracanie wszystkiego do góry nogami i pokazywanie na innych palcami.

Przytoczony przykład szpuli. Zazwyczaj kupujemy szpule 1kg, gdzie szpula oraz torebka ważą 250g. Jest to 1/5 całej wagi. Jeśli masz 100% skuteczność wykorzystania plastiku to nadal generujesz 250g odpadów. Tu nawet nie chodzi o to czy to jest plastik, papier, czy refill. Ideą jest `reuse`, `reduce` i `recycle`. Jeśli małym wysiłkiem możemy zrobić `reuse` (chociażby super informacja od Marka, że można to odesłać) to nie znaczy, że to nie ma sensu, i nie powinniśmy tego robić, bo inni pakują psią kupę w folię... Ma to sens, bo to oznacza, że te 250g otrzymuje drugie lub trzecie życie. Wtedy ten kto ostatecznie to wyrzuci to będzie 250g, zamiast 500g lub 1kg szpul. Wszystkiego nie zmienisz w jednej chwili, ale każdy może dołożyć swoją cegiełkę.

Druga kwestia, początkowo wiele prób zagospodarowania odpadów jest nieopłacalna, lub nieefektywna energetycznie, albo wręcz szkodliwa. Ale to w pewnym stopniu wymusza innowację, jeśli będzie taka potrzeba to znajdziemy metody aby usprawnić to. Jedną jest zmiana przyzwyczajeń (najtrudniejsze do osiągnięcia, bo my jako ludzie lubimy być wygodni). Wymuszenia innowacji są różne. Kolejną metodą jest dodanie podatków które trochę zrównują koszt rzeczywisty produktu w całym cyklu jego życia. Inna sprawa jest czy to jest skuteczne aby wymusić innowację. Nie robiąc nic, nic się nie zmienia.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 10:14
autor: tapy
Powiedz to koncernom Coca-Cola i PEPSI, to oni generują najwięcej plastikowych odpadów, to czy ty wykorzystasz jedną szpulę do własnych celów, lub ją wrzucisz do pojemnika na plastik(sic!) nie ma kompletnie wpływu na obecny stan... wiem, należy zacząć od siebie, ale to co tu piszemy, to podważa fakt istnienia sortowania odpadów. No chyba, że gryzie was sumienie i wrzucacie puste szpule do pojemników na ogólne odpady. ;)

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 10:22
autor: mcxmcx
Akurat butelki pet czy plastyku od mleka są prawie w 90% recyklingiwane.

Większym problemem są te owijki z cienkiej folii bo je trzeba zerwać ręcznie przed recyklingiem.

Zresztą, cokolwiek jest zrecyklingowane do granulatu LUB DO CIEPLA jest lepsze niż pozostawienie tego na przyszłość.

Ps. Ci do psich kup, tak, są zagrożeniem epidemiologicznym i nie są nawozem.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 10:31
autor: dale
tapy pisze:Powiedz to koncernom Coca-Cola i PEPSI, to oni generują najwięcej plastikowych odpadów, to czy ty wykorzystasz jedną szpulę do własnych celów, lub ją wrzucisz do pojemnika na plastik(sic!) nie ma kompletnie wpływu na obecny stan... wiem, należy zacząć od siebie, ale to co tu piszemy, to podważa fakt istnienia sortowania odpadów. No chyba, że gryzie was sumienie i wrzucacie puste szpule do pojemników na ogólne odpady. ;)
Zacznijmy od siebie. Nie da się całkowicie wyeliminować zanieczyszczeń powstałych poprzez fakt naszego istnienia. Ale każda redukcja to plus. Wartość dodana. Każdy drobiazg jednostkowo jest niezauważalny, ale w skali całego społeczeństwa jest już ważnym czynnikiem. Osobiście jestem zbyt wygodny by być dobrym "eko", ale segregację robię choćby dla poprawy własnego samopoczucia, tak samo utylizacja platiku domowego.

Ekooszołomy - z poczuciem misji, często więcej szkodzą niż przynoszą pożytku dla środowiska.

Swoją drogą, ciekawy kontekst - recykling i redukcja plastiku jest określana mianem gównoburzy - czyżby świadczyło to o dojrzałości społecznej?

