Hbot/CoreXY Animos

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

śruba300mm.jpg
śruba300mm.jpg (224.24 KiB) Przejrzano 4793 razy
Doszła śruba kulowa, bk10, bf10 jeszcze w transporcie.
Już teraz widać dużą różnicę między śrubami trapezowymi i kulowymi.
1204 jest obrobiona.
Wcześniej doszła już obejma na nakrętkę.

Śruby trapezowe 8x1.5 (nie te rodzaje chińskie) to około 10Euro / metr - 10x2 już od 6 zł/ metr (+ transport).
Nakrętki można by zrobić - są gwintowniki 8x1.5 - jedynie cena wyższa, bo spoza polski trzeba by sprowadzać.

Nie wiem, czy chińskie 8x1, 8x2 będą bardziej konkurencyjne od 10x2?
Garreth
Postów w temacie: 2
Posty: 184
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 35

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: Garreth »

Na dosc dlugiej odleglosci jest zarobiona ta śruba, tak chciałeś? Nie stracisz przez to paru cm w osi Z?
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

Garreth pisze:Na dosc dlugiej odleglosci jest zarobiona ta śruba, tak chciałeś? Nie stracisz przez to paru cm w osi Z?
Nawet starczyło by dużo mniej, bo mam około 5 cm nad osią x.
Większy posuw (niż 5 cm) da mi możliwość stosowania dłuższych narzędzi do obróbki.
Wstępnie planowane jest to jako piła półautomatyczna - jej zaleta to możliwość cięcia na 80-90 cm.
O płytach 2mx2,5 metra nie mam co marzyć, bo ani nie dowiozę tego osobowym, ani nie potnę w miarę dokładnie.
Ale do drukarki do 60 x 60 x 60 cm powinno wystarczyć - to z formatek max 1.5 metr x 0.80 lub mniejszych.
Wstępnie ma to być piła automatyczna x i z ale potem pewnie dorobię 3 oś do przesuwania materiału i frezowania.

Pierwszą oś zbudowałem na wałkach fi 20 i tr 10/2, a potem z krótsze postanowiłem dla eksperymentu zrobić na szynach z wózkami i śrubie kulowej.
Na to wygląda, że jak będę coś robił w przyszłości to opłacać mi się będzie tylko to z lepszych elementów.
Co innego drukarki budowane na sprzedaż budżetowe, jak najtaniej.

Obrobienie jest standardowe pasujące w bloczki - te pierwsze zakupiłem, docelowo to zależy od ceny i dostępności łożysk skośnych lub oporowych - w al bloczki da się zrobić samemu - śruby kulowej i innych stalowych rzeczy to już dużo trudniej (potrzeba specjalistycznych maszyn).
Na osi z jest właśnie najtaniej, bo jest przeważnie najkrótsza.
A jak nie można sobie pozwolić na x i y spore obrabiane w jednym procesie to zostaje taka hybryda, gdzie obracając materiał podczas obróbki (np. deska mamy możliwość uzyskania elementów np. 60 x60 cm na maszynie wielkości plotera rolkowego.
Garreth
Postów w temacie: 2
Posty: 184
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 35

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: Garreth »

Fajny pomysł z taką małą piłą, bardzo przydatne do takich prac. zwłaszcza, że obszar roboczy wcale nie taki mały, a spokonie płyty do cięcia zdobędziesz w takim wymiarze i przewieziesz.

To jak byś mógł się jeszcze pochwalić sklepem w którym ją kupiłeś na Ali, to byłbym wdzięczny:) Bardzo ładna ta śruba. Nie wyczuwasz jakichkolwiek luzów na nakrętce?
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

Sklep to:
https://pl.aliexpress.com/item/Ball-scr ... =100004516
W sumie to starałem się zamawiać z różnych sklepów, aby nie połączyli wysyłki i nie wpaść w opłaty.
Ale to chyba nie ma takiego dużego znaczenia.
Jak wyszukuję to według cen i potem według popularności (ilości sprzedaży) - wybieram optimum, przy tym patrzę na to, czy w opisach nie ma błędów merytorycznych, niejednoznaczności.

Piłę mam 12v ryobi - jedynie, co musze ustawić to przekaszanie się cięcia - to lubi się wyginać, podczas cięcia - prosta kalibracja ustawienia prostopadłego tarczy do toru cięcia. Tak tylko dla mdf, bo ze sklejką to mogło by być gorzej - nie jest tak jednorodna.
MDF po pomalowaniu olejno daje i dobry wygląd i mocną powierzchnię - jedyny minus to schnięcie na otwartej przestrzeni - raczej latem niż zimą.

Na śrubie nie ma luzów.
Pierwsze obroty to jeszcze rozprowadzanie smaru (trochę to czuć) - po 2 przejazdach ok - warto, aby się śruba nie brudziła w czasie pracy - i jest otwór do smarowania w nakrętce gwintowany, można zakręcić.
Zastanawiam się jaki tam dać smar. W modelarstwie używałem stałego HILTI - drogi, ale bardzo dobry (do śmigłowców).
W sumie 2 nakrętki na śrubie trapezowej, sprężyna i coś aby się względem siebie nie obracało i wyjdzie to samo.
Trochę taniej wyjdą śruby kulowe nie zarabiane, tylko trzeba mieć większy przelot uchwytu wiertarskiego niż 8mm w moim bernardo nanoturn.
Generalnie można powiedzieć, że śruby kulowe to zupełnie inny sprzęt niż śruby trapezowe i nie da się tej precyzji osiągnąć na tych drugich.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

lm3uu.jpg
lm3uu.jpg (183.26 KiB) Przejrzano 4696 razy
Doszły łożyska miniaturowe lm3uu - do małego plotera na tusz.
Niestety obsada śruby kulowej zatrzymana na wer warszawa, choć to bardzo blisko około 2km to trwa już ta jazda 10 dni.
Najpewniej poczta zagubiła przesyłkę.
Wszystko się opóźnia.
Małe przesyłki idą szybciej, ale może też i termin 30.12.2016 przed nowym rokiem był niezbyt odpowiedni do pracy, a bardziej do zabaw noworocznych.
W takim systemie czas zamawiać nowe rzeczy z wyprzedzeniem, bo nie wiadomo, co i kiedy dojdzie - może część na zapas - przydadzą się do czegoś lub nie, ale przynajmniej będą już dostępne jak pojawi się potrzeba ich wykorzystania.

Łożyska lm3uu to najmniejsze z tej serii, każde zapakowane w opakowanie - całość to w sumie pudełko zapałek.
A na 3mm można miniaturową mechanikę zrobić - format notesu, 2 kart bankomatowych, może trochę większa A6.
To już będzie kolejne urządzenie planowane do budowy, ale dostępność części jest głównym determinantem tego co powstanie.
Cena takich małych łożysk liniowych też jest obarczona kosztami miniaturyzacji (droższe niż większe), ale już zakup ich w kraju byłby ze względu na ceny u nas zaporowy.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

oprawy.jpg
oprawy.jpg (184.19 KiB) Przejrzano 4660 razy
Doszły oprawy do śruby.
Bk10 ma jednak małą różnicę - w środku nie ma łożysk skośnych 7000b, ale są 6000z zwykłe.
Bloki są nie aluminiowe, lecz stalowe - dużo mocniejsze.
Pozostaje wymiana łożysk 10x26x8 na skośne 7000b w tym samym wymiarze.
Trochę trudno to dostać.

W Bf10 jest łożysko wstawione w środku - może przyklejone - nie ma śrub mocujących - albo stawione na gorąco - tylko w jaki sposób skoro całość malowana jest proszkowo.

Już kiedyś zastanawiałem się nad cenami takich bloków łącznie z łożyskami skośnymi - teraz już wiadomo, że ich tam nie ma.
Ale są odpowiedniej wielkości łożyska zwykłe.
Realnie można powiedzieć, że warto to kupić już dla samych bloków.
Dobrać skośne do fi26 jest trudniej, niż do fi30 - tu zależy cena od popularności, ilości produkowanych łożysk danego typu.
Łożyska z fi 30 są dostępne w rozsądnych cenach, a z 26mm na 30 mm to tylko 2 mm większy promień.
Ale bloki są robione na fi 26, do tego się należy przystosować.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

zasilacze.jpg
zasilacze.jpg (170.77 KiB) Przejrzano 4630 razy
Dotarły do mnie zasilacze 12V 30A 360W.
Są trochę mniejsze - cena za jedną sztukę 63,19 zł.
Przy 5 sztukach dostawa była już gratis.
2 zasilacze potrzebuję do piły - 1 sterowanie oświetlenie, 2 sama piła (przy 30 A już działa - 20A zasilacz się wyłącza czasem przy zablokowaniu tarczy)
Muszę sprawdzić, jaką średnicę drutu mam dać do 30A.
Grzybek awaryjny mam na 220v 10A powinien wystarczyć.
Wszędzie mówią o zasilaczach 12V do xboxów - nie wiem, czy wyjdzie to taniej.

1 zasilacz pójdzie do cnc (wrzeciono), 2 zapasowe na później.
Ulga wielka jak nie trzeba przenosić zasilacza z jednego urządzenia do drugiego.
A wtedy mogą pracować w tym samym czasie jednocześnie.
Misiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 25 kwie 2016, 23:47

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: Misiek »

Gdzie zakupiłeś zasilacze?
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

Misiek pisze:Gdzie zakupiłeś zasilacze?
https://onninen.pl/pl-PL/adler-zasilacz ... -12,CCY006
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”