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 10:35
autor: 1kamil
tapy pisze:Powiedz to koncernom Coca-Cola i PEPSI
Ja głosuję swoim portfelem. Nie kupuję. A ty? :)

Im więcej osób będzie świadomych problemu, i zagłosuje swoim portfelem wtedy się to zmieni.

Zgadzam się z dale: dokładnie nie popadajmy w skrajności... Nie o to tu chodzi.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 10:44
autor: tapy
dale pisze:Swoją drogą, ciekawy kontekst - recykling i redukcja plastiku jest określana mianem gównoburzy - czyżby świadczyło to o dojrzałości społecznej?
Świadczy o tym, że forum użytkowników i twórców plastikowych przedmiotów jest przeciwnikiem używania plastiku, to taka drobna sprzeczność. ;)
Najciekawszy wniosek wynika z komentarzy, tu nikt nie wierzy w segregację odpadów! :shock:
1kamil pisze:Ja głosuję swoim portfelem. Nie kupuję. A ty?

Segreguję. :)

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 10:52
autor: cyfron
tapy pisze: Świadczy o tym, że forum użytkowników i twórców plastikowych przedmiotów jest przeciwnikiem używania plastiku, to taka drobna sprzeczność. ;)
Zamieszkaj w Indiach, tam bycie nie-eko jest na porządku dziennym :)

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 10:57
autor: tapy
Po co emigrować, nasze europejskie śmieci przeważnie płoną na wysypiskach lub zasilają wybrzeża afrykańskie. To, że tego nie widzimy w naszych rzekach, to nie efekt naszej "czystości ekologicznej", bo jako społeczeństwo produkujemy więcej śmieci niż wspomniane Indie, kontynent Afrykański...

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 11:11
autor: sagittario
tapy pisze:Segreguję. :)
Rasista ;)

Swoją drogą to nie problemem użytkownika jest to w jaki sposób firma dostarcza swój produkt. Zwalanie winy na konsumentów jest po prostu dobrą taktyką producentów. Bo wspomniana Cola nie zrobi nic dla ekologii bo dla niej wygodny użytkownik (taki co chociażby szklanej butelki nie chce nosić) to pieniądze...

O ekologicznych rozwiązaniach można by księgi pisać ale co z tego skoro nie opłaca się to producentom, a użytkownik i tak jest karany za bycie eko bo przecież za segregowane śmieci też trzeba płacić.

I, serio, dajcie spokój z tymi szpulami. W ogólnej produkcji plastiku wszelakiej maści na świecie to użytkownicy domowi drukarek 3D są w dużej mniejszości :D

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 12:33
autor: panWiadr0
Ja tam szpule w... do rzeki bo mam blisko :unknown:

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 13:52
autor: morf
ze smieciamy do lasu najlepiej xD

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 16:12
autor: Jarewa
panWiadr0 pisze:Ja tam szpule w... do rzeki bo mam blisko :unknown:
Myślałem że śmieci sortujesz na te co się pali w nocy i na te co pali się w dzień...

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 16:31
autor: Julian
sagittario pisze:
Swoją drogą to nie problemem użytkownika jest to w jaki sposób firma dostarcza swój produkt. Zwalanie winy na konsumentów jest po prostu dobrą taktyką producentów. Bo wspomniana Cola nie zrobi nic dla ekologii bo dla niej wygodny użytkownik (taki co chociażby szklanej butelki nie chce nosić) to pieniądze...

O ekologicznych rozwiązaniach można by księgi pisać ale co z tego skoro nie opłaca się to producentom, a użytkownik i tak jest karany za bycie eko bo przecież za segregowane śmieci też trzeba płacić.
Nie, że coś, ale Coca Cola jako pierwsza ma zamiar wprowadzić butelki papierowe produkowane z recyklingu.
Ponoć przed końcem 2023 mają pojawiać się w sprzedaży w Europie.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 18:02
autor: Artu
Julian pisze:Nie, że coś, ale Coca Cola jako pierwsza ma zamiar wprowadzić butelki papierowe produkowane z recyklingu.
Ponoć przed końcem 2023 mają pojawiać się w sprzedaży w Europie.
Pytanie jaki "ślad węglowy" pozostawi ta "ekologiczna" butelka :P
Czy proces technologiczny jej produkcji nie "zabije" tej ekologii.
Ostatnio producenci "ekologicznych" elektryków, bronią się, że zużyte akumulatory trakcyjne, można wykorzystywać jako banki energii na przykład dla instalacji fotowoltaicznych... :rotfl:

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 20:25
autor: aaannnd
Gdzieś widziałem wino w papierowych butelkach, znaczy w środku i tak jest worek foliowy. Równie dobrze mogliby cole w kartonach sprzedawać.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 20:29
autor: Mati
Można wyprodukować również solidne butelki z tworzywa, które będzie można wykorzystywać wielokrotnie jak szklane i nie będą miały ich wad (waga, łatwość potłuczenia). U naszych zachodnich sąsiadów całkiem dobrze się to sprawdza.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 05 mar 2021, 21:49
autor: morf
A propos butelek pet o recyklingu.
Dalszą znajoma ostatnio prosiła mnie że jakbym miał jakieś butelki pet to żeby nie wyrzucać bo ona zbiera dla swojej znajomej i żeby jej przynieść na targ/bazar przy okazji.
No dobra nie lubię gromadzić takich rzeczy w domu bo akurat zużycie mam duże ale okej ...
Poszedłem zaniosłem i co widzę że ta "docelowa" kobieta sprzedaje mleko w tych butelkach.
Ja się pytam czy ona to myje/dezenfekuje bo przecież ludzie normalnie piją "z gwinta" a przynajmniej ja tak robię. Na co zobaczyłem tylko szeroko uśmiech i duże oczy tej prostej kobieciny. Chyba za bardzo wczuła się wklimat szklaneczki na "łańcuszku" do wody tzw gruzliczanki za poprzedniego ustroju.
Jak to pisze młodzież "kurtyna".
Także ten tego :) pandemię mamy nie ? :)

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 09:31
autor: Artu
morf pisze:Także ten tego :) pandemię mamy nie ? :)
Srandemię, a nie pandemię :lol: Sprawdź sobie w danych GUS, ile osób umierało przed "pandemią", a ile umiera obecnie. Zapewniam, że się zdziwisz :P Niemiej butelki powinny być dokładnie myte, przed kolejnym użytkowaniem :shock:

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 11:11
autor: konradsdev1
Artu pisze:Srandemię, a nie pandemię Sprawdź sobie w danych GUS, ile osób umierało przed "pandemią", a ile umiera obecnie. Zapewniam, że się zdziwisz
Według danych GUS w 2020 umierało dużo więcej osób niż w poprzednich latach - to raczej nie wygląda na błąd statystyczny.
pop-wykres-zmarli-11_20.jpg
pop-2-wykres-zmarli-18_20.jpg

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 11:15
autor: mcxmcx
Pandemia, srandemia, licząc excess jako ofiary Covid to będzie tego 50k trupów na rok.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 11:38
autor: Pjoter
Jak gownowatek to gownowatek

Czemu niektórzy nie wierzą w pandemie? WHO jasno mówi że jest źle, trzeba nosić maseczki itp. Rozumiem ludzi którzy nie szczepią się i nie wierzą w pandemie - odrzucają cała wiedzę i fakty przedstawiane orzez WHO. Ale są ludzie którzy się szczepią (na ospę itp, nie na covid koniecznie) a i tak mówią że pandemie nie ma. To jak, jak to sobie tłumacza? Na jakiej podstawie stwierdzają w które rzeczy mówione przez WHO wierzą a które nie? Ludzie umierają na covid a inni ciągle swoje "eeeee kurwa kaganiec na mordę, grupie lemingi". No kierwa, o gaciach też tak gadacie ze wam ograniczają dostęp tlenu do dupy? Kuźwa jestem zaszczepiony na covid a, nosze grzecznie maseczkę a mam 27 lat tylko, mi covid nie groźny ale wiem że innym osobom na około nie jest do śmiechu. Niech mnie ktoś to wytłumaczy kto jest amtymaseczkowy i antycovidowy

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 11:57
autor: Artu
Pjoter pisze:WHO jasno mówi że jest źle, trzeba nosić maseczki itp.
:lol: :rotfl2: pozamiatałeś :lol: :rotfl2:

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 12:06
autor: Pjoter
Czyli w szczepionki na ospę, wściekliznę, dur brzuszny, tężec, krztusiec, polio itp też nie wierzysz? Uwazasz ze to przekręt? Czy jak?

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 12:18
autor: Jarewa
A jak wierzyć w coś co zrobiło się maszynką do zarabiania/kradzenia pieniędzy?? Teraz w imię covida można wszystko....

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 12:23
autor: Artu
Pjoter pisze:Czyli w szczepionki...
Wszystkie szczepionki z "kalendarza szczepień" w dzieciństwie przyjąłem. Szczepiłem się również na grypę "sezonową", oprócz zeszłego roku, bo nie sprowadzili nasi miłościwie nam panujący :evil: Za to wymyślili sobie ogólnoświatowy srovid, i w magiczny sposób zniknęły wszystkie dotychczasowe choroby :lol:
Proponuje oprócz, a raczej zamiast TV zacząć szukać niezależnych informacji, a przede wszystkim włączyć samodzielne myślenie :DD

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 12:34
autor: Pjoter
Kurwa ludzie wszyscy lekarze w PL którzy są uznawani przez radę lekarska wierzą WHO. Tylko jacyś "lekarze" pokroju Zięba mówią inaczej i są pozywani przez radę lekarska. Who zaleca szczepienia np na polio, to o to też jest przekręt do zarabiania? Bo obowiązkowe szczepienia idą z pieniędzy podatników, kupuje się je od firm farmaceutycznych. Czyli co to jest gówno, przekręt i można to olać? Widzieliście kiedyś jak wyglądają osoby chore na polio? I co dają te szczepionki? A rozumiem że panika covidowa siana orzez WHO to przekręt do zarabiania pieniędzy. Czy reszta rzeczy mówionych przez WHO to też przekręt?

Artu - nie oglądam TV więc słaby argument. Mam za to w domu lekarza który chodził na oddziały covidowa, drukowalem dla niej przyłbic jak i dla całego szpitala. Choroby typu grypa itp są ale w związku z siedzeniem w domu w znacznie mniejszym stopniu. Wystarczy pogadać z jakimś korpoludkiem który siedzi już ponad rok w domu i zapytać się ile osób w "biurze" choruje teraz na katar itp. Ludzie biorą ogólnie o wiele mniej L4 bo nie zarażają się jeden od drugiego.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 12:47
autor: FlameRunner
Oż ja pierdolę...

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 12:47
autor: Jarewa
Ludzie wcale nie mniej chorują, tylko nie ma gdzie się leczyć wiec spora część jest zmuszona samodzielnie... Jakoś w 2020r tajemniczo zniknęła "grypa" która rok w rok zbierała żniwa...

Po drugie jest też dużo bzdur i restrykcji, czemu muszą być restauracje zamknięte? siłownie itd.... A do pracy chodzić muszę?? gdzie przewija się tysiące ludzi... Dlaczego w takim zakładzie KGHM nie ma covida, a w kopalniach węgla jest? Po co rząd nakazał firmą Spółki Skarbu Państwa na budowanie szpitali tymczasowych gdzie są pompowane "miliony" a szpitale puste. Tu przykład szpitalu na stadionie...

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 12:55
autor: Artu
Pjoter pisze:Choroby typu grypa itp są ale w związku z siedzeniem w domu w znacznie mniejszym stopniu.
Wieńcówką, rakiem i wielu innym cudownie "znikniętym" chorobom, nie da się zarazić, a jednak nie ma ich... to znaczy są, ale jako "współistniejące", cokolwiek by to znaczyło :P
Maseczki... doskonały interes dla tych co je produkują i sprzedają, bo przed niczym nie chronią. No może oprócz tych specjalistycznych, które dzięki wielowarstwowej filtracji, są w stanie zatrzymać 98% wirusów, bo to cholernie małe gówno. Rozwala mnie "rozporządzenie", które nie ma żadnego umocowania w prawie, że noszenie bawełnianego komina jest złe, a ta sama bawełniana szmatka, tylko ze sznureczkami, jest doskonałym filtrem antysrovid :lol:
Uważam, że dzięki corocznemu szczepieniu się na grypę "sezonową", nabrałem takiej odporności, że kolejna grypa nazywana covid, jest mi obojętna. Obracam się, mam kontakt z setkami ludzi dziennie, do poprzedniej soboty (odkąd weszło to durne rozporządzenie), nosiłem "na odpierd@l się" pólprzyłbicę, i to tylko w sklepach, oraz komunikacji, bo tam za dużo osób stękało, że... wiadomo co :P i jakoś żyję, nie choruję, i mam się dobrze.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 12:56
autor: Pjoter
1) jest mniej zarazem między ludzkich bo jest mniejszy kontakt. Ty nie wrzucasz źródeł więc i mi się nie chce :P
2) nie mówię o restrykcjach, nie mówię o żadnej już grypie. Mnie interesuje czy wierzycie w inne wypowiedzi WHO a w inne już nie i na jakiej zasadzie je selekcjonujecie. Bo jeśli ekspert się wypowiada że covid jest a ty mu nie wierzysz to też i inne wypowiedzi podważasz. Więc podważasz wiedzę wszystkich lekarzy w PL którzy pracują publicznie bo oni muszą się trzymać wytycznych who. Więc czy np chodzisz do przychodni? Czy uważasz że to przekręt?

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 12:57
autor: kaluza
Jarewa pisze:Ludzie wcale nie mniej chorują, tylko nie ma gdzie się leczyć wiec spora część jest zmuszona samodzielnie... Jakoś w 2020r tajemniczo zniknęła "grypa" która rok w rok zbierała żniwa...

Po drugie jest też dużo bzdur i restrykcji, czemu muszą być restauracje zamknięte? siłownie itd.... A do pracy chodzić muszę?? gdzie przewija się tysiące ludzi... Dlaczego w takim zakładzie KGHM nie ma covida, a w kopalniach węgla jest? Po co rząd nakazał firmą Spółki Skarbu Państwa na budowanie szpitali tymczasowych gdzie są pompowane "miliony" a szpitale puste. Tu przykład szpitalu na stadionie...
Przybijam piątkę.
U mnie wszyscy w robicie mieli covida i nic dowiedzieliśmy się po fakcie jak szef zasponsorował testy wszystkim na przeciwciała sami emeryci u mnie.
A większa ilość trupów to tylko i wyłącznie wina ze zablokowali dostęp do służby zdrowia przez COVID wszyscy inni chorzy od nowotworów po kardiologię nie maja gdzie się leczyć i stad wzrost zgonów w 2020 wedle statystyk poza covidem zmarło 70k osób więcej z powodu braku dostępu do służby zdrowia.
Sam byłem chory na początku roku tele porada strata (stwierdził lekarz przez telefon ze przeziębienie(mimo ze mówiłem ze mam nalot na migdałach itd) test na COVID i nic nie wyszło)
Cały tydzień gorączki itd. W 12 dniu karetka mnie zabrała z powodu 41*c gorączki.... diagnoza ciężka infekcja paciorkowami po dobie i 3 dawkach penicyliny wróciłem szczęśliwy do domu o własnych siłach jak nowo narodzony(zakładam ze starsza osoba by tego nie przeżyła jeszcze 3 tygodnie po czułem osłabienie na treningach biegowych)

A pandemia się skończy jak poważni ludzie którzy zainwestowali pieniądze zarobią i od to cała fanaberia.

Poza tym szpitalom uwierz mi tez jest na + mieć jak najwiecej zgonów z covidem = extra kasa jest za to i potrafią ludzia nie wydać zwłok puki nie podpiszą ze ktoś zmarł na COVID

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 13:01
autor: Artu
Pjoter pisze:Mnie interesuje czy wierzycie w inne wypowiedzi WHO a w inne już nie...
Napiszę krótko: każde informacje, nie ważne przez kogo publikowane, należy weryfikować u wielu źródeł. Dla mnie WHO, nie jest wiarygodnym źródłem, jeśli chodzi o covid, i nawet twierdzę, że ostro manipulują tym wirusem.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 13:03
autor: mcxmcx
Foliarze

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 13:16
autor: Artu
I taka ciekawostka... :P
MZ.jpg

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 13:19
autor: FlameRunner
Nie ufasz WHO, nie ufasz lekarzom, ale ufasz polskiemu MZ i postanowiłeś użyć ich statystyk jako argumentu?

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 13:22
autor: Pjoter
To ja już tylko powiem ze jestem załamany. Że sądzicie ze macie większą wiedzę niż ludzie którzy poświęcają życie nauce o wirusach, bakteriach itp. Nie da rady takiej wiedzy wyciągnąć z Google w 15 min. Badania na koronawirusa i (cała rodzina koronawirus ów) trwaja od lat i nadal się je bada. Podważacie zdanie ekspertów "bo na chłopski rozum" coś się wam wydaje. To tak jakbym ja mówił że śruba traoezowa powinna być łożyskowana 5 razy na swojej długości, a luzy nakrętki skutecznie rozwalają precyzję XY w corexy no bo jak mam mieć precyzję 0.01mm jak między śruba a nakrętka są większe odległości. Z mojej strony koniec wątku. Nikt tu nikogo nie przekona. Ja nie będę szukał teraz papierów które potwierdzają moje tezy.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 13:57
autor: Artu
Każdy wierzy w to, co chce, a raczej w to co widzi, słyszy, przeczyta, i jest w stanie wyciągnąć z tego własne wnioski.
Zbyt wiele razy byliśmy, jesteśmy, i będziemy okłamywani w myśl "większych idei", a raczej pieniędzy do zgarnięcia... ale nie przez nas, tylko od nas.
Nikt mi nie wmówi, że na takim covid się nie zarabia, i to grubych miliardów, jeśli nie bilionów (w dowolnej walucie) :P

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 14:01
autor: Pjoter
To se kurwa ponosimy maseczki jeszcze 10 lat. Ciekawe czy jak grasowała Hiszpanka po Europie to też były takie asy.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 14:03
autor: Artu
Pjoter pisze:To se kurwa ponosimy maseczki jeszcze 10 lat.
Będziemy je nosić do czasu, aż ci którzy tym sterują, stwierdzą, że już wystarczy.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 14:44
autor: dziobu
Artu pisze:aż ci którzy tym sterują
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 15:08
autor: Artu
Nie zamierzam nikogo przekonywać, a tylko wyrażam swoją opinię na temat covid-a. A co się okaże, to się pewnie dowiemy w swoim czasie... obym tego dożył :P

Dla mnie EOT.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 15:11
autor: dziobu
Ja też EOT. Lece zarabiać na covidzie :)

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 22:15
autor: cyfron
Wracając do ekologicznych szpul, recyclingu i drugiego życia dla opakowań. Butelki "papierowe" z folią w środku to bzdura, bo i tak są jednorazowe. Za przykład podam mojego lokalnego dostawcę wody źródlanej. 1.95l źródlanej wody nasyconej CO2 kosztuje u mnie 1.99PLN za to kaucja za butelkę wynosi 4zł, więc bardziej opłaca się ją nosić na wymianę niż pizgnąć do kosza. Można??? - Można!!! Wielkie korporacje powinny brać przykład z takich firm.
Zdjęcie pochodzi z moich prywatnych zbiorów kuchennych :mrgreen:
IMG_20210306_220619154.jpg

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 06 mar 2021, 22:50
autor: dziobu
W krajach zgniłego zachodu (a konkretnie we włoszech bo tam to widziałem) możesz pójść do sklepu i zatankować to czego chcesz. Wino, wodę, mleko, jakieś soki do pojemnika który przytargasz. Fajne, bo lejesz z dystrybutora jak na stacji benzynowej, tylko mniejszego :)

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 07 mar 2021, 01:16
autor: konradsdev1
W Grecji jest podobnie :D
IMG_2005-1.jpg

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 07 mar 2021, 01:37
autor: cyfron
Ta największa pucha mi się podobie :)

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 07 mar 2021, 08:53
autor: Jarewa
W Polsce też do łask wracają saturatory. A w firmach coraz częściej można spotykać wodę 0.33l w skalanej butelce zwrotnej...

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 07 mar 2021, 09:00
autor: artusiek
Artu pisze:Nie zamierzam nikogo przekonywać, a tylko wyrażam swoją opinię na temat covid-a. A co się okaże, to się pewnie dowiemy w swoim czasie... obym tego dożył :P

Dla mnie EOT.
Były już takie czasy i niestety nastały ponownie . Opinia jest ważniejsza i więcej znaczy ( szczególnie jeśli jest na FB ) niż rzetelna wiedza . Swoją drogą uważam , że PLA bały drukować 593st i bez chłodzenia .... ciekawe czy jak umieszczę to to na FB to będzie prawda .

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 07 mar 2021, 09:06
autor: Artu
Nie sprowokujesz mnie :P EOT, to EOT

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 07 mar 2021, 09:36
autor: artusiek
Poglądy , opinie są ważne , ale wiedza powinna być priorytetem .
Nie prowokuje ... to moja opinia :smile2:

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 07 mar 2021, 11:07
autor: obrms
artusiek pisze:niż rzetelna wiedza
I wjeżdża "prof" horban z "prof" simonem cali na biało :D

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 07 mar 2021, 12:31
autor: Julian
cyfron pisze:Wracając do ekologicznych szpul, recyclingu i drugiego życia dla opakowań.

I tu gadasz jak człowiek. Zamiast refile czy kartonowe opakowania, możesz odesłać szpule do producenta/dystrybutora lub możesz kupować filament w lokalnym sklepie. Posiadamy trzy sklepy stacjonarne w PL do których przychodząc po filament możesz zostawić szpulki, a my je odsyłamy do producenta gdy się nazbiera.


Dodatkowo, w PL działają skupy tworzyw sztucznych gdzie można zawieźć lub wysłać szpule i jeszcze dostaniesz kilka złotych i masz pewność że oni to przerobią, a nie wrzucą do jeziora.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 07 mar 2021, 13:31
autor: Berg
dziobu pisze:W krajach zgniłego zachodu (a konkretnie we włoszech bo tam to widziałem) możesz pójść do sklepu i zatankować to czego chcesz. Wino, wodę, mleko, jakieś soki do pojemnika który przytargasz. Fajne, bo lejesz z dystrybutora jak na stacji benzynowej, tylko mniejszego :)
W USA, w Walmart wygląda to tak, jeśli na prawdę ktoś ma na tyle złą wodę w kranie, że musi kupować.
W Polsce w większości miast (na pewno w Krakowie) można spokojnie pić kranówę:
22861612_1569203839803554_7856450803165729895_o.jpg

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 07 mar 2021, 13:32
autor: carving85
O ile można dywagować o tym z jakiego powodu te śmierci są czy przez sam covid, czy przez to że covid zablokował szpitale i utrudnił normalne leczenie.

No to tak jak wyżej na zdjęciach parę postów wyżej dobrze widać że nie ma co zakłamywać i mówić że umieralność była zwykła.



A co do ekologii wczoraj widziałem reklamę żywca zdrój który chwalił się że odebrał tyle samo plastiku co wprowadził na rynek. Nie wiem na ile to jakiś wymóg z przepisów i wpadli na pomysł się tym chwalić. Ale jak widać da się coś takiego zrobić.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 07 mar 2021, 16:03
autor: cyfron
Julian pisze:
cyfron pisze:Wracając do ekologicznych szpul, recyclingu i drugiego życia dla opakowań.
I tu gadasz jak człowiek. Zamiast refile czy kartonowe opakowania, możesz odesłać szpule do producenta/dystrybutora lub możesz kupować filament w lokalnym sklepie. Posiadamy trzy sklepy stacjonarne w PL do których przychodząc po filament możesz zostawić szpulki, a my je odsyłamy do producenta gdy się nazbiera.

Dodatkowo, w PL działają skupy tworzyw sztucznych gdzie można zawieźć lub wysłać szpule i jeszcze dostaniesz kilka złotych i masz pewność że oni to przerobią, a nie wrzucą do jeziora.
Puste szpule wrzucam jak człowiek do żółtego wora, więc nie muszę do żadnego skupu zawozić. Do sklepu Wam nie zawiozę, bo mam daleko (do jakiegokolwiek sklepu innego niż spożywczy mam daleko). Nawet jak takie puste szpule trafią gdzie trzeba, to i tak muszą zostać ponownie przerobione, co zużywa energię i zasoby, nawet szpule które trafiają do producenta filamentu, muszą zostać przez niego umyte i zdezynfekowane, co generuje innego typu zanieczyszczenia środowiska.

Dociera do mnie, że produkcja refilli jest bardziej problematyczna ale dla mnie jako odbiorcy końcowego mają taką zaletę, że nie muszę się martwić co zrobić z pustymi szpulami, nikt nie musi ich przewozić, magazynować ani przetwarzać, sam je używam, więc nie muszę obligatoryjnie ich myć i dezynfekować przy każdej zmianie filamentu.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 07 mar 2021, 17:08
autor: tapy
Tak to tu zostawię, może się komuś przyda w nowym hobby, które kompletnie nie jest związane z tymi paskudnymi plastikami. :D


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=UbboRNgw_0w

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 08 mar 2021, 08:29
autor: Kopytko
Julian pisze:
cyfron pisze:Wracając do ekologicznych szpul, recyclingu i drugiego życia dla opakowań.

I tu gadasz jak człowiek. Zamiast refile czy kartonowe opakowania, możesz odesłać szpule do producenta/dystrybutora lub możesz kupować filament w lokalnym sklepie. Posiadamy trzy sklepy stacjonarne w PL do których przychodząc po filament możesz zostawić szpulki, a my je odsyłamy do producenta gdy się nazbiera.


Dodatkowo, w PL działają skupy tworzyw sztucznych gdzie można zawieźć lub wysłać szpule i jeszcze dostaniesz kilka złotych i masz pewność że oni to przerobią, a nie wrzucą do jeziora.

To jest myśl na biznes, idziesz do punktu filamentu i nawijasz ile sobie chcesz na swoją szpulę z beli np 30kg:) , lekki nadmuch przu przewinajniu załatwi sprawę sprężystości:P

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 08 mar 2021, 08:37
autor: Berg
Gdy kładli światłowody, to mogli pomyśleć i przy okazji położyć rurki PTFE. Można by wtedy ciągnąć drut filamentowy od razu z fabryki. Tak jak wodę, czy gaz. Gazociąg, wodociąg, drutociąg.

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 08 mar 2021, 09:19
autor: sagittario
Berg pisze:(...)drutociąg.
:cool2:

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 08 mar 2021, 13:26
autor: tomek_3100
FB_IMG_1611226875292.jpg
Kopytko pisze: To jest myśl na biznes, idziesz do punktu filamentu i nawijasz ile sobie chcesz na swoją szpulę z beli np 30kg:) , lekki nadmuch przu przewinajniu załatwi sprawę sprężystości:P
Czarny przywieźli

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 08 mar 2021, 15:13
autor: morf
To stary typ nawet nie 2.85, juz bym nie wchodzil w to :)

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 08 mar 2021, 16:21
autor: obrms
morf pisze:To stary typ nawet nie 2.85, juz bym nie wchodzil w to :)
Ale przynajmniej szpule są eko :D

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 08 mar 2021, 16:25
autor: Raven
Tylko temperatura druku to coś pomiędzy 1000-1100 C , więc koniecznie stalowe dysze :)

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 08 mar 2021, 20:21
autor: aaannnd
A ze starych szpól zrobimy sobie mały poligon
Zdjęcie0667.jpg
Zdjęcie0668.jpg
Zdjęcie0669.jpg
i na plasterki :devil:

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 08 mar 2021, 20:45
autor: dziobu
Przecież tak rośnie EKOfilament ;)

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 09 mar 2021, 14:20
autor: tomek_3100
:rotfl2: Z wolnego wybiegu...

Re: Gównoburza o ceny, refille i szpule z kartonu :)

: 09 mar 2021, 15:37
autor: szatniarz
Ale bym se brał taką szpulę na stół do ogrodu :D